Vánoční Wroclaw - trhy, jaké jste neviděli

Vánoční Wroclaw - trhy, jaké jste neviděli

Pokud se rozhodujete, zda jsou lepší vánoční trhy ve Wroclawi nebo v Krakově, není o čem diskutovat. Wroclaw má několikanásobně větší trhy než Krakov v opravdu velkém stylu. V Krakově si užijete spíš romantiku historického města a pár stánků k doladění celkové atmosféry, ale Wroclaw má trhy na dvou velkých náměstích ve stylu Drážďany/Norimberk. Najdete tu stánky i mnoho zábavy. Náměstí vévodí obrovský umělý strom, speciální vánoční mlýn, horské patrové chaloupky s bary s terasami, andělské zvonění, dokonce tu jsou kolotoče pro děti a pohádkový les. Sjíždějí se za nimi lidé z celého Polska. O víkendu jsou narvané davy lidí, takže ani pomalu nemůžete projít náměstím. V roce 2020 se trhy nekonaly a přesto to tady bylo úžasné. V podstatě trhy tak trochu město zastiňují a to je škoda, protože samo o sobě plně vystačí k návštěvě i bez trhů. 

Kde najdete vánoční trhy

Trhy jsou soustředěné na hlavní náměstí Rynek/Staroměstské náměstí, kde zabírají opravdu hodně místa, dále jsou na Placu Solnem hned vedle a ještě na ulici Swidnická která ústí na náměstí. Jsou opravdu opulentní a pokud můžete, nejezděte o víkendu, kdy tu je snad celé Polsko a půlka Evropy. https://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/. Všude brali karty. Trhy v roce 2021:

Tumský ostrov na vánoce 2020: 

Kde parkovat 

Do Wroclawi se dostanete po dálnici A4, platí se mýtné. My jsme zaparkovali na velkém moderním podzemním parkovišti Nowy Targ. Hodina stála 5,50 Zl, platí se kartou. Jak vidno na fotce, Poláci zvládají i moderní architekturu. Na ní je hala filharmonie Národní hudební fórum a hlavně umí fakt udělat pěkný veřejný prostor v celém centru. Je to tu prostě mňau.

To, co vypadá jako hrad je městské vězení, pěkné, že?

moji spoluvýletníci

Obešli jsme několik kostelů, které jsou tu opravdu moc krásné. Většinou gotické, cihlové. Včetně toho, který založil Karel IV. na Františkánském náměstí. Přešli jsme místo 4 věrouk, kde jsou u sebe synagoga, katolický, evangelický a pravoslavný kostel. Ve vnitrobloku synagogy U bílého čápa je krásná kavárna https://www.mleczarnia.wroclaw.pl/. Poté jsme šli na malebné místo: stará jatka proměněná na uličku umělců. Jsou to obchůdky, které vypadají jako někde v Japonsku. Tady nahradily klasické wroclawské trpaslíky sochy tehdejších jatečních zvířat: koza i s bobky, selátko, prasátko, telátko, husa i s vajíčkem, králík, kohout. Jatka z ulice:

Jatka zevnitř

Na Solném placu je veřejné WC jen za 1 Zl. Wroclaw je také město mostů. Po Petrohradu, Benátkách a Amsterdamu je jich tu nejvíc, asi 130. Hlavní rynek bez trhů v roce 2020:

čeští lvi na fasádě

dům, kde přebýval Karel IV.

domy před chrámem sv. Alžběty mají přezdívku Jeníček a Mařenka a brána znamená, že se drží za ruce

bývalý klášter českého řádu Křížovníků s červenou hvězdou (v Praze u Karlova mostu máme Křížovnické náměstí s kostelem), architekt Kilián Ignác Dientzenhofer - tady si připadáte jako v Praze na Malé Straně.

 

Vrata do nádherné Wroclawské univerzity:

Od nejstarší hospody Evropy po Opilou višeň - vše gastro ráj 

Na Rynku jsme obdivovali nejen starou gotickou radnici ze 14. století, která má opravdu spoustu českých lvů, ale i dům č. 7, kde nocovával při svých návštěvách Karel IV.  Wroclaw je známá nejstarší nepřetržitě fungující hospodou Evropy. Přímo ve sklepě budovy radnice pod kanceláří starosty je Piwnica Swidnicka od roku 1273. V té době neexistovala mnohá naše města a ve Wroclawi už se pařilo. Nikdy jsem tam nebyla, protože lidi říkají, že to bývala turistická past. Nyní je zavřená. Na Rynku je také moje oblíbená Opilá višeň https://www.facebook.com/WroclawDrunkCherry/. V zimě ji dávají ohřátou a plnou višní. Je to neskutečně dobré pití. Zašli jsme i do sklepa místního minipivovaru Spiž, kde jsem si na odnos koupila dobré pivo a Smalec Spižovy - skvělou škvarkovou pomazánku. Sem běžte, vaří tu dobrá piva plzeňského typu http://www.spiz.pl/wroclaw/. Na náměstí jsme dostali vynikající krkovičku se zeleninou v domácím pečivu, které si sami pečou. Má srandovní pseudočeský název Dřevný kocůr - další důkaz totálního čechofilství, které si tu fakt užijete. Hospodské jídlo tu mají fakt boží. Dokonce si ze srandy udělali webovky s koncovkou cz:-) https://drevnykocur.cz/. Poslední z gastro doporučení je řetězec Dobra Paczkarnia. Vím, že u nás frčí různé donuterie, které prodávají šílené drahé koblihy s různými prasárnami nahoře, plné barev, čokolády a nevím čeho. Tady smaží klasické koblihy za pár zlotých 5-6 Zl. Jsou horké, voňavé a dobré https://dobrapaczkarnia.pl/ - Ulice Kuznicka 25. Další koblihárnu Nasza Paczkarnia jsme našli na ulici Swidnická 24. Řeknu vám, kdy koblížky jsou tak boží, že bych jela do Polska speciálně kvůli nim. Víte, jak si něco v zahraničí koupíte, je to strašně dobré a pak se tlučete do hlavy, že jste toho nekoupili víc. To je přesně ten případ. A ještě jedno fantastické místo: Hala Targowa - tržní hala - nemáte šanci ji minout - je na rohu ulice, když jdete z města na Pískový ostrov. V ní koupíte úplně všechno možné i nemožné ovoce, zeleninu, farmářské výrobky. Tady se nekonají žádné módní předražené farmářské trhy, ale jsou tu klasické babky zelinářky s normálním zbožím, které prostě rádi koupíte. Já tu pořídila suprové Krolewskie kvašáky ve skle. Synagoga pod bílým čápem:

 

 

 

tržnice - jděte směle dovnitř, budete příjemně překvapeni

Tumský ostrov je malý Vatikán a lampář rozsvěcující ručně plynové lampy - to musíte vidět

Nejkrásnější náladu měl Tumský/Dómský ostrov. Přezdívá se mu malý Vatikán, protože si jej odkoupila církev pro sebe a byl zcela nezávislý na samosprávě města a jeli si to tu podle svého. Dnes už to ostrov není, protože Napoleonovi se toto nelíbilo a nechal zasypat kus Odry a spojit ostrov s pevninou. Dodnes je její slepé rameno v nádherné botanické zahradě hned za hlavní katedrálou. Na ostrově jsme si prohlédli hlavní katedrálu Jana Křtitele - patrona města - a všimli si, že už svítí plynové lampy. To ne! Zjistila jsem si, že v prosinci chodí ručně rozsvěcovat lampy místní latarnik/lampář až v 16.15. Bylo 15:40 a už svítily, ale všechny ne. Tak jsme normálně běžely ostrovem, abychom ho našli. A hurá doběhli jsme ho! Ten byl rychlý. Lampy zdálky rozsvěcovaly jakoby to bylo automaticky. Šel strašně rychle. Rozsvěcuje jich 103 a má to fakt za pár minut hotové. To u nás v Praze na Karlově mostě se plynové lampy rozsvěcují ručně jen během adventu. Ve Wroclawi po celý rok. Je to nádherná věc a vřele doporučuji, abyste si na něj počíhali. Je to výjev jako z časů Sherlocka Holmese. Fakt pecka, která stojí za vidění. Když sem se mnou pojedete na zájezd, rozhodně Vás vezmu na ostrov právě na rozsvěcování plynových lamp. 

na ostrově je největší sousoší Jana Nepomuckého na světě a je na něm zobrazen i reliéf jeho shození z Karlova mostu

dveře od katedrály sv. Jana Křtitele

Wroclawský seminář

plynové lampy už svítí a lampař (latarnik) je rozmazaný, protože je prostě rychlý

Vánoční Rynek večer

Nakonec jsem ještě zaběhla na Rynek, abych se podívala na rozsvícený stromeček a pak hurá domů, abych stihla poslední vlak z Ostravy domů. České dráhy opět přípravily adrenalinový zážitek v podobě nahánění zpožděným posledním vlakem večer dva přípoje, ale nakonec to klaplo a po 23.00 jsem se dostala domů. 

Pár neodmyslitelných wroclawských trpaslíků krasnalů

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska