Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca

Procestovali jsme maďarské hory. Teď jste se možná zarazili - hory v Maďarsku? Ano, na severu za Budapeští. Pohoří Mátra a Bukové hory. Nejkrásnější jsou tyto kopce na podzim. Husté listnaté lesy v ohnivé žlutooranžové. 

Hollókő UNESCO vesnička

Hollókő je malá vesnice o 300 obyvatelích, která byla spolu s Budapeští jako vůbec první maďarské památky zapsána na seznam UNESCO už v roce 1987. Prošli jsme se historickou částí, nad níž je zřícenina hradu - momentálně v rekonstrukci. Památkovou zónu tvoří 55 domů a do některých se dá jít dovnitř jakože do obchůdku. V infocentru na parkovišti dostanete mapku s popiskem, co v kterém domku je. My jsme šli do Sajtos domku, kde je výborná sýrárna. Všechny domky byly vystaveny na počátku 20. století. Byly obnovené po velkém požáru. Dodnes tu žije komunita Palóců. Oficiální stránky obce: https://www.holloko.hu/

Eger hrad, kolo, termály

Naše první kroky v Egeru vedly na místní zříceninu hradu. Je to skvělá prolézačka obklopená krásnými domky. Web hradu - stačí koupit vstup na místě https://www.egrivar.hu/. Prolézá se baštami, zříceninou bývalé velké katedrály, první arcibiskupství bylo tady založeno už v 10. století svatým Štěpánem. Nejlepší částí jsou kasematy s vývojem hradu. Hrad byl několikrát dobýván a nejvíce proslul v roce 1552, kdy odolal měsíčnímu obléhání Turky, kteří byli v silné přesile. Na paměť velkého vítězství se střílí salva z děla v 15:52. Užili jsme si pohled na krásný západ slunce. Dole ve městě je několik příjemných ulic na procházku, druhá největší bazilika v Maďarsku (momentálně v rekonstrukci), místní minoritský kostel projektoval Kilián Ignác Dientzenhofer. Ve městě je večer do 22.00 pěkně nasvícené ruské kolo. Všude se potulují hloučky mládeže, která chodí pařit. Eger má velmi pěkně zpracovanou stránku města v češtině https://visiteger.com/cz/pametihodnosti/top-10-pamatek-v-egeru. Všechny památky jsou krásně u sebe v docházkové vzdálenosti. Bydleli jsme hned u Minaretu - je to nejseverněji položený minaret a jeden ze tří v celém Maďarsku. Pikoška je, že na jeho vrcholku je křížek. Místní termály jsou takové omšelé, už by potřebovaly pořádnou rekonstrukci. V chodu byly jen dva bazény, ale jak je člověk v teplé vodě na sluníčku, je všechno jedno a užívá chvíle. https://termalfurdo.egertermal.hu/ 

Údolí krásné paní s vinnými sklepy Szépasszonyvölgyi 

Hned za městem na kopečku mají sklepní uličku Szépasszonyvölgyi s desítkami sklepů a vinných obchůdků. Některé sklepy mají zahrádky a tam vaří, takže jsme si dali večeři a nakoupili nějaké víno a neaklo mošt. https://visiteger.com/cz/pametihodnosti/top-10-pamatek-v-egeru/udoli-krasne-pani 

Lillafüred v Bukových horách s lanovkou a zámeckým hotelm

Pro mě osobně nejlepší místo našeho putování bylo lázeňské městečko Lillafürred. Do něj jsme přejeli skoro dvě hodiny velkými serpentýnami z Egeru. Průjezd pohořím Bukové hory byl opravdový podzimní zážitek. V městečku jsou krásné skály, vzadu v horách lanovka Lillafüredi Libegő http://www.libegopark.hu/ a dole u hlavní silnice u jezera krásný hotelový zámecký komplex Palota https://www.hunguesthotels.hu/en/hotel/lillafured/hunguest_hotel_palota/. Obklopuje jej  nádherná terasová zahrada přístupná veřejnosti zdarma. V ní je 20 metrů vysoký vodopád a dole vchod do jeskyně Anna. Na hotel je nejhezčí pohled od jezera - musíte za autobusovou zastávkou přelézt svodidla u silnicie a sejít pěšinkou k hladině jezera. Po něm plují lodičky se zamilovanými dvojicemi.

Jeskyně Anna Barlang a Szent Istvan Barlang

Dole v zámeckém parku najdete unikátní jeskyni Anna. Určitě do ní běžte, ale pozor, je velmi klaustrofobická. Velmi úzké dlouhé chodby, které působí opravdu hodně stísněně. Pokud vydržíte, uvidíte nádherné zkamenělé kořeny a větve stromů, mechy, listy, jalovce, je to úžasná podívaná, o kterou se zasloužil vodopád nahoře https://www.bnpi.hu/hu/reszletek/anna-barlang. Další jeskyní je o půl kilometru vzdálená jeskyně svatého Štěpána - tu se nám nepodařilo navštívit, protože nám jel odtud poslední vlak. https://www.bnpi.hu/hu/reszletek/szent-istvan-barlang. Do obou se chodí s průvodcem - naše prohlídka byla v angličtině a prohlídky začínají každou celou hodinu.

Státní lesní železnice LAEV 

Další velkou turistickou atrakcí je úzkorozchodná železnice LAEV patřící státním lesům, nebo-li správě národního parku. Jezdí krokem více než půlhodiny přímo lesem vysoko v kopcích, takže si během jízdy užijete krásné výhledy, tunely, skály a romantiku na kolejích. Končí v Miskolci na Dorottya utca. Stránky s tarify a jízdním řádem: www.laev.hu. Lístky se kupují v okýnku na nádraží v Lillafüred. Jeli jsme posledním vlakem v 16:25 a sedli jsme si úplně do prvního vozu Kassa, který byl věnovaný Košicím a nejpohodlnější. 

Miskolc, hrad Diósgyörivár, dřevěný kostel

V Miskolci jsme viděli z exteriéru hrad Diósgyöri https://diosgyorivar.hu/, který je nyní obklopen jeřáby pod rekonstrukcí. Další pěknou památkou města je dřevěný kostel Deszkatemplom https://www.hellomiskolc.hu/Deszkatemplom. Prošli jsme si centrum města s pěkným divadlem a můžu doporučit skvělou maďarskou restauraci Kispipa Halászcsárda, kde hráli na housle: https://kispipahalaszcsarda.hu/

Jeskynní lázně Tapolca

Blízko Miskolce jsme strávili celý den v jeskynních lázních Tapolca. Bohužel mimo léto jsou všechny bazény venku vypuštěné, takže i když je skvělé sluečné počasí, tak jsme museli být zavření v jeskyních. Ale nakonec jsme si zvykli a bylo to bezva. https://www.bfnp.hu/en/latogatohely-1/tapolca-lake-cave-visitor-centre-tapolca-tapolca.

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska