Vodopády Myrafälle a soutěska Steinwandklamm

Vodopády Myrafälle a soutěska Steinwandklamm

Cestou na Hohe Wand ve Vídeňských Alpách jsme se stavili na stezku vedoucí skrz vodopády Myrafälle. Najdete ji na okraji vesnice Muggendorf. Vodopády Myrafälle zpřístupnil v roce 1885 Rakouský klub turistů ÖTK a od té doby jsou pravidelně udržované. Protékají vápencovým masívem mnoha dutinami. Celková výška kaskády je 125 m. Jde se nahoru po 26 mostech, lávkách a schodištích. Dle turistického portálu prý tudy proteče denně 5 000 m³ vody (5 milionů litrů). Během naší návštěvy na začátku září, sotva tekly čúrky. Nevím, jestli to bylo tím, že bylo sucho nebo nahoře byla vodní nádrž s vodní elektrárnou, která vodu zadržovala.

Placený vstup přes turnikety

Parkoviště tady jsou neplacená, ovšem za vstup na stezku s vodopády se platí vstupné. Nejprve dojdete k rybníku Myrateich, kde je hospoda Myrastube a budka s prodejnou vstupu do vodopádů. Buď si vstupenky koupíte v budce nebo v automatu na lístky. Buď si koupíte vstupenky na Wasserwelt - vodní svět - tedy průchod vodopády nebo Wanderwelt, což je vstup k vodopádům i do soutěsky Steinwandklamm. My jsme platili skupinový vstup 4 EUR jen za vodopády, běžný vstup je 5 EUR. Za oba světy je vstup 8 EUR. Dovnitř i ven se chodí na turnikety, takže si lístek určitě schovejte i na východ. Lístek je aktivní zřejmě celý den, protože mnoho lidí se přes vodopády vraceli dolů a turnikety je pustily. Stezka je naprosto bezpečná. Projdou ji i malé děti a senioři, kteří jsou schopni vyjít schody. Vstupné https://www.myrafaelle.at/

Naučná stezka k vodní nádrži

Po vystoupení z vodopádů jsme pokračovali po naučné stezce směrem k horní vodní nádrži. Byla tam zeď bývalé vodní pily, projetá kola z koňských povozů v kamení. Jezdily tudy prudkým skalnatým terénem s kmeny stromů. Obešli jsme si nádrž a sešli dolů kousek po asfaltce a za dvěma boudami prudkou stezkou zpět na parkoviště. Vše je tu dobře značené.

vyjeté rýhy od koňských povozů

neskutečný odraz na hladině vodní nádrže

Vrchol skály Hausstein s křížem

Po opuštění vodopádů však stezka nekončí - jde buď pokračovat k horní nádrži nebo si obejít lesem skálu Hausstein. Je to nepřehlédnutelný útvar s křížem nahoře. Na něj se dá i vylézt. Nevím však, jak prudká stezka vypadá a hlavně, jak se po ní dá sejít dolů. Zřejmě tam je nějaký žebřík. Okruh vodopády s výstupem na skálu https://www.wieneralpen.at/cs/a-turisticky-a-vodni-svet-myrafaelle-muggendorf.

Od horní nádrže dolů nebo pokračovat na Steinwandklamm

Jak píšu výše, pokud chcete projít i soutěskou Steinwandklamm, kupte si už dole u vodopádů společnou vstupenku za 8 EUR. Jde o 130 let zpřístupněnou stezku, která je mnohem prudší než vodopády. Obsahuje několik ocelových žebříků jaké znáte třeba ze Slovenského raja, také průchody skalnatými tunely a jeskyňkami http://www.steinwandklamm.at/. Pokud jdete do obou cílů - Myrafälle a Steinwandklamm, dejte si na to 4 hodiny. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Varšava - město, které nadchne Články z cest

Varšava - město, které nadchne

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska