Vrtbovská zahrada v Praze - barokní perla

Vrtbovská zahrada v Praze - barokní perla

PRAHA bez turistů tu dlouho nebyla a pokud to teď do prázdnin nestihnete, tak už možná nikdy nebude. Je tu pocit jako v 80. letech. Ne že by byla vylidněná, ale jsou tu jen tuzemští návštěvníci. Tak jsem si říkala, že nebudu procházet profláklá místa, ale podívám se někam poprvé, kde jsem ještě nebyla.

Zajela jsem si tramvají 22 na zastávku Helichova na Malou Stranu. Šla jsem nejprve pozdravit Pražské Jezulátko do kostela Panny Marie Vítězné při klášteře karmelitánů. Pochází ze Španělska a byla klášteru věnována Polyxenou z Lobkovic v roce 1628. Je dřevěná, vyjadřuje dětskou podobu Ježíše, má voskový povrch, byla vyrobena zřejmě v polovině 16. století. Je jí přisuzována zázračná moc. Lidé se na Jezulátko obracejí s mnohými prosbami o uzdravení, narození dítěte, mír a různými vlastními přáními v tíživých životních situacích. Ty, jak je vidět na zdi plné poděkování, i plní. Jezulátko se během roku převléká do velmi náročně zpracovaných královských šatiček, které se v závislosti na liturgickém období mění v různé barvy. Nyní je v zeleno zlaté.

Poté jsem se po stejné ulici vypravila o kus dál do Vrtbovské zahrady. Vchod do ní je celkem nenápadný v Karmelitské ulici 25. Prošla jsem průchodem dozadu, viděla cestou krásný malostranský dvorek jako z Nerudových povídek a došla na pokladnu. Vstupné stojí 100 Kč. Jde o jednu z našich nejvýznamnějších barokních zahrad vybudovanou v letech 1715-1720 pro nejvyššího purkrabího Pražského hradu Jana Josefa hraběte z Vrtby. Psal pro něj koncerty i Vivaldi. Sochy jsou z dílny Matyáše Bernarda Brauna a fresky od Reinera. zahrada má tři mohutné terasy nad sebou spojené schodišti, nahoře je ohromná vyhlídka na Malou Stranu a Pražský hrad. Dole jsou i malé fontánky a ptačí voliéra s chovem garantovaným ZOO Praha. V rožku zahrady je drobné okénko, kde měl svůj ateliér Mikoláš Aleš. Za totality zde bylo hřiště jeslí a v Salle Terena s freskami byla kočárkárna. Poté se zahrada dočkala rekonstrukce a nyní si můžete prohlédnout její neobyčejnou krásu i vy při návštěvě Prahy. Snažila jsem se ji přiblížit v tomto videu. Více informací o zahradě, vstupném a otvíracích hodinách najdete na www.vrtbovska.cz nebo na jejich fb Vrtbovská zahrada - Slaví 300 let.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Luhačovice na jaře i přes Vánoce Články z cest

Luhačovice na jaře i přes Vánoce

Wadowice a UNESCO Kalwaria Zebrzydowska Články z cest

Wadowice a UNESCO Kalwaria Zebrzydowska

Vánoční Wroclaw - prostě skvělá i bez trhů Články z cest

Vánoční Wroclaw - prostě skvělá i bez trhů

4 nejlepší vánoční místa ve Zlínském kraji Články z cest

4 nejlepší vánoční místa ve Zlínském kraji

Rusko na víza zdarma? Kaliningrad! Články z cest

Rusko na víza zdarma? Kaliningrad!

Termály ve Velkých Karlovicích v Beskydech Články z cest

Termály ve Velkých Karlovicích v Beskydech

Tuhle zimu v Beskydech musíte vidět Články z cest

Tuhle zimu v Beskydech musíte vidět

Jak levně do Saska vlakem: Míšeň na Elbe Ticket Články z cest

Jak levně do Saska vlakem: Míšeň na Elbe Ticket