Tulipánová nálož v Průhonicích

Tulipánová nálož v Průhonicích

O Průhonicích a je jich parku jsem psala už v zimě https://www.hanamachalova.cz/clanek-pruhonicky-park-je-oaza-kde-se-muzete-nadechnout/

První výlet po lockdownu

Březen a duben bylo obdobím, které zastavilo možnost cestovat. Těšili jsme se do Holandska, Toskánska, Slovinska, vše se kvůli nařízením muselo zrušit. Oplakali jsme to, protože znáte ten pocit, když za něco nemůžete a ono se to děje. Nyní se už může jezdit alespoň po České republice a tak jsme se domluvili, že uděláme něco speciálního. Navrhla jsem tulipány v Průhonicích. Byla jsem sice v parku u zámku, ale v Dendrologické zahradě ještě ne. Dost jsem se bála, že tulipány nestihnout rozkvést, protože bylo dost zpožděné jaro. Naštěstí rozvetly a jak! Jelo nás sotva polovina autobusu. Za normálních okolností by se v tak malém počtu nejelo, ale my jsme chtěli jet sami a tak se jelo bez ohledu na to, že to nic nevydělá. Však taky jezdíte na výlety a platíte za to. A tak budeme jezdit pořád, dokud se to trochu nerozjede. Aspoň v tom malém počtu se víc poznáme, máme čas si popovídat. Lidi poznají i majitele autobusu a řidiče Kamila a dobrou duši všech výletů Alenku. Nechyběla babi, děcka a jedem. Musím říct, že to bylo naprosto famózní. Teď to funguje tak, že v busu řeknu všechny informace, ale venku už jsou rozestupy a nekupují se vstupenky hromadně. Jde zkrátka o přímou dopravu na místo, přejezdy, je to bezpečnější než normální doprava, protože sedíme jen na svém místě. Lidi byli úplně v pohodě, nikomu to nevadilo. Ve frontách se nosí respirátory, ale zahrada a park jsou tak obrovské, že se v přírodě nenosí.


Dendrologická zahrada plná tulipánů

Nejprve jsme zamířili do Dendrologické zahrady na tulipány. Je jich tu 100 000 ve více než 100 kultivarech. Z toho jsem byla úplně ale úplně hotová. Každičký květ byl fascinující. Nejen tulipány, tolik druhů narcisů, petrklíčů a všech možných jiných jarních rostlin ve velkých záhonech, pod stromy, kolem rybníků, kilometry krásných jarních barevných květů. Obrovský zážitek. Jejich stránky:https://dendrologickazahrada.cz/, vstupné 90 Kč, omladina, rada starších 50 Kč.

 

Průhonický park s rozkvetlými skalničkami

Průhonický park je na jaře známý především pro svých 8000 rododendronů. Na začátku května byly rozkvelté asi čtyři keře, takže jejich čas teprve přijde. Zato tady je neuvěřitelná záležitost, a ta se jmenuje Alpinum. Jsou to skály podél rybníka na jeho levé straně. Je na patro a celé v květu. Nemohla jsem se na doslova rozkvetlé skály vynadívat. Navíc tu nachodíte kilometry a kilometry. Je to nádherný kus kultivované přírody. Rybníky, lesy, potok Botič se splavy. Hotový balzám. Jejich stránky: http://www.pruhonickypark.cz/cs/, vstupné 100 Kč, omladina, rada starších 60 Kč.

Rododendrony budou 5.6.

Byli jsme z obou míst nadšeni a rozhodli jsme se, že se sem vrátíme ještě na ty rododendrony v jejich vrcholné fázi. Kdo se chcete přidat, pojeďte s námi. 

https://www.bohemian-tour.cz/cs/cesko/pruhonicky-park/za-prekrasnymi-rododendrony-do-pruhonic-2195/ 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech Články z cest

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách Články z cest

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku Články z cest

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing Články z cest

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli Články z cest

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín Články z cest

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín

Hruboskalské skalní město a Vesec Články z cest

Hruboskalské skalní město a Vesec

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR Články z cest

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR