Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Chcete tip na fakt dobrý výlet bez front s počtem turistů tak akorát? A podpořit pěkný hrad, který se až nyní zapisuje na mapu turistických cílů? Zadejte si do navigace obec Rešov a Sovinec. Jedeme.

Rešovské vodopády

Najdete je v oblasti Nízkého Jeseníku v Moravskoslezském kraji na říčce Huntavě. Nejbližším městem je Rýmařov. Říčka ve skalnatém údolí vyhloubila kaskádu vodopádů. Protékají krásným smíšeným lesem a tvoří samostatnou Národní přírodní rezervaci. My jsme šli z obce Rešov, kde najdete malé štěrkové parkoviště po červené značce 4,5km do obce Tvrdkov. Mapa zde https://mapy.cz/s/kamadararo. Jako výchozí bod si můžete zvolit nejbližší Rešov, Tvrdkov, Rudu nebo Horní Město. Pokud máte auto, tak se do stejného bodu budete i vracet. My jsme měli luxus autobusu a ten pro nás přejel z Rešova do Tvrdkova. Vodopády jsme šli tedy směrem nahoru do kopce. Stezka skrze skály a vodní kaskády je na české poměry dobře postavená a nebude vadit vašemu pocitu bezpečí, když půjdete stejnou cestou po dřevěných lávkách po schodech i dolů. Zvládne každý.

Z Rešova vede k vodopádům prudce dolů z kopce červená značka. Klidně si vezměte hůlky, je to opravdu šupa dolů a litovala jsem lidí, kteří šli nahoru. Poté jsme se ocitli u Fialova mlýna, který už je u říčky, je rozcestím turistických značek. Při naší návštěvě probíhala jeho oprava. Není jasné, jestli výsledkem bude soukromá rezidence nebo veřejný prostor s nějakým ubytováním a občerstvením. To ukáže čas. V obcích jsem koncem října neviděla možnost nějakého pořádného občerstvení, takže se vybavte svačinou. Za vstup a průchod vodopády se nic neplatí. A po vodopádech směle vyrazte k hradu Sovinci, který svou občerstvovnu má. Dá se k němu dojít po turistické značce pěšky nebo přejet autem.

Hrad Sovinec

Je památkou, která se do většího povědomí lidí dostala teprve nedávno. Postaven byl ve 14. století a před zestátněním býval například i letním sídlem velmistra Řádu německých rytířů. Díky urputné práci místního kastelána a lidí okolo, se z hradu postupně stala výstavní památka. Stále se opravuje a zpřístupňují další prostory. Cestou k němu se míjí kostel sv. Augustina. Na prvním nádvoří je pokladna, kde si koupíte lístky - doporučuji vzít komentovanou prohlídku https://www.mubr.cz/page.php?name=HradSovinec. Překvapivě dobrá občerstvovna se sezením venku je Klippelova bašta. Podpořte, dejte si - mají totiž úplně všechno https://www.obcerstveni-sovinec.cz/

Rozhodně si také vyjděte nahoru na hradní věž, i když není součástí hlavní prohlídky. Je z ní opravdu krásný výhled na okolní obec Sovinec a lesy. Líbil se mi design hradních toalet, tak si na ně vzpomeňte, až tam budete. Pěkné, že?

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska