Levandulový statek, zámek Úsov, hrad Bouzov

Levandulový statek, zámek Úsov, hrad Bouzov

Dnešní tip na výlet je vyloženě na auto. Střední Morava se sice neprohýbá pod náporem turistů, ale sem, do blízkosti města Mohelnice či tvarůžkových Loštic, se dá dojet z celé ČR celkem dobře po horní hradecké silnici E35. Naše cíle se nachází v okolí pár kilometrů od ní.

Levandulový statek Bezděkov 

Naše první zastávka byla na Levandulovém statku Bezděkov. Pozor, velmi blízko sebe jsou Bezděkovy dva. Ten levandulový je Bezděkov u Úsova - najdete jej na mapě zde https://goo.gl/maps/NvPTxJiEPfn323JK7. Statek rodiny Drlíkovy funguje už od roku 2014 a dnes má slušný lán několika desítek tisíc sazenic levandule lékařské a potravinářské, speciálně přizpůsobené na pěstování v českých podmínkách. Statek získal několik ocenění a velmi se snaží zviditelnit a prosadit tak, aby pěstování levandule a dalších léčivých bylin bylo prosperující. Byli jsme na komentované prohlídce, kterou vedl tatínek. Provedl nás nejen polem a úskalími pěstování a začátků, ale také historií rodinného statku, ukázal nám i foliovník, vnitřní prostory, sušárnu, dílničku s fukarem a stroj na oddělování květů. Dál nás zavedl do Levandulového krámečku, kde se v jedné místnosti destiluje květová voda a také je tam malé rodinné muzeum. Samozřejmostí je prodej levandulových výrobků. Koupila jsem květovou vodu, sirup, mýdlo, voňavý polštářek, sušenky a koupelovou sůl. Měli i levandulový likér, pšeničné pivo s levandulí, víno s levandulí a mnoho jiných výrobků. Některé si vyrábějí sami, jiné z jejich levandule vyrábějí jiní. Komentovanou prohlídku si domluvíte telefonicky přímo s panem Drlíkem - kontakt je na jejich stránkách https://www.levandulovystatek.cz/. Statek pořádá i vlastní hudební festival. Více o statku a jeho lidech v dokumentu ČT Moravská Provence https://www.ceskatelevize.cz/porady/12840158344-trvale-bydliste-venkov/219562221360007-moravska-provence/

Zámek Úsov a jedinečné lovecké sbírky Lichtenštejnů

Zámek Úsov najdete jen 5km od Bezděkova. Rozhodně stojí za návštěvu. Dětem se líbil víc než Bouzov, protože má klouzací papuče a spoustu zajímavých sbírek. Zámek spadá pod správu Vlastivědného muzea Šumperk a najdete jej zde https://goo.gl/maps/UPvNmHw9Lew3MzZg6. Původní stavba je gotická ve stylu francouzského kastelu. Dovnitř hradeb pak Lichtenštejnové postavili barokní zámek. Nikdy na něm nebydleli. Jejich sídlo bylo v Lednici. Úsov si ponechali vyloženě na lov a umisťovali do něj postupně největší sbírku loveckých trofejí ve střední Evropě. Již od začátku 20. století sloužila jako muzeum a chodily sem například školní výpravy. Prohlídky sbírek jsou komentované, s průvodcem. Nesmí se fotit. Nejvzácnější kusy pochází z loveckých výprav do Afriky, kam si Lichtenštejnové vozili z Vídně rovnou vyhlášené preparátory a zpět vozili rovnou vycpané exponáty. Je tu k vidění velké množství druhů antilop, buvolů, sloni, nosorožci, hroši, velké sloní kly, celí lvi atd. V dnešní době už je nemyslitelné kvůli ochraně přírody něco podobného shromáždit. Jsou zde však i kousky severské - velcí losi a zubři. Součástí sbírek je i kompletní přehled českých motýlů od larvy, přes kukly po motýly, spousta naložených larev, housenek, hadů, různé ptactvo, no skutečně si dali záležet a přišlo mi to na tu dobu lepší než co má z podobného období třeba Národní muzeum. Web http://www.muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/nase-muzea/lovecko-lesnicke-muzeum-v-usove. Podívejte se na Toulavou kameru https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/217562221500037/obsah/569016-zamek-usov. Africké sbírky na fotografiích na webu ani v reportáži neuvidíte. Zkrátka si na ni musíte dojet.

Hrad Bouzov

Skutečnou romantickou perlou je hrad Bouzov. Nachází se uprostřed lesů na kopci, takže majestátně ční do krajiny https://goo.gl/maps/ugcDEiFjwrfE9dwG9. Patří mezi 10 nejnavštěvovanějších hradů u nás. Milují jej filmaři, kteří tu snad každý rok natáčejí nějakou pohádku. Asi nejslavnější z nich je O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Dokument Kde bydlely princezny ČT https://www.ceskatelevize.cz/porady/10267435666-kde-bydlely-princezny/410235100081008-bouzov/. Než jej do správy převzal po 2. světové válce stát, patřil řádu německých rytířů od poloviny 17. století. Velmistr řádu Evžen Habsburský se na přelomu 19. a 20. století zasadil o kompletní přebudování hradu na luxusní sídlo německého střihu. Stál velké peníze, 20 milionů zlatých (v dnešních penězích cca 6 miliard Kč). Velmistrova sestra byla španělská královna, bratr císař František Josef. Rytíři bojovali v křížových výpravách, postavili v Akko v Izraeli špitál pro vojáky a postupně se stali významným řádem. Kdo jste byli na hradě Malbork, víte. Řád měl své území na severu, ve východním Prusku. https://www.hrad-bouzov.cz/cs.

Nejlepší tvarůžková prodejna na víkend

Má nejoblíbenější tvarůžková prodejna není kupodivu v Lošticích, ani v krajských městech, kde také lze najít butiky s tvarůžky, ale v motorestu Studená Loučka. Je to proto, že kdysi bývala otevřená non-stop. Dnes je otevřená do 20-21 hodin, což je zejména o víkendu luxus. Nikdy neopomeneme zastavit, když jedeme kolem. Nejradši mám kyblík s nakládanými country tvarůžky s cibulí a feferonkou. Mají tu i vyhlášené grilované klobásy. Blízko je pivovar Litovel, takže klobásu lze spláchnout jejich pivem nebo nealko variantou. https://motorest.sumpersko.com/. Přesná poloha na mapě je zde https://goo.gl/maps/SQqRJUZxToboFavA7.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska