Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon

Lákají Vás národní parky USA? Aby ne. Tady se dozvíte, jak na to jinak, když nechcete půjčovat a řídit v Americe auto. Jde to i bez něj. S kamarádkami jsme podnikly dámskou jízdu. Jdou zvěsti, že USA konečně opět otevře turistům v polovině května. 10. dubna se otevřely vyhlídky na Grand Canyon, od 16.4. otevírají atrakce typu Universal Studios a 21. května se dá vjet do národních parků. Kdo jste snili o divokém Západu, bude opět brzy na dosah. Předem upozorňuji, že jsme viděly naprostý základ základů, protože jsem měla 4 leté dítě a hlídaly ho babičky, takže jsem se dokázala utrhnout jen na 9 dnů a hned po příletu jsem musela do práce. Prostě čas nebyl a nechtělo se mi zahodit příležitost. Kdybych se tehdy nehecla a nejela, nikdy bych to neviděla. Prostě to bylo rozhodnutí teď nebo nikdy. Je tu však obecný návod, který můžete rozvíjet na mnoho a mnoho dalších míst USA.

Vstup do USA na ESTA za 14 USD

Praxí minulých měsíců bylo, že na území USA se mohli obyvatelé Schengenského prostoru dostat tak, že pobývali 14 dní mimo něj. Lidé většinou jeli na 14 dnů do Mexika. To snad brzy pomine a USA se opět vrátí mezi dostupné turistické cíle. Co přesně budou kromě ESTA vyžadovat, se dozvíte na stránkách našeho velvyslanectví ve Washingtonu a také US ambasády v Praze. Běžný turista bez konfliktní minulosti vchází na území USA na bezvízovou elektronickou registraci visa waiwer program ESTA. Vstup má na 90 dnů a platí to 2 roky, po které můžete do USA opakovaně. Já jsem byla na jednu Estu 2x a naprosto bez problémů. 

Dávejte si bedlivý pozor, abyste se registrovali na oficiálních stránkách zde https://esta.cbp.dhs.gov/, existuje spousta stránek, které nejsou oficiální a zaplatíte několikanásobek za vyřízení.  ESTA stojí 14 dolarů, ani o cent víc. Vše o tomto programu zde https://cz.usembassy.gov/cs/visas-cs/

Letenky směr LAX, 9 hodin časový rozdíl

Momentálně je v nabídce nejjednodušší spojení Praha-Frankfurt-Los Angeles kolem 15000 Kč s Lufthansou. Kdysi bývaly akce i pod 10 tisíc. Kámošky takto letěly Berlín-Rejkjavík-Los Angeles. Já tuto akční letenku měla koupenou taky o týden později, a zrovna byla v Berlíně stávka leteckého personálu. Tak mi peníze vrátili a já si večer před odletem narychlo koupila letenku Praha-Zurich-Los Angeles přímo u Swiss za 14000 Kč. Let byl parádní. Swiss jsou boží, měli jsme během letu snad 5 jídel, zmrzlinu, čokolády kopec i pro kamarádky mi letuška dala, nebylo plné letadlo a zásob habaděj. Tak najezená jsem ještě nepřiletěla:-). Nebojte se letět sami, je to sranda. Budou se o vás starat o to víc. Byl jsme v polovině března, kdy ještě nebylo vedro a v parcích už byly jen zbytky sněhu. U mně je super, že při cestách směr západ nemám prakticky jet lag/pásmovou nemoc. Prostě jdu později spát a hned jsem schopná provozu.

Pozor - v USA mi vůbec nenaskočil mobil, takže jsem měla americkou SIMku s datama a americké číslo. Někomu mobil naskočí, mě vůbec. Takže se vám nikdo nedovolá. Musíte lidem poslat svoje americké číslo. 

Grónsko z letadla

Bryce Canyon z letadla

Hoover Dam z letadla

Los Angeles z letadla

Road trip po západě USA, levné autobusy

Většina lidí to dělá tak, že si vyčlení několik týdnů, půjči si auto a jede. Jiní se zase vrhnou do dálek Ameriky dálkovými autobusy.  My jsme byly 3 a žádná z nás se na řízení necítila. Holky letěly o týden dřív a udělaly si program v Los Angeles a okolí beze mě. Po USA jezdí mezi městy velmi levné autobusy Megabus https://us.megabus.com/. Když koupíte včas, dostanete se na neuvěřitelné ceny pár dolarů na velké vzdálenosti. Můžete se taky projet slavným Greyhoundem https://www.greyhound.com/en. Dražší formou dopravy mezi některými městy jsou vlaky. O tom níže v sekci San Diego.

Los Angeles

Nejvíc se jim líbilo v Universal Studios v Hollywoodu https://www.universalstudioshollywood.com, prošly si známá místa jako molo a pláž Santa Monica https://www.santamonicapier.org/, blízko je známá galerie Getty Center https://www.getty.edu/, tipy, kdy je levnější vstup https://www.visitcalifornia.com/uk/destination/spotlight-getty-center. Byly na Long Beach na lodi Queen Mary https://www.queenmary.com/, je tam i Aquarium of Pacific https://www.aquariumofpacific.org/. Jsou tam pěkné zahrady a parky. Battleship USS Iowa https://www.pacificbattleship.com/. Jde jít na Chodník slávy https://walkoffame.com/ v Hollywoodu, pod nápis. Griffith Observatory https://www.laparks.org/griffithpark/griffith-park-home-page  do Beverly Hills mrknout na domy celebrit - existuje mnoho společností, které dělají tours https://hollywoodbustoursla.com/tour-item/celebrity-homes-tour/. Disneyland https://disneyland.disney.go.com/. Zkrátka LA je o zábavě a podobných atrakcí najdete mnoho podle specifického zájmu. Já jsem LA tentokrát vynechala, protože si jej nechám do budoucna. Ráda bych sem jednou vzala dítko. 

Obecně pro LA platí, pokud nemáte auto: jezdětě společně s UBERem nebo LYFTem ve více lidech a dělte se o cenu. Městská doprava je tu velmi špatně organizovaná a trvá dlouho, vůbec jsme to nepoužili. Atrakce stojí majlant, takže tu hodně vykrvácíte na vstupném. Proto si vše napřed projeďte Grouponem, jestli nenajdete slevu na vstupné, např. https://www.groupon.com/deals/gl-universal-studios-hollywood.

Ubytování a základna v LA

Los Angeles jsme braly jako základnu a ubytování jsme měly blízko jednomu z vyzvedávacích míst. Proč taková poloha? Po národních parcích jsme jezdili s místními tours a ty mají seznam hotelů v LA, odkud vás vyzvednou. Pokud pojedete naším způsobem, je ideální ubytovat se přímo v některém z nich nebo poblíž třeba v Airbnb. Naše základna byla u nástupního místa 15000 Hawthorne, Lawndale. Můžete zvolit jakoukoliv jinou https://goo.gl/maps/4YqSHiFjdV7mVQSL6. Přes silnici je Panda Express, takže jsme se po příjezdu hned najedly. Třílůžkový nocleh v LA seženete kolem 80-100 USD za pokoj. Ani si třílůžák brát nemusíte, americké postele jsou tak velké, že na dvoulůžkovém pokoji jsou obvykle 2 manželské postele, takže se tam naskládáte pohodlně i 4.

Jídlo - nejen fastfoody, čaj místo coly

V USA není zvykem mít malé samoobsluhy ve městě, jako máme v Evropě. Mívají velké supermarkety a diskontní potraviny mimo centrum. Velkou nevýhodou jsou obrovská balení všeho. Pořídily jsme zásobu na malé svačiny, ovoce, vodu atd. Obědy, večeře se jednoduše řeší ve fast foodech. Klasické restaurace s obsluhou jsou dražší, v žádné jsme nebyly. Zapomeňte na český rozmrazený McDonalds nebo KFC. Tady jsou fastfoody všech kuchyní světa a úrovní zdravého stylu: od smaženého po organic, vegan. Je tu mnohonásobně větší výběr. Libovali jsme si v autentické číně, mexiku a burgerech, které byly opravdové lahůdky. Oblíbily jsme si různé rodinné All you can Eat číny. Z řetězců byly v pohodě Panda Express https://www.pandaexpress.com/menu/entrees a In-n-Out Burger https://www.in-n-out.com/menu#doubledouble. I na obyčejné benzínce při dlouhých přejezdech se dá pojíst. Pily jsme krom vody ponejvíc neslazený černý ledový čaj. Je tam hodně druhů a dá se koupit veliké několikalitrové balení https://www.pureleaf.com/us/teas. Proto na Ameriku nevzpomínám jako na zemi, kde se pije Cola, ale čaj. Alkohol je v Americe drahý, takže celá proběhla za střízliva. Třeba drink na baru stojí 18-45 dolarů. Oběd ve fastfoodu 8,50 dolarů. Skoro každý fastfood nabízí zvýhodněné rodinné menu kolem 20 dolarů včetně pití, z čehož jsme se najedly všechny 3. A za to by jedna měla drink? To jsme si snadno rozmyslely.

Pozor, v USA je pitná kohoutková voda, a to včetně Las Vegas! Teda - nejsem si úplně jistá, jestli fakt, ale my jsme si prostě natáčely vesele vodu z kohoutku a nic nám z ní nebylo.

San Diego

Velmi krásné a atraktivní město Kalifornie je San Diego. Holky sem jely vlakem Amtrak Pacific Surfliner. Lístky a jízdní řády zde https://www.amtrak.com/pacific-surfliner-train. Vlak jede přímo po pobřeží a je to krásný zážitek, protože aut a dálnic si užijete v USA ještě dost a dost. Tady jsou tipy, co vidět ve městě https://travel.usnews.com/San_Diego_CA/Things_To_Do/

Road trip 7 dnů, 4500 km, 290 USD 

Naplánovala jsem nám a asi měsíc předem zaplatila online organizované tours, které byly za dobré ceny. Neměly jsme auto a při objednávání si vybíráte nejen trasu/národní parky, ale také místo vyzvednutí v LA. Můžete si vybrat tours na více dnů. V tom případě je v ceně hotel. Abychom aspoń trochu ochutnaly ze západu USA, vybrala jsem 3 denní tour z LA do Santa Barbary, Monterey, 10 Mile Drive, San Francisca, Stanford University a Yosemite národní park. Pak návrat do LA, přespání a ráno na další tour, tentkrát 4 denní LA-Las Vegas, Grand Canyon South Rim, Hoover Dam, Horseshoe Bend, Lower Antelope Canyon. Když jedete 3, platí jen 2 a třetí je zdarma. Když jedete 4, třetí je zdarma a čtvrtý je za velkou slevu. Proto se vyplatí absolovvat cestu v počtu 3-4. Celkovou cenu jsme si rozpočítaly děleno třema a vyšlo nás to fakt dobře. 

Nebojte se zaplatit předem online, tyto tours fungují spolehlivě. Vyráží se brzy ráno v 4.30-7 hodin (v Las Vegas se tou dobou teprve chodí spát:-). Nikdy nestihnete snídani na hotelu, řidiči dělají přestávky na WC a jídlo na velkých odpočívadlech, kde najdete více obchodů a občerstvení. Nemusíte se bát, že zůstanete někde hladoví v Grand Canyonu. Vrací se kolem 18:00. K tours si během cesty můžete připlatit různé další prohlídky. Doporučuji si připlatit obě prohlídky městy San Francisco i Las Vegas. Stojí to za to. Bez průvodce a autobusu byste vůbec nevěděli, kam všude se dá jít a vidět něco zajímavého. 

Naše tours (pozor, linky zatím nefungují, tours se ještě nejezdí), poskytovatel je West Coast Tours

https://www.taketours.com/los-angeles-ca/3-day-san-francisco-yosemite-national-park-solvang-tour-from-los-angeles-589-2344.html 3 dny 135 USD

https://www.taketours.com/las-vegas-nv/4-day-las-vegas-3-nights-stay-antelope-canyon-grand-canyon-tour-from-los-angeles-las-vegas-689-4875.html 4 dny 145 USD

Na místě se také doplácí různé poplatky za vstupy a dýško řidiči - dostanete přesný rozpis v instrukcích. 

Celkový výběr všech tours je tady: https://www.uswestcoasttours.com/. Příště bych ráda jela zase okruh Yellowstone, Zion, Bryce... Jde o čínskou společnost, která jezdí každý den. V Los Angeles jezdí vyzvedávací autobusy, ukážete průvodci voucher a on vám řekne, do kterého autobusu si na centrálním nádraží Union Square přestoupíte. Stejně to funguje na cestě zpět - jsou to takové rozjezdy a podle toho, kdo kam jede, vás ochotně vezmou zpět. V Las Vegas je super, že rozváží po hotelech v celém Vegas, takže když jedete zpátky v podvečer, nechte se klidně vyhodit ne na svém hotelu, ale na opačném konci centra a projděte si ho večer. Průvodci mluví mandarinsky a anglicky. 

1. den Los Angeles - Santa Barbara - Monterey/17 Mile Drive/Lone Cypress

První den jsme vyjeli ráno směr Santa Barbara. Zastavili jsme na pláži u mola a slavné restaurace Stearn Wharf https://stearnswharf.org/, prošli parky. Pak se jelo do Monterey a 17 Mile Drive, což je scénická silnice na poloostrově Monterey s luxusními rezidencemi, oblázkovou pláží, Birds Rock - skálou v oceánu okupované stovkami racků a Lone Cypress - skálou s osamělým cypřišem. Na 17 Mile Drive jsou také golfová hřiště, na kterých hraje běžně Tiger Woods a ostatní hvězdy. Za vjezd se platí. Spali jsme v pohodlném hotelu poblíž letiště u San Francisca. 

2. den San Francisco

Celodenní prohlídku San Francisca jsme si připlatili a dobře jsme udělali. Průvodce nás vzal na mnoho známých míst, které nevím, jak bychom navštívili bez autobusu odkázány jen na místní dopravu. Absolvovali jsme projížďkou historickou tramvají zvanou streetcar https://www.sfmta.com/getting-around/muni/historic-streetcars kde se můžete držet zvenku a stát za jízdy na schodečku - to nás samozřejmě bavilo. Dojelo se nahoru na prudký kopec a sešlo dolů po slavné příkré ulici plné serpentýn - Lombard Street. Pak byl slavný most Golden Gate Bridge. Byla pověstná mlha, takže jsme viděly jen obrysy, ale bylo zajímavé vidět jeho skutečnou velikost a historii výstavby v polovině 30. let 20. století. Golden Gate Bridge je visutý most, který byl slavnostně otevřen 27. května 1937 pro pěší a o den později pro automobily. Je dlouhý 2737 m a do roku 1964 byl nejdelším visutým mostem na světě.

Potom jsme jeli ke krásnému Palace of Fine Arts https://palaceoffinearts.com/. Hodně času jsme strávili v přístavu na molech v oblasti Fishermanswharfhttps://fishermanswharf.org/. Je tu rušno, hodně obchůdků, rybářských restaurací, kde jsme si dali výborný oběd rybu. Výhled na Golden Gate a Alcatraz - můžete si tam zaplout https://www.cityexperiences.com/san-francisco/city-cruises/alcatraz/departure-schedule/. Od roku 1850 byla na Alcatrazu umístěna obranná pevnost, jež později sloužila jako vojenská věznice. Ostrov je známý především jako sídlo přísně střežené federální věznice, která na Alcatrazu fungovala v letech 1934-1963. V současnosti je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou a velmi navštěvovanou turistickou atrakcí. 

Pak jsme viděli skvělou vyhlídku na celé město na Twin Peaks https://sfrecpark.org/Facilities/Facility/Details/Twin-Peaks-384. Je tu několik turistických tras. Moc se nám líbila nádherná stavba radnice City Hall. Tu určitě nevynechejte. Jednak je to v úplném centru města. Druhak tu uvidíte šílený kontrast mezi desítkami bezdomovců okupujících prostranství před radnicí. A uvidíte krásnou kupoli uvnitř, která má dvojitý plášť, aby se neztřítila při zemětřesení. Nakonec jsme tento náročný den navštívili architektonicky zajímavý rovněž volně přístupný kostel St. Mary Cathedral. Ten byl wow. Na nocleh jsme jeli kamsi do neznáma za město do hotelu.

3. den Stanford University, Yosemite národní park 

Brzy ráno jsme před 8.00 už byli v krásném areálu slavné Stanfordské univerzity, kterou založila bohatá rodina na památku svého zemřelého syna na svém ranči. Takže kolem ní není žádné město. Je to krásný areál v přírodě. Poté jsme jeli na nejhezčí místo - do Yosemitského národní parku. Dostali jsme volno, abychom si prošli k největšímu kalifornskému vodopádu 739 m, kousek od slavné 900m kolmé skalní stěny El Capitain.  

4. den Los Angeles - Las Vegas Strip

Vrátili jsme se do LA a vyrazili směr Las Vegas. Cestou zastávka v Barstow outletu. I když nechcete, stejně nejde z USA odjet bez nového oblečení. Večer jsme opět připlatili průvodce a ten nás provedl celým Las Vegas. Ačkoliv si myslíte, na co platit průvodce ve městě, které má jednu rovnou ulici? Velká mýlka. Každý větší hotel má veřejné prostory, obchůdky, něco velkolepého na nalákání návštěvníků z ulice, kasíno, show. Začali jsme prohlídkou elegantního hotelu Wynn https://www.wynnlasvegas.com/, fontánu na hudbu v Bellagio s neuvěřitelnou květinovou výstavou uvnitř https://bellagio.mgmresorts.com/en.html, ohňovou show v Mirage, kde je spousta dalších show https://mirage.mgmresorts.com/en/entertainment.html, večer s vážnou hudbou a gongolami ve Venetian https://www.venetian.com/. Hned vedle také v Ceasars, Paris u kopie Eifellovky https://www.caesars.com/paris-las-vegas?. Pak jsme skončili v bezkonkurenčním In-Out-Burgeru za ruským kolem High Roller https://www.caesars.com/linq/things-to-do/attractions/high-roller?. Toto vše jsme stihli během doby, kdy hodně lidí z naší skupiny šli na některou ze show, které jsou ve Vegas proslulé. Můžete tu vidět slavné zpěváky, Cirque du Soleil apod. Kolem 21:30 nás náš bus vyzvedl u ruského kola a odvezl na náš hotel Stratosphere https://thestrat.com/?, je v něm obrovský bazén na střeše a ještě výš velká vyhlídková věž s barem a kolotoči. Chodí sem na adrenalinové hrůzy lidi z celého města, takže je tu živo. Zatímco jiní za vstup do věže platí, my, co tu bydlíme, máme vstup zdarma. Kdo rádi pištíte, skáčete do nicoty, tam sem. 

 

toto jsem stáhla z netu, ale ostatní fotky jsou moje

5. den Grand Canyon South Rim, Hoover Dam

Brzy ráno ve 4:30 (tedy v čase, kdy je ještě plné kasíno a lidi ještě nešli spát:-), jsme měli sraz na výlet na Grand Canyon. Nechali jsme si poradit, že lepší než bližší West Rim https://grandcanyonwest.com/, za který se platí za vyhlídkový most, je South Rim, který je klasický Gran Canyon národní park https://www.nps.gov/grca/index.htm. Pokud jste tu poprvé, tak víc přírody jde vidět prý odtud. Nemám srovnání, byla jsem jen tady na jižním cípu. Dostali jsme dost času na rozchod v okolí Mather Point, kde je i Visitor Center a promítání. Co říct o Grand Canyonu? Je mnohem hlubší a větší než čekáte. Řeku Colorado ani dole nevidíte pro samou hloubku. Jsme v nadmořské výšce přes 2100 mnm a díra dolů je i 1300m, vůbec nejvyšší bod kaňonu je na severu a měří 2684m a nejnižší hloubka kaňonu je jen 360m. Takže hustá měřítka. Délka celého kaňonu je přibližně 450 kilometrů, šířka je 6 až 29 kilometrů a maximální hloubka se pohybuje mezi 1 600 až 1 800 metrů. Vznikal 6 milionů let. Na otočku jsme ujeli 900 km. 

Na cestě zpět do Vegas jsme se stavili na Hoover Dam. Je to betonová klenbová přehrada na řece Colorado v USA ležící na hranicích států Arizona a Nevada. Je vysoká 220 m a dlouhá 379 m. Přehradní nádrž se táhne do vzdálenosti 185 km a její hloubka dosahuje až 180 m. Je pojmenovaná po prezidentu Hooverovi a byla postavena ve 30. letech 20. století, jako ve své době největší přehrada a nejvýkonnější vodní elektrárna na světě. Večer jsme se nenechali vyhodit u našeho hotelu Stratosphere, ale úplně na opačném konci Stripu Las Vegas u hotelu New York New York https://newyorknewyork.mgmresorts.com/en.html?, abychom ušetřily za cestu do centra. Je tu socha Svobody, velká horská dráha, dál jsme šly do hotelu Luxor, který je ve tvaru obrovské pyramidy https://luxor.mgmresorts.com/en.html?. A chodily si celý večer dál a dál, až jsme došly k ruskému kolu, odkud jsme věděly, že jezdí do našeho hotelu bus s lidmi, co byli na prohlídce města. Průvodci nás v pohodě vzali, i když jsme nebyli od nich ze skupiny. Viděli, že jsme jejich zákazníci z jiné tour. To jsme dost ušetřily, protože celý Strip s hlavními kasíny měří x kilometrů a člověk je za celý den pořádně uchozený.

6. den Horseshoe Bend, Lower Antelope Canyon

To nejlepší nakonec. I když v superlativech je největší Gran Canyon, nejvíc se nám líbilo na tomto výletě, to prostě nemělo chybu. Opět sraz na recepci v Las Vegas v 4.30 a hurá na cestu. Tentokrát ne busem, ale dodávkou, Sice to vypadá víc "expedičně", ale musím říct, že bus je mnohem lepší, protože se pohodlně rozvalíte na prázdnou dvojsedačku a pospíte cestou. V dodávce jste namačkaní jak v normálním autě. To není tak pohodlné.  Nezapomeňte, že vzdálenosti tu jsou brutální a dnes jsme na výletě ujeli kolem 920 km. První zastávkou byla obrovský podkova meandru Horseshoe Bend. Můj splněný sen. Vždycky jsem ji chtěla vidět. Výhled je v nadmořské výšce 1300 metrů a řeka Colorado teče v nadmořské výšce 980 metrů, což znamená, že převýšení zde činí více než 300 metrů. Pozor, ať nespadnete dolů, zvláště selfíčkáři nedávají pozor a stávají se nehody, které končí zle.

Dál se pokračovalo na Antelope Canyon, Antilopí kaňon. Je nejnavštěvovanější štěrbinový kaňon. Skládá se z Horního Upper Antelope Canyon a Dolního Lower Antelope Canyon a nachází se v blízkosti města Page v Arizoně. Poblíž se nachází potok Antelope Creek s délkou asi 30 km. Antilopí kaňony se nachází v blízkosti jezera Powell. Místy jsou v kaňonech umístěny žebříky, protože některé části jsou neschůdné a je to také z evakuačních důvodů. Pokud jsou předpovídány deště, je zakázána návštěva kvůli možným rychlým povodním. V roce 1997 při potopě v Dolním Antilopím kaňonu zahynulo jedenáct turistů. Oba kaňony jsou přístupné pouze prostřednictvím placených prohlídek s průvodcem. Nachází se na území kmene Navajo, tedy nespadají pod správu národních parků. Průvodci jsou většinou místní indiáni. Kdyby se něco stalo, vědí, jak svou skupinku co nejdříve evakuovat a dostat ji na povrch. My jsme si vybrali užší dolní lower kaňon. Byl i levnější. https://www.antelopecanyon.com/.

Večer jsme už do města nešli a zůstali u nás na hotelu v Las Vegas na věži Stratosphere. Zábavy tam bylo dost a dost. Cestování v USA je velmi intenzivní a člověk rád obětuje spánek, protože se furt něco děje. Spaly jsme víc asi na přejezdech než na hotelu, takže jsme byly vděčné, že jsme nemusely řídit. 

vidíte, jak je úzký? 

A takto se z kaňonu vyleze - ani byste si nevšimli, že takový zázrak přírody v poušti je

7. den Las Vegas - Los Angeles

Poslední den nás čekal jen transfer z Las Vegas do Los Angeles 430 km. Cestou jsme se stavili v kaktusové zahradě a designové prémiové čokoládovně Ethel M https://www.ethelm.com/. je věnovaná manželce zakladatele slavné cukrovinkové firmy Mars (jistě znáte tyčinky Mars, Snickers, M&Ms, žvýkačky Wrigley). Celou firmu dodnes vlastní Marsova rodina. 

V Los Angeles nás čekala poslední noc a další den odlet zpátky. Holky letěly dřív přes Island a já sama opět se Swiss přes Zurich. Byl to super let. Miluju. Celý let do Švýcarska jsem prokecala se sousedem letcem. Uběhlo to, ani nevím jak. Tyto zaoceánské lety s poloprázdným letadlem jsou super - se rozvalíte na 3 sedačky v economy a zbytek s někým okolo prokecáte. A šup Evropa. A pak opuchlé oči týden z hrozného jet lagu. Já ho nemívám směrem na západ, ale jak přiletím na východ, tak tři týdny jsem úplně hotová. Proto se na dálném východě ani nesnažím proti jet lagu bojovat, prostě spím do oběda a jsme venku do půlnoci. Ale to je už jiná story. 

Moc se těším, až se do Ameriky někdy vrátím, vezmu tam dítko, užijeme si Universal Studios v Los Angeles a národní parky, které jsem ještě neviděla. Teď jsem jej nechala hlídat 9 dnů, na víc to nešlo, tak příště. Ale na čase nezáleží. Jsem šťastná, že jsem jela a prožila zažila užila si tuto 4500 km non stop jízdu doslova na jeden zátah. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska