Milán, Bergamo a luxusní Lago Como z bondovky

Milán, Bergamo a luxusní Lago Como z bondovky

Konečně výlet, na který můžete vyletět z ČR za pár korun!

Pravidelně se v zimě objevují velmi levné letenky na letiště Milán (Bergamo) s www.ryanair.com z Prahy, Vídně, Bratislavy, Branderburgu, Katowic a Wroclawi, tedy mnoha letišť, na které jsme zvyklí. Dlouhodobě bývají ceny opravdu nízké. Můj tip na levné letenky jsou za 800 Kč na konci července 2021 z Prahy. My jsme sem letěli v lednu 2019 z již zrušené linky z Ostravy za 129 Kč/směr a v prosinci 2016 taktéž z Ostravy za 269 Kč/směr. Na výlet Vám stačí prodloužený víkend. Jako svou základnu pro bydlení jsme zvolili město Bergamo kousek od letiště, které má dobré vlakové a autobusové spojení do celé Itálie. Bydleli jsme přes booking přímo v centru naproti kostelu u zastávky letištního autobusu. 

Jak z letiště Bergamo do města a do Milána

Vítejte na jednom z nejjednodušších letišť, co se týče orientace.

Do Bergama: vyjdete před halu a hned před ní je zastávka městského autobusu č. 1, který projíždí úplně celé centrum na hlavní nádraží, poté do dolního města, k lanovkám a vyjíždí až na kopec do horního města. Geniální. Nemáte se kde ztratit a všechny atrakce jsou na této hlavní autobusové lince. Lístky pořídíte v příletové hale v infocentru. Tam si můžete pobrat i nějaké brožurky o okolí. My jsme si koupili rovnou 3-denní lístky za 7 EUR, které mají výhodu v tom, že platí nejen na letištní autobus do města, ale také na lanovky ve městě. Lanovky jsou pozemní podobné jako na Petřín. Klikněte na ostatní typů lístků.  

Do Mílána: vyjdete před halu, pohlédnete do prava a uvidíte nekonečnou řadu autobusů do Milána. Cesta na hlavní nádraží v Miláně z letiště trvá 50 minut a jízdenky za 6 EUR si můžete koupit i předem na stránkách Terravision

MILÁN

Pokud nejedete do města módy Milána rovnou z letiště, ale jen výletem z Bergama, je jednodušší jet vlakem. Jezdí každou chvíli. Pozor, lístky na vlak se kupují v trafice na nádraží.
Doprava po Miláně: za děti se doprava neplatí, pokud mají s sebou platícího dospělého a dítě má doklad totožnosti, jinak 1 jízda po městě stojí 2€, celodenní 7€, 3-denní 12€. Ceník je zde https://nuovosistematariffario.atm.it/en/.

Top památky jdou jednoduše obejít pěšky, pokud dojedete z Centrale (hlavního nádraží) žlutým metrem na stanici Duomo ke katedrále. Stáhněte si už doma aplikaci Maps.me a do ní offline mapu Lombardie. Snadno obejdete cíle jako je La Scala, luxusní nákupní Galleria Vittorie Emanuele II., katedrálu Duomo - můžete jít na její střechu, hlavní třídou Via Dante dojít až na Castello Sforzeco, na obrazy do Pinacoteca di Brela či na slavnou Poslední večeři Leonarda da Vinci. V Miláně jsem byla 3x, ale na poslední večeři se mi nikdy nepodařilo vystát frontu. Nyní se prodávají lístky online a je to podobná beznaděj. Stojí 15 EUR a můžete zkusit štěstí zde https://cenacolovinciano.vivaticket.it/index.php?

Dobré infostránky v 7 jazycích https://www.yesmilano.it/en, tam najdete vstupenky, aktuální výstavy, dopravu, no kdeco.

LAGO DI COMO

Tohle jezero se mi líbilo víc než celé Miláno dohromady. Je dlouhé 51 km, ale velmi úzké. Jeho nejširší místo má 4,5 km. Je obklopené Alpami s nejvyšším vrcholkem 2600 m, takže pro případné turisty nabízí procházka na vrchol jezerní hory ohromné převýšení přes 2km. Je jedním z nejkrásnějších jezer Evropy. Není divu, že na jeho březích vyrostlo spousta luxusních vil a dokonce se zde natáčela bondovka Casino Royale. Kdo byl v Las Vegas, bude mu hodně povědomý název Bellagio. Tak se jmenuje slavné městečko na břehu jezera v hrotu, kde se setkávají jeho dvě ramena. V zimě jsme tu měli ostré slunce, křišťálově čistou vodu, hory, se zasněženými vrcholky, palmy, neskutečně ostré barvy, křivolaké liduprázdné uličky, zkrátka krása a nikde nikdo! Tohle musíte vidět. Jak se sem dostat? 

Na nádraží Stazione v Bergamu v trafice kupte za 5,50€ (2,80€ dítě) jízdenku na regionale osobáček do městečka Varenna Ensine. Lístek si musíte označit ve žluté mašince v hale a jít na 1. nástupiště bokem dopředu, vlak je tam na konečné, takže tam už stojí. My jsme vyjeli v 8:08, jede každou hodinu. Jeďte na konečnou Lecco. Pokud přiletíte do Milána Easyjettem z Prahy, jezdí odtud přímé vlaky z Milano Centrale až do stanice Varenna Ensine. Lístky z Mílána stojí 6,70 EUR a vlak jede každou hodinu, cesta trvá 1:03 hod. Vlaky si najdete zde - můžete koupit i lístek online https://www.trenitalia.com/. Tady už vidíte hory a jezero. V Lecco přestupte na vlak směr Tirano. Užívejte si jízdu podél jezera, mnoho tunelů a vystupte ve Varenna. Přímo na nádraží je infocentrum a děvčata vás navedou dolů z kopce k ferry - lodím na jezeře. Koupili jsme si rodinný celodenní lístek Happy Family za 30 EUR. Jinak jedna plavba stojí 4,60 EUR a kupuje se v nepřehlédnutelné budce v přístavišti každého městečka. Přehled lodních lístků a časů plaveb. https://www.navigazionelaghi.it/biglietti-como.aspx.

MENAGGIO, BELLAGIO, VARENNA

Vzhledem k točícímu se slunci doporučuji nejprve plout do Menaggio na protější stranu, abyste byli na slunečné straně jezera. Po prohlídce městečka Menaggio jsme pluli do slavného Bellagio (to po něm se jmenuje hotel v Las Vegas) a nakonec zpět do Varenna, kterou jsme si prošli až na závěr. Ráno bylo městečko ve stínu hor a nyní odpoledne už na něj krásně svítilo sluníčko. Jedno městečko bylo lepší než druhé, a to je jich kolem jezera ještě dobrých 10. V zimě plují lodě cca co 3/4 hodiny. Překvapilo nás, že v městečkách téměř nebylo živáčka a na lodích nás bylo vždy jen pár. Většina bister, kaváren a restaurací byla teď v zimě zavřená, pozor na to. Ušli jsme 15km. Byl to naprosto špičkový výlet, který si určitě nenechte ujít. 

BERGAMO

Město má 3 výškové stupně: dole je Cittá Basa (dolní město), na kopci nad ním Cittá Alta (horní město) a nad ním ještě hrad Castello di San Vigilio. Komu se nechce chodit do kopce, spojují jednotlivá patra města pozemní lanovky, na  které uvidíte stát turisty frontu. Té si však nevšímejte a jděte rovnou k turniketu do vozu lanovky. Na lanovky totiž platí celodenní lístek na městskou dopravu za 5€ (my jsme tu bydleli, takže jsme si koupili 3-denní lístek za 7€). 

Z hlavního nádraží Stazione vemte bus 1 (třeba ten letištní) s nápisem Cittá Alta a jeďte až na konečnou, která je nahoře u lanovky Funicolar Colle di San Vigilio. Vstup na lanovku najdete za velkou městskou bránou. Vyjeďte napřed nahoru k hradu a prohlédněte si hrad (vstup zdarma) a výhledy z přilehlých parků. Uvidíte snad celou Lombardii.

Sjeďte lanovkou do Cittá Alta a prohlédněte si všechny ty uličky, náměstí a katedrály. Vstup do basiliky a katedrály (jsou hned vedle sebe) se neplatí. Nechali jsme se unášet davem a skončili až na dolní stanici spodní lanovky Funicolare Cittá Bassa-Cittá Alta. Dítko se chtělo projet i touto lanovkou, tak jsme ještě jeli nahoru a dolů:-).

Cestou jsou asi 3 zastávky letištního busu 1 Aeroporto, takže kdykoliv se můžete vydat na nádraží nebo až na letiště. Jezdí cca co 20 min.

Celou naši cestu a videa s podrobným vysvětlením, kde co je najdete na mém Instagramu ve výběrech storýček. Věřte, že Itálie je jednou ze zemí, kde místní angličtinou zrovna neoplývají a přesto ji tu vlastně nikde potřebovat nebudete. Bohatě vám postačí Bon Giorno and Grazie. 

K návštěvě těchto míst nemusíte čekat na teplé počasí a drahé letenky. Na fotkách vidíte, že i uprostřed zimy si sem můžete udělat nezapomenutelný výlet.  

Více fotek z Bergama v tomto článku: https://www.hanamachalova.cz/clanek-soucit-a-smutek-pro-bergamo/

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě