Bulharsko Plovdiv, Koprivštica a Rilský monastýr

Bulharsko Plovdiv, Koprivštica a Rilský monastýr

Pokud znáte jen pobřeží Bulharska, objevila jsem 3 top místa v okolí hlavního města Sofie, kam můžete snadno na výlet třeba na některý z prodloužených víkendů. Bulharské vnitrozemí má místa, která mě dostala. Zaletěli jsme přímo do Sofie a vyjížděli každý den na výlet. Letenky jsme sehnali u www.wizzair.com z Bratislavy za 9,59 EUR/směr. Na letiště do Bratislavy se snadno dostanete vlakem z ČR na včasnou jízdenku Evropa - koupíte na www.cd.cz. Z Hlavnej stanice v Bratislavě jezdí každou chvíli letištní autobus č. 61 za ten nejobyčejnější základní lístek (v roce 2022 za 90 centů) až na letiště https://imhd.sk/ba/linka/61/bd807c807f847f85807c8580. Velmi snadná cesta, příjemné malé přehledné letiště. https://www.bts.aero/parkovanie-a-doprava/doprava/doprava-na-letisko/ 

Ubytování

Ubytovali jsme se klasicky na bookingu v penzionu v úplném centru města. Doporučuji bydlet úplně v centru, ať máte noční život na pár kroků poblíž tepajícího bulváru Vitosha. V docházkové vzdálenosti je i katedrála Alexandra Něvského https://www.cathedral.bg/en/home/, vládní budovy i ostatní památky. Takže jsme ani nepoužili metro. Naše letadlo přistálo po půlnoci. Do centra už nic nejelo. A tak jsme si vzali taxíky. Jedno auto stálo 15 Leva. Samozřejmě se nás snažili taxíkáři natáhnout a dávat cenu typu 30 EUR. Tak jsem se těžce dohádala, až nám dali normální cenu 15 Leva. Když přiletíte v noci a už nic nejede, jen se taky pořádně dohádejte a nenechte se vydírat nesmyslnou cenou. Jak se dostat z letiště do centra levnou veřejnou dopravou se dozvíte zde https://www.sofia-airport.bg/en/passengers/and-airport/public-transport. Ubytování přímo v centru má výhodu, že pěšky dojdete v noci z hospody domů a ráno na vyzvedávací místo na výlety do okolí města. Zpátky na letiště jsem ukecala agenturu, od které jsme si brali výlety, aby nainstruovala řidiče a místo zpět do centra Sofie nás z výletu hodil rovnou na letiště. Takže transfer stál v podstatě nula.

Sofií žijeme hlavně večer

Samotné hlavní město disponuje několika památkami, zejména mohutnou katedrálou Alexandra Něvského v novobyzantském stylu https://www.cathedral.bg/en/home/, mešitou Banja Baši a nenápadným kostelem Sv. Sofie ze 6. století díky kterému město dostalo své jméno. Přiznám se, že mnohem víc než chození po památkách jsme si užívali gastronomii a příjemný noční život v ulicích. Naše zraky táhlo mohutné pohoří Vitosha, které se tyčí přímo na konci města.

Nenápadný Bojanský kostelík na předměstí na seznamu UNESCO

Na okraji Sofie se v parku na svahu nachází malý nenápadný pravoslavný kostelík ve tvaru řeckého kříže s několika přístavbami. Jeho hlavní poklady se totiž skrývají uvnitř. Všechny jeho stěny jsou pomalovány jemnými freskami z roku 1259, které jsou jedny z nejzachovalejších památek východoevropského středověkého umění. Na seznam UNESCO se dostal už v 70. letech 20. století. A jedeme mimo město.

Plovdiv od římského amfiteátru po kreativní artovou čtvrť Kapana

Druhé největší město Bulharska Plovdiv s 350 000 obyvateli bylo největším překvapením. Tolik zajímavostí na jednom místě a přitom takový relax! V roce 2019 bylo Evropským městem kultury (podobně jako v roce 2015 Plzeň). Našli jsme tu všechno od římského amfiteátru, odeonu, stadionu, přes jednu z nejstarších mešit v Evropě Džumaja po spoustu krásných kupeckých domů v balkánském stylu, nepočítaje kostelíky a zákoutí plné rozkvetlých růží. Také tu vznikla ze staré zanedbané řemeslnické čtvrti moderní artová Kapana. Koho zajímá street art, současné umění a originální kavárny, bude tu jako doma.

Nejjednodušší způsob, jak objevit všechna zajímavá zákoutí tohoto skvělého města, je přidat se k místní freetour. https://freeplovdivtour.com/ Provedla nás uličkami, kam by nás ani nenapadlo jít. Nejlepší příběh se váže k objevu místního římského amfiteátru. Patří k nejlépe zachovalým na světě. Je za uměleckou školou mezi pahorky města. Objevili jej až na začátku 80. let 20. století. Někdo se ve vilové čtvrti kopal v zahrádce a narazil na kus opracovaného mramoru. Obrátil se na archeology a celé sousedství se muselo vystěhovat. Vykopali tu ze země celý obrovský amfiteátr. Sousedé to prý tehdy neocenili:-).

Koprivštica živý skanzen a místo spiklenců

Z Plovdivu jsme jeli do hor, kde se ve výšce nad 1000 metrů nachází barevné městečko plné kudrnatých domů, krásných zídek a kamenných uliček. Založili jej tří uprchlíci během tureckého tažení. Jelikož se usadili na opravdu úrodné půdě, tři původně pastevci docela zbohatli. Postavili si tu na svou dobu pohodlná obydlí a město vzkvétalo prosperitou, vzdělaností a zvláštními výsadami. Život šel po generace dál až koncem 19. století byla osmanská nadvláda v Bulharsku na hranici snesitelnosti. Místní mladíci z lepších rodin zahájili zde v Koprivštici protiturecké povstání, jehož výsledkem byla po různých peripetiích nezávislost Bulharska. Bulhaři proto chovají městečko v posvátné úctě. Za komunistického režimu byla Kopřivštica architektonicky zakonzervována a vyhlášena vesnicí - muzeem. Čili něco jako živý skanzen. Žádné moderní budovy, natož paneláky tu prostě nenajdete.

Rilský monastýr klenot uprostřed velehor

Poslední výlet ze Sofie jsme absolvovali krásnou cestou do pohoří Rila. Leží mezi zaněženými štíty velehor a je největším klášterem bulharské pravoslavné církve. Sympatické je, že vstupné do něj je zdarma. Přitom jde o opravdovou perlu zapsanou na seznamu UNESCO. Procházeli jsme ji hodiny s doslova padlou čelistí. Byl založen už v 10. století poustevníkem Sv. Ivanem Rilským. Dodnes tu má světec uloženou relikvii – jeho ruku. Hlavní kostel je obehnán v podstatě mohutnu čtyřpatrovou pevností, v níž bydlí duchovní a je zde také muzeum. Zachovalo se tu i během středověku centrum křesťanství, ačkoliv Bulharsko bylo pod tureckou nadvládou. Klášter byl v podstatě celý zničen požárem, zbyla jen Chreljova věž a zbytek se znovu postavil v 19. století. Když si prohlížíme nekonečné množství barevných biblických výjevů vně kostela, je mi jasné, že tento klášter je nejpůsobivější na celém Balkáně. A to jsem byla i na řecké Meteoře nebo malovaných klášterech v Rumunsku.

Kontakty a zařizování aneb vše kolem Rila Shuttle 

Pro naše výlety jsme zvolili agenturu Rila Shuttle. Jeli jsme tento výlet https://www.rilashuttle.com/self-guided-trips/rila-monastery-boyana-church/. Jezdí to i jiná agentura - porovnejte a vyberte si pro Vás nejlepší ttps://rilamonasterybus.com/plovdiv-koprivshtitsa-tours-from-sofia/ a https://rilamonasterybus.com/rila-monastery-boyana-church-tour-from-sofia/. Agenturu mi doporučil bulharský cestovatelský blogger https://www.andrey-andreev.com/en/ . Měli jsme díky němu slevu. Bylo nás 16, takže jsme měli celou dodávku a řidiče jen pro sebe. Bylo to bez průvodce, čili vždy ta levnější varianta self-guided.  Řidič nás ráno vyzvedával kousek od ubytování, někam vyložil a ve smluvený čas zase naložil a převezl na jiné místo. Letadlo nám letělo až večer, takže nás po prohlídce Rilského monastýru dovezl v neděli odpoledne přímo na letiště. Díky tomu jsme pohodlně stihli navštívit všechna tato fascinující místa. Veřejnou dopravou se na všechna místa dostanete také. Ale nedá se to stihnout v čase jako my. Přesvědčila jsem se na vlastní oči, že Bulharsko není jen o pobřeží Černého moře a stojí za vidění.

Video z výletu

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska