Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách

Stezka Bílé Opavy

Kdo máte rádi džungli, vodopády, chození po skalách, lávkách a trochu arenalinu, oceníte Naučnou stezkou Bílé Opavy. My jsme ji šli samotnou z Karlovy Studánky přes Barborku na Ovčárnu, ale kdo má dost sil, vyjde si i na Praděd. Samotná Bílá Opava pramení na jižním svahu Praděda. Největší vodopád se nachází u čtvrtého zastavení. Jeho výška je 7,9 m. Bystřina tímto vodopádem a navazujícími peřejemi překonává na úseku 40 m výškový rozdíl celkem 16,4 m. Za zmínku stojí tzv. obří hrnce, průzračné tůňky. Tyto zajímavé mísovité prohlubně vznikaly po staletí vymíláním ruly vířivým pohybem vody a vodou unášených částic hornin.

Karlova Studánka - začátek s mohutným vodopádem

Stezka začíná na parkovišti Hubertus v Karlově Studánce, kam se snadno dostanete autem nebo autobusem - zadejte si do www.idos.cz Karlova Studánka, rest. Hubertus. Jděte přes parkoviště dozadu ke stánku u vodopádu. Ten slyšíte zdálky. Jste na modré a žluté stezce. Stezka prochází chvilku po asfaltce směr Vidly a zachází do lesa, který je hotovou džunglí. Zpočátku je to procházka růžovým sadem, terno začne, až se stezky modrá a žlutá rozdělí. O lázních Karlova Studánka - natáčel se zde film S tebou mě baví svět https://www.horskelazne.cz/

Modrá nebo žlutá? Žlutá jako výstup a ne v zimě. Modrá kdykoliv oba směry.

Jaký je rozdíl mezi modrou a žlutou stezkou? Žlutá stezka je náročnější, protože v určitém úseku se odděluje od modré a svede Vás do roklin, skalisek a vodopádů Bílé Opavy. Silně doporučuji ji jí pouze zezdola nahoru jako výstup, protože jsem mnohokrát musela jít po čtyřech, doslova lézt po skále a nedokážu si představit, že bych to lezla dolů. Toto nedoporučuje ani CHKO Jeseníky. Žlutá stezka se také nedoporučuje jít v zimě, kdy je zamrzlo a kluzko. Samozřejmě Vám spousta lidí řekne, jak to šli jako sestup, ale každý má jinou výšku a schopnost přilnout na skálu. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů, uvidíte i romantická zákoutí smrkového pralesa. Na to, že občas chybí šprušle na žebříku nebo lávce, občas se kýve zábradlí, si člověk dá pozor, to ničemu nevadí, ale skály mohly mít pro nás malé a děti nějaké úchyty. Aspoň kruhy jako mají v Suĺovských skalách nebo řetězy. Tady byl pohon na všechny 4:-). 

Modrá stezka je pohodlný chodníček lesem a můžete ji jít kdykoliv oběma směry nahoru i dolů. Já jsem ji šla dříve jako sestup s batohem sbaleným na víkend a na pohodu. Takže žlutá jen pro výstup a ne v zimě, modrá celoročně výstup i sestup. Obě stezky měří 6km. https://jeseniky.ochranaprirody.cz/sprava-informuje/naucne-stezky/ns-bila-opava/ 

Děkuji za Vaši zimní fotku - takto to vypadá na žluté stezce a bez nesmeků absolutně neuvažujte:

a teď zpátky k našemu výletu v červnu:

Kam na konci? Ovčárna, Barborka, Praděd

Stezka se v určitém místě opět spojí v jednu - modrou a žlutou a na konci se rozdvojují: žlutá Vás zavede na Ovčárnu - modrá na horskou chatu Barborka. Doporučuji jít po modré na horskou chatu Barborka, protože zajedno skončíte na Ovčárně, odkud jezdí dolů kyvadlovka, takže ta Vám neuteče. Barborka nás překvapila dobrým pivem, jídlem, i když interiér si zachovává retro charakter. Na Praděd jsme už nešli, i když to byl kousek, protože jsme tam x-krát byli a strašně se ochladilo snad na 5°C. Raději jsme se šli pohodlnou cestou po asfaltce projít na Ovčárnu a dočkali autobusu v jedné z mnoha chat u likéru Praděd od Jelínka https://rjelinek.cz/produkt/praded/.

Kyvadlovkou z Ovčárny zpět do Karlovy Studánky, přímý bus až do Ostravy

Zpět do výchozího bodu jsme se dostali z Ovčárny pravidelnou kyvadlovou. Jezdí i přes parkoviště Hvězda a pokračuje dolů do lázní - na zastávku Hubertus. Stojí 40 Kč a jezdí každou hodinu v půlhodinu, takže 15:30, 16:30 atd. Všimla jsem ji, že přímo z Ovčárny jezdí také autobus až do Ostravy Svinova. To mají Ostraváci ohromnou výhodu. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska