Kazachstán rozhodně překvapí

Kazachstán rozhodně překvapí

Než se vrhnu na zážitky z nádherného Kazachstánu, musím napsat, jak jsem se k cestě dostala a co nás tam překvapilo. Taky se dozvíte, jak to tam funguje, co doporučuji zařídit předem. Cestopisů o Kazachstánu je jako šafránu. Některé jsou z dob Sovětského Svazu, jehož byl součástí, jiné se zaměřují na cíle typu Bajkonur (ruská kosmická základna uprostřed země) a nebo jsou minimálně 10 let staré a tedy neodrážejí současný stav. Naše cesta se odehrála během výstavy EXPO 2017 v červenci. Kazaši v posledních letech prošli velkým vzestupem. Kazachstán je největší zemí světa bez moře a nejrozvinutější zemí střední Asie (HDP 55. místo na světě, my jsme 47.). Hodně věcí je tu víc high tech než u nás, protože se zaváděly až nedávno technologie prakticky na zelené louce. Je devátou největší zemí světa (Rusko, Kanada, USA, Čína, Brazílie, Austrálie, Indie, Argentina, Kazachstán). Země má potenciál být bohatá, protože disponuje velkým množstvím přírodních zdrojů jako je například uran, ropa, má na tak velkou rozlohu velmi málo obyvatel (necelých 19 milionů), ale bohužel tu léta panoval silně autoritářský režim a tak zatímco by každý z obyvatel mohl být milionářem, všechny peníze jdou úplně jinam a část se proleje v podobě pompézního betonu ve stylu nového hlavního města Nursultan. Za nás se jmenovalo hlavní město ještě Astana. Doteď někdo tento název používá - je jedno a to samé město. Hlavní město je velmi moderní, plné moderních výškových budov, ale někdo tvrdí, že pro ně není velké uplatnění a je to spíše město duchů. To nemůžu posoudit, protože jsme tu byli v létě během výstavy EXPO a tudíž město žilo opravdu naplno 24/7 a byly tu mraky lidí. Proto jde vidět propastný rozdíl mezi městem, kde lidé, pokud chtějí vydělat peníze, tak mohou a zemědělskému venkovu, kde žijí multigenerační rodiny v dřevěných chaloupkách s otlučenými ploty v osadách, kde není ani asfalt. Místy si fakt připadáte jako v Dubaji a na venkově jako někde za zapadlé Sibiři. Dobrý kontrast zkrátka.

Historicky nejlevnější, bez víza s nízkonákladovou aerolinkou

V roce 2017 tu probíhala světová výstava EXPO s tématem bylo Future Energy/Energie budoucnosti. Kvůli výstavě nám, České republice, země zrušila vstupní víza. Do té doby se tam bylo možno letecky dostat jen s přestupem v Moskvě nebo Kyjevě za letenky kolem 10000 Kč a ještě k tomu platit vízum cca 100 USD. Takže před rokem 2017 nejlevnější způsob 12500 Kč náklad, v roce 2017 zavedla nízkonákladovka Wizzair přímé lety z Budapešti a najednou vyskakovaly letní letenky kolem 4200 Kč, v zimě padaly na polovinu. A za vízum nula Kč. Nikdy nebylo levnější a jednodušší se do země velké stepi dostat. Nedalo mi to jelo se. Dalo se nás dohromady 5 žen a 2 děti. Věkové rozmezí klasika malá-babi.

Přímým letem z Budapešti, přes Kazachstán do Kyrgystánu a Uzbekistánu

Vsadili jsme na přímý let z Budapešti s Wizzair do severního hlavního města Nursultan (dříve Astana) www.wizzair.com. Let trvá 5-6 hodin, mají časový posun o 4 hodiny víc. Holt letíte na východ. Kousek vedle je i Kyrgystán nebo Uzbekistán. Můžete vzít Kazachstán jako super přestupní destinaci. Vždy si porovnejte letenky do Kyrgystánu nebo Uzbekistánu z ČR a přes Kazachstán. 1. hlavní město Kyrgystánu Biškek je kousek od města Almaty, kam se hodně létá. A hodně lidí jezdí do Kyrgystánu právě přes Almaty. Co se týče Uzbekistánu, jde si koupit zvlášť letenku z Kazachstánu do Taškentu s místní aerolinkou www.airastana.com. Není to nízkonákladovka, ale létá často v regionu centrální Asie. 

Náš program od severu k jihu

Letěli jsme začátkem července z Budapešti do Nur-Sultanu NQZ (Astany). Z něj jeli obyčejným rychlíkem sovětského typu, který znáte z fotek z Transibiřské magistrály do 230 km vzdáleného města Kurort Borovoe – přírodního parku plném jezer a borovicových lesů - Burabay. Dál jsme jeli nočním rychlovlakem Talgo z Kurort Borovoe až na jih země do Almaty. Tam jsme navštívili několik míst v pohoří Ťan Šan jako Shymbulak, Kolsajská jezera, jezero Kaindy a také pouštní kaňony Šaryn a Timerlik. Na vzdálené výlety jsme si najali na 3 dny řidiče/průvodce s offroadem a outdoorovým vybavením, abychom nemuseli tahat vlastní stany a spacáky. Pak jsme se vrátili zase do Almaty a opět nočním rychlovlakem Talgo cestovali do Nursultanu (Astany). Pobyli jsme víkend ve městě na výstavě EXPO a letěli do Budapešti. Vše o místech se dočtete v následujících článcích.

Sever https://www.hanamachalova.cz/clanek-kazachstan-sever-nursultan-a-burabay/ 

Jih https://www.hanamachalova.cz/clanek-kazachstan-jih-almaty-a-offroadem-pohori-tan-san/ 

Počasí - žarka

V létě je v Kazachstánu opravdové vedro. Místní mu říkají žarka. Běžně bývají teploty 40°C až do pozdního odpoledne. Avšak pozor, Kazachstán nemá moře a není tu vysoká vlhkost vzduchu. Proto horko člověk nepociťuje tak intenzivně. Vůbec nám nepřišlo, že je vedro na padnutí. Na horách jsme se pohybovali ve vyšší nadmořské výšce a bylo tam příjemně jako u nás v létě. Spali jsme ve stanu ve 2000 mnm, kde je v červenci přes den 27°C a v noci 14°C. Takové teplo na horách v nadmořské výšce nečekáte. Stačil obyčejný letní spacák. Naprosto opačná situace je v zimě, kdy teploty dosahují i -40°C. Ani jaro nebo podzim nebývají teplé jako u nás. Přes den může být 20°C a v noci -10°C. Pozor na to. Když jedete jaro/podzim nikdy nevíte, do kterého počasí se trefíte. Někdy můžete mít v dubnu nebo v říjnu příšerný mráz a o pár dní pozdějí horko na padnutí. Zkrátka přechodná období jsou naprosto nevyzpytatelná.  

Ceny, poměry

V zemi jsou průměrně o 40-45% nižší ceny než u nás. Místní měnu tenge jsme si směnili v okýnku na nádraží z USD. 1000 tenge je zhruba našich 50 Kč. Mějte cash! Abyste mohli platit místním lidem za drobné zboží, za odvoz, kupovat si zboží a farmářské jídlo na trzích. Pozor na placení kartou – funguje tu zejména VISA, Mastercard skoro vůbec! Mimo města ve stepi a přírodě kartou nic nezaplatíte. Byla by škoda nemít na domácí šašlik nebo koňské mléko od zemědělců. Pro průvodce mějte US dolary. Ale to už budete vědět předem. Cokoliv pro zahraniční turisty se tu domlouvá v dolarech. Takže na EURa v Kazachstánu zapomeňte.

Muslimská země a jídlo

Kazachstán je muslimskou zemí s velkým podílem pravoslavných křesťanů (ruské etnikum). Etnická rozmanitost je mnohem větší. Nečekejte tu žádné „ruské“ masivní pití alkoholu. Viděli jsme je pít tak leda pivo a v baru ve vlaku jsme zkoušeli místní koňak. Dokonce při narážkách na pití se cítili uražení. Nechtějí, aby je ostatní vnímali jako Rusy. Děvčata - muslimky - se však nezahalují a bábušky mají šátky jako kdysi naše babičky. Od pohledu muslima nepoznáte. Třeba náš řidič, ač ruského jména, se pravidelně chodíval modlit na kobereček. Nejí se tu vepřové. Z masa si užijete vynikající jehněčí, kachní, kuřecí a připravte se na koninu. Ta se tu jí běžně. Nejlepší jídlo jsou čerstvě grilované šašliky ve farmářské kvalitě. Horší jídlo je mastný plov. To je takové lojové rizoto, ale dá se. Co se nedá vůbec, je kobylí kefír kumys. Fakt humáč pro silné povahy, ale zkusit ho samosebou musíte. Chutná to jako něco s octem.

Takové skvělé jídlo dostanete v restauračním voze ve vlaku v Kazachstánu a pozor - toto není žádné EU kuře napíchané vodou, které se nehýbalo, ale krásně svalnaté vláknité kuřátko farmářské kvality. Velmi příjemné překvapení. Mňam.

Jídlo v Kazachstánu - rozdíl město/vesnice:

Bezpečnost a zdraví

Dle indexu mezinárodní bezpečnosti byl během naší návštěvy Kazachstán bezpečnější než Řecko, Černá Hora nebo USA. Ve městech je voda z kohoutku pitná, ač nevalné chuti. Na venkově a na horách jsme pili vodu jen balenou. Jistě si řeknete, co může být lepšího, než horský pramen. Ale, kde jsou turisté, tam jsou i koně a jejich výkaly mohou znečistit zdroje pitné vody v okolí tábořišť. Proto místní průvodci vozí raději vodu balenou, aby předešli potížím svých svěřenců. Žádné zdravotní ani zažívací potíže jsme neměli. Žádné speciální očkování jsme kvůli Kazachstánu neabsolvovali. Nejsou tady ani potulní psi, protože je to muslimská země. Klidně se ohledně cestovní medicíny obraťte na svého specialistu. Velmi doporučuji jet do hor s místními průvodci, protože opravdu v případě nouze nemáte žádný dosah civilizace, nemocnic, ničeho. V případě nouze průvodci znají místní zemědělce, k nimž se dá uchýlit, znají hlídače národních parků a znají se mezi sebou, takže vám mohou okamžitě v případě čekoholiv pomoct. Z Almaty funguje letecká záchranná sllužba, ale je to několik set kilometrů. Ve velkých městech v Kazachstánu jsem viděla současné typy nemocnic a některé kliniky jsou opravdu moderní. To je velký rozdíl oproti třeba sousednímu Kyrgystánu, kde zdravotnictví připomíná retro zdravotnictví sovětské éry. Z divoké zvěře se tu vyskytují krom našich klasických šelem typu medvěd, vlk i vzácný irbis /sněžný levhart (národní zvíře) a dalších 5 kočkovitých šelem jako karakal, kočka bažinná atd. Obrázky koček jsou ilustrační, sněžný levhart je i na bankovce a má svou pivní značku.

Dálkové rychlovlaky Talgo kupujte předem

Již jsem zmínila, že jsme mezi Kurort Borovoe, Nursultan a Almaty jeli nočním rychlovlakem Talgo. Po trati jezdí také staré sovětské pomalé rychlíky. V nich strávíte 21-23 hodin, kdežto noční rychlovlak ušetří i 10 hodin času. Bývají hodně předem vyprodané. Určitě není šance jen tak přijít na nádraží a naivně si myslet, že dostanete levný lístek na dnešní noční Talgo. Když zbude vůbec nějaký lístek, tak bude drahý v první třídě. Doporučuji si koupit jízdenky předem online. Já jsem na ně číhala ve 4 ráno našeho času přesně 40 dnů předem na stránce https://tickets.kz/en/gd, kdy jdou do prodeje. Chtěli jsme totiž kupé pro 4, abychom je měli pro sebe. Jízdenka stála v přepočtu necelých 800 Kč, což za 1300 km na takové úrovni je dobrá cena. Vlaky Talgo jsou velmi moderní, klimatizované a čisté. Krásná toaleta a lepší třídy mají i sprchu. Netřeba si do nich brát jídlo a pití. Výborně vaří ve vlakové restauraci, můžete si cokoliv dát na baru. V každém vagónu na chodbě jsou barely s pitnou vodou - studená a horká - můžete si udělat svůj čaj, kávu. Průvodčí ve vlaku nám sam upravili sedačky na postele a včas přišli upozornit, kdy vystupujeme. Úplný hotel na kolejích. První dvě fotky jsou moje vlastní a video je od www.flyrosta.com, abyste viděli, jak to  vypadá uvnitř (oproti videu jsme měli kupé pro 4, vypadalo stejně a WC bylo na chodbě) a další fotka je ze staré sovětské soupravy jaké známe třeba z Transsibiřské magistrály. Mají kouzlo, ale jeli jsme tím jenom 250 km 3 hodiny na sever.

Doprava ve městech – taxíky nebo svezou místní

Bylo nás 7 akorát do dvou aut. Ve městech jsme vůbec nepoužívali městskou dopravu. Sice mají levné metro a městské autobusy, ale jezdili jsme „taxíky“. Stačí si stoupnout k silnici a mávnout na projíždějící auta. Většinou ani nezastaví oficíální taxi, ale místní lidi, kteří jedou kolem. Jsou zvyklí nabírat do aut lidi a za drobnou úplatu je vzít kamkoliv po městě. Za cestu po městě se dává kolem 60 Kč za auto. Další svezení jsme si domlouvali přes ubytování. Děvčata z ubytování většinou zavolali někoho známého, aby nás vzal na výlet za město a zase pro nás ve smluvený čas dojel. Vždy řekněte tomu, kdo vás přivezl, aby pro Vás také přijel. Každý to bez problémů udělal. I kdybyste stopovali mimo město, je v Kazachstánu zvykem za spolujízdu platit. Zkrátka kdo vás tady nabere do auta, počítá s tím, že mu za to něco dáte. 

Jazyk? Univerzální slovanština

Místní jazyk je kazaština, která zní jako turečtina. Většina lidí naštěstí mluví rusky. Angličtinu jsme ani nezkoušeli. Nechtěli jsme trápit místní obyvatelstvo exotickým jazykem, když se tu dá domluvit zkomolenou češtinou. Snažili jsme se o slavjánskyje slavá katóryje zvučát pa rúsky a šlo to. Doporučuji umět číst azbuku. Přečtete cedule, směrovky, jídelní lístky... Naučíte se ji za večer. V tom měli nevýhodu mladí, že si nedokázali ani přečíst slovo čaj, protože neuměli azbuku. Stáhněte si nějakou aplikaci a rozhodně se tuto abecedu naučte. 

Kontakty na zařizování

Ubytování – bydleli jsme vždy na hostelech v centrech měst www.booking.com
Lanovka na horské středisko Shymbulak nad Almaty https://shymbulak.com/en/# 
Náš řidič byl Sergej Lukašenko z http://ezdok.kz/en/. Platili jsme 150 USD/os. za 3 dny all inclusive v 6-ti platících lidech (7. dítě bylo zdarma). Řidič má své stany, spacáky, kempingový nábytek, vodu, jídlo na celou dobu, takže není třeba nic speciálního s sebou brát, jen botky do hor a větrovku. Snídani a večeři vaří on, na oběd se chodilo k místním, které on zařídil a zaplatil. Čili na cestě se Sergejem jsme nic za jídlo neplatili.

Jiné řidiče najdete na https://indy-guide.com/kazakhstan  
Skupinový levný výlet o víkendech, pokud jste sami a nemůžete si dovolit svého řidiče http://www.eco-tourism.kz/weekend_e.html 

Výlet do Kazachstánu je vhodný pro všechny generace, pokud jsou ochotny pár nocí spát v horách ve stanu. Ještě je i možnost spát na horách v jurtách nebo u místních, ale to se připlácí. Byla s námi jak babi, tak malá 4-letá a věřte, že to zvládly levou zadní.

Kdy jindy můžete spát na dně kaňonu 100 km od čínských hranic, nebo u jezera 10 km od hranic s Kyrgystánem, dělat si snídani a večeři na ohni, jíst obědy u místních a místo v koupelně se koupat v řece?

 

Video z našeho výletu: 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska