
Kouzelný Štramberk s neandrtálskou jeskyní
Na jaře během plného květu a sluníčka jsme si vyrazili na odpolední výlet vlakem do krásného městečka Štramberk. To byste na svých toulkách po ČR v oblasti Beskyd rozhodně neměli minout. V běžných ulicích jsme si připadali úplně jako ve skanzenu, který je ale pravý, ne uměle vytvořený pro účely muzea. Tady je to prostě naživo. Dřevěná roubenka jedna na druhé, jako z pohádky. Celé městečko je do kopce a na vrcholu je hrad s ikonickou věží Trúba.
Vlakem ze dvou stran
Jeli jsme sem vláčky. Není většího zážitku z výletu, než jet na něj kodrcajícím se motoráčkem Napřed jsme jeli vlakem do Valašského Meziříčí, přesedli jsme na vláček do Veřovic a ve Veřovicích na vláček směr Kopřivnice/Štramberk. Dá se sem dostat i z druhé strany - ze Studénky. Ta leží na hlavní trati 270 Praha-Ostrava. Ve Studénce (ano ta Studénka, kde je Vagónka) stačí přesednout na vláček směr Kopřivnice/Štramberk.
Kopřivnice, muzeum Tatra a rodák Emil Zátopek
Nemůžete najít větší kontrast sousedících měst než tady. Krásný dřevěný Štramberk plný roubenek, úzkých uliček, kamenné dlažby a zákoutí navazuje na panelákovou industriální Kopřivnici. Tam každopádně stojí za návštěvu i pro nefanoušky automobilismu (což jsem na plné čáře já) Muzeum Tatra https://www.tatramuseum.cz/. V muzeu má svou expozici také místní rodák, běžec Emil Zátopek https://www.tatramuseum.cz/expozice/expozice-dany-a-emila-zatopkovych.html.
Ale zpět k Štramberku. Na to, že je všední den, je tu dost lidí. Z nádraží vede jasná jediná hlavní cesta nahoru na náměstí. To je plné barokních barevných domečků jako někde v jižních Čechách. Na náměstí je několik prodejen místní speciality s krutou pověstí.
Štramberské uši
Na všech vánočních trzích jste už jistě narazili na balení do kornoutku sbalených měkkých perníků zvaných Štramberské uši. Podle místní pověsti se původ váže k mongolskému tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Ten je nyní téměř celý vytěžený jako lom. Podle pověsti místní obyvatelé po noční bouři prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Mongolové utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě pečou tyto perníkové uši. https://ostrava.rozhlas.cz/dezert-stramberske-usi-ma-sice-zvlastni-historii-ale-rozhodne-si-na-nem-6954476
Jeskyně Šipka s neandrtálci a malíř pravěku Zdeněk Burian
Dole ve městě nalevo za školou najdeme Národní sad. V něm je malá jeskyně Šipka https://www.kudyznudy.cz/aktivity/objev-sipecke-celisti-v-jeskyni-sipka. Je však jednou z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na našem území a všichni jsme se o ní učili ve škole. Nalezla se v ní čelist dítěte neandrtálského člověka. To zřejmě inspirovalo místního malíře, kopřivnického rodáka Zdeňka Buriana, který se celé 20. století věnoval malováním pravěku. Jeho malby byly nejvěrnějšími rekonstrukcemi pravděpodobné podoby pravěkých lidí a zvířat té doby u nás. Podílel se na tvorbě mnoha materiálů a filmů. Například slavné Cesty do pravěku 1955 https://www.youtube.com/watch?v=78_YSVjrPXs. Má tady své muzeum https://www.zdenekburian.cz/.
Hrad Štramberk a věž Trúba
Z náměstí vedou dvě cesty - zleva schody, zprava prudký kopec na místní hrad Štramberk. Dominuje mu věž Trúba, která je vizuálním symbolem města. Je z ní parádní výhled na město a Beskydy https://www.stramberska-truba.info/.
Botanická zahrada na bývalém korálovém útesu a Bílá hora
Pokud vás láká delší procházka, můžete si zajít do bývalého lomu z vápence, který kdysi byl korálovým útesem do místní botanické zahrady. Z ní se po Lašské naučné stezce dostanete na Bílou horu, nejvyšší kopec v okolí. Sejít z ní jde i do Kopřivnice. https://www.lasska-brana.cz/cz/subjekt/jine-zajimavosti/botanicka-zahrada.
Štramberk má opravdu hodně věcí na tak malém místě. A i pokud nejste příznivci muzeí, stačí si vychutnat procházku mezi chaloupkami a pozorovat detaily jejich výzdoby a milých zahrádek. Protože tady se žije pohádka.