Mallorca 7 výletů po ostrově i bez auta

Mallorca 7 výletů po ostrově i bez auta

Na Mallorce jsem byla 3x. Vybrala jsem místa, která potěší všechny milovníky hor, přírody, vesniček bez davů lidí. Ostrov je velmi zajímavý a zejména jeho západní část patří do biosférické rezervace UNESCO, takže nevynechat. Dá se sem dostat individuálně z mnoha letišť nejez z Prahy, ale i okolí ČR s www.ryanair.com. Mně se vždy podařilo ulovit levný last minute i za 7500 Kč a na týden vyletět. Skončila jsem v lidovém středisku El Arenal (někdy se píše S' Arenal) kousek od letiště a hlavního města Palma. Výhodou je jeho spojení několika příměstkými linkami s hlavním městem, odkud se dá dostat po celém ostrově. Auto jsem tu nikdy půjčené neměla, takže šlo dělat výlety z bodu A do bodu B.    

Španělé po nás chtějí pro vstup následující - pozor podmínky pro vstup na Baleárské ostrovy, mezi něž Malorka patří, může lišit od pevniny a Kanárů https://www.mzv.cz/madrid/cz/konzularni_informace/covid_19/aktualni_podminky_vstupu_na_uzemi.html.  

Autobusy po ostrově Palma a z letiště 

Všude po Palmě, okolí a z letiště do města pendlují neustále městské a příměstské autobusy EMT. Tady je přehledná mapa spojů, jízdenky. http://www.emtpalma.cat/en/lines-timetables. Linky, které jezdí přímo z letiště https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/aerotibMallorca patří k ostrovům, kde funguje dobře autobusová doprava (stejně jako Tenerife, Malta, Kypr...). Je levná. Zpáteční jízdenky jsou zvýhodněné. V Palmě je centrální podzemní terminál na autobusovou a vlakovou dopravu https://www.tib.org/en/web/ctm/cerca-teva-linia. Vlaky jedou jen do měst Inca a Manacor - obě ve vnitrozemí ostrova. A jezdí i historický vláček do Solleru. My jsme denně jezdili z El Arenalu městským autobusem na Placa de la Espaňa, přešli kousek parkem na dopravní terminál. V něm si v supermarketu pořídili svačinu na cestu a vyrazili. Přes den jsme obědy řešili na místě a po návratu chodili na večeře do restaurace Angela. Místní sem chodí hodně. Kolikrát stáli frontu až ven. https://www.pizzeriaangela-mallorca.com/. Většinou to vyšlo tak, že jsme autobusem jeli tam a zpět se klidně vrátili stopem, protože dostat se odkudkoliv do Palmy není problém. Kolikrát zastavilo hned první auto. Ušetřilo nám to spoustu času a přidalo spoustu legrace. Lidi tu byli nesmírně ochotní a vysmátí. Buď jsou na dovolené, nebo si zpestří čas tím, že vezmou vás, cizince, na pokec.

Tip na autopůjčovnu bez kreditky

Váš tip na autopůjčovnu bez kreditky a zálohy https://www.wiberrentacar.com/es.

Kde bydlet? 

Často jsme křižovali městečko Soller - bylo by super tu bydlet. Kdo rád výlety, stačí být kolem Palmy. Na západ mají střediska drahé busy (Palmanova, Magaluf), na východ je náš El Arenal napojený na levnější městský autobus. Obyčejné levné penziony se tu jmenují Hostal. Specificky se bydlí na pěší trase GR221 - trasu lemují chaty / ubytovny, které se stylově podobají přespávání na Camino de Santiago. 

Slevy na vstupné a exkurze/plavby po ostrově

Než zamíříte do některé z památek - mrkněte na jejich slevový portál. Často tam najdete levnější vstupné než u dveří - například do katedrály v Palmě, akvária, jeskyní, botanických zahrad a ušetříte nějaké to EURo, které můžete potom vesele propít po výletě u sangrie. https://www.click-mallorca.com/en/activities/tickets-with-discount/. Taky než Vám nějaká cestovka nabídne výlet po ostrově, mrkněte sem, jestli seženete levnější. Papírové slevové kartičky pak distribuují oficíální infocentra - seberete si kartičku a tam je třeba 10% sleva na vstup do kláštera, kterou ukážete na pokladně. 

Legendární dálková pěší trasa GR221

Celým ostrovem na západě od severu k jihu vede pěší stezka GR221. http://www.conselldemallorca.net/media/24441/GUIA_GR_221_CAT.pdf. Je trasovaná přes celé pohoří Serra de Tramuntana, které je pro přírodu a hospodaření lidí v něm zařazeno na seznam UNESCO. Cestou jsou ubytovny, kde za celkem dobrý peníz jde přespat ve společné noclehárně. Mladí spávají i pod širákem. Není mi známo, že by to někdo zakazoval. Problém s orientací jsme neměli, používali jsme papírového kapesního průvodce Rother, staré vydání v češtině (na Aukru seženete), nové je jen v ENG, DE https://www.megaknihy.cz/svet/5686138-mallorca-gr-221.html?. Stezky jsou značené jen rozcestníky, ale během cesty není skoro nic, sem tam tečka nebo nějaký zmatek. Dobře se zorientujete i podle turistické mapy.cz.

7 nejlepších výletů po ostrově

1. LA GRANJA-BANYALBUFAR

La Granja je historický statek, který si kdysi vyráběl vše sám, vše si sám choval, pěstoval. Od zvířat po víno, dokonce si vyráběl vlastní kosmetiku a barvil tkaniny. V ceně vstupného je i ochutnávka jídla a vína. Z Palmy sem jezdí bus 200 na stejnojmennou zastávku za městečkem Esporles https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/200. Slevu na vstupné získáte na slevovou kartičku v infocentru na nádraží v Palmě nebo jednoduše online tady: https://www.click-mallorca.com/en/excursions/la-granja-ticket/. Oficiální stránky statku: http://www.lagranja.net/en/ Moc ráda sem jezdím. Strávím tu i 4 hodiny. Nejlepší je ochutnávka domácí sobrasady a koblížky s pomerančovou nebo fíkovou marmeládou. Ze zdi na nádvoří teče z kohoutků víno a hlavně místní slaďárna Moscatel. Najezení a rozhodně ne střízliví vyrážíme na pěší stezku El Camí Es Correu. Jde o starou pošťáckou stezku v horách vedoucí do terasovitého městečka Banyalbufar na pobřeží. V městečku Banyalbufar si ráda dávám kávičku na terase La Baronia http://www.hbaronia.com/es/galeria.html. Je z ní nádherný výhled. Budova je typická historická mallorská. Jako na zámečku. Zlatým hřebem procházky je jít dál po silnici ke strážní věži Torre des Verger, odkud jede bus zpět do Palmy. http://entremontanas.com/travesias/el-cami-des-correu. Už po tomto výletu budete hýkat nadšením z ostrova. 


2. DEIÁ-SÓLLER

Krásná romantická procházka 200m nad pobřežím mezi dvěma městečky. Začíná se ve vesničce umělců Deiá. Žil tu spisovatel Robert Graves (napsal třeba Já, Claudius). Jezdí sem z Palmy bus 210. Vyjdete si nahoru ke kostelíku Parroquia Juan Bautista a rozhlédnete vůkol. Poté se pokračuje po silnici stále dál směrem k pobřeží až na okraj vesnice, kde je již známé dřevěné značení GR 221. Nastupuje se trasa Camí de son Castelló. http://www.walkingmallorca.co.uk/ruta_09.html přes krásné olivové hájky. Zastavte se na místním statku v nejvyšším bodě, kde mají domácí čerstvou pomerančovou šťávu. Vypadá jako zámek. Dál po cestě natrefíte na koleje a tunely starobylé železnice. Tady pozor na značení, abyste dobře trefili do městečka Sóller. Odtud do Palmy můžete starým elektrickým vláčkem http://trendesoller.com/en/ nebo rychle a levně busem 211.

My: Na konci cesty jsme trochu zakufrovali a došli na konec Solleru. A tak jsme stopovali do Palmy. Zastavila nám čilá temperamentní padesátnice, div nás nevzala domů - cestou z auta zdravila své sousedy a kamarády a řekla nám, ať jí dáme půlhodinku, že nám ukáže krásnou vyhlídku Tres Cruces Tři kříže nad městem. Tam mládež kouřila trávu, protože tam už turisti nechodili. Tak jsme viděli Soller ve zlaté záři zapadajícího slunce. Vysadila nás před tunelem a tam jsme chytli stopa místního univerzitního učitele, který v mikině s kapucí jel na nějaký artový polský film. Vzal nás až do Palmy. 

Tato terasovitá políčka jsou jedním z důvodů, proč celé pohoří Serra de Tramuntana je na seznamu UNESCO:

3. SA CALOBRA-TORRENT DE PAREIS

Jedno z nej míst ostrova. Nejprve jeďte busem 211 z Palmy do Port de Sóller za 2,85 EUR https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/211, přejděte do přístavu k lodi s nápisem Torrent de Pareis. Lístky na loď do zátoky můžete koupit online zde za 30 EUR zpáteční http://barcoscalobra.com/, jede v 11:15 a poslední se vrací v 16:45 do zátoky Sa Calobra - jděte s davem, neminete ji. My jsme si koupili jen jednosměrný lístek na loď. V zátoce jsou komerční stánky a restaurace pro velké zájezdy, dá se projít uměle vybouraným pěším tunelem na pláž do soutěsky. A kousek, co skály člověka pustí, si ji jde prolézt. A ze zátoky jsme se chtěli dostat v 15 hod. jediným mikrobusem 355 za den do Alcúdie a pak 351 do Palmy. Toto je fakt pecka výlet a cestovky za to chtějí velké peníze. Vy to máte za polovinu.

My: loď do zátoky ten den tak házela, že jsem měla co dělat, abych jako ostatní nestála frontu na záchod. Ale, rozdýchala jsem to. Potom jsme se vykoupali na suprové plážičce v soutěsce. Byly dobré vlny na skákání. Autobus jsme si nakonec nechali ujet (když jsem tu byla před 10 lety s babi, autobus jsme sice chytly, ale byl plný a řidič nás vzal na schůdky, což bylo ilegální, a to jen díky tomu, že kdosi měl brzy vystoupit a uvolnila se místa) a stopovali. Hned jsme chytli kolumbijskou rodinu v dodávce všech generací. Seděla jsem se čtyřletou holčičkou, která jediná uměla anglicky číslovky. Všichni se hlasitě bavili jeden přes druhého, byli hodně veselá parta. Ptali se nás asi, co víme o Kolumbii. Tak jsme bezradně pokrčili rameny: Coffee? Kokain? A Kolumbijci jásali radostí. Hodili nás do přístavu Port de Soller a odtud jsme chytli stopa do Palmy jako nic. Byl to děda, který ani do Palmy jet nechtěl, anglicky neuměl, tak mu nezbývalo, než tam s námi zajet:-). Oni jsou prostě hodní ti Malorčané.


4. SANT ELM-DRAGONERA

Viděli jsme pěknou fotku ostrůvku Dragonera, tak jsme vzali plavky a jeli se na něj podívat. Napřed jsme busem jeli do přístavu pro boháče Port de Andratx, ale tam krom jachet a vil nic není, takže jsme si to tu prohlédli a počkali na další bus 100 do Sant Elm. Poklidné pěkné pobřežní městečko. Prochodili jsme skály po pobřeží, zdatní mohou dát túru do Port Andratx nebo na bývalý klášter Sa Trapa. Vykoupali jsme se v průzračné azurové vodě. Na ostrůvek se nakonec nejelo - není obydlený a je to jenom na pozorování ptáků v přírodní rezervaci. 25 EUR za zpáteční loď se nám dávat nechtělo. Sant Elm má cosi do sebe, zvláštní energii, jinou, než zbytek ostrova. Končí tu cesta, dál to nejede. Možná to je tím. Zpět nás vzali stopem místní kluci jen do vedlejšího městečka. Odtud nás vzali surfaři, mladý vysmátý pár. Furt nás přemlouvali, ať ještě jedem s nimi do Valldemosy:-). Tak nás nechali na rozcestí uprostřed ničeho a hned nás nabral realitní makléř, frajírek s napomádovanými vlasy, Francouz. Stopovat na tak malém území jako je ostrov je boží. Potkáte různé postavičky a celkem vždy dobrý pokec a legrace.


5. FORMENTOR, ALCUDIA

Krásný poloostrov s majákem, severní výběžek, který je na všech fotkách Mallorky. Jde o notorický výlet cestovek za 40-55 EUR. My jsme jej pořídili za pakatel. Zaplatili jsme jenom za bus 340 do Port de Pollenca https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/340, puntičkáři mohou jet dál busem 353 až na vyhlídku Formentor - dál k majáku už nic nejede. Musí se autem, stopem. Nabralo nás první auto - německá rodina Oliver a spol. S úsměvem nás vzali na Formentor. Jenže ne k majáku, ale na pláž 5*hotelu Formentor s velmi jemným pískem. Vjede se do lesa, který je uzavíratelný na bránu, u níž stojí sekuriťáci. Je tam drahý parking i lehátka na pláži. Vykoupali jsme se a leželi pod borovicemi, kde se za nic neplatilo. Když už jsme se sem dostali nedopatřením, proč se nevykoupat, že? Stejně na každý výlet máme plavky s sebou a vždy se zadaří skočit někam do moře. Po koupačce jsme vyšli pěšky na silnici před bránu a stopovali na Formentor. Stopli jsme belgickou rodinu. Ti chtěli jet jen kousek na vyhlídku. Jenže v protisměru byla taková zácpa, že se ani nedalo odbočit k vyhlídce. Tak nám řekli: you are lucky today a jeli s námi 18 km až k majáku. Super výhled, občerstvení. Lojzka nenapadlo nic lepšího, než slézt celou skálu až k moři. Trnula jsem, jestli se ještě někdy vrátí. Přišel zaprášený od skály s tím, že tam nic není...typický Lojzek. Zpět nám stoplo první auto. Byla to rodina z Lanzarote. Ukecali nás, že pojedeme ještě na kafe do Alcúdie. To je nádherné městečko obklopené arabskými hradbami. Řidič si samozřejmě nedal kafe, ale pivo:-). Vysmátý, to se tady prý může. A po procházce městem se jelo dál. Rodinka končila uprostřed ostrova v městě Inca. No to je průser, protože už se setmělo a do Palmy vede jenom dálnice, kde ve tmě a rychlosti nemá cenu stopovat. Jdeme městem a tu vidím v dálce typická nádražní světla. A za 10 minut nám jel vlak do Palmy! Jak můžeme mít takové štěstí, nechápu, za chvilku jsme byli v Palmě jak nic a hurá na večeři k Angele. Jak říkám, systém dopravy na Mallorce nadchne. Lojzek krčí rameny: "nebyl to špatný výlet za 9 EUR, že?".

6. JEZERO CÚBER - BARANC DE BINIARAIX - SÓLLER

To nejlepší nakonec. Toto je velkolepý sestup přes tisíc výškových metrů od nejvyšší hory Puig Major (na její vrchol se nemůže, je tam vojenský radar a uzavřená cesta) do města Sóller po téměř kolmé skále. Na ní  je vydlážděná neuvěřitelně suprová stezka přes sedlo L'Ofre dolů do soutěsky a vesničky Biniaraix. Je to vůbec jedna z nejlepších turistických tras, co jsem v životě šla - ušla to i babi, i Lojzek. Kdysi nahoru k jezeru jezdil jeden bus za den. Při naší návštěvě nejel. Autobusem jsme dojeli do města Soller rychlým busem 211 z Palmy tunelem. Šli jsme na jedinou silnici vinoucí se do hor a stopla jsem nákladní dodávku. Fousatý pán nás vzal na vyhlídku. Prohlédli jsme si ji a pak jsme stopli veselého Poláka, který byl rád za konverzaci ve slovanském jazyce. Vzal nás až nahoru k jezeru Cúber. Tady začíná túra. Jezero je na pitnou vodu, takže se tam nekoupe ani není přístup k vodě. Jde se po celé délce jezera Cúber - pasou se tam koně, osli, dál narazíme na známé značení GR221 a směrovku Baranc de Biniaraix. Po sejití úžasnou soutěskou do Biniaraix, jsme vlezli do místní hospody. Nakoupili domácí pomeranče, citróny, zasmáli se spolu s místními již ne střízlivými štamgasty a došli do města Sóller. Občas mám pocit, že na tomto ostrově nepotkáte střízlivého člověka. Hlavně večer. Je po sezóně a jsou tu jen němečtí důchodci a mlaďoši, i když pár rodin nám taky zastavilo, ale večer všichni he he ha ha, včetně nás teda. Vždycky si po návratu z ostrovního dobrodružství sedáme do lounge baru a slavíme sangriou návrat https://unaarjoneraenmallorca.com/excursion-por-el-barranco-de-biniaraix/ Výhledy a příroda jsou tady úžasné.7. Jeskyně Cuevas del Drach

Jeskyně Cuevas del Drach najdeme v městečku Porto Cristo. Jezdí sem bus 416 z Palmy přímo k jeskyním https://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/linia/416. Jede i přímo z El Arenalu, takže dostat se sem je muška. Stránky jeskyní http://www.cuevasdeldrach.com/en/.

Tyto výlety sežerou nějaký rozpočet. Jsou to parádní místa. My jsme většinou jeli tam busem a zpět, abychom nemuseli čekat na busy jednoduše stopem. Samozřejmě si stejné výlety můžete podniknout i při dovolené s cestovkou. Ušetříte za fakultativní výlety a poznáte tajná místa ostrova, o kterých lidé, s nimiž sdílíte hotel, nebudou mít ani potuchy. 

Obrázek jeskyní je z internetu Autorská práva: ©F.C.G. - stock.adobe.com

Další místa na ostrově 

Navštívila jsem i další místa, která stojí za vidění - pozor, před navštívením těch, kde je vstupné, vždy zkontrolujte, jestli ušetříte online víc než přímo na jejich pokladně https://www.click-mallorca.com/en/activities/tickets-with-discount/.

Valldemosa 

Je to městečko v horách, kam všechny cestovky sváží turisty jakože povinně kvůli Chopinovi a George Sand, kteřížto zde protrpěli jednu zimu. Jde o kartuziánský královský klášter - Cartoixa de Valldemossa. Klášter je v pohodě, vstupné na online slevu https://www.click-mallorca.com/en/excursions/entrance-ticket-valldemossa-carthusian-monastery/. Pokud jste tu poprvé, tak si sem zajeďte, teď už tu davy nebudou. Konečně to bude klidné městečko v horách, jakým má být. https://www.cartoixadevalldemossa.com/en/tickets/ - oficiální stránky.

Palma

Po Palmě se dá pohybovat pěšky. Nám bus cajdák z Arenalu jezdil až do centra, což byla výhoda. 

V Palmě je samosebou největší atrakcí mohutná katerála u moře s přilehlým parkem a přístavem. Vstup do ní je zdarma https://www.catedraldemallorca.org/en/, sleva na vstupné https://www.click-mallorca.com/en/excursions/palma-cathedral-ticket/, hned naproti je královský palác Almudaina, kam také můžete nahlédnout za 7 EUR. Je to neprůvodcovaná návštěva a palác i park se dá pokojně prošmejdit. https://entradas.patrimonionacional.es/en-GB/venta-entradas/13/palacio-almudaina/2020-09-30/10/publico-general. V centru v uličkách je několik povedených budov ve zdobném stylu secese. Moc se nám líbil dál od centra kruhový palác Castell Bellver https://castelldebellver.palma.cat/portal/PALMA/castelldebellver/contenedor1.jsp?. My jsme sem šli večer na operu Don Giovanni za 17 EUR. Prostě jsme viděli plakát na ulici a šli jsme. A taky se mi moc líbilo v rezidenci věhlasného španělského malíře Joan Miró. Jeho paní tu vede nadaci s jeho dílem. Je k vidění jeho původní starý dům a i parádní moderní galerie s jeho díly a ateliér. Kdo jste na umění, budete nadšeni https://miromallorca.com/en/

Klášter a poutní místo Lluc v horách

Jede sem bus 330 z města Inca http://www.lluc.net/eng/, ke klášteru vede stará poutní stezka. Kousek jsme šli, ale byla tam místa přes soukromé statky s uzavřenými pozemky, pak nudná část po rovné asfaltce, no zkrátka do výběru top 10 se trasa nedostala. Pokud však máte auto, stavte se cestou - je na hlavní horské hřebenové silnici.

Son Marroig

Krásný pavilonek nad mořem a dole s dírou ve skále u moře najdete mezi Valldemosou a Deiá. Jde vidět z cesty, když se jede kolem busem. http://www.sonmarroig.com/ 

Jardins d'Alfabia

Jsou překrásné 800 let staré arabské zahrady těsně před tunelem mezi Palma-Sóller - budete kolem toho furt jezdit busem 211 https://www.jardinesdealfabia.com/en/, tak před tunelem vyskočte z busu a jděte do zahrad. Zpátky už tu bus nestojí, no vlastně ani nevím, my jsme přešly s babi naproti přes cestu k benzínce a tam jsme si stoply mladý indický pár, který nás hodil do Palmy. Jak říkám, tady se ani nevyplatí čekat na bus, každý Vás vezme s úsměvem na tváři. Babi mi pak říkala: "ne, že práskneš dědovi, že jsem jela stopem:-)". Tak malý ostrov a tolik dobrodružství. Sleva na vstupné https://www.click-mallorca.com/en/excursions/alfabia-gardens-entrance-ticket/.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska