Krakov: vánoční trhy, co nevynechat ve městě
Snad žádné město nemá tolika spojení s ČR jako Krakov. Můžete se sem dostat několikrát denně Flixbusem, vlakem ČD. Nějaké spoje najdete i u Regiojetu a Leo Expresu. V čase adventních trhů se přidává spousta cestovek z celé ČR. Kdo chce, sedne do auta a jede. Na polské dálnici A4 se platí mýtné jen za úsek: Mysłowice (Katowice) - Balice (Kraków) 24 Zlotých https://www.autostrada-a4.com.pl/. Krakov je tak historicky významný, že už na 2. světovém zasedání UNESCO, byl zapsán na jeho seznam, což bylo v 70. letech. Až do konce 17. století byl hlavním městem Polska, respektive sídlem polských králů. Sídlem polské katolické církve je dosud.
Z nádraží do centra jednoduše pěšky, Galeria Krakowska
Při příjezdu do Krakova Vás ohromí moderní řešení terminálu - autobusové, vlakové nádraží a nákupní centrum Galeria Krakowska. Do centra města se jde pěšky ke zdálky viditelnému dvouvěžnímu bílému kostelu svatého Floriána. Tam začíná široká třída s nepřehlédnutelným památníkem bitvy u Grünwaldu, v které Poláci spolu s Litevci za podpory Jana Žižky porazili řád německých rytířů. Odtud jen přejdete k polokulaté cihlové pevnosti - bráně městského opevnění Barbakan. Kdysi spojoval staré město padacím mostem. Večer je krásně osvětlený.
Kudy jít Via Regia, Leonardo, Rynek, Maius
Do starého města projdete Floriánskou bránou hned naproti Barbakanu. Než Vás davy odnesou rovnou na Rynek - hlavní náměstí - královskou stezkou Via regia, která pokračuje na největší polský hradní komplex Wawel. Zkuste zahnout doleva podívat se za slavnou Dámou s hranostajem. Jde o bezpečně nejvzácnější obraz na území Polska - autor Leonardo da Vinci. Je v muzeu rodiny Czartoryjských, které je nádherně opravené. Stojí za vidění, i když do muzea za vstupné nechcete. Ve dvoraně se můžete vyfotit s maketou dámy, mají tu velmi krásné suvenýry. Polský šlechtický rod shromáždil velkou sbírku, v níž je například údajný kousek pláště Jana Husa z kostnické hranice, obrazy Rembrandta či Renoira https://mnk.pl/oddzial/muzeum-ksiazat-czartoryskich. V úterky jsou sbírky přístupné zdarma. Originál se fotit nesmí.
Na Rynku najdete Bazyliku Mariacku https://mariacki.com/. Uvnitř nádherný přeplácaný maximalistický kostel s neuvěřitelným oltářem, který najdete v každé učebnici Dějin umění. https://www.pajorama.eu/mariacki/mariacki.html?.
Každou hodinu z věže troubí hejnal, který utne melodii na paměť kolegy, kterého kdysi trefil do krku šíp Turka napadajícího město. Na Rynku je také samostatně stojící Radniční věž (radnici už během 19. století strhli), tržnice Sukiennice, maličký bílý kostelík sv. Václava a kovová hlava, do které jde vlézt dovnitř a vyfotit se. Kousek za náměstím je Jagellonská univerzita Collegium Maius, která je po naší Karlově druhou nejstarší ve střední Evropě, založená v roce 1364. Doporučuji jít dovnitř do muzea - pustili nás tam zdarma https://maius.uj.edu.pl/muzeum. Podívali jsme se na papežské okno u Františkánského kostela, kde trávil čas Jan Pavel II a odkud během svých pobytů v Krakově zdravil studenty a obyvatele města. Samozřejmě v Krakově je na každé ulici jeden kostel, takže máte mnoho možností - svatého Petra a Pavla atd.
Vánoční trhy co jíst a pít
Jsou soustředěny na Rynku vedle tržnice Sukiennice. Mnoho stánků je s jídlem. Asi nejvíce si lidé chválili Pajdu chleba - tedy obrovský krajíc chleba se sádlem, škvarky a kvašáky. Špatná nebyla ani klobása, prejt, polívky. Byl i stánek s mnoha druhy pierogů, takže vše polské. Kupodivu byl i dobrý svařák. Říkám kupodivu, protože Polsko rozhodně nepatří mezi země, které se vyznačují pitím vína. Hodně si užijete v centru Krakova v kamenných gastro podnicích. Od Floriánské brány směrem k Rynku narazíte na skvělou čokoládovnu Karmello https://www.karmello.pl/pl/lokalizacje/krakow/, dále stará Dobrá Paczkarnia (opět proběhla taška koblihů domů) https://dobrapaczkarnia.pl/. Co se restaurací týče, Krakow je plný neskutečně romantickými historickými restauracemi, jako stvořenými na rande nebo požádání o ruku. My rádi léta chodíme do Miód Malina v podloubí na Grodzke ul. u Rynku https://miodmalina.pl/en/, ale jistě najdete mnoho dalších - jedna romantičtější než druhá. Nikdy nevynechám minibar Pianna Visnia na Grodzké ulici - Opilá višeň je vášeň a nelze odolat. Všichni si ji chválí, i když za kelímek teplé višně s pěti vičničkami dáte stovku. Je to silný nápoj a prostě dobrý. Další tip na dobrou višňovku od Vás je Wisniewski https://wisniewski.ltd/#!miejsce1. Na ulici také uvidíte prodávat kulaté krakovské preclíky. Pozor, jsou sladké, ač vypadají slaně. Co se polské klasiky týče, tady máte jasného průvodce jídly, které najdete všude v Polsku - polský název a fotka https://www.inyourpocket.com/krakow/polish-food-14-essential-dishes-to-try-in-krakow_71224f.
Královský hrad Wawel
V Krakově samozřejmě nelze opomenout největší hradní komplex Polska Wawel a katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava. Doporučuji jít dovnitř https://bilety-wawel.pl/. V rámci vstupného si vyjdete na věž k zvonu, projdete veškeré kapličky a hrobky. Jsou zde pochovány nejen ostatky svatého Stanislava, patrona Polska, ale i polských králů a významných lidí polské historie - naposled např. tragicky zesnulý prezidentský pár Kaczynských. Nádvoří Wawelu jsou přístupná zdarma. Do interiérů se platí vstupné. V severozápadním rohu hlavního nádvoří je energetický zdroj, tak se běžte nabít. Hroby v katedrále se nesmí fotit.
Z Wawelu je krásný výhled na řeku Wislu. Uprostřed dole pod hradbami je Smok Wawelski - drak se slují, který v pravidelných intervalech chrlí oheň. To je podívaná zejména pro děti. Existuje spousta pověstí o místním drakovi. Sužoval místní obyvatelstvo, museli mu prý nosti obětiny v podobě dobytka a dokonce pannen, až jednoho dne chrabrý švec připravil na draka lest. Vyvrhl ovci, zašil do ní střelný prach, políčil na draka, ten ji snědl, vnítil se uvnitř a žár ohně se snažil uhasit pitím vody z Wisly, až praskl.
Dokonalé kouzlo pink hour s výzdobou s motivem pavích per
Tak jako je vzácností polární záře, nám se podařilo v Krakově zažít nádherný barevný růžový západ slunce. Nejprve přišel růžovooranžový nádech, později tmavě modré tóny a nakonec se obloha zbarvila do nachova. Fotografové nepotřebovali barevné filtry, obloha vymalovala paletu krásných barev sama. Vánoční výzdobu města si drží až do hromnic. V roce 2019/2020 byla opulentní výzdoba s motivem královských pavích per. Paví péro se používá na čapce krakovského lidového kroje a je také symbolem luxusu králů, aby připomnělo, že Krakov má výsadní postavení jako královské město. Paví pera na ulicích jsou svítí jako drahokamy, jsou opravdu pečlivě a luxusně vyvedené. Je vidět, že místní radnice těžce zainvestovala do toho, aby se návštěvníkům výzdoba vryla do paměti. V roce 2021/2022 už mnohem skromnějí bílozlatá výzdoba. Ale musíme vzít v úvahu, že okolní země na advent prakticky rezignovaly a Krakov trhy uspořádal.
Židovská Kazimierz, Fabryka Oskara Schindlera a komunistická Nowa Huta
Za jeden den jsme stihli jen Staré miasto. Mnoho návštěvníků míří také do staré židovské čtvrti Kuzmir / Kazimierz, která se nachází hned u centra přes řeku Wislu. Čtvrť bývala centrem židovské kultury evropského měřítka. Byla kdysi samostatným městem. Je tu obnoveno 7 synagog a spousta podniků pro mladé. Krakov je především univerzitní město s desítkami tisíc studentů, kteří tvoří 20% populace. Díky věhlasu Spielbergova filmu Schindlerův seznam se můžete také dostat na exkurzi do Fabryky Oskara Schindlera, vstupenky kupujte s dostatečným předstihem https://oskarschindlerfactory.com/.
Další čtvrtí tepající životem je svérázné sídliště Nowa Huta z přelomu 40. a 50. let 20. století. Původně mělo být samostatným městem, ale časem jej pohltila aglomerace a nyní je součástí Krakova. Článek o tom, jak čtvrť měla vyjadřovat komunistickou utopii polského dělnického kolektivního soužití, jak přes represe ze strany komunistů tu pod otevřeným nebem kázal tehdy krakovský arcibiskup Karol Wojtyla, budoucí papež Jan Pavel II a ač v původních plánech nikdy nebyl kostel, katoličtí přistěhovalci na sídliště z venkova, si jej rebelsky vymohli, čtěte zde. Do Nowe Huty se dostanete z centra tramvají 4 na Wzgórza Krzesławickie, nebo tramvají 10 na Pleszów.
Krakovem s Čechem žijícím ve městě
Město si můžete projít sami nebo s průvodcem. Sympaťák Lukáš je Čech žijící v Krakově a dozvíte se věci, které prostě nevyčtete https://www.instagram.com/cestujeme_do_krakova/. Je to na přátelské bázi freetour. Jak jeho čas oceníte, je na Vás. Město zná jako svoje boty a je vidět, že je tu moc rád. Dozvíte se historky, které se váží k budovám, kterých byste si při samostatné procházce možná ani nevšimli a dozvíte se, jak se žije v dnešním Polsku.
Kam mimo město: solné doly Wieliczka, koncentrační tábor Osvětim Březinka, Kalwaria Zebrzydowska
Kdo budete v Krakowě delší čas, můžete podniknout výlety za město. Velmi známe jsou solné doly Wieliczka, které stojí celkem pálku. Objednejte si prohlídku s předstihem - doporučuji ušetřit vstupné a volit polskou variantu zde https://www.kopalnia.pl/.
Ani nevím, jestli doporučit návštěvu bývalých nacistických koncentračních táborů Osvětim Březinka (Auschwitz Birkenau), protože to je depka nejhrubšího zrna, na kterou nemám nejlepší vzpomínky. Ale historie je krutá a měli bychom vědět, čeho jsou lidé schopni. Vstupenky si opět kupte s dostatečným předstihem http://auschwitz.org/en/.
Významné poutní místo blízko Krakova se jmenuje Kalwaria Zebrzydowska, je na seznamu UNESCO. Je cílem spíše pro ty, kteří se do Krakova vydají autem mimo dálnici, protože je kousek dál blízko města Wadowice, rodiště Jana Pavla II.
Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky