Bari, Apulie: 3 výlety na podpadku Itálie

Bari, Apulie: 3 výlety na podpadku Itálie

Pokud trochu sledujete akční letenky, určitě se mnohokrát před vašimi zraky objevilo slovo Bari nebo Brindisi. Co to jako je? Itálie je přece Řím, Benátky, Florencie, Pisa, Neapol, ale nějaké Bari? Bari a Brindisi jsou města s mezinárodními letišti v oblasti zvané Apulie / Puglia, což je de facto podpatek italské "kozačky". Samotný jih země. Na dosah trajektům je Albánie na východě, ba i Řecko. Na severu najdete Gargano, na jihozápad Kalábrii, severozápad Kampanii s Neapolí. Do ostatních oblastí míří davy našinců, do Apulie nikoliv. Odpočinete si od nich a jen sem tam mladý cestovatelský pár potěší úsměvem vaše cesty. 

Jenže... viděla jsem obrázek truli domku, který vypadá jako naše vánoční cukroví vosí hnízdo a bylo vymalováno: tohle musím vidět. V polovině listopadu klesly letenky z Katowic na 600 Kč zpáteční a bylo rozhodnuto: letíme.

 

Letenky Vídeň, Vratislav od 700 Kč, Praha od 1100 Kč

Dnes si do Bari zaletíte s www.wizzair.com z Vídně - Moraváci od 750 Kč zpáteční, sever republiky z Vratislavi od cca 690 Kč zpáteční. Z Prahy od cca 1100 Kč za zpáteční létá s Wizzair, nebo www.ryanair.com. Klidně kupte od každého po jedné letence zvlášť podle ceny. Čili doprava hubička. Jedeme dál.

 

Z letiště za 1 EURO

Do města se dostanete vlakem z letiště za 20 minut a 5 EUR, jezdí co půl hodiny (o víkendu jednou za 50 minut). Před vstupem na nástupiště jsou automaty na jízdenky www.ferrovienordbarese.it

Nejlevněji se do centra dostanete autobusem č. 16 za 1 EURo. Jezdí každých 40 až 60 minut a jede 3/4 hodiny. Buď koupíte lístky v trafice nebo u řidiče za 1,50 EUR. V obou případech vystoupíte na Bari Centrale. Toto nádraží je alfa a omega tohoto výletu. Vše se točí kolem něj.  

 

Ubytování co nejblíž nádraží Bari Centrale

Jistěže nic nebrání procestovat Apulii půjčeným autem. Ale znáte mě, řídit po pevnině, když máme vlaky? V Bari se snažte ubytovat co nejblíže hlavnímu nádraží Bari Centrale. Na www.booking.com v pohodě seženete dvoulůžkové pokoje od cca 35, 40 EUR/noc bez problémů. My jsme měli společný byt. Bylo nás 6. Tak nás po rozpočítání jedna noc vyšla na 14 EUR. Auto v tomto počtu nepřipadalo v úvahu a každý den ráno jsme pěkně začali cestou na nádraží.

Do Itálie rozhodně musíte vzít každého, kdo rád kávičku. Už kavárna na hlavním nádraží, kde budete ráno čekat na Váš vlak, ohromí. Vypadá luxusněji něž většina kaváren v našich městech. Krása na pohled. 

 

Výlety

 

1. ALBEROBELLO

Městečko na seznamu UNESCO pro uníkátní truli domky, které svým tvarem připomínají vosí hnízda. Dostanete se sem regionálním červeným vlakem z Bari Centrale regionálním vláčkem za 5 EUR, jízdní řád najdete zde Z: Bari Centrale Do: Alberobello https://www.fseonline.it/. Ideální vláček tam odjíždí v 9.15 h a zpět v 16:56. Jezdí tam i Flixbus. Stáhněte si offline mapu maps.me a pochoďte si uličky. Městečko je malé a milé. Jde jít i dovnitř domků, posedět tam u vínka. Pozor, vlakové lístky se před nástupem na nástupiště označují ve strojku!

 

2. LECCE

Barokní perla Apulie na seznamu UNESCO - krásné město Lecce je dosažitelné rychlíkem z Bari Centrale za necelé 2 hodinky krásné jízdy vlakem za 10,90 EUR. Jízdní řád a jízdenky zadejte z: Bari Centrale, do: Lecce https://www.lefrecce.it/ Ideální vlaky jedou v 9.01, 10.01, zpět v 17.13, 18.,13 hod. Prochoďte celé centrum, kavárny, je tam spousta krásných budov, parků, na náměstí je podzemní římský stadion. 

 

3. MATERA

Matera je naprosto neuvěřitelné městečko rozložené na kopci s mnoha uličkami, schody, skalami, kostelíky. Budete se tu bavit jejich prolézáním celý den. Jezdí sem přímý bus z letiště Bari nebo bus za zdí za nádražím Bari Centrale (zastávka se jmenuje Via G.Capruzzi 204, najdete ji na mapě), jede hodinu a stojí 5-6 EUR. Ideální spoj je tam v 12.40 a zpět v 17.15 hod z Matery. Jízdní řád je na www.marinobus.it

 

BARI

Samotné Bari jsme si nechali až na konec na den odletu. Má krásné centrum z uzounkých uliček plných balkónků s vonícím prádlem, kde ani auto neprojede. Proto skútry. U každého domu najdete nazdobený a nasvícený oltáříček. Má hrad, přístav a také baziliku, kde je pochován svatý Mikuláš. Ano ten, co nosí dárky 5. prosince večer. Proto se nedivte, že v bazilice v podzemí bude spousta modlících se Rusů. Sv. Mikuláš je pro ně hlavní svatý, hlavní patron jejich země.

Městečka, která stojí za vidění a nestihli jsme:

Polignano a Mare, Monopoli, Ostuni.

Letecké zájezdy s cestovkou na 4 dny z Prahy pořídíte za 17 490 Kč. Pokud seženete dobrou letenku (naše stála 600 Kč zpáteční), můžete si pogratulovat, že jste ušetřili 12 000,- a vyrazit ještě do Thajska nebo Karibiku. 

Video z výletu

  

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska