Pustevny ledové sochy a stezka Valaška

Pustevny ledové sochy a stezka Valaška

Pustevny jsou největším václavákem/nejnavštěvovanějším místem Beskyd. Proto jsem se tomuto místu snažila vždycky vyhnout. Jenže tentokrát přišla zpráva, že tam jede přímý zimní bus a dokonce přes moje město, takže nemusím vstávat uprostřed noci. Vzala jsem s sebou sáně a hurá na cestu. Neodsuzujte, dokud nezkusíte a využívejte každé příležitosti, kdy se můžete dostat na hory. Na první fotce je detail nového Libušína, který vstal jako fénix z popela. Je na něm úryvek žalmu, z kterého jsem vzala nadpis článku. Až budete na Pustevnách, všimněte si jej, znamená v podstatě: pokud nebude město střežit hospodin, marně bdí strážce.

Nahoru autem raději ne, parking je hned plný 

Už dole na Prostřední Bečvě na Zavadilce je zátarasa na silnici s nápisem, že parkoviště nahoře je plně obsazené. I pokud je průjezd volný, doporučuji nechávat auto dole u Zavadilky na záchytném parkovišti a pro výjezd nahoru využít kyvadlové dopravy. O víkendu musíte jet velmi brzy, abyste jedno z 200 míst nahoře chytli. Stav obsazenosti sledujte zde https://www.prostrednibecva.cz/. Další možnost, jak se dostat nahoru, je objet horu a v Trojanovicích Ráztoce si vystát nekonečnou frontu na lanovku. Parking je tam také veliký a také dost plný. Pokud chcete vyjet na Pustevny nahoru, pojedete 10km po horské cestě, která se v zimě kvůli ochraně přírody nesmí solit. Proto tu jsou dost velké rozježděné zbytky sněhu, často hotový led se symbolickým posypem. Neváhejte nasadit sněhové řetězy. To jen aby začátečníky nepřekvapila drsnější jízda v zimních podmínkách.  

Ledové sochy 

Konají se každý rok cca od poloviny ledna až do roztání. V roce 2021 byly volně rozeseté v oblasti Pusteven a v roce 2022 ve dvou stanech, kde se platilo vstupné 50 Kč pro osoby nad 10 let. Kdo přijel nahoru lanovkou, šel na sochy zdarma. Téma bylo vesmír a zvěrokruh. https://www.pustevny.cz/ledove-sochy/ 

Autobus/kyvadlovka je nejlepší volba

Nahoru jezdí cca každou hodinu bus z Rožnova pod Radhoštěm. Když jsou ledové sochy, pendluje kyvadlovka neustále jedna za druhou celý den, dokud je světlo. Jezdí sem i některé zájezdy a jiné linky z Ostravy apod. Spoje najdete na idosu po zadání stanice: Prostřední Bečva, Pustevny, konečná.  My jsme měli výhodu pohodlného zájezdovového busu, kde má každý své místo. Jeli jsme si jako páni a na místě působili jako zjevení.

Lanovka z Ráztoky vezme sáně i psa

Z druhé strany hor od Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic se dá dostat na Pustevny lanovkou z Ráztoky. Je tam velké parkoviště, na které jezdí busy z Frenštátu https://www.pustevny.cz/cenik-lanovky/. Já jsem dnes lanovku také využila. Sjely jsme Knížecí cestu dolů z Pusteven na saních a vyjely nahoru. Profi tip: lístek na lanovku si kupte na horní stanici ještě předtím, než kopec sjedete na lyžích, běžkách nebo saních. Dole je totiž mnohonásobně větší fronta na lístky a ušetříte tak spoustu času. Na lanovku samotnou už se dostanete celkem rychle, během řekněme půlhodinky. Lanovka přepravuje i kola, sáně, boby, kočárky - za to se příplácí 40 Kč. Třeba naše sáně jely z bezpečnostních důvodů na lanovce úplně samy a jely za námi. Je to jednodušší při vystupování. Vy si vyskočíte a teprve vám přijedou sáně. Ty si nesundáváte sami, ale obsluha lanovky. V náručí můžete přepravit na vlastní nebezpečí i psa nebo lyže. Skialpinisti a nadšenci do sjezdů si mohou koupit 10 jízd za 1300 Kč. 

Za námi na lanovce jedou naše sáně - samy, vyskočíte, počkáte si na ně a ony dojedou v klidu za vámi, za jejich dovoz zaplatíte 40 Kč

Knížecí cesta

Pro mě osobně dnes top zážitek 5,8km dlouhá jízda na saních z Pusteven po Knížecí cestě dolů na lanovku na Ráztoce po Knížecí cestě. V zimě je magistrálou pro běžkaře, skialpinisty a pěší, kteří si chtějí na Pustevny vyjít po svých pohodlnou upravenou cestou. Velmi prudké zatáčky, kdy jsem si doslova vydřela podrážky na brždění, byly dvě. Bylo to neskutečně boží. Jen asi v polovině cesty byl plytký úsek, tak jsme si zastavily a vystrečovaly nohy, protože na saních máte celou dobu nohy ve vzduchu nebo jimi brzdíte, takže jsem měla úplně třísla v rozkladu a stydkou kost úplně rozlomenou vejpůl:-), nehledě na zatnuté břišní svaly... Klidně jednu jízdu lanovkou oželte a vydejte se nahoru nebo dolů po Knížecí cestě z Trojanovic. Je krásně vedená. Ani nepoznáte, že jdete do kopce. Není náročná, sjede ji i naše babi na běžkách nebo ujde náš děda pěšky. https://mapy.cz/s/mogugudoze. Skialpinisti ocení místní sjezdovky a jejich napojení na Knížecí.

Fénix jménem Libušín - jediná velká rukodělná stavba u nás po 2. světové válce

Pustevny prosluly stavbami objednané Pohorskou jednotou Radhošť u architekta Dušana Jurkoviče na konci 19. století. Jedna z nich vyhořela (Libušín) v roce 2014 a původní řemeslnou technologií - pouze starou dobrou ruční prací - se obnovila. Můžete jít do vyzdobené restaurace nebo na dvůr do ledového baru na mojito. Doporučuji suprový dokument o obnově Libušína https://www.ceskatelevize.cz/porady/10721136137-fenix-jmenem-libusin/, který doslova dojme. Uvidíte, že i dnes jsou lidé neskutečně zruční. Libušín i vedlejší dům Maměnka při té příležitosti dostaly původní barvy se žlutým základem a tlumenou červenohnědou, které měly prý na samém začáku. Na starších fotkách najdete jinou barevnost, která byla bílo, jasně červeno tyrkysová. Aspoň tak poznáte, jestli se jedná o fotografie před rokem 2014 nebo současnou. 

Podoba Libušína před požárem v roce 2014 s jinou barevností (převzato z turistického portálu Kudy z nudy):

Současná podoba Libušína - obnova po požáru - 2021 a návrat k původní barevnosti, jak jsem ji vyfotila během našeho výletu

Ostatní občerstvovny jsou všude možně - nová horní stanice lanovky, koliby, kamenná chata, stánky v podobě malých chaloupek. Ceny drsné a nic, co by člověka uchvátilo. Prostě turistické místo. 

Co dělat na Pustevnách?

Kdo holduje delším túrám, přečtete si můj letní článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-2-dny-v-beskydech-divocinou-na-3-top-mista/ o pěší trase přes Kněhyni a Čertův Mlýn a Radhošť až do Rožnova.

Kratší vycházky jsou 4 km na Radhošť ke kapli a sousoší sv. Cyrila a Metoděje. 1,5 km k soše Radegasta nebo pár set metrů na stezku Valaškahttps://stezkavalaska.cz/

Pustevny jsou parádní pro běžkaře. O stavu běžeckých tras se dozvíte zde https://www.pustevny.cz/bezky/. Podívejte, jak jsou děti na sněhu spokojené. Vezměte je ven. A když je sluníčko...co může být lepšího? Davům se dá lehce vyhnout tím, že poodejdete z jediné cesty mezi stezkou Valaška a sochou Radegasta. Stačí kousek do strany. Užili jsme si nádherný den venku. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska