Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Chcete tajný tip na skvělé místo, které ještě Češi neobjevili? Našla jsem pro Vás nejmenší národní park v Polsku jen 150 km od našich hranic. Překvapí Vás přírodním bohatstvím a hlavně, dá se projít za den. Jmenuje se Ojcowski Park Narodowy. Najdete jej ještě před Krakovem.

Jak se tam dostat? 

Nejlepší je autem po dálnici z Ostravy směr Katowice, přechod Chalupki (v listopadu 2021 bez hraničních kontrol), polská dálnice A4. V Katowicích odbočit na silnici 94 a po ní pokračovat až do národního parku. Za použití těchto silnic v Polsku nic neplatíte. Nejlepší výchozí místo pro pěší túry je Parking pod Zamkiem v Ojcowie https://mapy.cz/s/pejurugeva, GPS 50.211255, 19.831301. Bývá tu plno - větší odstavný parking je Zlota Góra https://mapy.cz/s/jurebanehu, GPS 50°12'52.8"N 19°48'54.7"E, ale zajdete si dalších 1,5 km. Všechny parkingy jsou placené v automatu na kartu nebo na mince - pozor na to. 

Další možnost je udělat si sem výlet během vícedenního pobytu v blízkém Krakově. Jezdí sem příměstská doprava - viz návod http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/jak_dojechac.html

Ojcówski je nejmenší národní park v Polsku

Ojcowski Park Narodowy je svou rozlohou 21,46 km2 nejmenším národním parkem Polska. Založen byl v roce 1956. Jde o krasovou krajinu se souborem unikátních vápencových skalních útvarů. V parku najdeme na 400 jeskyní, z nichž 2 jsou přístupné. Jeskyně obývají netopýři, kteří jsou i ve znaku parku. Bělostné skály tvoří malebnou krajinu kolem údolí posetých dřevěnými domky. Hlavním údolím protéká říčka Prądnik. Najdeme kolem ní nejrůznější možnosti občerstvení, pstruhárnu, mlýny, kapličky, kříže apod. Vstup do parku je zdarma, platí se pouze za vstup do jeskyní a parking. Hned po vstupu do národního parku najdete infocentrum s obchůdkem se suvenýry a WC. Hned navazují tzv. švýcarské domky. Jsou zde hotely, správa parku, nějaké pobořené staré chaty. Pár zajímavostí po cestě a gastro možnosti: 

Nejlepší místa parku na jedné trase

Za odpoledne jsme obešli základní okruh, který jsem vytýčila mezi hlavními zajímavostmi parku. Dá se samozřejmě prodloužit libovolnými směry do délky a do šířky https://mapy.cz/s/nemufokuja. Mapa parku: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/mapa_sytuacyjna.html

Vyhlídka Rekawica (rukavice) a další nejvyšší místa

Nejkrásnějším místem celého parku jsou ta, kam si musíte vyšlápnout po cik cak lesní stezce a částečně schodišti do nevyšších partií. Stezky jsou jištěné velmi stabilním zábradlím, což se hodí hlavně pro sestup. Vyhlídky jsou pak velmi blízko sebe a dohlédnete až do Tater. Nejhezčí vyhlídka je na skálu Rekawica, která zezadu shora svým tvarem připomíná rukavici. Nahoře mezi vyhlídkami najdete i Termnou jeskyni.

Brama Krakovska

Jeden z velmi ikonických skalních útvarů je Krakovská brána. Projížděly tudy v minulosti obchodníci. 

Jaskinia Ciemna / Temná jeskyně a Jaskinia Łokietka 

V národním parku najdeme na 400 jeskyní. 2 z nich jsou zpřístupněné. Na Temnou jeskyni si dejte pozor - lístky se totiž kupují v kiosku dole v údolí a k jeskyni si musíte vyjít kopec. Nyní na zimu je zavřená pro veřejnost kvůli ochraně přírody - netopýrům, kteří zde zimují. Nahoře si můžete prohlédnout její vchod, který je uzpůsobený tak, aby tam netopýři mohli vlétávat. Venku u jeskyně je také expozice neandertálců se sochami venku. Našla se tu dětská kostra neandertálského dítěte 115 tisíc let stará. V okolí najdete pazourky a také zkameněliny mořských živočichů. Další zpřístupněnou jeskyní je jeskyně Lokietka. Je na kopci a dojdete k ní po černé značce z údolí řeky Pradnik. Otevírací doby a ceník vstupů http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/Cennik_i_godziny_otwarcia.html

Zřícenina hradu Ojców a Stezka orlích hnízd

Hned na začátku národního parku je kopec ke zřícenině hradu Ojców Kazimíra Velikého z 2. pol. 14. století. Ojców (tedy od slova otec) se jmenuje patrně kvůli jeho otci Vladislavu Lokýtkovi, podle kterého se jmenuje i jeskyně. Od konce 18. stol. zpustl. A nyní je tam jedna věž, v níž najdete vnitřní expozici. Vstupné najdete v linku výše - o správu hradu se stará přímo správa národního parku. Hrad je součástí slavné Stezky orlích hnízd spojující hrady mezi Čenstochovou a Krakovem https://orlegniazda.pl/

Pieskowa Skala a Herkulův kyj

Kdo má rád památky, zamíří o necelých 10 km západně na hrad/zámek Pieskowa Skala. Informace o otevírací době a vstupném https://pieskowaskala.eu/dla-zwiedzajacych/. Hrad Pieskowa Skała je poprvé zmiňován pod jménem Peskenstein v listině krakovského vévody a pozdějšího krále Vladislava Lokýtka. Tehdy šlo jen o jednoduchou dřevěnou stavbu v místě dnešního zámku. Z kamene ji vystavěl snad až Lokýtkův syn Kazimír Veliký. Později byla neustále přestavován a rozšiřována až se dočkala velké renesanční přestavby a později barokizace pevnosti. V současné době zde jsou instalovány rozsáhlé umělecké sbírky obrazů, soch a nábytku krakovského Wawelu, zejména starých mistrů. Na nádvoří najdete 50 metrů hlubokou studnu. Zámek má velmi krásnou zahradu. Doporučuji navštívit na zámku baštu s pěkně upravenou kavárnou a vyjít po schodech na terasu, z níž je krásný výhled. Parking najdete hned pod zámkem u skály se svatým Janem Nepomuckým. Vyfotila jsem ceduli s cenami. Nedaleko zámku najdete výrazný skalní útvar zvaný Margusa Herkulesa, čili Herkulův kyj. 

Ojcovský pstruh a jiné gastro

V národním parku najdete nespočet různých možností občerstvení. Hlavně v údolí řeky Pradnik. Od stánků s preclíky, gofry po různé terasy s grilováním, zahrádku s polní kuchyní a samozřejmě klasické restaurace. Více se tu jí venku, a to i v zimě, než uvnitř. My jsme si sedli dolů do sklepa Piwnica pod Nietoperzem na výborného pstruha v bylinkovém těstíčku http://www.podnietoperzem.pl/, který byl vykostěný a rozpůlený. Vyhlášený je i v místě chovaný potoční pstruh ojcowský. Pstruhárnu tu zachránily matka s dcerou Magdalena a Agnieszka a nyní prodávají uzené pstruhy pod značkou Pstrag Ojcowskihttps://pstragojcowski.pl/en/. Dál v údolí najdete také velmi milou kavárnu Kawiarnia Niezapominajka https://www.facebook.com/niezapominajkaOjcow/.

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska