Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Když se řekne Oděsa, každému se vybaví přístav u Černého moře a taky slavná scéna z Potěmkinových schodů. Tyto informace jsou samozřejmě platné v době běžného fungování země v míru. Po Kyjevě a Charkově je třetím největším městem Ukrajiny s více než milionem obyvatel.

Jak se dostat do Oděsy přímo letadlem a vlakem z Kyjeva

Oděsa je z ČR rozhodně na dolet. www.wizzair.com měl v plánu rozjet novou linku Pardubice (Wroclaw, Bratislava) - Oděsa v létě 2022. Jak to dopadne, uvidíme. www.ryanair.com létá Oděsu z polských letišť Katowice, Wroclaw, Krakov. Pokud ve vyhledávači nenajdete dobrý let přímo do Oděsy, můžete svůj výlet spojit s výletem do Kyjeva (sem také bude létat Wizzair z Pardubic). Prohlédnout si hlavní město a zamířit pak na jih k moři do Oděsy. Vzdálenost je 500 km, tedy podobná jako třeba Praha - Frankfurt. Do Oděsy jezdívá z Kyjeva pohodlný rychlovlak Intercity, který jede 7:19 hod., ale bývá hodně vyprodaný. Lístky na něj proto kupujte už z domova s předstihem aspoň týden https://booking.uz.gov.ua/en/?. Pak jezdí levnější, ale pomalejší vlaky. Proto zvažte, jestli se Vám vyplatí trávit tolik času ve vlaku, když tam jde jet mnohem rychleji autem. 

Pozor, co Vás čeká při příletu z Ukrajiny

Setkali jsme se se specifickou situací - na security při odletu po nás chtěli vytištěný boarding pass. Ten starý dobrý karton, jako bývaly letenky kdysi. Tiskárnu shánět nemusíte, stačí zajít na běžný check-in, kde ho vytisknou (zavazadla jsme měli jen příruční). Další zvláštností je po příletu do EU - celníci si Vás mohou vzít bokem, i když už jdete rovnou k východu. Kontrolovali nám batožinu, jestli nevezeme neproclený alkohol a cigarety. A to i když jsme měli dítě a evidentně jsme nevypadali jako banda kámošů z pařby. Dále při pasové kontrole při návratu přeskočte řady Ukrajinců, kteří musí prokazovat víza a tedy jim vstup na území EU trvá déle. Běžte do své EU fronty, kterou projdete rychle.

Blablacarem nejrychleji, nejlevněji, nejpohodlněji

Než jet pomalým vlakem, zvažte sdílenou jízdu přes www.blablacar.com. Možná Vás děsí představa, že sednete k cizímu člověku z Ukrajiny do auta. Tady je naše zkušenost. My jsme jely já, kamarádka a malé dítě s podsedákem a obě cesty tam i zpět byly úplně perfektní. Ukrajinci pro nás přijeli na smluvené místo - zavezli nás až na ubytování. Byli naprosto zlatí, jak krasavec v Audi Q7 na cestě Kyjev-Oděsa, tak krasavec v Passatu na cestě Oděsa-Kyjev. Za spolujízdu dáte jen 300 hřiven (230 Kč). Jede se celých 500 km po dálnici a jízda trvá 6 hodin. Byli rádi, že mají v autě cizince a něco se dozvědí. Zkrátka u Blablacaru převyšuje společenská stránka tu finanční. Samozřejmě, že jsme jim zaplatili i s dýškem. Přece jen pro nás přijeli doslova jako taxík. Jela jsem Blablacarem mnohokrát a vždycky to bylo super.

Nej místa Oděsy 

Freetour - procházka centrem zdarma v polštině/angličtině 

Každý den v 10:00 se můžete přidat na Freetour centrem města. Je v polštině - takže porozumíte Vy, kteří ovládáte pouze češtinu a trochu slovanské jazyky a nebo v angličtině. Dáte pak průvodci dýško - typicky se dává kolem 300 hřiven, nebo kolik uznáte za vhodné. Přihlaste se předem, ať o Vás ví: https://www.freetour.com/odessa/odessa-by-locals? a přijďte k soše Vorontsova na Katedrální náměstí. Absolvujete 2 hodinovou procházku historickým centrem a uvidíte to hlavní.

Chrám proměnění páně - Preobraženská katedrála

Katedrální náměstí je jedním z hlavních dopravních uzlů města a můžete se mrknout dovnitř katedrály Chrámu proměnění páně - Preobraženské katedrály. Jde o novostavbu z roku 1999-2010, protože původní katedrálu Stalin zničil už v roce 1936. Je to krásný uvnitř bílozlatý pravoslavný chrám. Pojme několik tisíc věřících. 

Pokud se potřebujete někam po Oděse přesunout veřejnou dopravou, jezdí tu hustá síť tramvají, trolejbusů a žlutých maršutek - pozor, jezdí jednosměrně. Překvapilo nás, že jsme na zastávce čekali, že nás maršutka doveze i zpět a ono nic - jezdí dokolečka jednosměrně. Tady je mapka dopravy - klikněte na linky a ukážou se, kudy jedou https://www.eway.in.ua/en/cities/odesa/routes. Stojí pakatel, pár hřiven. Po městě se také dostanete taxíky Bolt, Uber a Uklon. Na fotografii Městská rada:

Tajemství oděského podzemí - katakomby, bunkry, jeskyně

Pokud chcete trochu více zahloubat do historie, můžete zabloudit do podzemí, do slavných oděských katakomb či bunkrů - mají i podzemní školu, no budete žasnout. Jde o spleť starých i nových chodeb, které měří až 2000 kilometrů a mají až 1000 vchodů. Proto je třeba mít průvodce. Tyto procházky jsou buď za 12 EUR - organizuje Ukraine by Locals https://www.freetour.com/odessa/odessa-catacombs nebo za 250 hřiven s muzeem Tajemství oděského podzemí https://odessakatakomby.com/en/

Budova opery a baletu

Velmi mě zaujala místní opera, která je opravdu skvostná. Navíc jsou tu i příznivé ceny za představení a vysoká kvalita provedení. Oficiální web https://opera.odessa.ua/ a název Oděské národní akademické divadlo opery a baletu. Původní budova byla otevřena v roce 1809, 1873 vyhořela. V letech 1883–1887 byla na jejím místě postavena současná budova ve stylu vídeňského neobaroka. Kapacita je přes 1600 diváků. Její stavba je inspirována Semperovou operou v Drážďanech. Přečkala i druhou světovou válku.

V okolí opery doporučuji zajít dozadu do parku Palais-Royal, kde najdete krásné restaurace, například Maman. Sedí se kolem fontány v romantických zahradách. Krásných restaurací tu najdete spoustu. 

Zakladatelka města Kateřina II. Veliká

Na konci ulice Kateřinské za parkem Palais-Royal je náměstí se sochou zakladatelky města carevny Kateřiny II. Veliké. Město založila v roce 1794. Když zabočíte směrem k moři, které už jde odtud vidět, dojdete ke slavným Potěmkinovým schodům. 

Potěmkinovy schody a Richelieu

Schody jsou známy z filmu Křižník Potěmkin Sergeje Eisensteina https://www.youtube.com/watch?v=1sEPFd-1Dm8. Mimochodem ten film je fakt geniální, když si vezmete rok 1925, k masakru došlo v roce 1905. Schody stále vypadají stejně a podél nich vede pozemní lanovka. Vystavěl je v letech 1837–1841 italský architekt Francesco Boffo. Původně se nazývaly Schody vévody de Richelieu, kterého ruský car Alexandr I. Pavlovič jmenoval guvernérem Oděsy a Nového Ruska a který tuto funkci zastával v letech 1803–1814. Poté v letech následujících po restauraci Bourbonů ve Francii až do své smrti byl francouzským státníkem. Jeho pomník je na horním konci schodiště. Schodiště dlouhé 142 metrů překonává výškový rozdíl 27 metrů. Všimněte si dobrého optického klamu - shora schody vypadají, že mají jen podesty, zdola zas vypadá, že to jsou jen schody a schody. Na jednom konci jsou širší, takže dávají optický klam, že jsou delší a že víc pracuje perspektiva. Lanovku podél schodů jsme ani nevyužili, ale je tam a vypadá mile, pochází z roku 1902. 

Tržnice, Privoz a pasáž jako z Milána

Koho láká nakupování v místním stylu, doporučím potravinovou tržnici vedle nádraží Oděsa Holovna - Privoz na adrese Pryvozna 14. Jsou to v podstatě farmářské trhy na maso. ovoce atd.  Pokud máte rádi street food, různá bistra, navštivte Odesa Food Market. Je to na Rishelievské ulici 9А v samém centru města kousek od budovy Filharmonie. Další krásné historické nákupní centrum je Pasáž, která měla svou honosností připomínat tu v Míláně. Je blízko parku u hlavní katedrály na ulici Preobraženska 34. 

Pláže a přístav Oděsy

My jsme šli na obyčejnou městskou pláž z centra města pěšky. Sešli jsme Potěmkinovy schody a podél přístavu po Přímořské ulici jsme šli parkem Tatase Ševčenka kolem pevnosti Hadzhibey a památníku Neznámého námořníka a sešli jsme dolů k moři k delfináriu Nemo. Kdo chdete na delfíní show, tak sem http://en.nemo.ua/od/. Před plážovou restaurací Terrace jsou vysoko stříkající fontány, které milují děti - však taky moje se tady vyřádila víc jak v moři. A dál pokračuje městká pláž, která je zdarma - Langeron a Otrada. Měli jsme slunečník s nápisem Odesa a divili se, že nikdo nepřišel za lehátka vybírat peníze. Tak asi to je služba pro obyvatele zadarmo nebo jsme jako cizinci něco nepochopili. Každopádně nikdo žádné náramky nebo kartičky na lehátkách neměl a fakt vypadaly, že jsou zdarma. Na fotkách vidíte, že je tu doslova hlava na hlavě. Dál směrem k luxusní čtvrti Arkadia najdete soukromé pláže, za které se platí. Mají luxusní lehátka s polstry, baldachýny atd. Na fotografiích postupně: přístav, pevnost, neznámý námořník a delfinárium.

Luxusnější místa u moře v Oděse - čtvrť Arkadia

Pokud se chcete ponořit do místního luxusu a střihnout si svět pro místní bohaté - ubytujte se a pohybujte se ve čtvrti mrakodrapů, hotelů, soukromých pláží, resortů s bazény, vil a aquaparků Arkadia. Populární jsou místa jako Portofino https://portofino-club.com/en/aquapark Hawaii http://aquapark-hawaii.com/, Ibiza Beach Club - tady bývají skvělé koncerty místních popových hvězd https://ibiza.ua/en/. Zkrátka spousta beach klubů, kaváren s krásnými lehátky, bazény a plážemi. Jako není to špatný, je tu i tak dost lidí - nevím, kde se tolik movitých na Ukrajině bere, prostě má to svoji klientelu a stojí se i fronty. Kdybyste byli mladí a bohatí, tak tady skvěle zapaříte. Zkrátka Arkadia je taková ukrajinská Dubaj. Mrakodrapy, vily, beach kluby. Místním nekorunovaným králem nemovitostí je Kadorr Group, která je hlavním investorem výškových budov i vil, kterým přezdívá Cottages, takže celá prominentní čtvrť je takřka jejich dílem https://estate.kadorrgroup.com/en

Nahoře jsme také objevili několik atrakcí pro děti - lunapark - funguje celoročně http://lunapark.odessa.ua/, hřiště a mnoho různého vyžití pro děti každého věku. Návštěva Oděsy rozhodně stojí za to. Uvidíte tu velké kontrasty Ukrajiny - od starých městkých domů v ubohém stavu, přes chodníky v také neutěšeném stavu, staré neklimatizované prostředky městské dopravy po snový svět pro horních 10 000 a mořskou idylku.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Písek s nejstarším kamenným mostem Články z cest

Písek s nejstarším kamenným mostem