Tenerife - ostrov, z kterého se odjíždí s brekem

Tenerife - ostrov, z kterého se odjíždí s brekem

Největší kanárský ostrov Tenerife jsem navštívila 2x14 dní a vždy jsem odjížděla s brekem, že odsud nechci domů. 

Má tak obrovskou rozmanitost, že byste se tu nenudili celá léta. Je škoda, že někteří jej redukují jen na destinaci typu: "kde jsme ještě nebyli u moře". Přitom je tu tolik věcí, že moře, lépe řečeno Atlantický oceán, můžete úplně vynechat. Kanáry celkově nepatří k rájům na koupačku. To víte písek nevalné barvy (pokud není pláž umělá), někde i černý, teplota vody pro otužilejší typy, i když na jižní straně ostrova je počasí v zimě pěkné celou dobu a Atlantik relativně teplý. Jak k nám přijde zima, člověk si rád rozmyslí, jestli zvolí dalekou exotiku za víc než desetitisícovou letenku a 17 hodinovou cestu s časovým posunem, nebo frnkne za 5 hodin na Kanáry za pár desítek EUR a posune si čas o hodinu na Londýn. Kanáry jsou totiž v EU. Vezmete občanku do kapsy, nějaká ta EURa, mrknete na podmínky vstupu a hurá ven: https://www.mzv.cz/madrid/cz/konzularni_informace/covid_19/aktualni_podminky_vstupu_na_uzemi.html 

Letenky v zimě od 1500 Kč zpáteční

Letenky na Kanáry vyhledávám na www.azair.cz. Zadávám odkud: Česko a okolí a kam: Tenerife South. Můžete zadat i Kanárské ostrovy a vybrat si. Zpáteční letenky jsou na leden 2022 z Vídně už od 1422 Kč. Za tohle se nedostanete ani do sousedního státu vlakem kolikrát, natož tak do tepla pod palmy. Potom vybraný spoj koupíte přímo na oficiálních stránkách aerolinky www.ryanair.com nebo www.wizzair.com. Ostraváci mají přímé lety z Katowic i Krakova. Jste-li ze západu Čech, máte na výběr i německá letiště. Z Prahy se momentálně létá od 4334 Kč se Smartwings, což je snad historické minimum. Zkrátka cesta není žádná velká položka.

S německou cestovkou ušetříte oproti české i 10 tisíc Kč na osobu

České cestovky moc nesleduji, protože na Kanáry jejich ceny nepadají pod 12 tisíc Kč. Tedy rovnou vím, že se to nevyplatí. Cestovka mi nenabídne nic, co si sama nepořídím mnohem levněji a taky bez starostí. Tenerife je ostrov, kde spousta lidí tráví celou zimu, ba se tam i stěhují, a proto tam vše perfektně a hlavně levně funguje: doprava, služby, jídlo na každém rohu za dobrý peníz. Co stojí za zvážení, jsou německé cestovky. Sleduji například www.airstop.cz, kde jsou zájezdy  letenka+ubytování+transfer na Tenerife jen za 4550 Kč. Za to máte z Prahy letenku a z Berlína k tomu i ubytování s transferem. Němci jsou tu hlavní klientelou a je to znát.

Kdy letět? 

Během celého roku Vás tu uvítá příjemné sluníčko s minimem srážek. Však si leckdo neznalý místních klimatických poměrů stěžuje, že na jihu je měsíční krajině. Možná, ale zas je výhoda, že tu neprší. Většinou je teplota mezi 20-30°C. Největší kouzlo má ostrov právě v zimě. Jste stále v EU, letíte na občanku, žádné obavy o bezpečnost nebo zdravotní rizika. Zkrátka, zimní ráj to napohled.

Pozor, kousek odtud jsou Azory a Madeira a tam to v zimě je jak na houpačce. Ostrovy jsou obrostlé bujnou vegetací, kterou každý obdivuje, ale neuvědomí si, že aby to tam bylo zelené, musí tam i hodně pršet. A tak se Vám stane, že jste v teplíčku a koupete se v oceánu na Tenerife, zatímco Vaši kámoši jsou jen o pár set km dál a klepou kosu v 13°C v celodenním dešti na Azorech nebo Madeiře.

Několik nej ostrova

Tenerife je největším Kanárským ostrovem, leží v Atlantickém oceánu cca 300 km západně od Afriky. Vznikl ohromným výbuchem sopky jen 3 miliony let zpět, který slepil 3 ostrovy dohromady. Proto má tak divný tvar a každý kout vypadá úplně jinak. Prostředek tvoří ohromná sopečná kaldera s nejvyšší horou Španělska Pico del Teide 3718 m (po havajských sopkách jedna z nejvyšších hor světa od báze v oceánu). Ta dala i název ostrovu Tene (hora), ife (bílý). V zimě je pokrytá sněhem a zdaleka viditelná. Je mladá jen 200 tisíc let - vzedmula se sopečnou činností až do dnešní úctyhodné výšky. 

Jak se dostat z letiště po ostrově autobusem

Většina příletů je na jižní letiště Tenerife Sur. Jezdí odtud 5 autobusových linek zejména mezi Costa Adeje a Santa Cruz. Existuje i noční linka a přímá linka 343 až do Puerto de la Cruz (1xza hodinu) https://www.titsa.com/index.php/en/tenerife-by-bus/getting-to-the-airport/tenerife-south-airport. Vnitrostátní španělské lety přistávají i na menším severním letišti - to je také obsluhováno 3 autobusovými linkami. Už na letišti si kupte TEN+ kartu, ušetříte už při první jízdě.

Autopůjčovna CICAR forever

Kdo rád řídí po úzkých klikatých horských cestách, může si půjčit auto na www.cicar.com. Nejlepší autopůjčovna, s jakou jsem se za celý život setkala. Auta v dobrém stavu, plné pojištění, druhý řidič zdarma, dětské sedačky zdarma. Nic se neplatí předem, nepotřebujete žádnou kreditní kartu, ani dotankovat před letištěm. Vždycky si rezervujte online, budete mít lepší cenu a výběr, na místě často zbudou jen drahá auta. Při vyzvednutí jim v jejich okýnku na letišti ukážete jen svou rezervaci, občanku a řidičák. Zaplatíte pevnou cenu a dostanete klíčky. V garáži je borec, který Vás nasměruje k Vašemu vozu. Benzín je na Kanárech levnější než u nás. Za týdenní půjčovné dáte kolem 250 EUR, to je celkem dost, proto zbystřete, jestli by se Vám nevyplatilo jezdit autobusem. Ty jezdí totiž všude a navíc Vám umožní dělat výlety z bodu A do bodu B. 

Autobus a výhodné TEN+ karty

Na Tenerife jsem se doposud vždy obešla bez auta a vystačila si s jejich zelenými autobusy TITSA, které jsou prostě všude. Řídit po jejich šílených horských serpentinách není žádný med. Ráda se vezu bez starostí a za pár šupů. Když jste tu sami, nebo třeba s kamarádkou, bojíte se řídit a hlavně parkovat (žádný med, všude Vám rádi dají policajti pokutu 50 EUR za špatné parkování), jezděte busem a hotovo. Seznámím Vás s jejich skvělou autobusovou síť Titsa. Můžete dělat báječné výlety z bodu A do bodu B, což autem nelze. Už na letišti kupte svou TEN+ card. Na výběr jsou buď https://www.titsa.com/index.php/en/your-buses/fares-and-discounts 

10 EUR za neomezené cestování 24 hodin
50 EUR za neomezené cestování týden
nabíjecí karty na kredit

V případě nabíjecí karty, nabijte na letišti nějakých 20 EUR kredit a hurá. Může na ni jezdit i více lidí se slevou na jízdné. Přehledné info o autobusech najdete zde. Karta se používá tak, že nastoupíte a řeknete řidiči, kolik lidí a kam jede, on odečte kredit a dostanete slevu až 30% oproti platbě hotově.  Pokud chcete křižovat ostrov na větší vzdálenosti každý den, kupte si týdenní kartu.

Kde se ubytovat? Sever nebo jih?

Ubytování hledejte na klasických místech www.booking.comwww.hotels.comwww.airbnb.com. V pohodě do 100 EUR/os./týden seženete (našla jsem i pokoj za polovic...). Kdo rád pláže a relax, bydlí na jihu, kdo pěší turistiku a výlety, bydlí v Puerto de la Cruz co nejblíž El Pozo autobusovému terminálu. Sólo cestovatele potěší velké množství levných pěkných hostelů na ostrově, které mají běžně i bazén. Stačí si vybrat podle polohy, kdo nemá auto, podle blízkosti zastávky a podle hodnocení hostů. 

Jídlo

Místní supermarkety jsou Hiperdino, Mercadona a Spar. Narvete si ledničku španělskými pochoutkami za v podstatě naše ceny. Něco je dražší (restaurace jsou dražší než u nás, v nich se soustřeďte na menu del día-polední menu), ale běžné potraviny jsou i levnější (víno, ovoce, sýry, kuřecí, španělské šunky...). Obyvatelé hlavního města mají sice nižší průměrný příjem než v Praze, ale mají větší kupní sílu než my. Zkrátka, cenami potravin a hlavně výběrem a kvalitou budete příjemně překvapeni a budete brečet, proč to nemáme i u nás. Jen to píšu, spustily se mi sliny. V restauracích pořídíte spoustu různých ryb, kanárské omáčky - červenou a zelenou, brambory vařené ve slupce v mořské vodě, vaječné tortily, pizzu, na co si jen vzpomenete. Pije se tu klasika, co ve Španělsku - víno, sangria, pivo, mají tu místní rum Ron Miel - je to sladký medový rum. 

KAM NA VÝLET

PUERTO DE LA CRUZ - první turistická základna ostrova s krásným historickým centrem, z kterého se dostanete na mnoho dalších výletů, blízko je Loro Parque a přímo ve městě nejen dvě krásné botanické zahrady (aklimatizační za 3 EUR a orchidejová Sitio Litre), ale i historické uličky a pěkná zeleň s plážemi a soustavou bazénů Lago Martiánez.

LAGO MARTIANEZ- soustava jezer napájených mořskou vodou na koupání je dílem architekta Manrique. Vstupné na celodenní koupačku je vždy symbolické. Dojdete sem pěšky, je to přímo u centra Puerto de la Cruz.

LORO PARQUE - je velikánský zábavní ZOO park, kde můžete vidět i kosatky, delfíny, lachtany a papoušky v pravidelných show. Dostanete se sem vláčkem zdarma z Puerto de la Cruz, ulice Reyes Católicos, vláček jezdí co 20 minut (určitě jej uvidíte projíždět městem). Já na ZOO uplně neujíždím, ale tady je toho tolik, že si každý najde něco. Vstupné stojí 38 EUR https://ticket.loroparque.com/?lang=en, lze koupit levněji i TWIN kombinaci se vstupem do akvaparku. https://tickets.loroparque.com/gb/18-multi-park-tickets nebo samostatně. Z jihu ostrova si přímo do Loro parku můžete koupit vstupné spolu s přímým busem nebo i obědem. 

SIAM PARK - akvapark v thajském stylu na jihu ostrova u města Playa de las Americas https://www.siampark.net/en/ Dostanete se sem přímým busem. Vše je na jejich stránkách.

LA OROTAVA - pěkné historické městečko bez turistů u Puerto de la Cruz, jezdí sem několik autobusových linek, takže si můžete snadno z města odskočit.

LA LAGUNA a SANTA CRUZ - La Laguna je bývalé hlavní město ostrova s univerzitou z 18. století a pro svůj původní koloniální ráz je zapsána na seznam UNESCO. Má krásné historické uličky, spoustu nádvoří s fontánami a zelení. Hned vedle je nynější hlavní město Santa Cruz, které mě zas tak nedadchlo. Město jako každé jiné. Zajímavá je budova opery ve tvaru španělské dobyvatelské helmice.

ICOD DE LOS VINOS - městečko uprostřed ostrova, kam snadno dojedete za pár EUR z Puerto de la Cruz busem číslo 363. Z jihu sem jede z Costa Adeje bus č. 460. Všichni se sem jezdí dívat na údajně 1000 let starý dračí strom. Má pěkné náměstí s ohromným fikusem, jaký vám v obýváku nevyroste:-).

MASCA
Stejnou linkou 363 můžete pokračovat na konečnou do Buenavista del Norte a tam přesednout na bus č. 365 do vesničky Masca. Snad nikdy jste neviděli dramatičtější krajinu než zde. Dostanete se sem i z jihu busem přes Santiago del Teide. Kdo jste pěší turista a chcete projít soutěskou k moři, musíte si rezervovat čas. Někdy se platí, někdy ne. My jsme neplatili, ale musíte bookovat tak 2 měsíce předem. A nešli jsme to zpátky nahoru. Dole jsme si stopli loď do Los Gigantes, šoupli kapitánovi 20 EUR všimné do kapsy a pak z Los Gigantes jeli busem zpět. Není však nikde záruka, že toto vyjde. Musíte to nechat na strýčka příhodu. 

TEIDE - nejvyšší horu Španělska zdaleka viditelnou monumentální sopku Pico del Teide můžete navštívit v jednodenním výletu autobusovými linkami https://www.titsa.com/index.php/en/your-buses/news/2386-teide-by-bus. Autobusy vám dávají celý den v národním parku Las Cańadas. Vystupte na zastávce Teleferico a jeďte nahoru lanovkou. Zpáteční stojí 37 EUR a je lepší koupit předem online https://www.volcanoteide.com/en/volcano_teide/teide_cable_car/teide_cable_car, bývá zde nával. Samotný vrchol hory je na povolenku. O tu můžete zažádat zde - potřebujete udat přesný čas, kdy nahoře na kráteru budete.

Pěšky se na nahoru chodí ze zastávky a parkoviště pod Montaňa Blanca, je to cca 10km s převýšením cca 1350m. Nahoru vede příjemná jediná serpentýnovitá stezka, nejprve vede kolem černých lávových koulí teidských vajec, potom dojdete k chatě Altavista a pak už celkem nepřehledným černým lávovým polem pod vrchol. Vrchol není přesně značený, protože uprostřed je smradlavý aktivní kráter se sirnými výpary https://mapy.cz/s/nazusupuka. Od 3000metrů už se do kopce hůř dýchá, takže tělo paradoxně může, ale plíce natahují kyslík ze všech sil. Pozor na výškovou nemoc. Viděla jsem pár borců, co nahoře domachrovali. Vezměte si hodně, ale fakt hodně, vody a postupujte klidným tempem. Minimálně 3-4 velké PETky vody.

Nebojte, vystoupala jsem horu 2x, vždy s přespáním na chatě Altavista, která je momentálně kvůli covidu zavřená, abych viděla východ slunce a dlouhatánský stín, který ráno Teide vrhá 300 km do oceánu. https://www.reservasparquesnacionales.es/real/parquesnac/usu/html/detalle-actividad-oapn.aspx?ii=6eng&cen=2&act=1. Stránky chaty - tam taky potřebujete rezervaci, pokud nechcete Teide dělat na otočku lanovkou za jeden den, ale jak říkám, teď je zavřeno https://www.volcanoteide.com/en/altaviste_refuge, 

ROQUES DE GARCÍA a PARADOR NACIONAL - až sjedete dolů z Teide, jděte po té jediné silnici, která kalderou vede až skoro na konečnou Parados Nacional. Tam na vás celý den čekají vaše autobusové linky. Cestou minete bizarní skalní útvary Roques de García a můžete si vyfotit obligátní fotku Teide a skálu boží palec.  

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1024766-d247305-Reviews-Los_Roques_de_Garcia-Teide_National_Park_Tenerife_Canary_Islands.html 

 

PYRAMIDY GUIMAR - pokud máte rádi záhady, určitě vás potěší, že ostrov má své pradávné pyramidy, které nejvíce zkoumal slavný Thor Heyerdahl a zalíbilo se mu zde tak, že tu od roku 1991 až do své smrti (zemřel v roce 2002 v Itálii) žil. Vstupné do celého areálu stojí 18 EUR a uvidíte i slavnou Kontiki. http://www.piramidesdeguimar.es/en

GOMERA - vedlejší ostrov je vzdálen jen 28 km od Tenerife. Doporučím vám jednodenní agenturní výlet https://www.tenerife-tours.co.uk/index.php, který vás vezme z jihu Tenerife trajektem na ostrov a pak po celém ostrově busem s mnoha zastávkami a zpět. Hlavně uvidíte tajemný národní park Garajonay s vavřínovými mlžnými pralesy laurisilva. Pro zájemce o delší pobyt a toulání tímto velmi klidným ostrovem: plují sem trajekty Armas a Fred Olsen z Los Cristianos. Výlety se organizují i se svozem z hlavních letovist Tenerife do přístavu Los Cristianos.

 

Anaga

Kdo si chce zajet na samý konec světa, razí do pohoří Anaga na východní cíp ostrova. My jsme tu našli nejautentičtější místo celého Tenerife - vesničku Chamorga. To byl hotový balzám. Jezdí sem terénní minibus ze Santa Cruz a dá se pochodit kolem. Dalších fantastických míst v pohoří je celá řada - vždy s dechberoucími výhledy - například jsme šli pěšky na Punta del Hidalgo z uhlířské vesničky Las Carboneras - to byl zážitek jak hrom. 

Pláže

Na severu počítejte spíše s menšími černými plážemi. Oblíbená je Playa Jardin v Puerto de la Cruz, komu se chce jít banánovou plantáží, může dojít na Playa Bollullo. Nejhezší písečnou pláží ostrova je umělá Las Teresitas 8 km za hlavním městem Santa Cruz. Jiná situace panuje na o poznání teplejším jihu ostrova. Tam najdete spoustu oblíbených turistických resortů. Los Gigantes, Playa de las Americas, Costa Adeje, Los Cristianos jsou ta hlavní.

Oficiální stránky o turismu na Kanárech jsou vypracované i v české verzi. https://www.ahojkanarskeostrovy.com/

Nejlepší místo ostrova: Chamorga - na tu nic nemá - tady jsou pravé Kanáry bez turistů - jen místní zemědělci a já:-)

Ač vidíte změť autobusových linek a názvů míst, nebuďte na pochybách, že byste Tenerife nezvládli na vlastní pěst. Ostrov je dobře zorganizovaný a vše tu funguje. Rychle z vás obavy opadnou a užijete si parádní dovolenou. Maňána styl uslyšíte už jen ve vtipech. Budete příjemně překvapeni jeho rozmanitostí, krásnou přírodou a pohodou. Zkrátka budete odjíždět se slzou na krajíčku.

Pomohly Vám mé rady? Podpořit tvorbu blogu můžete koupí knihy https://www.hanamachalova.cz/#kniha a ještě se podívat na mnoho cest po celém světě. Můžete se přidat na výlet, který provázím nebo přijít na prakticky zaměřené přednášky https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska