Křivoklát, Hamousův statek, Tetín

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín

Dnes Vám doporučím skvělý výlet, kde spojíte dohromady spoustu vjemů od historie přes nádhernou přírodu, trampskou pohodu, řeku, vyhlídky, Staré pověsti české v jeden kompaktní celek, který mě osobně nadchnul.

Vyjeli jsme ráno z totálně upršené Moravy, celou cestu déšť, v Praze zataženo, v Lánech najednou slunce. Pár mraků ještě zůstávalo a nakonec se všude rozhostili krásní beránci jako ve znělce The Simpsons. Na naše místa se snadno dostanete vlakem z Berouna/směr od Prahy nebo z Rakovníku. Od nás to vlakem trvá 6,5 hodiny, takže jsme byli rádi, že máme přímý autobus. 

Hrad Křivoklát

Začali jsme na hradě Křivoklát. Památka je zatím přístupná jen bez průvodce - okruh Na hradby. Při něm jsme se dostali tam, kam běžný neplatící návštěvník nevidí - na zadní hradby a přímo do velké věže - symbolu celého hradu. Potom se ještě přechází přes hlavní nádvoří dozadu do věže Huderka, kde byl vězněn za dob Rudolfa II. šarlatán Magistr Kelly. A zase se šlo až nahoru. Pokud už jste dříve na hradě byli nebo Vás nudí historické výklady, tento okruh, kdy si jdete sami, je pro Vás. https://www.hrad-krivoklat.cz/cs. Křivoklát je také známé filmové místo. Natáčelo se tu spousta pohádek, filmů i hollywoodských trháků. 
Fürstenbergova vyhlídka

Na nádvoří jsme si na zahrádce dali oběd a pak vyrazili na nedalekou Fürstenbergovu vyhlídku. Toto místo rozhodně nevynechetejte, je z ní nejkrásnější pohled na hrad. Novogotický pomník s bustou knížete Karla Egona II. Fürstenberga od sochaře Emanuela Maxe nechali vybudovat v letech 1858-1860 úředníci a zaměstnanci křivoklátského panství jako projev vděku knížeti. Je to jen kousek odbočka z cesty, která vede nahoru do obce/na parkoviště, ještě než je nad cestou dřevěný most.

Přírodní rezervace Brdatka CHKO Křivoklátsko

Ohromný zážitek je procházka původními křivoklátskými lesy, které jsou chráněny už od dob středověku. Tehdy byl Křivoklát našimi panovníky používán jako lovecký hrad. Pro ochranu zvěře tehdy Karel IV. dal královské slovo, že nesmí být pokácen jediný strom. A tak začala ochrana královských lesů, která v podstatě trvá dodnes. I v 18. a 19. století, kdy bylo dřevo masivně používáno jako hlavní zdroj energie a materiálu pro stavitelství, si tehdejší majitelé hradu osvícení Fürstenbergové uvědomili, že lesy je třeba zachovat a ty zničené obnovit. A tak máme na našem území původní divočinu starou několik staletí. Dole u vody a koryt potoků jsou vysloveně džungle plné husté vegetace a spadaných stromů obalených mechy. Nahoře na skalách ve výhni slunce se udržela zakrslá doubrava s malými pokroucenými velmi starými stromy. Dokonce se zachovaly i tisové lesy s naším nejtvrdším a nejjedovatějším stromem. 

Vybrala jsem pro procházku přírodní rezervaci Brdatka. Její výhoda je, že spojuje hrad Křivoklát a Zbečno, kde je Hamousův statek. Jde se po červené značce k rozcestí Písky a poté po zelené značce do Zbečna. Šli jsme nádherným rozkvetlým lesem, jakoby v něm zahradníci zasadili tisíce květin. Teď je nejkrásnější čas, dole plno barev, popadané stromy, hotové hmyzí hotely, nahoře skály a modrá obloha. Počasí nám vyšlo na jedničku. Vyhlídky cestou na Berounku byl, ale jsou dost zarostlé. Na sestupu do Zbečna se změnila stezka v potok. Klopýtali jsme po kamení rozlitým potokem a bahnem. Potkali jsme dvě pitné studánky. A poblíž Berounky se objevily první chatky trampů s typickými názvy Yukon apod. Stezka pokračovala podél Berounky. V těchto místech je silný proud, protože řeka nemá regulované koryto. To dělá radost vodákům, kteří tu v podstatě nemají žádnou práci, řeka je nese sama. 

Nádherných procházek, potoků, roklin a skal je na Křivoklátsku celá řada, více o nich v dokumentech Krajinou domova Královské lesy https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11042798844-krajinou-domova/214562260510002-kralovske-lesy. A také Klenoty naší krajiny s Miroslavem Vladykou https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10582479956-klenoty-nasi-krajiny/413235100151007-krivoklatsko

Hamousův statek ve Zbečně

Podél Berounky jsme našli kapličku, kde byla zmínka o prvních Přemyslovcích, že zde na Zbečně zavraždili knížete Břetislava II. v roce 1100. Došli jsme do centra obce. Naproti kostelu je středověká rychta Hamousův statek. https://www.hamousuv-statek.cz/cs. Má trámy ze 16. století. Černá kuchyně byla vyzděna v roce 1716. Dodnes se v ní peče chleba. Pan Hamous byl místní rychtář začátkem 19. století. Statek býval do začátku 90. let používán jako rekreační objekt a je podivuhodné, že majitelé jej udržovali v původním stavu. Pot é jej do své správy převzal Národní památkový ústav a od roku 1995 je přístupný veřejnosti. Celou dobu statek spravuje, provází na něm a peče chleba pan Vokoun. Určitě jej tu potkáte v krásném historickém pekařském oděvu. https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/216562221500034/obsah/488832-hamousuv-statek 

Poseděli jsme na zahrádce hosposy u Berounky a vydali se do Tetína.

Tetínské vyhlídky souvisí s Krokovou dcerou Tetou i sv. Ludmilou

Počátky jsou v pověstech spojovány s Krokovou dcerou Tetkou (r. 712), archeologické nálezy však poukazují na sv. Ludmilu, která zde měla pobývat se svým vnukem sv. Václavem. V roce 921 ji zde však nechala snacha Drahomíra zavraždit. Vyšli jsme nejprve na vyhlídku Damil a poté jsme šli naokolo z kopce zpět do obce na náves a ke kostelu Sv. Jana Nepomuckého, odkud je nejhezčí výhlídkové místo. Kousek dál je i místo, kde původně stál hrad Tetín. https://www.regiontourist.cz/co-podniknout/tetinske-vyhlidky/. Co vám budu povídat, nikomu se nechtělo domů. 

Moje přednášky: https://www.hanamachalova.cz/#prednasky 

Moje výlety, na které se můžete přidat: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ 

Moje kniha, kteá Vás naučí cestovat levně a podpoří tento blog: https://www.hanamachalova.cz/#kniha 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Varšava - město, které nadchne Články z cest

Varšava - město, které nadchne

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska