Řecko Soluň, Olymp, Meteora, Edessa

Řecko Soluň, Olymp, Meteora, Edessa

Taky často vídáte levné letenky do řecké Soluně a říkáte si: co tam? Blízko je Chalkidiki nebo Olympská riviéra. Nebojte, v Řecku je vždycky co dělat a Soluň je po Aténách druhé největší město. Jeli jsme v polovině října, tedy už se nedalo koupat v moři - a přesto jsme se koupali. Kde? Čtěte:

Chytla jsem levné letenky s Ryanair za 30 EUR z Bratislavy do Thessaloniki/Soluně zpáteční, vzala je rovnou pro babi a dítě a dali jsme dohromady suprovou partu lidí, která bezvadně funguje dodnes. V Bratislavě se nás sešlo 16. Jeli jsme tam autem a parkovali u Monti tehdy za 27€/5dnů https://airportparking.sk/monti-sro/cenn%C3%ADk1. Tento výlet nadchne všechny, kteří neradi moc zařizují. Vše se dá udělat jednoduše online s jediného zdroje. 

Soluň - jídlo, světla, zábava

V Soluni jezdil co půl hodiny do centra z letiště bus X1 za 2€/1€ nad 65 let/dítě do 6 let zdarma. Vystoupili jsme na Aristotelově náměstí u sochy Lenina (on se jmenuje Venizelos, ale my mu říkali z legrace Lenin, protože tak vypadal:-). Pěšky to bylo pár ulic na ubytování Stay Hybrid hostel http://www.thestay.gr/ 3-luzkovy pokoj s koupelnou 14,33€/os./noc, lůžko na 6-lůžkovém smíšeném pokoji 12€/noc. Dělali jsme večer sešlosti na střeše, která zavírala až po půlnoci. Užívali jsme společných chvil, dívali se na rozsvícené město, měli přivřené oči slastí, že v polovině října už u nás tak teplé večery nejsou a čekali, až nás přijde recepční vyhodit, že je večerka. V Soluni bylo suprové jídlo. Jak taky v Řecku jinak. Kolem nás nesčetné množství podniků, gyrosárny, souvlaki grily za fakt dobré ceny. Pití: frapé nejkrémovější a silné, že do dvou ráno zíráte do stropu:-). A víno v marketu dole za pakatel€ flaška na střechu. Krevety, no ráj. Dole na nábřeží v Soluni v samém centru směrem k Bílé věži, je jeden podnik vedle druhého se zahrádkami a nevěřili jsme, jak je tu živo i ve všední říjnové dny. Přitom osazenstvo rozhodně netvořili turisté. Místní holt nejsou líní vyjít ven. Celé dny jsme byli na výletech a každý večer se rozprskli po městě, na tržnici, na hrad a pak byla jistota, že se potkáme v hostelu na střeše. Flaška vína ze sámošky to jistí.  

3 výlety v okolí Soluně

Výlety se zařizovaly snadno. Neobtěžovala jsem se zkoumat místní veřejnou dopravu. Jezdí tu sice vlaky a autobusy, ale dají se pořídit online výlety s místní agenturou s průvodcem a hodit starosti za hlavu. Takto jsme vše odjeli s místní společností Ammon Expresshttps://www.ammonexpress.gr/en/. Každý den jsme vstávali a všichni seběhli k Leninovi Venizelovi, kde nás pokaždé na křižovatce vyzvedával autobus s průvodcem. Snadněji už to nejde. Pokud je vás míň, můžete si půjčit auto a levněji to objet sami.

1. Dion, Litochoro, Olymp, Enipeas Canyon

Výlet na archeologické naleziště města Dion s rozsáhlým areálem se vstupen za 8 EUR http://www.ancientdion.org/, kde jsou antické domy, muzeum, okružní stezka hezkou přírodou, dům v původní obrovskou mozaikou, amfiteátr a taverny. Poté jsme přejeli přímo pod horu Olymp do městečka Litochoro. Nejprve jsme se prošli Enipeas kaňonem. Ten měří 10km, ale průvodce nám dal určitý časový limit. Je třeba to hlídat a včas obrátit zpátky. Ve městečku je několik hotýlků, krásný klášter. V kaňonu je vybudována kouzelná pěší stezka. Kdo máte rádi pěší turistiku, zajásáte. Řekové nemají ponětí, co pěší turistika je. Všichni zůstávají v tavernách před začátkem kaňonu. Přitom tam mají stezku lepší než někde v Alpách. Vede celou dobu dole kaňonem, podél dravé říčky, má krásné značení, vybudované dřevěné lávky. Olymp je nejen bájná hora, sídlo 12 řeckých bohů, vysoká 2510 mnm, ale i biosférická rezervace UNESCO. https://booking.ammonexpress.gr/public/route/12

2. Kláštery Meteora na skalách, UNESCO 

Náš druhý výlet byl na proslulé kláštera Meteora ze 14. století vybudované jako orlí hnízda na skalách. Klášterů je 6 a jsou většinou ženské. https://www.kalampaka.com/en/meteora-monasteries/about/ Vybírá se tam vstupné po 3 EURech cash. Začali jsme mužským klášterem Saint Stefanos s parádním výhledem na město Kalampaka a řeknu Lithaios. Skála je čtyřsetmetrová stěna kolmo dolů. Dál je tu vedle klášter Nejsvětější Trojice, ženský Rousanou, Varlaam, Metamorphosis je největším ze všech a Saint Nicholas Anapafsas. Ženám dávají v některých klášterech sukně. Tady si parádně pofotíte. A když budete mít málo turistů, užijete si kláštery a okolní skály nejlíp. https://booking.ammonexpress.gr/public/route/10

3. Termály Loutra Pozar a vodopády Edessa - to nejlepší nakonec

A nakonec to, co bylo nejmíň známé, bylo nejlepší. I když jste jako já v životě neslyšeli a termálech Loutra Pozar nebo vodopádech Edessa, sem fakt jeďte. Neuvěříte, co všechno Řecko nabízí. Loutra Pozar je lázeňské středisko v lesích a skalách podél krásné říčky s kaskádami a průzračnou vodou. V kaskádách jsou občas vybudované malé relaxační termální bazénky. V nich se platí za vykoupání jenom 2 EURa! My jsme takové viděli dva a když jsme šli stále hloub do lesa, našli jsme i termální bazén. Ten stál jenom 3 EURa. To je největší termální lidovka, co znám. U bazénu je přitom příjemná restaurace na frapé. No nic nám tu nechybělo. Hned jsme skočili do plavek a hup tam. Edessa je starobylé městečko, které patří jedněm z mála slavofonním v Řecku. Staří generace tu hovoří slovanským jazykem. A jeho slovanský název je Vodena podle vody samozřejmě. V roce 1395 postihlo město obrovské zemětřesení a při něm vznikly dnešní vodopády. Dá se jít i do jeskyně za vodopádem za lidové vsutpné 0,50€.  https://www.ammonexpress.gr/en/excursions/thessaloniki/pozar-edessa/

Jak vidíte výlety jsou jeden lepší než druhý. Až narazíte na levné letenky do Soluně, skočte po nich. Moje útrata za letadlo, ubytování, výlety, vstupné a jídlo byla 292€. Na tomto výletě jsme díky pařbám na střeše v Soluni zažili spoustu legrace a moji Řekové, tedy účastníci, jsou dodnes všichni mými miláčky, s nimiž jsem v neustálém kontaktu a už byli na dalších a dalších výletech a srazech.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Varšava - město, které nadchne Články z cest

Varšava - město, které nadchne

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska