Tenerife - ostrov, z kterého se odjíždí s brekem

Tenerife - ostrov, z kterého se odjíždí s brekem

Největší kanárský ostrov Tenerife jsem navštívila 2x14 dní a vždy jsem odjížděla s brekem, že odsud nechci domů. 

Má tak obrovskou rozmanitost, že byste se tu nenudili celá léta. Je škoda, že někteří jej redukují jen na destinaci typu: "kde jsme ještě nebyli u moře". Přitom tu je tolik věcí, že moře, lépe řečeno Atlantický oceán, můžete úplně vynechat. Kanáry celkově nepatří k rájům na koupačku. To víte písek nevalné barvy (pokud není pláž umělá), někde i černý, teplota vody pro otužilejší typy. Přesto marná sláva, jak padne zima, člověk si rád rozmyslí, jestli se bude smýkat až do daleké exotiky za desetitisícovou letenku a 17 hodinovou cestu, nebo frnkne za 5 hodin na Kanáry za pár desítek EUR. 

 

LETENKY

Do vyhledávače www.azair.cz zadáte odkud: Česko a okolí a kam: Tenerife South. Zpáteční letenky pořídíte nejlevněji z Vídně od 2200 Kč v zimních měsících. Potom vybraný spoj koupíte přímo na oficiálních stránkách aerolinky www.ryanair.com nebo www.wizzair.com. Jste-li ze západu Čech, leťte s www.tuifly.com z Mnichova či Norimberka. Z Berlína létá www.easyjet.com a Ryanair. Z Prahy se momentálně létá za nesmyslných 10 000+ Kč. Za tyto peníze si raději zaleťte do Karibiku nebo do Thajska, vždyť za to může letět celá rodina a ne jeden člověk.

 

 

KDY JET?

Během celého roku Vás tu uvítá příjemné sluníčko s minimem srážek. Většinou je mezi 20-30°C. Největší kouzlo má právě v zimě. Jste stále v EU, letíte na občanku, žádné obavy o bezpečnost, prošlý pas, nebo zdravotní rizika. Zkrátka zimní ráj to napohled.

 

 

NĚKOLIK NEJ OSTROVA

Tenerife je největším Kanárským ostrovem, leží v Atlantickém oceánu cca 300 km západně od Afriky. Vznikl ohromným výbuchem sopky jen 3 miliony let zpět, který slepil 3 ostrovy dohromady. Proto má tak divný tvar a každý kout vypadá úplně jinak. Prostředek tvoří ohromná sopečná kaldera s nejvyšší horou Španělska Pico del Teide 3718 m (po havajských sopkách jedna z nejvyšších hor světa od báze v oceánu). Ta dala i název ostrovu Tene (hora), ife (bílý). V zimě je pokrytá sněhem a zdaleka viditelná. Je mladá jen 200 tisíc let - vzedmula se sopečnou činností až do dnešní úctyhodné výšky. 

 

 

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ PO OSTROVĚ AUTOBUSEM

Většina příletů je na jižní letiště Tenerife Sur. Jezdí odtud 5 autobusových linek zejména mezi Costa Adeje a Santa Cruz. Existuje i noční linka a přímá linka 343 až do Puerto de la Cruz (1xza hodinu). https://www.titsa.com/…/getting-to-t…/tenerife-south-airport. Vnitrostátní španělské lety přistávají i na menším severním letišti - to je také obsluhováno 3 autobusovými linkami. Už na letišti si kupte TEN+ kartu, ušetříte už při první jízdě (např. nejvzdálenější jízda do Puerto de la Cruz stojí 13 EUR, s kartou 9,20 EUR)

 

 

S NĚMECKOU CESTOVKOU UŠETŘÍTE OPROTI ČESKÉ I 10 TISÍC

Sledujte i mimosezónní nabídky německých cestovek, které hlavně v zimě klesají k 6000 Kč za celý zájezd letenka+ubytování+transfer. Nabídky najdete například na stránkách Airstop

 

AUTOPŮJČOVNA

Kdo rád řídí po úzkých klikatých horských cestách, může si půjčit auto na www.cicar.com. Nejlepší autopůjčovna, s jakou jsem se za celý život setkala. Auta v dobrém stavu, plné pojištění, druhý řidič zdarma, dětské sedačky zdarma. Nic se neplatí předem, nepotřebujete žádnou kartu, ani dotankovat před letištěm. Vždycky si rezervujte online, budete mít lepší cenu a výběr. Při vyzvednutí jim v jejich okýnku na letišti ukážete jen svou rezervaci, občanku a řidičák. Zaplatíte pevnou cenu a dostanete klíčky. V garáži je borec, který Vás nasměruje k Vašemu vozu. Benzín je levnější než u nás.

 

 

AUTOBUS A TEN+ CARD

Pěší turisté a strašpytlové na řízení v šílených horských serpentinách jako já ocení místní skvělou autobusovou síť Titsa. Můžete dělat báječné výlety z bodu A do bodu B, což autem nelze. Už na letišti kupte dobíjecí TEN+ card, nabijte nějakých 15-20 EUR kredit a hurá. Může na ni jezdit i více lidí se slevou na jízdné. Přehledné info o autobusech najdete zde. Prostě nastoupíte a řeknete řidiči, kolik lidí a kam jede, on odečte kredit a dostanete slevu až 30% oproti platbě hotově.

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování si hledejte na klasických místech www.booking.comwww.hotels.comwww.airbnb.com. V pohodě do 100 EUR/os./týden seženete (našla jsem i pokoj za polovic...). Kdo rád pláže a relax, bydlí na jihu, kdo pěší turistiku a výlety, bydlí v Puerto de la Cruz co nejblíž El Pozo autobusovému terminálu. Příklad bych brala pro rodinu třeba Apartamentos Valle Luz u pláže, v centru, u autobusového nádraží, ale jistě si vyberete sami.

 

 

JÍDLO

Místní supermarkety jsou Hiperdino, Mercadona a Spar. Narvete si ledničku španělskými pochoutkami za v podstatě naše ceny. Něco je dražší (restaurace jsou výrazně dražší než u nás, v nich se soustřeďte na menu del día-polední menu), ale běžné potraviny jsou i levnější (víno, ovoce, sýry, kuřecí, španělské šunky...). Obyvatelé hlavního města mají sice o 6% nižší průměrný příjem než v Praze, ale mají o 5% větší kupní sílu než my.

 

KAM NA VÝLET

PUERTO DE LA CRUZ - Pro mě základna ostrova s krásným historickým centrem, z které se dostanete na mnoho dalších výletů, blízko je Loro Parque a přímo ve městě nejen dvě krásné botanické zahrady (aklimatizační za 3 EUR a orchidejová Sitio Litre), ale i historické uličky a pěkná zeleň.

LAGO MARTIANEZ- soustava jezer napájených mořskou vodou na koupání je dílem architekta Manrique. Vstupné na celodenní koupačku je jen 5,50 EUR. Dojdete sem pěšky, je to přímo v Puerto de la Cruz.

LORO PARQUE - je zábavní ZOO park, kde můžete vidět i kosatky, delfíny, lachtany a papoušky v pravidelných show. Dostanete se sem vláčkem zdarma z Puerto de la Cruz, ulice Reyes Católicos, vláček jezdí co 20 minut (určitě jej uvidíte projíždět městem). Já na ZOO uplně neujíždím, ale tady je toho tolik, že si každý najde něco. Vstupné stojí 38 EUR, lze je koupit levněji v kombinaci se vstupem do akvaparku. https://tickets.loroparque.com/gb/18-multi-park-tickets nebo samostatně. Z jihu ostrova si přímo do Loro parku můžete koupit pohodlný přímý zpáteční autobus zde - viz druhá stránka dokumentu https://www.loroparque.com/media/pdf/busservice.pdf

SIAM PARK - akvapark v thajském stylu na jihu ostrova u města Playa de las Americas https://siampark.tictactickets.com/en? Dostanete se sem přímým busem - viz první stránka dokumentu https://www.loroparque.com/media/pdf/busservice.pdf

LA OROTAVA - pěkné historické městečko bez turistů u Puerto de la Cruz, jezdí sem několik autobusových linek, takže si můžete snadno z města odskočit.

LA LAGUNA a SANTA CRUZ - La Laguna je bývalé hlavní město ostrova s univerzitou z 18. století a pro svůj původní koloniální ráz je zapsána na seznam UNESCO. Má krásné historické uličky, spoustu nádvoří s fontánami a zelení. Hned vedle je nynější hlavní město Santa Cruz, které mě zas tak nedadchlo. Město jako každé jiné. Zajímavá je budova opery ve tvaru španělské dobyvatelské helmice.

ICOD DE LOS VINOS - městečko uprostřed ostrova, kam snadno dojedete za pár EUR z Puerto de la Cruz busem číslo 363. Z jihu sem jede z Costa Adeje bus č. 460. Všichni se sem jezdí dívat na údajně 1000 let starý dračí strom. Má pěkné náměstí s ohromným fikusem, jaký vám v obýváku nevyroste:-).

MASCA
Stejnou linkou 363 můžete pokračovat na konečnou do Buenavista del Norte a tam přesednout na bus č. 365 do vesničky Masca. Snad nikdy jste neviděli dramatičtější krajinu než zde. Dostanete se sem i z jihu busem přes Santiago del Teide.

TEIDE - nejvyšší horu Španělska zdaleka viditelnou monumentální sopku Pico del Teide můžete navštívit v jednodenním výletu z Puerto de la Cruz busem č. 348 nebo z jihu z Costa Adeje busem č. 342. Oba busy vyjíždějí v 9.15 a vracejí se zpět v 16:00. Tím vám dávají celý den v národním parku Las Canadas. Vystupte na Teleferico a jeďte nahoru lanovkou. Zpáteční stojí 27 EUR a je lepší koupit předem online, kdyby byl nával, ať nečekáte. 

ROQUES DE GARCÍA a PARADOR NACIONAL - až sjedete dolů z Teide, jděte po té jediné silnici, která kalderou vede až skoro na konečnou Parados Nacional. Tam na vás celý den čekají vaše autobusové linky. Cestou minete bizarní skalní útvary Roques de García a můžete si vyfotit obligátní fotku Teide a skálu boží palec. https://www.gigaplaces.com/clanek-tura-okolo-roques-de-gar…/

PYRAMIDY GUIMAR - pokud máte rádi záhady, určitě vás potěší, že ostrov má své pradávné pyramidy, které nejvíce zkoumal slavný Thor Heyerdahl a zalíbilo se mu zde tak, že tu od roku 1991 až do své smrti (zemřel v roce 2002 v Itálii) žil. Vstupné stojí 12,50 EUR a uvidíte i slavnou Kontiki. http://www.piramidesdeguimar.es/en

GOMERA - vedlejší ostrov je vzdálen jen 28 km od Tenerife. Doporučím vám jednodenní agenturní výlet, který vás vezme do jeho centra a ukáže vám tajemný národní park Garajonay s vavřínovými mlžnými pralesy laurisilva. Pro zájemce o delší pobyt a toulání tímto velmi klidným ostrovem: plují sem trajekty Armas a Fred Olsen z Los Cristianos. Pokud bydlíte hodně na ostrově, určitě vám vaše ubytování bude schopno poradit, kdo organizuje výlety na Gomeru i se svozem do přístavu Los Cristianos.

 

 

PLÁŽE

Na severu počítejte spíše s menšími černými plážemi. Oblíbená je Playa Jardin v Puerto de la Cruz, komu se chce jít banánovou plantáží, může dojít na Playa Bollullo. Nejhezší písečnou pláží ostrova je umělá Las Teresitas 8 km za hlavním městem Santa Cruz. Jiná situace panuje na o poznání teplejším jihu ostrova. Tam najdete spoustu oblíbených turistických resortů. Los Gigantes, Playa de las Americas, Costa Adeje, Los Cristianos jsou ta hlavní.

Oficiální stránky o turismu na Kanárech jsou vypracované i v české verzi. https://www.ahojkanarskeostrovy.com/

Ač vidíte změť autobusových linek a názvů míst, nebuďte na pochybách, že byste Tenerife nezvládli na vlastní pěst. Ostrov je dobře zorganizovaný a vše tu funguje. Rychle z vás obavy opadnou a užijete si parádní dovolenou. Maňána styl uslyšíte už jen ve vtipech. Budete příjemně překvapeni jeho rozmanitostí, krásnou přírodou a pohodou. Zkrátka budete odjíždět se slzou na krajíčku jako já.

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca