Szentendre, skanzen, Visegrád, Ostřihom
Tip na výlet v Maďarsku poblíž Budapešti na příměstské dopravě. Samozřejmě stojí za to si sem zajet přímo z ČR. Szentendre - městečko umělců, největší skanzen v Maďarsku a památný hrad Visegrád, největší kostel v Maďarsku Ostřihom Estergom. Video z roku 2021:
Szentendre
Szentendre je vyhlášené městečko umělců. Začali se sem stěhovat z Budapešti za klidem, příjemným klimatem a inspirací už v první třetině 20. století. Dnes jich tu působí na 200. Městečko má spleť křivolakých uliček plných uměleckých obchůdků, galerií, kavárniček, hospůdek, vináren. Na každém rohu je kostel a všimnete si asi dvoujazyčných nápisů některých ulic, které jsou i v cyrilice Vzniklo jako sídlo křesťanských uprchlíků ze Srbska, kteří utekli před Turky a založili si tu ortodoxní kostely. Dodnes nesou názvy jako Bělehradská katedrála, Preobrazsenszký kostel, Blagoveštensky kostel. Některé z nich jsou otevřené, stačí se ztratit v labyrintu uliček, schodů, zákoutí. Nezapomeňte si zajít na dobrý Langoš, který je správně schovaný v uzounké uličce tady. Slavná fotogenická ulička (momentálně s deštníky), se jmenuje Bercsényi. Čabajky prodávají vedle Lola cukrárny na ulici Dumtsa Jenö 5.
Jak se do Szentendre dostat? Nejjednodušší doprava je příměstkým vlakem. Jezdí co 20 minut a cesta trvá 40 minut. Jezdí linka H5 z nádraží Batthyány tér z budatínské strany Dunaje. Jízdní řády a linka zde. Nádraží je v podzemí. Lodí z Budapešti o víkendu - info zde, autobusem z Budapešti. Jezdí i busy, ale zastávky jsou trochu z centra.
U Szentendre začíná velmi dlouhý ostrov stejného jména (Szentendre znamená česky Svatý Ondřej), který se táhne až k Visegrádu. Je neobydlený a součástí národního parku Duna-Ipoly.
Skanzen Szentendre
Asi 4km za městečkem Szentedre se na rozsáhlém pozemku nachází největší skanzen celého Maďarska. Jeho hlavní budova je stylizovaná jako nádraží. A po zaplacení vstupného skutečně narazíte na koleje a historické vozy. Jeho návštěva Vám může zabrat klidně celý den. Informace o vstupném atd. www.skanzen.hu. V jednotlivých domečcích najdete různé prodejny a ukázky řemesel - je tu báječná pekárna - kupte si vynikající koláče, vánočku, makový závin, pagáč, dále paní rozlévá šťávu s domácím sirupem. Je velmi chutný a bohužel není k prodeji. V další chaloupce peče paní v peci s ohněm perníčky s různým kořením a sušeným ovocem. Nechybí živá zvířata a spousta stavení ke šmejdění.
Visegrád
Hrad se nachází v národním parku Duna-Ipoly https://www.dunaipoly.hu/hu/ v nádherné krajině plné kopců a lesů. Do toho mohutný tok ohbí Dunaje. Prostě ráj. Hrad má dvě části - dole u řeky dolní hrad a nahoře na mohutné skále/kopci horní hrad. Hradu říkají citadela. Místo se zapsalo do dějin. V roce 1335 tu proběhlo setkání králů - za nás Jan Lucemburský, uherský Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Veliký se tu dohodli na společném postupu proti expanzi Habsburků v Evropě. Visegrád byl dokonce hlavním městem uherských panovníků až do doby, kdy jej zničili Turci a poslední ránu mu zasadili Habsburkové, proměnili jej v ruiny. Na paměť tohoto setkání tu v roce 1991 byla podepsána Visegrádská dohoda. Za nás ji tehdy podepsal prezident Václav Havel. Na Visegrád rovněž plují lodě z Budapešti.
Estergom Ostřihom
Město na slovenské hranici, kdy naproti leží město Štúrovo. Města spojuje most. Ale já doporučuji, abyste přes Slovensko necestovali a jeli po silnici podél hranice na maďarské straně a pak najeli na maďarskou dálnici. Minule jsme se rozdělili a my, co jsme jeli přes Maďarsko, jsme byli o hodinu dříve doma než ti, kteří jeli přes Slovensko. V Ostřihomi uvidíte úchvatnou obrovskou stavbu baziliky. Je to největší kostel v celém Maďarsku a sídlo hlavy místní katolické církve. Pro příznivce výšek lze vyjít schody až úplně na ochoz kupole katedrály. Zejména na konci je to adrenalin, ale zvládlo to i dítě. https://www.bazilika-esztergom.hu/hu/. Video z roku 2020, kde je na konci bazilika: