Island země snů, vodopádů, gejzírů a duhy

Island země snů, vodopádů, gejzírů a duhy

Na Island jsme vyrazily s babi už v roce 2011. To sem ještě vůbec nelétaly nízkonákladovky za pár stovek jako dnes. Vůbec se nedalo letět z Prahy na přímo, zájezdy stály majlant typu 50000 Kč základ. Tu se náhle objevila v nabídce cestovky Periscope levná varianta na pár dnů, kterou jsme si obě mohly dovolit za 25000 Kč. Podobný zájezd mají stále v nabídce za 24400 Kč s přímým letem https://www.periscope.cz/zajezd/03IS/  V té době to byla nejlepší možnost široko daleko, tak jsme po tom skočily. Letěl s námi v letadle i Jiří Kolbaba, ten je na Islandu pečený vařený. Jinak přímý let seženete s www.wizzair.com z Katowic, Vídně, Budapešti - tedy moravských letišť. Z Prahy možná na jaře budou létat Smartwings. S těmi jsme letěli my charterem. Oproti linkovým letům bohužel chartery nejsou priorita, takže jsme na letadlo zpátky čekali v Keflavíku 5 hodin. Ale nevadilo, na letišti jsme koupili láhev koňaku a uzeného lososa, nic nám nechybělo. Ono když jste z Moravy a večer z Prahy stejně domů nic nejede, je úplně jedno, kde celou noc čekáte, esi v Praze na letišti nebo na Islandu. Nikdy jsem nechápala lidi, kteří jsou nervní ze zpoždění. Jaká může být lepší výmluva do práce, než zpožděné letadlo z Islandu? Tenkrát rok zpět ochromil výbuchem sopky veškerou leteckou dopravu Evropy, čili zpožděníčko pochopil každý rád. Podmínky vstupu aktuálně zde: https://www.mzv.cz/oslo/cz/viza_a_konzularni_cestovni_informace/aktuality/podminky_vstupu_na_uzemi_islandu_v.html 

Ubytování

Spaly jsme celou dobu na louce v chatkách, které byly celkem daleko od sebe. Jít sem v noci v dešti vichru o čelovce zážitek:-). Byl to kemp s ústřední dřevěnou budovou, jakých je na Islandu spousta. Správcové vařili dobré snídaně a ještě lepší večeře. Tenkrát jsme si připlácely 600 Kč za každou večeři a dobře jsme udělaly. Místní ceny jsou tak vysoké, že za nějakých 300 Kč tu máte jen fast food a my za 600 Kč měly prohýbané stoly pod parádním islandským jehněčím a rybami. Místní kuchyně mňam. Babi si prozíravě vzala celou štangli lovečáku a flašku slivovice. Řeknu vám, dejte na zájezdovou zkušenost starších. Toto nám úplně zachránilo život. Do naší chatky se slézali večer spolucestující a olizovali se až za ušima. V tom deštivém ledovém počasí hlavně ze slivovice. To byla život zachraňující medicína. V chatkách nutno podotknout bylo fakt teplíčko, když jsme ohulili elektrické radiátorky. Nic nám tam nechybělo. To je základ a upřímně obdivuji každého, kdo tady kdy stanoval. Už jen v tom větru stan postavit, furt mít všechno mokré a ledové, opravdu obdiv. Na Islandu seženete ubytování v jednoduchém hostelu nebo chatce ve dvoulůžkovém pokoji za 500-700 Kč/os/noc. Pokud jste na túře v horách, všechny chaty, kempy a trasy máte zde https://www.fi.is/en/mountain-huts/all-mountain-huts

Ceny na Islandu, psychicky se připravte

Jen pro hrubou představu: ceny na Islandu jsou minimálně 2x tak vysoké jako u nás. Například Mekáč menu 300 Kč, obyčejné jídlo v běžné restauraci 500-1000 Kč, pivo půllitr 200-250 Kč a pozor, tady je pivo jen 2%=vyhozené peníze, kafe 100 Kč, litr benzínu 37-40 Kč, lístek na městskou dopravu 80 Kč. Průměrná čistá mzda je na Islandu 67200 Kč. Pokud jste mladí, jeďte na brigádu sem pro islandské koruny. Ať Vás ani nenapadne skákat v Keflavíku na taxi na letišti do Rejkjavíku. Zaplatíte 200 EUR, ani nemrknete. Viz doprava na ostrově.

Počasí

Na Islandu vlastně nevíte, co máte říct, když se někdo zeptá, jaké bylo počasí. V jeden den se prostřídá několikrát všechno, 7x zaprší, 5x zasvítí slunce. Teplo tu rozhodně není. Na přelomu září a října bylo 3-8°C. Naštěstí jsme se pohybovali v jihozápadním cípu ostrova, kde hory sice vypadají mohutně, ale jsou vysoké jako ty naše - kolem 1000-1600 mnm. Padají potíže s nadmořskou výškou a teplotním rozdílem na horách. Všude je stejně proměnlivo. a každý den vidíte 10x duhu.

Doprava po ostrově

Kdo jste individuálně, budete se chtít s kamarády buď složit na teréňáka (o normálním autě ani neuvažujte, asfaltky tu nejsou mimo města a okolí pravidlem a mosa na řekách také ne-jezdí se brody). Autopůjčoven jsou mraky. Kamarádi měli Extreme Icelandhttps://www.extremeiceland.is/ nebo se přidat na skupinové tours po ostrově https://iceland.nordicvisitor.com/travel-deals/summer-tours-vacations/ nebo využít tento pravidelný denní bus Trex na začátky treků https://trex.is/. Taxíky jsou šíleně drahé hlavně z letiště. Ač normálně taxi stojí tak 120 Kč nástup a 52 Kč kilometr, z letiště Vám klidně naúčtují do Rejkjavíku 200 EUR. Proto z letiště se zásadně držte veřejné dopravy, která ovšem taky něco stojí. Jezdí několik společností. Jsou to spíš shuttle než linky. Cesta do centra z letiště (vzdálenost 50 km), přijde na dobrých 590 Kč na hlavní autobusové nádraží BSI. Jezdí sem FlyBus https://www.getyourguide.com/activity/-t55882? nebo si můžete připlatit 220 Kč a jedete přímo na hostel či hostel. Asi 815 Kč stojí i transfer do Modré Laguny https://www.getyourguide.com/activity/-t55878? a https://www.getyourguide.com/activity/-t230667?. Další společnosti je Grayline Aiport Express. Jejich terminál je mimo centrum, ovšem taky bere na hotely a po ostrově https://grayline.is/airport-bus-transfer a Airport Direct je dražší, protože to jsou dodávky. Na tours po ostrově vygooglíte milion společností. Výlety stojí stovky EUR. Můžete se držet zlatého základu:

Co jsme viděli na Islandu

Samozřejmě zlatým standardem je objet ostrov kolem dokola a pobýt 3 týdny. Komu se nechce řídit a stačí mu úplný základ, ochutnávka Islandu, podívejte, co jsme stihli za pár dnů my:

Duhové hory Landmannalaugar

Asi nejlepší krajina, která se mi líbila na Islandu. Nikde nikdo, jen naše skupinka dorazila terénním busem po prašných cestách a přes brody řek do nitra duhových hor se stejnojmennou chatou. Vrcholky nejsou vysoké - od 600 do 900 metrů, přesto působí obsidiánové a ryolitové hory zbarvené do mnoha odstínů monumentálně. Náš okruh vedl přes lávové pole Laugahraun k barevnému vrcholu Brennisteinsalda s horkými sopouchy a sirnými ložisky a podél potoka zpět k chatě. Asi 200 m od ní vytéká zpod lávového pole teplý i studený pramen a oba se vlévají do jednoho jezírka, kde jsme se na pak vykoupali. Koupačka super, ale pak vyjít z vody do ledového větrného počasí a mokrý si obléct už ledové oblečení a mokré boty, zážitek.

Skálholt biskupství

Vesnice na jihu Islandu, kde dlouhou dobu sídlilo biskupství. 

Þingvellir a Althing první parlament a národní park

Je národní park na jihozápadě Islandu, kde jsou v zemi velké průrvy vzniklé stykem americké a evropské pevninské desky. Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Byl založen v roce 930 a fungoval zde až do roku 1789. Nyní je na seznamu UNESCO. v národním parku je parádní procházka, čediče, nádherné podzimní barvy, krásné chodníčky a čedičové skaliska s vodopády. Tady to bylo super. 

Gejzíry a islandské slovo v češtině (vlastně všech jazycích)

Pro gejzíry (české slovo pochází odtud) je Island vyhlášený. Tryskají nepravidelně, takže se člověk dost načeká a najednou buch a je to zas pryč. Gejzíry jsou na rovině a proudí sem asi nejvíc turistických skupin. Jsou zajímavé, ale největší pecka to pro mě nebyla. Video se z toho udělat dá, fotka skoro ne, protože než stačíte zmáčknout spoušť, je po. Jedeme dál.

Foss, kam se podíváš aneb nej vodopády Evropy

Vodopády na Islandu pro mě byla mnohem lepší zábava než čekání na gejzíry. Jsou všude, jsou obrovské a i v dešti mají čistou vodu. Za některé jde dokonce jít. Jakmile se člověk přiblíží, je úplně mokrý. Viděli jsme jich desítky. Ty nejznámější byly Gulfoss na řece. Všimněte si na fotce, že tam v mokré mlze je i slepec. Skógafoss. Nad něj se dá jít úplně nahoru a zajít si trek. Ohromě mě bavil a mokrá jsem byla ze Seljalandsfossu, protože se dá jít i za něj. Samozřejmě ne suchá. Rozhodně nejvodnatější, nejzajímavější a nejmohutnější vodopády z celé Evropy, které jsem viděla. 

schůdky pro lososy

Černá pláž Kirkjufjara bičování živly

Nejvzdálenější místo, kam jsme se vydali na jižním pobřeží Islandu. Pláž na pobřeží neskutečně divokého Atlantiku. Pobřeží bičované větrem, v kterém se ani nedá stát, natož fotit. Óhromující útery a síla oceánu, který jakoby vřel. Tady jde vidět, jakou má voda sílu a že my mravenečkové na břehu nezmůžeme vůbec nic. Fotky jsou jaké jsou, neboť strašně fičelo a pršelo - tak je to rozmazané. Ale tak jsme to prostě viděli. 

Eyjafjallajökull sopka, která vyřadila Evropu z leteckého provozu

Známá sopka ze silné erupce v roce 2010, kdy ochromila výbuchem a sopečným prachem letecký provoz nad celou Evropou. V překladu „ledovec ostrovních hor“. Leží severně od vesnice Skógaru, je vysoká 1666 metrů, je pokrytá ledovcem a dosti aktivní. My jsme byli na návštěvě farmy či jakéhosi infocentra místní rodiny, které sopka a láva komplet zalila celé hospodářství. Nyní tu mají Visitor Center s projekcí o erupci, síla toto vidět. 

Z Wikipedie výbuch sopky v roce 2010:

Modrá Laguna

Je šíleně drahý termál ovšem obrovský a kouzelný přírodní termál, kam zavítá každý návštěvík Islandu. Samozřejmě jsme si to rádi dopřáli. Díky velkému výkyvu teplot, kontrastu bílého bahna a černé lávy, to má ohromnou atmosféru. https://www.bluelagoon.com/.

Reykjavík

Má 122 tisíc obyvatel. Je nejseverněji položeným hlavním městem světa. V centru si připadám jako v nějakém anglickém městečku s rodinnými domky a hospůdkami. Lidi tu ani už nenosí deštníky, nemá to cenu. Stejně by se jim zlámaly ve větru. Déšť, který přichází 10x denně, je stejně horizontální a bije rovnou do obličeje. Následně se zvedne vítr, který okamžitě osuší. Stačí tedy bunda s kapucí. Místní jsou s tím v pohodě. Podobně jako Češi snad každý Islanďan má někde po ostrově chatu. Když se náhodou stane, že je pěkné počasí, je to prý důvod k tomu, vzít si z práce volno. Každý šéf to prý pochopí, protože pěkné počasí je tu opravdu neobvyklým svátkem. Přesto tu jsou mírné zimy a tak směle můžeme vyrážet na Island i v zimě. Normální teplota v zimě je kolem 1°C. Výjimečně padne na -10°C. V létě tu je tak 10-12°C, výjimečně vystoupá na 25°C.  

Kostel Hallgrímskirkja vypadá jako čedičové varhany a s výškou 74,5 metrů je jednou z nejvyšších budov na Islandu, dokončen byl roku 1986, i když architektonický návrh byl vypracován už v polovině 30. let.

Perlan - muzeum divů Islandu s vyhlídkou na Reykjavík https://perlan.is/

Z centra města jsme pěšky prošli místní futuristicko operu a přístav.

Vila Höfði a summit M. Gorbačova s R. Reaganem

Za přístavem se nachází vila, kde se v roce 1986 setkali prezident SSSR Michail Gorbačov a prezident USA Ronald Reagan. Tuto událost si živě vybavuji z dětství, i přesně, jak vila vypadala. Hned jsem ji poznala. V době totality toto byl nesmírně sympatický krok v dějinách. Hostila je tehdy islandská prezidentka Vigdís Finnbogadóttir, která se stala první prezidentkou v Evropě a vůbec první ženskou hlavou státu zvolenou v demokratických volbách na světě. Přitom tehdy byla rozvedená, sama s malou dcerkou. Nedávné foto s již dospělou dcerou. Nyní je jí 90 let. Nikdy mě tehdá ani ve snu nenapadlo, že tuto slavnou vilu jednou spatřím na vlastní oči. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10266819072-vypravej/ve-stopach-doby/1986/386-generalni-tajemnik-ksss-m-s-gorbacov-se-v-reykjaviku-setkal-s-americkym-prezidentem-ronaldem-reaganem/ Celé toto setkání tehdy provázela velmi sympatická energie.

No není to cestování báječné? 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska