Mešita Šejka Zayeda v Abú Dhabí je drahokam

Mešita Šejka Zayeda v Abú Dhabí je drahokam

Z Dubaje jsme si udělali jednodenní výlet do Abú Dhabí, abychom se podívali na jednu z největší mešit světa Sheikh Zayed Mosque. Přezdívá se jí Tádž Mahal 21. století nebo zářící drahokam.

Z Dubaje do Abú Dhabí levně busem

Do Abú Dhabí z Dubaje jezdí každých 20 minut pravidelné autobusové spoje ze dvou míst v Dubaji. Bydleli jsme v Deiře, takže jsme měli blíž k Al Ghubaiba autobusovému nádraží. Vůbec nebyl problém najít zastávku busu E100. Používali jsme nabíjecí karty na dubajskou dopravu Silver NOL card a nabili kredit na jízdu do Abú Dhabí 25 AED (158 Kč). Jízdné jde platit i u řidiče. Tady je mapa zastávek https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/dubai-bus-station/. Další linka E101 jezdí z IBN Battuta na konci Dubaje. Obě autobusová nádraží jsou dostupná metrem. V Abú Dhabí se k mešitě dá dostat buď taxíkem nebo městským autobusem z autobusového nádraží. Hodně linek jede tím směrem, např. linky 32, 40, 44, 52, 54 a několik regionálních. Dálkové autobusy jsou ohromně pohodlné, nové. Ženy s dětmi sedí hned vpředu na lepších kožených extra polstrovaných sedačkách. Golfáč nám vzali busem zdarma.

Velká mešita Šejka Zayeda je největší v zemi

Od autobusu jsme museli celou mešitu obejít. Hlavní vchod je z druhé strany. https://www.szgmc.gov.ae/en/ViewNewsDetail.aspx?PKey=A163E5FC-BF81-4D70-81B4-035E0737B945 Vstup je zdarma. Nejprve ženy zavedou do místnosti/šatny, kde jim je zapůjčen modrý háv pro ženy abája, protože jsme měly kalhoty a tričko s krátkým rukávem, což nebylo dost. Děti nezahalují. V mešitě se chodí bosky. Je tu neskutečně čisto. Na podlaze není jediné smítko, ani jediný vlas. 

Otec vlasti

Šejk Zayed je pro Emiráťany něco jako otec vlasti. Je zakladatelem moderních Emirátů. To díky němu se staly z pouštní krajiny jedním z nejbohatších států světa. Mešita se začala stavět za jeho života v roce 1996 a práce byly dokončeny v roce 2007, tedy 3 roky po jeho smrti. Je v mešitě pochován. U jeho hrobu permanentně lidé čtou úryvky z koránu ve dne i v noci po celý rok. 

Rekordy mešity

Nebyli by to Emiráťané, aby neměli v mešitě nějaké to nej. Je postavená pro 40 000 lidí, což zdaleka nepatří mezi největší na světě. Ta nej v Mecce pojme 900 000 lidí. Je však vybudovaná z čistě bílého italského a řeckého mramoru vykládaného drahokamy a vzácnými kameny. V hlavním sále je největší perský koberec na světě z novozélandské ovčí vlny. Měří 5000m2 a váží 47 tun. Obdivuhodný je i hlavní lustr. Měří 15 metrů a široký je 10 metrů. Je z mnichovské dílny s elementy Swarowski. Vím, že by bylo hřejivější, kdyby lustry byly české výroby, ale není tomu tak. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska