Amsterdam na víkend i bez braní dovolené

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené

Máte už málo dovolené a chcete se vydat na pěkný eurovíkend? Ač není blízko, dobrý tip na zvážení je Amsterdam. Byla jsem tu 3x. Poprvé začátkem 90. let se střední školou autobusem Karosa. Tak bláznivé město plné ujetých lidí! To bylo tehdy něco. Vidět najednou coffeshopy, muzeum voskových figurín https://www.madametussauds.com/amsterdam/, narvané ulice s proudícími davy, koly, přesto to nevadí, ale baví... Podruhé jen na krátkém layoveru na cestě z Číny. A potřetí s babi, dítětem a kamarádkami letadlem z Prahy na víkend. A to je můj tip. Amsterdam je také časté přestupné místo, pokud míříte mimo Evropu.

Je to město na vodě, svobodomyslné, uvolněné, plné umělců, lidí na kolech. Je plné křivých úzkých domků, kanálů a květin, zkrátka oči přecházejí. Má výhodu, že má silnou atmosféru i bez toho, že byste cíleně chodili od památky k památce. Tady vám stačí pozorovat ulice, kanály, život a jste nasyceni. Dá se sem dostat i bez braní dovolené. Je to hodně drahé město, takže kratší čas se docela hodí. 

Díky dobrému spojení lze i bez braní dovolené

První způsob býval s cestovkami, které zejména na jaře mířily ve velkém do Keukenhofu na tulipány. Cestovka se vyplatí víc než na vlastní pěst, protože máte veškerou dopravu. Na vlastní pěst si zas víc vychutnáte atmosféru uliček a zákoutí, protože se můžete zdržet, kde chcete.  

Z Prahy Easyjetem

Výhoda odletu z Prahy je, že Easyjet v pátek letí nejen dopoledne, ale i večer. Takže můžete vyrazit po práci, i když jste z Moravy a máte dalekou cestu do Prahy. My jsme letěly za 50 EUR zpáteční www.easyjet.com. Dnes jsou jednosměrné letenky od 750 Kč. A opět jsou dva lety zpět - jeden ráno a jeden večer. Čili lze tu krásně strávit celý víkend, aniž bychom si museli brát dovolenou. Alternativně se sem dá dostat z Eindhovenu vlakem, protože do něj létá více linek. Například my jsme letěli s Wizzair z Katowic. Trošku nevýhoda oproti cestovkám je, že musíte platit o víkendu 2 noclehy ve městě. Kdežto přímým busem byste se otočili s cestovkou dvěma nočními přejezdy a taky jeli bez braní dovolené.

Jak z letiště do města 

Vzhledem k příletu pozdě večer a odletu brzy ráno, je ideální najít si ubytování někde blízko zastávky letištního autobusu. Kdybych byla mladá a chtěla maximálně ušetřit, klidně bych 2x punkově přespala na letišti po příletu a před odletem. https://www.sleepinginairports.net/sleep-guide/sleeping-in-amsterdam-airport.htm. Našla jsem parádní ubytování v centru v soukromí, kdy bydlíte přímo u paní doma (homestay) za 25 EUR/noc, dítě zdarma, v muzejní čtvrti. Jezdí tam expresní letištní autobus 397 za  6,50 EUR/11,25 EUR zpáteční (koupíte v hale v automatu). Na této lince můžete využít 24hodinový lístek „Amsterdam Travel Ticket“ za 17 EUR https://www.discoverholland.com/amsterdam-travel-ticket (případně 2- i 3denní lístky), ale ne 24hod lístek pro dopravního podniku GVB za 8 €, který je šikovný třeba na tramvaje. Letištní autobus jezdí z nástupišť B15–19, 24 hodin denně. Naše ubytování však není běžně k mání. Zkuste pohledat na mapě cokoliv v centru blízko dopravy. Existují hostely za podobnou cenu. Běžné hotely jsou tu celkem drahé.

Celodenní jízdenka? Procházka městem

Upřímně, po městě jsme chodili jenom pěšky a nakonec jsme dojeli kousek tramvají, takže kupovat celodenní jízdenku na MHD je trochu zbytečnost. Přesto existují 2 typy celodenních lístků - jen na MHD za 8 EUR a na MHD, letištní bus a vlaky po městě tento za 17 EUR https://reisproducten.gvb.nl/en/toeristen/amsterdam-travel-ticket. Ušly jsme za celý den 13 km i se 4 letým dítkem. Krásné čtvrti jsou nejen kolem muzeí, ale také Joordan, kolem kanálů, jistě narazíte i na královský palác Koninklijk Paleis a národní monument.

Během chůze upoutá spousta rychle svištících cyklistů, kteří kupodivu nikoho nesmetou a kanály, které nemají žádné zábradlí a přesto do nich nikdo nespadne. Když je velká zima, kanály zamrznou a lidi na nich bruslí. To musí být skvělé.

Muzea, Vondelpark a Heineken

Bydleli jsme kousek od koncentrátu muzeí, kde si přijde na své každý milovník starých mistrů, Van Gogha i moderního umění. Vlámští mistři hráli velkou roli v malířství a muzea opravdu stojí za to. Najdete u nich i slavný nápis I Amsterdam. Pokud je tento nápis zavalený lidmi a nálepkami, druhý podobný najdete kousek odtud ve velmi krásném a rozsáhlém Vondelparku

Rijksmuseum - tady najdete vše od klasických mistrů. https://www.rijksmuseum.nl/nl 

Stedelijk Museum - městské muzeum moderního umění https://www.stedelijk.nl/en 

Van Gogh Museumhttps://www.vangoghmuseum.nl/en 

A další muzea https://www.timeout.com/amsterdam/things-to-do/best-museums-in-amsterdam

Heineken Experience - milovníci piva si nenechají ujít prohlídku muzea pivovaru https://www.heinekenexperience.com/en/, narazili jsme na něj při procházce centrem. Tady ostatně na vše narazíte na procházce centrem, aniž byste to složitě museli hledat. To je výhoda.

Plavba po kanálech

Zejména v podvečer je parádní záležitost plout po kanálech a vychutnat si město z vody. Teď stojí plavba 13-16 EUR. Tady jsou linky https://www.iamsterdam.com/en/i-am/canal-cruise-ticket a večer plavba https://www.tiqets.com/en/checkout/tickets-for-amsterdam-by-night-cruise-p975007/booking_details/?partner=iamsterdam&tq_campaign=top20-en.

Vykřičená čtvrť Red Lights District

Další atraktivita města je pár uliček s červenými lucerničkami u kostela Oude Kerk, což samo o sobě je zvláštní:-). Ve výlohách se vystavují holky kolem 20.00 různě v župáncích, podvazcích a dělají, že Vás nevidí. Přišlo mi to jako  divadlo pro turisty, ale budiž. K městu tato ulička patří. Další, za čím asi míří mladí, jsou coffeeshopy. Tady nemůžu sloužit, něco jsme z ulice viděly, typu nabídka, menu rostlin, ale já se v tom nevyznám, takže ano, existuje to.

Sýry a cibule květin

Nejlepší suvenýry z města jsou určitě sýry (nebojte si koupit celou kouli ve vosku), sýry jsou opravdu vynikající a pokud máte doma zahrádkáře, dovezte mu nějaké neobvyklé cibule tulipánů, narcisů apod. Nejtrapnější suvenýry z města jsou různé falické symboly a jiné hovadiny. Suprový suvenýr jsou tenké lepené karamelové stroopwafel a modrobílá keramika. 

Výlety do okolí 

Vlaky - jízdní řády z Amsterdamu: https://www.gvb.nl/, síťová jízdenka po okolí města https://reisproducten.gvb.nl/en/toeristen/amsterdam-and-region-travel-ticket 

Keukenhof 

Je proslulá květinová zahrada nejznámější miliony tulipánů a jarních květů. Tady je veškeré info o vstupenkách a jak se tam z Amsterdamu dostat na vlastní pěst https://keukenhof.nl/en/.

Haarlem

Je město jen 20 minut cesty vlakem z Amsterdamu a nadchne ty, kteří mají rádi historii, kulturu a kavárny. https://www.visithaarlem.com/en 

Bloemendaal aan Zee a Zandvoort aan Zee

Jsou plážová městečka kousek do Haarlemu. Takže jedete vlakem přes Haarlem až k moři do Zandvoortu a pak podél pobřeží. https://www.dezaanseschans.nl/en/ 

Zaanse Schans

Je fotogenická vesnička/skanzen na vodě plná typických holandských mlýnů https://www.dezaanseschans.nl/en/.

Volendam

Je bývalá rybářská vesnice blízko Amsterdamu s muzeem sýrů. https://www.holland.com/global/tourism/destinations/more-destinations/volendam.htm 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska