Bulharsko Plovdiv, Koprivštica a Rilský monastýr

Bulharsko Plovdiv, Koprivštica a Rilský monastýr

Pokud znáte jen pobřeží Bulharska, objevila jsem 3 top místa v okolí hlavního města Sofie, kam můžete snadno na výlet třeba na některý z prodloužených víkendů. I bulharské vnitrozemí má místa, která mě dostala. Zaletěli jsme přímo do Sofie a vyjížděli každý den na výlet.

 

Ubytování

Ubytovali jsme se klasicky na bookingu v penzionu Guest House 32 v centru města poblíž tepajícího bulváru Vitosha a v docházkové vzdálenosti ke katedrále Alexandra Něvského, kde se odehrává sofijský život. Najděte si také ubytování v této oblasti v úplném centru. Bude se vám bude dobře chodit pěšky na vyzvedávání na výlety, po příjezdu z výletu máte možnost v klidu pochodit večerní restaurace a bary v Sofii. Právě tady bývá hlavně o víkendu otevřeno do rána. 

 

Sofií žijeme hlavně večer

Samotné hlavní město disponuje několika památkami, zejména mohutnou katedrálou Alexandra Něvského v novobyzantském stylu, mešitou Banja Baši a nenápadným kostelem Sv. Sofie ze 6. století díky kterému město dostalo své jméno. Přiznám se, že mnohem víc než chození po památkách jsme si užívali gastronomii a příjemný noční život v ulicích. Našezraky táhlo mohutné pohoří Vitosha, které se tyčí přímo na konci města.

 

Nenápadný Bojanský kostelík na předměstí na seznamu UNESCO

Na okraji Sofie se v parku na svahu nachází malý nenápadný pravoslavný kostelík ve tvaru řeckého kříže s několika přístavbami. Jeho hlavní poklady se totiž skrývají uvnitř. Všechny jeho stěny jsou pomalovány jemnými freskami z roku 1259, které jsou jedny z nejzachovalejších památek východoevropského středověkého umění. Na seznam UNESCO se dostal už v 70. letech 20. století. A jedeme mimo město.

 

Plovdiv od římského amfiteátru po kreativní artovou čtvrť Kapana

Druhé největší město Bulharska Plovdiv s 350 000 obyvateli bylo největším překvapením. Tolik zajímavostí na jednom místě a přitom takový relax! V roce 2019 bylo Evropským městem kultury (podobně jako v roce 2015 Plzeň). Našli jsme tu všechno od římského amfiteátru, odeonu, stadionu, přes jednu z nejstarších mešit v Evropě Džumaja po spoustu krásných kupeckých domů v balkánském stylu, nepočítaje kostelíky a zákoutí plné rozkvetlých růží. Také tu vznikla ze staré zanedbané řemeslnické čtvrti moderní artová Kapana. Koho zajímá street art, současné umění a originální kavárny, bude tu jako doma.

Nejjednodušší způsob, jak objevit všechna zajímavá zákoutí tohoto skvělého města, je přidat se k místní freetour. https://freeplovdivtour.com/ Provedla nás uličkami, kam by nás ani nenapadlo jít. Nejlepší příběh se váže k objevu místního římského amfiteátru. Patří k nejlépe zachovalým na světě. Je za uměleckou školou mezi pahorky města. Objevili jej až na začátku 80. let 20. století. Někdo se ve vilové čtvrti kopal v zahrádce a narazil na kus opracovaného mramoru. Obrátil se na archeology a celé sousedství se muselo vystěhovat. Vykopali tu ze země celý obrovský amfiteátr. Sousedé to prý tehdy neocenili:-).

 

Koprivštica živý skanzen a místo spiklenců

Z Plovdivu jsme jeli do hor, kde se ve výšce nad 1000 metrů nachází barevné městečko plné kudrnatých domů, krásných zídek a kamenných uliček. Založili jej tří uprchlíci během tureckého tažení. Jelikož se usadili na opravdu úrodné půdě, tři původně pastevci docela zbohatli. Postavili si tu na svou dobu pohodlná obydlí a město vzkvétalo prosperitou, vzdělaností a zvláštními výsadami. Život šel po generace dál až koncem 19. století byla osmanská nadvláda v Bulharsku na hranici snesitelnosti. Místní mladíci z lepších rodin zahájili zde v Koprivštici protiturecké povstání, jehož výsledkem byla po různých peripetiích nezávislost Bulharska. Bulhaři proto chovají městečko v posvátné úctě. Za komunistického režimu byla Kopřivštica architektonicky zakonzervována a vyhlášena vesnicí - muzeem. Čili něco jako živý skanzen. Žádné moderní budovy, natož paneláky tu prostě nenajdete.

 

Rilský monastýr klenot uprostřed velehor

Poslední výlet ze Sofie jsme absolvovali krásnou cestou do pohoří Rila. Leží mezi zaněženými štíty velehor a je největším klášterem bulharské pravoslavné církve. Sympatické je, že vstupné do něj je zdarma. Přitom jde o opravdovou perlu zapsanou na seznamu UNESCO. Procházeli jsme ji hodiny s doslova padlou čelistí. Byl založen už v 10. století poustevníkem Sv. Ivanem Rilským. Dodnes tu má světec uloženou relikvii – jeho ruku. Hlavní kostel je obehnán v podstatě mohutnu čtyřpatrovou pevností, v níž bydlí duchovní a je zde také muzeum. Zachovalo se tu i během středověku centrum křesťanství, ačkoliv Bulharsko bylo pod tureckou nadvládou. Klášter byl v podstatě celý zničen požárem, zbyla jen Chreljova věž a zbytek se znovu postavil v 19. století. Když si prohlížíme nekonečné množství barevných biblických výjevů vně kostela, je mi jasné, že tento klášter je nejpůsobivější na celém Balkáně. A to jsem byla i na řecké Meteoře nebo malovaných klášterech v Rumunsku.

 

Kontakty a zařizování aneb vše kolem Rila Shuttle 

Pro naše výlety jsme zvolili agenturu https://www.rilashuttle.com/ s místním řidičem, kterého mi doporučil bulharský cestovatelský blogger https://www.andrey-andreev.com/en/ . Měli jsme díky němu slevu. Bylo nás 16, takže jsme měli celou dodávku a řidiče jen pro sebe. Bylo to bez průvodce, čili vždy ta levnější varianta self-guided.  Řidič nás vždy ráno vyzvedl kousek od ubytování, někam vyložil a ve smluvený čas zase naložil a převezl na jiné místo. Letadlo nám letělo až večer, takže nás po prohlídce Rilského monastýru dovezl v neděli odpoledne přímo na letiště. Díky tomu jsme pohodlně stihli navštívit všechna tato fascinující místa. Veřejnou dopravou se na všechna místa dostanete také. Přesvědčila jsem se na vlastní oči, že Bulharsko není jen o pobřeží Černého moře.

Video z výletu

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Szentendre, Visegrád a Ostřihom Články z cest

Szentendre, Visegrád a Ostřihom

Kypr Paphos Články z cest

Kypr Paphos

Kanadou od západu na východ během Velikonoc Články z cest

Kanadou od západu na východ během Velikonoc

Havaj - jak jsem si splnila životní sen Články z cest

Havaj - jak jsem si splnila životní sen

Okinawa rajský ostrov pod správou Japonska Články z cest

Okinawa rajský ostrov pod správou Japonska

Jde zvládnout Japonsko bez cestovky a kolik to stojí? Články z cest

Jde zvládnout Japonsko bez cestovky a kolik to stojí?

Tokio a Kjóto - dvě hlavní města Japonska Články z cest

Tokio a Kjóto - dvě hlavní města Japonska

Kazachstán jih - Almaty a offroadem pohoří Ťan Šan Články z cest

Kazachstán jih - Almaty a offroadem pohoří Ťan Šan