Šíleně smutné Bojnice a grafické Čičmany

Šíleně smutné Bojnice a grafické Čičmany

V sérii článků Vám dám pár tipů na výlety do slovenského příhraničí. Pokud jste z Moravy, máte to možná blíž než na některé české památky. Proto vzhůru na Slovensko! I jednodenní výlet na otočku potěší.  Zajeďte se podívat na ikonický zámek Bojnice, který si zahrál třeba v pohádce Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem. Potom se cestou stavte na procházku unikátní vesničkou plnou podivuhodně pomalovaných domků Čičmany. Čičmanský vzor je jen na tomto jednom jediném místě. Přitom ho najdeme na slovenských olympijských dresech, ve vlacích na sedačkách, zkrátka na všem, co graficky reprezentuje Slovensko. Bojnice a Čičmany jsou od sebe 38 km a dají se spojit v jeden výlet. Pro výlet určitě volte auto.  

Bojnice top turistickou atrakcí celého Slovenska

Zámek Bojnice. I když je zámek na fotkách zobrazován jak si stojí v zelené krajině, připravte se už při příjezdu na vrcholně komerční místo v totálním obležení stánků a turistů. Navíc sobota je komplikovaná svatbami, které na romantickém zámku jedou jedna za druhou jako na běžícím páse. Proto pokud se můžete vyhnout prázdninám a sobotám, uděláte dobře a vychutnáte si ho ne tak davově, jako my. Co už. Jsme tady, tak si zažijeme jednou za čas i pořádný turistický václavák. Napřed jsme objeli celé kopcovité okolí ve snaze najít parking, ten se nabídl až na kopci u novostavby kúpelí osazených vežičkami. To poznáte snadno. Je to takový ten typický kýč dnešní doby. I tak se tam stojí na trávě a uježděné hlíně a člověk je rád, že vůbec místo dostal. Jsme na top atrakci v zemi, tak se s tím počítá. Parking 5 EUR na den, 3 EURa po 15:00. Je tam automatická pokladna, která bere EURa i karty.

ZOO Bojnice

Hned za zámkem se nachází vstup do nejstarší a nejnavštěvovanější ZOO na Slovensku. Navštívilo ji už 24 milionů návštěvníků. Je to jejich národní ZOO. Vstupné 8 EUR, děti polovic https://zoobojnice.sk/

ZOO Bojnice

Koupele a termální koupaliště Čajka

Bojnice nejsou jen o zámku. Jsou tu i termální prameny a k nim přiléhající koupele http://www.kupele-bojnice.sk/-mimoriadna-ponuka. Cestou k zámku je sympatické retro koupaliště Čajka. Evokovalo mi pohodu dětství a kouzlo starých rekreačních časů. Klidně bych tam skočila. Zkuste si vzít plavky s sebou, třeba Vás zláká voda s výhledem na zámek. Stojí na celý den 8 EUR a bazény mají teplotu 26-33°C, čili takový střed na léto. https://www.vodnesvety.sk/kupalisko-cajka-bojnice

Fotku mám půjčenou od https://slovakia.travel/termalne-kupalisko-cajka-bojnice 

Čajka v oblakoch je stezka v korunách stromů

Nad městem Bojnice vyrostla jako všude na turistických místech stezka v korunách stromů. Svým tvarem prý připomíná letící čajku... Přímo z Bojnic k ní dojdete zhruba za 40 minut po žluté turistické značce. Blízko ní je i parkoviště. Vstup na ni je 8 € , děti polovic. Stezka je bezbariérová, jde projet s kočárkem. Vedle ní jsou opět kýčovité, ovšem děckám se budou líbit pohádkové domečky typu muchomůrka. 

vyhliadka

Zámek Bojnice

A pojďme už do zámku. Vstupné 10 EUR, děti, atd. http://www.bojnicecastle.sk/vstupne-sk.html. Původně byl hrad dřevěný. Mezi majitele, jejichž jméno Vám něco řekne, je určitě Matúš Čák Trenčianský, pak zámožný rod Pálfy (však mají zahradu a palác i v Praze). Dostal romantickou novogotickou podobu. Ve 20. století zámek dokonce vlastnil obuvník Baťa. Benešovými dekrety se zámek znárodnil. Dokonce vyhořel a po obnovení byl zapsán na seznam národních kulturních památek. 

Čičmany

Cestou do Bojnic nebo zpět se můžete stavit do 38 km vzdálených Čičman. Jde o malou vesnici. Je táhlá. Vlastně jedna ulice a z ní krátké odnože bokem s pár domky. Auto jsme nechali úplně na konci vsi a pěkně si vyšli po celé délce vesnice pěšky tam i zpátky. Je fakt divné, že všichni návštěvníci prakticky čumí lidem do oken. No naštěstí ne každý malovaný domek je obydlený běžnými lidmi. Hlavně ty ve středu obce jsou kulturní památky a můžete si prohlédnout i jejich interiér zevnitř. Je tu i několik restaurací s tradiční slovenskou kuchyní. Určitě stojí za procházku, protože je to jako živý skanzen. U hlavního dvoupatrového Radenova domu je také obchůdek s tričky s čičmanskými motivy. Zde se můžete dočíst o tom, jaké zvyky v Čičmanech panovaly https://milujemeslovensko.eu/2018/08/31/radenov-dom-cicmanske-povery/. Domky k prohlídce spravuje Povážské muzeum v Žilině https://pmza.sk/cicmany/. Dospělí 4 EUR, děti polovic.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska