Čachtice, Beckov, Trenčín 3 hrady u sebe

Čachtice, Beckov, Trenčín 3 hrady u sebe

Když se vydáte na výlet na západní Slovensko, můžete navštívit trojici hradů, které jsou kousek od sebe. Až budete mít volnou sobotu, sedněte do auta a vyrazte na Slovensko. Všechny jsou kousek od našich hranic. Je na ně levný vstup a je super je znát. V anketě na Instagramu jste se svěřili, že jste povětšinou na hradě ještě nebyli. 

Lojzek přijel vlakem z Česka do Čachtic. Tam jsme ho nabrali a dál jeli autem. Takže bylo s cestovateli dojemné setkání na nádraží. 

Sídlo Čachtické paní Bathory a také Tajemný hrad v Karpatech

Kdo by neznal více než 400 let starou legendu o Alžbětě Báthory, údajně nejslavnější masové vražedkyni se šlechtickými kořeny? Alžběta (Elisabeth) Nádašdyová (rozená Báthoryová, 1560–1614, přezdívaná Čachtická paní) byla uherská hraběnka. Pocházela z jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších šlechtických rodů té doby. Báthoryová a její čtyři pomocníci byli obviněni z mučení a zabití velkého množství mladých žen (20 až 2000 obětí, zdroje se v jejich počtu rozcházejí). V roce 1610 byla dána do samovazby, kde zůstala až do své smrti o čtyři roky později. Je o ní kniha Čachtická paní, milion dohadů, jestli byla opravdu tak krutá a krvelačná nebo jen obětí doby a možná znáte  film Juraja Jakubiska Bathory z roku 2007. Na hradě také zemřela. Její Čachtický hrad je dnes již jen torzem zříceniny. Najdete tu nádherné výhledy do krajiny. Však také výhled na hrad známe z komedie Tajemství hradu v Karpatech. Čachtický hrad si v něm zahrál titulní roli. Tady hledal hrabě Teleke z Tölökö svou unesenou múzu Salsu Verde.

Pravděpodobná původní podoba Čachtického hradu

Přímo pod hradem je vesnička Višňová. Měli jsme pocit že do ní kolmo spadneme. Kdo jde z té vesničky nahoru na hrad, asi si dost šlápne do kopce. Obec Čachtice je procházkou asi 2,5 km a parkovisko je 1,5 km od hradu zdarma. Udělali jsme si pěknou procházku do kopce, protože až k hradu se dojet autem nedá. Vstupné stojí 3 EUR. https://cachtickyhrad.eu/. Na hradě jsme potkali prakticky samé Čechy. Dole ve vsi jsme šli do pizzerie na oběd a vyrazili směr druhý hrad. A to teda bylo něco!

Beckov by se měl jmenovat Peckov, protože je nejlepší

Na Vaše doporučení jsme jeli na hrad Beckov. Není na vysokém kopci, ale jen na takovém hrbolku přímo ve vesnici Beckov. Je od Čachtického hradu vzdálený 18 km. Parking byl opět zdarma, a to dole u kostela. Pod hradem byl tajemný židovský hřbitov. Vstupné na hrad je 4 EUR mimo sezónu a o 50 centů víc v sezóně. Hrad je skutečně rozsáhlý. Je to přesně to, co si člověk představí pod pojmem hrad. Krásná mohutná historická kamenná pevnost vévodící okolí. Je parádní prolézačkou na mnoha úrovních. Má spoustu zákoutí, schodů, chodníčků, výklenků, sklepení, kam jde volně vlézt. Je na něm dochovaná gotická kaple. Tento hrad je ze všech 3 bezkonkurečně nejlepší. Má silnou atmosféru. Pred 170 lety se na Beckove narodil známý slovenský historik Bartolomej Revický, který svůj život zasvětil studiu krvavé hraběnky z nedalekých Čachtic. 

Pokud bych měla vybrat jen jeden hrad na výlet, je to jasně Beckov. http://www.hrad-beckov.sk/hrad/vstupne/ 

Storýčka z výletu: https://www.instagram.com/stories/highlights/18066076933129337/ 

Trenčianský hrad

Tento hrad vévodí krajskému městu Trenčínu na řece Váh. V Trenčíně nás překvapilo velmi drahé parkování. Na ulici o víkendu chtít po lidech 2 EUR za hodinu? To není zrovna přívětivé k turistům, leda aby se tu moc nezdržovali. Vstupné 6 EUR malý okruh, který chodíte sami, 7,50 EUR velký okruh s průvodcem. http://www.muzeumtn.sk/trenciansky-hrad.html?page_id=297 Mně se víc líbí výhled na hrad, který je krásnou dominantou města než výhled z hradu. 

Nahoru na hrad je krásná vycházka po schodech z náměstí nebo po uličkách Matúšova kolem Katova domu http://www.muzeumtn.sk/expozicie/katov-dom.html?page_id=300. Na náměstí je jeden z nejlepších a největších barokních kostelů na celém Slovensku Sv. Františka Xaverského. U městského úřadu je městská veža, na kterou jde vylézt. Krásné místo je i nahoře u kostela Narození Panny Marie. Jde se k němu po schodech z náměstí. U něj je malá nenápadná historická budovička, která vypadá jako márnice nebo malá kaplička. Je v ní kostnice http://www.muzeumtn.sk/expozicie/kostnica-karner-sv.-michala.html?page_id=299. Dole u náměstí v hotelu Elizabeth je k vidění římský nápis na skále, o kterém jsme se učlli ve škole. Je téměř 2000 let starý https://www.hotelelizabeth.sk/sk/historia/

barokní kostel Sv. Františka Xaverského je barokní perlou Slovenska

Katov dom

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska