Město Segedín a cibulové termály Makó

Město Segedín a cibulové termály Makó

Určitě jste slyšeli o segedínském guláši, který omylem (prý způsobeným nedoslýchavostí ve Vídni za Rakouska-Uherska) dostal svůj název podle třetího největšího maďarského města. Přitom v Segedínu je doma hlavně paprika, kterou přivezli Turci, fabrika na uherské salámy Pick, kterou založil Žid, který nejedl vepřoé a místní specialitou je rybí polévka. To, čemu my, Rakušané, Slováci a Poláci říkáme segedínský guláš, se ve skutečnosti jmenuje Székelykáposzta, tedy Sekelyho zelí a podává se nezahuštěné bez přílohy. 

Třetí největší město Maďarska Szeged - Segedín

Segedín leží na mohutném toku hnědě zbarvené řeky Tisa, která se pak v blízkém Srbsku vlévá do Dunaje a jeho nejmohutnějším levým přítokem s délkou 996 km. Řeka taky město párkrát potrápila, hlavně při velké povodni v roce 1879, kdy město prakticky zmizelo z mapy. 60 000 lidí tehdy přišlo o střechu nad hlavou. Tehdy císař František Josef I. nechal zafinancovat obnovu města, přispěla i některé evropská velkoměsta a Segedín dostal současnou opravdu krásnou podobu. Ulice jsou pohodlné široké bulváry plné zahrádek restaurací a kaváren, samá fontána, krásná secesní budova, parky, no fakt nádhera. Málokteré město je tak pěkně vystavené a vymyšlené. Má spoustu krásných secesních budov, z nichž nejznámější je palác REÖK. 

Stefania

Procházku můžete začít jako my na nábřeží řeky Tisa na bulváru Stefania. Jsou zde kulturní objekty jako národní divadlo Szegedi Nemzeti Szingház http://szinhaz.szeged.hu/, Móra Ferenc Muzeum https://moramuzeum.hu/. Za ním jsou zbytky hradu Szegedi Várrom, které také slouží jako muzeum. Před ním je krásný park s rozsáhlou fontánou. A nápis Szeged na focení. V parku jsme našli také sochu Sissi

Centrum

Potom jsme prošli o asi dvě ulice do parku na Szechenyiho náměstí, kde jsou krásné platany a radnice Városháza. Radnice je spojena s vedlejší taktéž úřední budovou Mostem vzdechů. Je to klasický spojovací mostek, aby úředníci nemuseli přecházet z budovy do budovy po ulici. Kousek od ní je městské Infocentrum, které prodává papriky. V polovině 16. století sem Turci přinesli papriku, která se tu ujala a dodnes nad maďarskou papriku nic není. Její sušení a mletí a také pokrmy typu guláš, paprikové čabajky, jsou prostě fenomén. Od ní jsme došli na snad nejhezčí zákoutí města - krásně uzavřené Klauzální náměstí, které působilo středomořským dojmem. Všude tu jsou mladí lidé. Je tu univerzita - budovy najdeme všude po městě, např. na Dugonics tér s fontánou a celé město je plné mladých zevlujících lidí na zahrádkách kaváren. Je to super pohled. 

Dóm

A blíží se jeden z vrcholů Segedínu - votivní kostel či katedrála, zkrátka Szegedi Dóm na Dóm tér - Dómském náměstí. Je to mohutný a opravdu nádherný kostel se vstupným zdarma. Je stavba probíhala v letech 1914 -  1930 a je inspirována lombardskými stavbami. Lvi před vchodem apod. Stavba je z pálených cihel, které nejsou tak drahé jako kámen. Kostel pojme tisíce lidí a opravdu si pozorně prohlédněte a užijte každé jeho bohatě zdobené zákoutí. Jeho autorem je F. Schulek, který projektoval i slavnou Rybářskou baštu v Budapešti. Naproti kostelu na pravé straně se nachází Dömötörova věž. Zbyla tu po středověkém kostelu sv. Demetera a je dnes nejstarší stavbou v Segedínu. Je zpřístupněná. 

Divné náměstí Dóm tér má jeden velký blok cihlových budov připomínající nádvoří, dole jsou podloubí a v nich velké množství památníků osobnostem Maďarska. V budovách sídlí biskupství a opět univerzita. 

Nedaleko náměstí, když půjdete přes parčík podél tramvajových kolejí, narazíte na bránu hrdinů Porta Heroum. Jde o památník obětem první světové války, kdy padlo v Maďarsku 12 000 vojáků, přesná adresa je Tisza Lajos körút 103. 

Nová synagoga

A pak přichází zlatý hřeb - Nová synagoga. Jde o druhou největší synagogu Maďarska po té budapešťské. Je jednou z nejkrásnějších synagog na světě. Postavena byla v letech 1900–1902. Kopule je nádherná a představuje svět s 24 sloupy jako hodinami. Úlevou je, že v ní je toaleta zdarma, vstupné se platí. My jsme měli skupinovou slevu za 800 Ft. https://szzsh4.wixsite.com/szzsh/ 

Makó - město cibule s nejkrásnějšími termály

Asi 30 km od Segedínu najdete malé město Makó - Makov. Proslavili jej židovští obchodníci, kteří místní vynikající cibuli dokázali vyvážet velmi daleko a oblíbili si ji až ve Vídni. Vývoj města pozastavil rozpad Rakouska-Uherska, který hned uprostřed řeky Mures /Maroš/ zasadil novou státní hranici dovnitř bývalého Uherska: Maďarsko - Rumunskou. Hranice je navíc pohyblivá, protože řeka se cca jednou za 10 let rozvodní a trošku změní tok. Hned u řeky se nachází krásná džungle - přírodní rezervace s husotu vegetací a uprostřed ní vede impozantní stezka v korunách stromů. jejím vrcholem je 60 metrů dlouhá skluzavka, kterou prostě musíte zkusit. Dostanete u vchodu plstěný pytel, do něj si vlezete a obsluha Vás spustí dolů. Jízda je super, je velmi rychlá, dole jste asi za 6 sekund. Naštěstí se z toho nemotá hlava jako v Grazu. Doporučuji i starším. Naši starší dorostenci to zvládli všichni. Stezka se jmenuje Lombkorona Sétany http://lombkoronasetany.hu/. Platili jsme 600 Ft. K stezce jsme jeli od našeho hotelu Glorius turistickým vláčkem, který s námi objel celé město i chatovou oblast u řeky. Vláček byl v teplém počasí boží. Platili jsme za něj hotelu 1500 Ft.

Hagymatikum podle hagyma - cibule

Termální lázně v Makó jsou postaveny ve stylu organické architektury - stále se dostavují. Takže se připravte, že jedete do stavby. Architekt Imre Makovecz navrhl další budovy ve městě - cibulový dům, autobusové nádraží a jiné. Inspiroval se organickými tvary cibule, nejznámějšího produktu města Makó. Má dvě sekce - zážitkový bazén s termální vodou a terapeutickou sekci s hnědou vodou připomínající močůvku - nemá žádný pach, je obohacena o bahno řeky Mures. Lázně mají i levné služby. Absolvovali jsme mnoho masáží, pedikúru, je tam restaurace a prostě musíte pít růžový střik. Berou karty. Kdo si chce vyhodit z kopýtka, může se ubytovat v hotelu Glorius, který je přes náměstíčko - lidi normálně přechází do lázní v hotelových županech. V hotelu dostanete kartičku - voucher na vstupní hodinky s 20% slevou už tak dost levných lázní. Vstupné do Hagymatika: Hagymatikum https://hagymatikum.hu/ a hotel https://glorius.hu/?. Hotel má svoje welness centrum. Termály zavírají v 19:40, takže můžete hupnout na večeři a pak ještě být do 21:30 v hotelovém welnessu, kde je vířivka a dvě sauny. Samozřejmě přes booking si ve městě seženete mnoho dalších ubytování.

Samotné Makó je velmi příjemné městečko, kde je příjemná astmosféra hlavně večer na procházku. Jsou tu pěkné kavárny se zahrádkami, několik fontán, u kterých se dobře sedí, obchůdek otevřený 24 hodin denně. Ve středu a pátek se koná v městečku bezvadný trh s úplně vším. My jsme pořídili cibuli, zeleninu, domácí čabajky, měli krásné langoše, nakládanou zeleninu, no kdeco. Doporučuji. Trhy jsou otevřené už od 6 ráno a opravdu běžte co nejdřív. Byli jsme také v městském muzeu Joszefa Attily,http://www.muzeum.mako.hu/ jehož součástí je i malý skanzen na zahradě. Moc pěkná expozice zahrnuje i místní rodáky. Prvním světoznámým je Joseph Pullitzer, novinář, který emigroval do USA - dodnes se rozdává prestižní Pullitzerova cena. https://cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pulitzer. Dalším světoznámým rodákem je Joszef Galamb - konstruktér prvního seriově vyráběného vozu na světě - Fordu T. Také emigroval do Ameriky a udělal tam díru do světa. Jeden model má město v muzeu https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zsef_Galamb.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Písek s nejstarším kamenným mostem Články z cest

Písek s nejstarším kamenným mostem