Lanzarote - únik z předvánočního shonu

Lanzarote - únik z předvánočního shonu

Často padají dotazy: Už mám dost zimy a chci odletět do tepla. Ale ne na moc dlouho a ne moc daleko.

V evropských mořích se vykoupete jen od jara do podzimu. Ani Madeira nebo Azory nejsou v zimě bůhvíjakou výhrou. Proto je třeba zaletět kousek dál. Celkem levně se v zimě dostanete třeba do Eilatu v Izraeli, odkud se můžete dál za koupačkou v Rudém moři posunout do Egypta. Samozřejmě tu existuje Dubaj a destinace v exotice. Pokud však chcete zůstat v rámci EU a zaletět si někam na občanku, volte Kanárské ostrovy. Nemají bůjvijak teplý oceán. Atlantik je zkrátka svěží sotva kolem 20°C, ale pobyt na sluníčku, u bazénu a na pláži jeho svěžest bohatě vynahradí.

Zvolili jsme ostrov Lanzarote. Je celý biosférickou rezervací UNESCO. Turismus tu není nijak přehnaný, pocítíte pohodu na každém kroku.

 

 

Jak sehnat nejlevnější letenky na Kanáry?

My jsme měli přímý let Vídeň-Lanzarote s Laudamotion a koupili jsme je v říjnu na www.ryanair.com. Stály i s poplatky za priority (přednostní nástup do letadla s velkým příručním zavazadlem+malým batůžkem) 1300 Kč/52 EUR. Jezdíme jen s příručním zavazadlem. Coby taky člověk bral do tepla? Letenky na Kanáry snadno vyhledáte na www.azair.cz, kde zadáte odkud: Česko a okolí a Kam: Kanárské ostrovy. Po rozkliknutí uvidíte, která letecká společnost to lítá a u ní to pak můžete koupit přímo na jejich oficiálních stránkách. Nekupujte nízkonákladové letenky u prodejců, protože potom se Vám obtížně spravuje Vaše rezervace, když chcete třeba přidat zavazadlo, dokoupit si přesné sedadlo v letadle apod. A zažijete nepříjemné chvíle, když se let zpozdí nebo zruší. Proto znovu nabádám, nízkonákladové letenky kupujte vždy na oficiálních stránkách aerolinek.

 

 

UBYTOVÁNÍ:

Jelo nás 5. Kamarádi byli v páru a my 3: já, babi, dítě. Byli jsme dobrý počet do auta a také do rodinného apartmánu. Pár měl ložnici a my 3 jsme bydleli v obývákokuchyni, kde jsme měli velký rozkládací gauč a dítě spalo na vysouvací matraci. Bydleli jsme v pěkném moderním resortu s bazény: Rosamar Apartments v Puerto del Carmen http://www.booking.com/Share-dT5bk6  a vyšlo to na 2550 kč/os/týden. Ubytování je krásné nové, přesně jako na fotkách. Na ostrově byste našli i levnější. Nám vyhovovalo dobré hodnocení, poloha nedaleko moře, nedaleko supermarketu Spar, s bezproblémovým parkováním zdarma na ulici.

 Projeli jsme všechna ostrovní plážová městečka a moje pořadí, kde se ubytovat je: Puerto del Carmen, Playa Blanca, Costa Teguise.

 

AUTOPŮJČOVNA:

Vřele doporučuji nejlepší autopůjčovnu na celém světě www.cicar.com. To nepřeháním, opravdu jsem se nikde nesetkala s tak dobrými podmínkami, servisem a poměru cena/kvalita jako u CICAR. Měli jsme Seat Leon za 119€/týden. Nemusíte mít žádnou kreditní kartu, ukazujete jen řidičák a občanku. Plné pojištění je v ceně a neplatí se žádná záloha, nic takového. Jen poplatek za půjčovné. Není tu žádná spoluúčast a nezáleží, kolik vrátíte benzínu, ideálně zhruba tolik, kolik jste dostali. Auto nemusíte mýt. Druhý řidič a dětská autosedačka jsou zdarma. Jistější je objednat si auto předem po netu, žádná záloha se za to neplatí. Ať máte jistotu, že se na Vás dostane auto, které si přejete.

 

AUTOBUSY:

Kdo nechce auto nebo je sám, bez problémů se dostane na mnoho míst po ostrově linkovými busy www.arrecifebus.com.

 

CO VIDĚT - VÝLETY:

Oficiální turistické stránky ostrova najdete zde. Na ostrově mají zavedené výhodné souhrnné vstupné 33€ do atrakcí:

Mirador del Rio - místo s výhledem na samém severovýchodním cípu ostrova umně zasazaeného do skal místním architektem Cézare Manriquem.

Jameos del Aqua - jeskyně s vzácným druhem bílého minikraba opět umně doplněná architektem Manriquem. Je to muzeum venkovského života s památníkem plodnosti.

Cueva de los Verdes - jeskyně pojmenovaná po rodině Zelených, kterým patřily místní pozemky vznikla jako lávový tunel, který se také zaplavil částečně vodou a vytváří krásné odrazy na jeskynních jezírkách.

Timanfaya národní park - je naprostá pecka - v rámci vstupného Vás sveze okružní autobus (po parku se pěšky chodit nesmí) lávovými poli a kolem chřtánů nedávno činných sopek - skvělá podívaná. Zem pod nahama budete mít teplou a někde dokonce i hoří suchá tráva, nebo po nalití vody do díry v zemi, vybuchne gejzír. Tohle musíte vidět.

Castillo de San José - historickou pevnost najdete v blízkosti hlavního města Arrecife.

Jardin de Cactus - nádherná kaktusová zahrada z bývalého dolu upravená architektem Manriquem

Informaci o vstupném do těchto památek najdete zde. Stačí si koupit souhrnnou vstupenku na první památce na pokladně.

Zdarma pak bylo:

El Golfo - chráněné zelené jezírko u lávových skal a pobřeží u rybářské vesničky

Los Hervideros - oblast na západě ostrova, kde silné vlny naráží do skal a vytváří různé otvory a jeskyně, uvidíte sílu oceánu

La Geria - chráněná krajinná oblast se speciálním pěstěním vína v důlcích, kolem kterých jsou postavené půlkruhové zídky - nevynechejte ochutnávku vína v některém z místních vinařství.

Nevynechejte ani tradiční nedělní trh s folklorním vystoupením v bývalém hlavním městě ostrova Teguise.

Kdo chce výlety a nemá auto, může si zaplatit výlety s místními agenturami např. www.lowcosttourslanzarote.com nebo https://www.excursionslanzarote.com.

 

KOUPÁNÍ:

Atlantický oceán má 20°C, náš bazén taky, jsme otužilci, takže jsme se koupali tam i tam. Lehátko na pláži 4€+4€ slunečník, za 2 chtěli 12€. My jsme nikdy neplatili, po 14:30 už nikde nevybírali. Zkušenost je, že děti vlezou úplně do všeho, co připomíná vodu a teplota je jim úplně ukradená. Koupaly se v bazénech a na plážích mnohem více než dospělí. Takže se nebojte, že by to pro vaše malé otužilce nebylo.

 

POČASÍ:

Přes den bylo oficiálně sice jen 21-22°C, ale věřte, že přes poledne sluníčko peče, opálíte se. Ostrov je celý z tmavé lávy. Slunce je mnohem silnější než ukazuje teploměr. Ráno a večer je 17°C na mikinu a všude na kopcích je to na větrovku. Však jedete z ČR v zimě, teplé oblečení máte s sebou. Slunce vychází v polovině prosince v 7:30, zapadá v 18:00. Dny tu jsou podstatně delší než u nás. Jakmile je zataženo, na koupání to není. Prakticky zde neprší, proto je většina ostrova bez záplavy zeleně.

 

 

JÍDLO:

Všude najdete supermarkety Spar, Hiperdino a Mercadona. Ceny jsou podobné našim, porovnejte na www.numbeo.com. V restauracích jsme pořídili obědy, například: 3-chodové menu za 7 a 8€, půl kuřete, hranolky, salát 5,70€, běžná pizza 7-8€, ryba, hranolky, hrášek 7,50€, jidlo pro děti 3,80-5,50€. Je levnější chodit do restaurací na obědy než na večeře. 

CELKOVÝ ROZPOČET

Kdo je zvědavý na celkovou cenu: chcete vědět vždy i útratu a jÍdlo, což má každý úplně jinak. Každý člen výpravy samozřejmě utratil podle toho, jak moc nakupoval cetky, pivo, kávičky a zmrzky. Já měla letenky 1300 kč (dítě taky), ubytování 2550 kč (dítě zdarma, skládali jsme se 4 dospělí), auto+benzin 973 kč (rozpočítáno na osobu), vstupné 867 kč (dítě zdarma), jídlo a útrata, dárky, pohledy, suvenýry a blbiny (za mě a dítě) 4735 kč. Suma sumárum celá dovolená nás obě s dítětem stála 11 724 kč. Babi spočítala svůj rozpočet za vše 8000 kč, kamarádi jen 7500 Kč/os.. Nepočítám cestu na letiště ve Vidni - každý má cestu z domova jinak dlouhou. Kdo má auto, jinak parkuje. Ve dvou tady projíme cca 22€/den. 

Nejlevnější zájezd s českou cestovkou na Lanzarote (v ceně je let, transfer a ubytování, bez jídla) stojí 13561 kč, za polopenzi chtějí 4910 kč. Prostě cestovky dělají z Kanárů v očích a peněženkách lidí něco, co nejsou. Pokud seženete slušné letenky, při cestě na vlastní pěst vás čeká těžká úspora kolem 10000 Kč. 

Věřím, že vám mé itineráře pomáhají, kdybyste něco řešili, klidně mi napište. Šťastné cesty!

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska