Mallorca 7 výletů po ostrově i bez auta

Mallorca 7 výletů po ostrově i bez auta

Na Mallorce jsem byla 3x. Vybrala jsem Vám místa na ostrově, která považuji za nejlepší. Na některé si namažte lýtka, půjde se pěšky. Mallorca je to populární místo a stojí za to sem aspoň jednou zamířit. Pokud jste tu už byli jen u moře, objevte jej znovu z jiné strany. Je natolik zajímavý, že je škoda ležet na pláži. Každý den jde vyrazit na výlet. Jde jen proputovat příjemným touláním. Dá se sem dostat individuálně z mnoha oblíbených letišť včetně Prahy, Bratislavy, Vídně s www.ryanair.com. Ale já jsem vždy skočila po levném zájezdu s cestovkou, který se dal svého času sehnat i za 7000 Kč jako Last Minute. Nutno říct, že to vždy byl obyčejný nezrekonstruovaný hotýlek ve středisku El Arenal (někdy se píše S' Arenal) kousek od letiště a hlavního města Palma. Výhodou bylo spojení s hlavním městem - buď pomalý cajdák nebo rychlá linka a z Palmy už se dalo dostat po celém ostrově jak nic. Auto jsem tu nikdy půjčené neměla. Brala jsem to i jako výhodu a mohla si dělat výlety z bodu A do bodu B, což by autem nešlo.   

Jaké jsou podmínky pro cestování na Mallorcu v covidové době?

Španělé po nás chtějí tento formulář na vstupu https://www.spth.gob.es/ 48 hodin před odletem. Test netřeba, můžou změřit teplotu. Horší s návratem domů. Od srpna je Španělsko červenou zemí na našem semaforu, takže při návratu musíte na test nebo do karantény. Ono to jednou pomine. Jezdila jsem vždycky mimo hlavní prázdniny-přelom září/říjen, polovina září a přelom červen/červenec, kdy jsou ceny dole. Mallorca je ostrov pro všechny: plážové rekreanty, cyklisty, pěší turisty, playboye, pařiče, důchodce, rodiny s dětmi.

Autobusová doprava po ostrově

Mallorca patří k ostrovům, kde jsem se vždy obešla bez auta (stejně jako Tenerife, Malta, Kypr). Autobusy jsou opravdu levné, stojí jen pár drobných EUR. Zpáteční jízdenky jsou zvýhodněné. V Palmě je centrální podzemní terminál na autobusovou a vlakovou dopravu https://www.tib.org/en/web/ctm/cerca-teva-linia. Vlaky jedou jenom do měst Inca a Manacor - obě ve vnitrozemí ostrova. Výlety jsme dělali tak, že jsme jeli městským autobusem na Placa de la Espaňa, přešli kousek parkem na terminál. Dole v terminálu je i supermarket. Tam jsme si pořídili jídlo a pití na cestu a vyjeli někam po ostrově. Obvykle jsme dojeli hladoví. Kousek od terminálu je místní restaurace Angela, kde bylo dobré a levné jídlo. Místní sem chodili tak moc, že kolikrát stáli frontu až ven. https://www.pizzeriaangela-mallorca.com/ Často jsme se zpět z různých koutů ostrova vraceli stopem do Palmy, protože stejně nás míjela auta místních a turistů, kteří tam mířili. Stop jsem chytla i s babi. Stopovalo se moc dobře. Kolikrát zastavilo hned první auto. Ušetřilo nám to spoustu času, přidalo spoustu legrace z pokecu s lidmi. Zavedlo nás to na místa, kam bychom se autobusem ani nedostali.

Autobusová doprava městská, v okolí Palmy a z letiště 

Všude po Palmě, okolí a z letiště do města pendlují neustále městské a příměstské autobusy EMT. Tady je přehledná mapa spojů, jízdenky. http://www.emtpalma.cat/en/lines-timetables. Linky, které jezdí přímo z letiště https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/aerotib. Můžete si koupit po jednotlivé jízdě nebo zvýhodněný balíček 10 jízdenek. Čili systém jízdeného jako třeba v Paříži.

Kde bydlet? 

Pokud chcete jezdit na tyto výlety, je nejlepší se držet buď přímo na horách (Soller, Port de Soller) nebo v okolí Palmy, nejlépe na jejím východě kvůli přístupu k autobusovým spojům. Na západ od Palmy Palmanova, Magaluf jsou sice taky na busu, ale spoje jsou dražší. Vždycky jsem bydlela v lidovém středisku obyčejných turistů El Arenal. Odtud se dalo dostat všude po ostrově a zpátky jely autobusy z Palmy i pár hodin po půlnoci. Cena ubytování v Arenalu je v pohodě, když se uskromníte a zvolíte obyčejný penzion, který tu mívá jednu hvězdičku a jmenuje se Hostal. 

Legendární dálková pěší trasa GR221

Kdo je nadšený do pěší turistiky, určitě už v souvislosti s Mallorcou slyšel o slavné stezce GR221. http://www.conselldemallorca.net/media/24441/GUIA_GR_221_CAT.pdf. Jde o legendární dálkovou trasu táhnoucí se přes celé pohoří Serra de Tramuntana. Po ní jsou i ubytovny, kde za celkem dobrý peníz jde přespat ve společné noclehárně. Lidi to chodí komplet celé. My jsme směřovali mnoho výletů z hotelu na pobřeží do její trasy. Kus z ní přešli a zase dojeli večer na hotel. Kvůli šetření za ubytování tu mladí často spí venku pod širákem. Dělá to spousta lidí a není mi známo, že by to někdo zakazoval nebo byly nějaké sankce. Značení je tu hodně dobé. Problém s orientací jsme neměli, protože se často jde po jediné stezce široko daleko. Pro naše pěší výlety jsme používali papírového kapesního průvodce Rother, který nám moc pomohl. Úplně jsme se obešli bez mapy v telefonu. Mám staré vydání v češtině (na Aukru seženete), nové je jen v ENG, DE https://www.megaknihy.cz/svet/5686138-mallorca-gr-221.html?.

7 nejlepších výletů po ostrově

1. LA GRANJA-BANYALBUFAR

La Granja je historický statek, který si kdysi vyráběl vše sám, vše si choval, pěstoval. Od zvířat po víno, dokonce si vyráběl vlastní kosmetiku a barvil tkaniny. V ceně vstupného je i ochutnávka jídla a vína. Z Palmy sem jezdí bus 200 na stejnojmennou zastávku za městečkem Esporles https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/200. Vstupné je 15,50 EUR, slevu jde dostat na kartičce v infocentru na nádraží v Palmě. http://www.lagranja.net/en/ Moc ráda sem jezdím. Strávím tu i 4 hodiny. Nejlepší je ochutnávka domácí sobrasady a koblížky s marmeládou. Ze zdi na nádvoří teče z kohoutků víno a hlavně místní slaďárna Moscatel. Najezení a rozhodně ne střízliví vyrážíme na pěší stezku El Camí Es Correu. Jde o starou pošťáckou stezku v horách vedoucí do terasovitého městečka Banyalbufar na pobřeží. V městečku Banyalbufar si ráda dávám kávičku na terase La Baronia http://www.hbaronia.com/es/galeria.html. Je z ní nádherný výhled. Budova je typická historická mallorská. Jako na zámečku. Zlatým hřebem procházky je jít dál po silnici ke strážní věži Torre des Verger, odkud jede bus zpět do Palmy. http://entremontanas.com/travesias/el-cami-des-correu. Už po tomto výletu budete hýkat nadšením z ostrova. 

My: šla jsem tudy 2x a věřte, že ze statku vyjdete hodně ovínění, že je vám úplně jedno kudy ta stezka vede, prostě těch 7km horama nějak uchichotaní projdete. U věží jsme pořádně zmohli a jak jsme čekali na autobus, radši jsmě stopli auto. Vzal nás německý pár a zavezli nás úplně jinými cestami přes kopce do Palmanovy. A ne do Palmy. Tak jsme aspoň měli bonusové městečko. Odtud nás vzal frajer Francouz s naondulovanými vlasy s pomádou a fárem, který dělá do realit. A stejně to ještě pořád nebyla Palma. Ono to je jedno, všechny busy jedou do Palmy a čím blíž se městu dostaneme, tím častěji to jede.

2. DEIÁ-SÓLLER

Krásná romantická procházka mezi dvěma městečky. Začíná se ve vesničce umělců Deiá. Žil tu spisovatel Robert Graves (napsal třeba Já, Claudius). Jezdí sem z Palmy bus 210. Vyjdete si nahoru ke kostelíku Parroquia Juan Bautista a rozhlédnete vůkol. Poté se pokračujte po silnici stále dál směrem k pobřeží až na okraj vesnice, kde je již známé dřevěné značení GR 221. Nastupuje se trasa Camí de son Castelló. http://www.walkingmallorca.co.uk/ruta_09.html a přes krásné olivové hájky. Zastavte se na místním statku v nejvyšším bodě, kde mají domácí čerstvou pomerančovou šťávu. Vypadá jako zámek.  a starobylou železnici se dojde do horského městečka Sóller. Odtud do Palmy můžete starým elektrickým vláčkem http://trendesoller.com/en/ nebo rychle a levně busem 211.

My: Na konci cesty jsme trochu zakufrovali a došli na konec Solleru. A tak jsme stopovali do Palmy. Zastavila nám čilá temperamentní padesátnice, div nás nevzala domů - cestou z auta zdravila své sousedy a kamarády a řekla nám, ať jí dáme půlhodinku, že nám ukáže krásnou vyhlídku Tres Cruces Tři kříže nad městem. Tam mládež kouřila trávu, protože tam už turisti nechodili. Tak jsme viděli Soller ve zlaté záři zapadajícího slunce. Vysadila nás před tunelem a tam jsme chytli stopa místního univerzitního učitele, který v mikině s kapucí jel na nějaký artový polský film. Vzal nás až do Palmy. 

3. SA CALOBRA-TORRENT DE PAREIS

Jedno z nej míst ostrova. Nejprve jeďte busem 211 z Palmy do Port de Sóller za 2,85 EUR https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/211, přejděte do přístavu k lodi s nápisem Torrent de Pareis. Lístky na loď do zátoky můžete koupit online zde za 30 EUR zpáteční http://barcoscalobra.com/, jede v 11:15 a poslední se vrací v 16:45 do zátoky Sa Calobra - jděte s davem, neminete ji. My jsme si koupili jen jednosměrný lístek na loď. V zátoce jsou komerční stánky a restaurace pro velké zájezdy, dá se projít uměle vybouraným pěším tunelem na pláž do soutěsky. A kousek, co skály člověka pustí, si ji jde prolézt. A ze zátoky jsme se chtěli dostat v 15 hod. jediným mikrobusem 355 za den do Alcúdie a pak 351 do Palmy. Toto je fakt pecka výlet a cestovky za to chtějí kolem 75 EUR. Vy to máte za polovinu.

My: loď do zátoky ten den tak házela, že jsem měla co dělat, abych jako ostatní nestála frontu na záchod. Ale, rozdýchala jsem to. Potom jsme se vykoupali na suprové plážičce v soutěsce. Byly dobré vlny na skákání. Autobus jsme si nakonec nechali ujet (když jsem tu byla před 10 lety s babi, autobus jsme sice chytly, ale byl plný a řidič nás vzal na schůdky, což bylo ilegální, a to jen díky tomu, že kdosi měl brzy vystoupit a uvolnila se místa) a stopovali. Hned jsme chytli kolumbijskou rodinu v dodávce všech generací. Seděla jsem se čtyřletou holčičkou, která jediná uměla anglicky číslovky. Všichni se hlasitě bavili jeden přes druhého, byli hodně veselá parta. Ptali se nás asi, co víme o Kolumbii. Tak jsme bezradně pokrčili rameny: Coffee? Kokain? A Kolumbijci jásali radostí. Hodili nás do přístavu Port de Soller a odtud jsme chytli stopa do Palmy jako nic. Byl to děda, který ani do Palmy jet nechtěl, anglicky neuměl, tak mu nezbývalo, než tam s námi zajet:-). Oni jsou prostě hodní ti Malorčané.

4. SANT ELM-DRAGONERA

Viděli jsme pěknou fotku ostrůvku Dragonera, tak jsme vzali plavky a jeli se na něj podívat. Napřed jsme busem jeli do přístavu pro boháče Port de Andratx, ale tam krom jachet a vil nic není, takže jsme si to tu prohlédli a počkali na další bus 100 do Sant Elm. Poklidné pěkné pobřežní městečko. Prochodili jsme skály po pobřeží, zdatní mohou dát túru do Port Andratx nebo na bývalý klášter Sa Trapa. Vykoupali jsme se v průzračné azurové vodě. Na ostrůvek se nakonec nejelo - není obydlený a je to jenom na pozorování ptáků v přírodní rezervaci. 25 EUR za zpáteční loď se nám dávat nechtělo. Sant Elm má cosi do sebe, zvláštní energii, jinou, než zbytek ostrova. Končí tu cesta, dál to nejede. Možná to je tím. Zpět nás vzali stopem místní kluci jen do vedlejšího městečka. Odtud nás vzali surfaři, mladý vysmátý pár.

5. FORMENTOR, ALCUDIA

Krásný poloostrov s majákem, severní výběžek, který je na všech fotkách Mallorky. Jde o notorický výlet cestovek za 40-55 EUR. My jsme jej pořídili za pakatel. Zaplatili jsme jenom za bus 340 do Port de Pollenca 6,25 EUR https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/340, puntičkáři mohou jet dál busem 353 za 1,55 EUR až na vyhlídku Formentor - dál k majáku už nic nejede. Musí se autem, stopem. Nabralo nás první auto - německá rodina. S úsměvem nás vzali na Formentor. Ne k majáku, ale na pláž 5*hotelu Formentor s velmi jemným pískem. Vjede se do lesa, který je uzavíratelný na bránu, u níž stojí sekuriťáci. Je tam drahý parking i lehátka na pláži. Vykoupali jsme se a leželi pod borovicemi, kde se za nic neplatilo. Když už jsme se sem dostali nedopatřením. Po koupačce jsme vyšli pěšky na silnici před bránu a stopovali na Formentor. Stopli jsme belgickou rodinu. Ti chtěli jet jen kousek na vyhlídku. Jenže v protisměru byla taková zácpa, že se ani nedalo odbočit k vyhlídce. Tak nám řekli, že jsme lucky a jeli s námi 18 km až k majáku. Super výhled, občerstvení. Zpět nám stoplo první auto. Byla to rodina z Lanzarote. Ukecali nás, že pojedeme ještě na kafe do Alcúdie. To je nádherné městečko obklopené arabskými hradbami. Řidič si samozřejmě nedal kafe, ale pivo:-) a po procházce městem se jelo dál. Rodinka končila uprostřed ostrova v městě Inca. No to je průser, protože už se setmělo a do Palmy vede jenom dálnice, kde ve tmě a rychlosti nemá cenu stopovat. Jdeme městem a tu vidím v dálce typická nádražní světla. Tak jsme ho a pak pokračovat dál. My jsme zpět dostopovali až do města Inca a odtud jsme jeli do Palmy vlakem, takže to byl dobrý výlet za pár EUR přes celý ostrov.

6. JEZERO CÚBER - BARANC DE BINIARAIX - SÓLLER - to nejlepší nakonec. Toto je velkolepý sestup přes tisíc výškových metrů od nejvyšší hory do města Sóller po téměř kolmé skále, co níž je vydlážděná neuvěřitelně suprová stezka. Je to vůbec jedna z nejlepších turistických tras, co jsem v životě šla - ušla to i babi, i Lojzek. Je to best! Kdysi nahoru k jezeru jezdil jeden bus za den - ten už nejezdí. Ale nyní už tak notoricky znáte každé zákoutí města Sóller, kam dojedete rychlým busem 211 za 2,35 EUR z Palmy tunelem, že bez problémů najdete jedinou silnici vinoucí se do hor a tady vystopujete nahoru k jezeru. To poznáte podle hodně stojících aut turistů, kteří jsou na tom stejně jako vy, akorát mi není jasné, jak se dostanou zpátky ke svému autu - asi chodí okruhy a jiné trasy nahoře. Vy se necháte vyhodit u jezera - je na pitnou vodu, takže se tam ani nekoupe ani k němu není přístup k vodě. Nyní jste pod nejvyšší horou Mallorky Puig Major, kam není přístup - je tam vojenský radar. Jdete po celé délce jezera Cúber - pasou se tam koně, osli dál, až narazíte na známé značení GR221 a směrovku Baranc de Biniaraix. Pod sebou uvidíte čistou kilometrovou propast. Nebojte, ve skále je klikatá stezka, kterou sejdete jak malinu až do krásného městečka Biniaraix. Tam je hospoda, nakupte domácí pomeranče, citróny, pozdravte místní štamgasty (střízliví nebyli) a dojděte až zpět do města Sóller. https://unaarjoneraenmallorca.com/excursion-por-el-barranco-de-biniaraix/ Toto je něco tak úžasného, že vám bude mrazit i po letech.

7. Cueavas del Drachjeskyně Cuevas del Drach v městečku Porto Cristo-bus 416 z Palmy přímo k jeskyním https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/416, stránky jeskyní http://www.cuevasdeldrach.com/en/

Tyto výlety sežerou dost rozpočtu, ale věřte, že to jsou parádní místa a vždycky můžete ušetřit nejen peníze, ale i čas tím, že cestu zpět budete (apoň částečně) stopovat. S letenkami, ubytováním, veškerou zmíněnou dopravou a jídlem, kávičkami se při střídmém utrácení dostanete na rozpočet 400 EUR komplet. Samozřejmě si stejné výlety můžete podniknout i při dovolené s cestovkou. Ušetříte za fakultativní výlety a poznáte tajná místa ostrova, o kterých lidé, s nimiž sdílíte hotel, nebudou mít ani potuchy - nebo tam pojedou za těžké EURa. Mallorca je opravdu nádherný ostrova lze jej pojmout různě. Od klasické válečky na východě po hardcore trekaře, co nesejdou za týden do civilizace:-).

Další místa na ostrově 

Navštívila jsem i další místa, ale už to nebyla taková pecka jako předchozí místa. Byla v mojí knížce ze staré školy TOP 10 Mallorca, která byla dobrým kapesním průvodcem. Mám postarší vydání, ta nová z letoška se už asi nepřekládá do češtiny, škoda. https://www.megaknihy.cz/svet/5764850-dk-eyewitness-top-10-mallorca.html? Pokud jste na ostrově poprvé, budete je chtít dát taky:

Valldemosa 

Je to městečko v horách, kam všechny cestovky sváží turisty jakože povinně kvůli Chopinovi a George Sand, kteřížto zde protrpěli jednu zimu. Jde o kartuziánský královský klášter - Cartoixa de Valldemossa. Klášter je v pohodě, vstupné 9,50 EUR. Pokud jste tu poprvé, tak si sem zajeďte, teď už tu davy nebudou. Konečně to bude klidné městečko v horách, jakým má být. https://www.cartoixadevalldemossa.com/en/tickets/ 

Palma

Po Palmě se dá pohybovat pěšky. Nám bus cajdák z Arenalu jezdil až do centra, což byla výhoda. 

V Palmě je samosebou největší atrakcí mohutná katerála u moře s přilehlým parkem a přístavem. Vstup do ní je zdarma https://www.catedraldemallorca.org/en/, hned naproti je královský palác Almudaina, kam také můžete nahlédnout za 7 EUR. Je to neprůvodcovaná návštěva a palác i park se dá pokojně prošmejdit. https://entradas.patrimonionacional.es/en-GB/venta-entradas/13/palacio-almudaina/2020-09-30/10/publico-general. V centru v uličkách je několik povedených budov ve zdobném stylu secese. Moc se nám líbil dál od centra kruhový palác Castell Bellver https://castelldebellver.palma.cat/portal/PALMA/castelldebellver/contenedor1.jsp?. Vstup je za 4 EURa, ale my jsme sem šli večer na operu Don Giovanni za 17 EUR. Prostě jsme viděli plakát na ulici a šli jsme. A taky se mi moc líbilo v rezidenci věhlasného španělského malíře Joan Miró. Jeho paní tu vede nadaci s jeho dílem. Je k vidění jeho původní starý dům a i parádní moderní galerie s jeho díly a ateliér. Kdo jste na umění, budete nadšeni. Vstup 9 EUR https://miromallorca.com/en/

Klášter a poutní místo Lluc v horách

Jede sem bus 330 z města Inca http://www.lluc.net/eng/, ke klášteru vede stará poutní stezka. Kousek jsme šli, ale byla tam místa přes soukromé statky s uzavřenými pozemky, pak nudná část po rovné asfaltce, no zkrátka do výběru top 10 se trasa nedostala. Pokud však máte auto, stavte se cestou - je na hlavní horské hřebenové silnici.

Son Marroig

Krásný pavilonek nad mořem a dole s dírou ve skále u moře najdete mezi Valldemosou a Deiá. Jde vidět z cesty, když se jede kolem busem. http://www.sonmarroig.com/ 

Jardins d'Alfabia

Jsou překrásné 800 let staré arabské zahrady těsně před tunelem mezi Palma-Sóller - budete kolem toho furt jezdit busem 211 https://www.jardinesdealfabia.com/en/, tak před tunelem vyskočte z busu a jděte do zahrad. Zpátky už tu bus nestojí, no vlastně ani nevím, my jsme přešly s babi naproti přes cestu k benzínce a tam jsme si stoply mladý indický pár, který nás hodil do Palmy. Jak říkám, tady se ani nevyplatí čekat na bus, každý Vás vezme s úsměvem na tváři. Babi mi pak říkala: "ne, že práskneš dědovi, že jsem jela stopem:-)". Tak malý ostrov a tolik dobrodružství.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce Články z cest

Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov Články z cest

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov

Langenlois hlavní město vína v Rakousku Články z cest

Langenlois hlavní město vína v Rakousku

Melk největší benediktinský klášter na světě Články z cest

Melk největší benediktinský klášter na světě

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau Články z cest

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau

Národní park Pieniny ze slovenské i polské strany Články z cest

Národní park Pieniny ze slovenské i polské strany

Čachtice, Beckov, Trenčín 3 hrady u sebe Články z cest

Čachtice, Beckov, Trenčín 3 hrady u sebe

Šíleně smutné Bojnice a grafické Čičmany Články z cest

Šíleně smutné Bojnice a grafické Čičmany