Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Praděd je nejvyšší horou Moravy a Jeseníků. Díky vysílači na svém vrcholu je také nejvyšším bodem celé ČR. Převyšuje i Sněžku. Sněžka má 1603 metrů, Praděd 1491 metrů plus vysílač = výška 1637 metrů. Na Praděd sice nejezdí  lanovka, přesto jej považuji za nejpřístupnější vysokou horu u nás. Dá se sem vyjet i s kočárkem (v létě) a přijít na vrchol po pohodlné asfaltové silnici. V zimě však cesta bývá zasněžená a přístupná jen pro pěší a sněžné skútry. Nás tu chytla v lednu brutální vichřice, že se pomalu nedalo udržet na nohou, běžkaři nemohli udržet balanc a museli lyže svírat silou v rukou, aby jim je vichr neodnesl. Zimy tu bývají tuhé a dlouhé až do konce dubna. Hřeben Pradědu je nejvíce zasněženým místem u nás. Pradědem prochází zemská hranice Moravy (západ, dnes Olomoucký kraj) a Slezska (východ, dnes Moravskoslezský kraj). Přímo vrchol se nachází na slezské straně. 

Dříve měnil jméno snad každé století, vždy to mělo co do činění se Sněžníkem, až v 19. století se ustálil název podle dobrého ducha hor německy Altvater, česky Praděd. O rozvoj turismu se postarala nejprve romantická kamenná 32,5m vysoká rozhledna Habsburgwarte, kterou tu postavil v roce 1912 Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein. Ta se zřítila koncem 50. let a v letech 1968 - 1983 se zde budoval televizní vysílač, který nebylo možné postavit bez pořádné příjezdové asfaltové silnice. Budova vysílače dnes také slouží jako občerstvovací stanice, restaurace, hotel rozhledna. A masový turismus mohl začít. 

Článek o trasách píšu pro ty, kteří na Pradědu ještě nebyli a také pro staré harcovníky, kteří na horu došli z nejvytíženějších stran. Kdo tu ještě nebyl, dozví se, co je Ovčárna, jak funguje okolí typu Hvězda, kde je Karlova Studánka nebo že Červenohorské sedlo autem rozhodně není za rohem. Když se chcete přiblížit veřejnou dopravou idé totiž ani nemají tušení, co zadat do idosu, když si hledají spoj, aby se dostali k hoře co nejblíž. Zastávka Praděd totiž neexistuje a tak vnesu trochu světla Setkala jsem se s tím, že opravdu lidé vůbec neměli tušení, kde si najít nějaký autobus směr Praděd, tak proto.

Jak se dostat k Pradědu autem a autobusem 

Asfaltová silnice vedoucí na vrchol Pradědu není přístupná autům veřejnosti. Široká veřejnost odstavuje svá auta na odstavném parkovišti u motorestu Hvězda nebo v lázních Karlova Studánka a jezdí pod Praděd speciální kyvadlovou dopravou na místo zvané Ovčárna. Z Ovčárny se pak po silnici pokračuje pěšky na vrchol. V jízdním řádu www.idos.cz nenajdete zastávku Praděd, ale Malá Morávka,,Ovčárna točna. Málokterý dálkový spoj jede přímo až na Ovčárnu. Většinou si přestoupíte na zastávce Karlova Studánka,,Hvězda aut.st., kde je právě zmiňované odstavné parkoviště pro auta. Kyvadlovka jezdí každou celou hodinu. Zpět vždy o půl. Provoz silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou je jednosměrný na semafory a závory. Speciální vjezd pro auto na Ovčárnu stojí 450 Kč v létě a 600 Kč v zimě. Jednodušší je využít kyvadlovku. V případě plné Hvězdy lze alternativně parkovat v nedalekých lázních Karlova Studánka, kde najdete parkoviště Hubertus a dolní parkoviště. Z obou jezdí kyvadlovka přes Hvězdu až na Ovčárnu. Ještě doplním, abyste nechodili pěšky mezi Hvězdou a Ovčárnou po horské silnici - ono to svádí, ale zejména v zimě je průjezd opravdu úzký a pro chodce nebezpečný. Pro řidiče jsou lidé na vozovce uskakující do sněhu velké nervy. 

Lyžaři, běžkaři a Jesenická magistrála

Rozhodně stojí za to se sem vydat ve všech ročních obdobích včetně zimy. Vášniví běžkaři ocení Jesenickou magistrálu. V okolí jsou desítky kilometrů upravených tras. Pořad České televize Běžkotoulky 2022 https://www.ceskatelevize.cz/porady/10401441361-bezkotoulky/222471292050004/.  Mapy s čerstvými stopami najdou na zimní mapě https://mapy.cz/s/cemahahoda. Lyžaři najdou nejaktuálnější info o sjezdovkách na webu Figury. Lyžuje se tu až do dubna na čistě přírodním sněhu, což je v ČR rarita https://www.figura.cz/

Noc v oblacích i welness ubytování přes slevové portály

Na Ovčárně, Pradědu, chatách a hotelech lze i přespat. Než se podíváte na běžné infoweby http://www.jeseniky.net/jeseniky.php, mrkněte i na speciální nabídky slevových portálů. Najdete tu třeba Noc v oblacích přímo na vysílači nebo welness dole v lázních Karlova Studánka. My jsme měli před pár lety víkend na Sport hotelu Kurzovní přes Slevomat. Slevové akce na Praděd a okolí najdete zde https://skrz.cz/pobyty/destinace:cesko:praded#utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=kwd-301150608464%3Bp%3B&utm_campaign=194611292%3B96840592782&utm_content=427838917436. Slavný hotel Slezský dům v Karlově Studánce znáte z filmu S tebou mě baví svět. 

Top 5 tras na Praděd

1. Nejlehčí a nejkratší po asfaltu z Ovčárny 8 km

Praděd patří k vůbec nejpřístupnějším vysokým horám u nás. Nevede sem žádná lanovka, ale pohodlná asfaltka postavená kvůli vysílači z Ovčárny v délce 4km. Ta je ve výšce přes 1300 metrů, takže na vrchol to není už takové převýšení. Když je sníh dole, což je až v květnu, dá se to vyjít i s kočárkem. I v létě si nezapomeňte dobrou bundu, protože my jsme měli v polovině června 6°C. V zimě je silnice zasněžená a nahoru jezdí sněžné skútry, vede sem běžkařská stopa. My jsme v zimě zažili ve vrcholových partiích takovou vichřici, že ani běžkaři se nemohli udržet balanc na běžkách a svírali je pevně v rukou, aby jim je vítr neunesl. Ve vichru a bílé tmě bylo těžké se vůbec orientovat, kde silnice je. Vítr bil prudce do očí tvrdé ledové vločky jako kamínky. V létě je to pohoda:

Vrchol Pradědu, tedy televizní vysílač skýtá úkryt, teplo, WC, polívku a kořalku Praděd, což se  zejména v nepřízni počasí hodí https://www.hotelpradedvysilac.cz/. Mapa trasy: https://mapy.cz/s/dufovaruto.

Zamrzlá svodidla na téže silnici v zimě:

2. Údolím Bílé Opavy z Karlovy Studánky - Barborka - Praděd - Ovčárna 12,6 km

Asi druhá nejoblíbenější trasa vede z lázní Karlova Studánka, z parkoviště/zastávky busu Hubertus krásným údolím Bílé Opavy https://mapy.cz/s/revesomepe. V létě můžete jít nahoru dobrodružnou žlutou trasou přes lávky, schody vodopády, v zimě raději modrou trasou lesem. Dojdete k chatě Barborka a odtud jsou to poslední 3 km na vrchol. Celkem trasa nahoru měří 8,6km. O Bílé Opavě jsem napsala samostatný článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-stezka-bile-opavy-nejkrasnejsi-v-jesenikach/. Zpět sejdete 4km na Ovčárnu a do Karlovy Studánky se dostanete přímou kyvadlovkou. 

3. Červenohorské sedlo - Švýcárna - Praděd (a zpět 20 km) - Ovčárna 13,5 km

U této trasy pozor. Trochu svádí k tomu jít z bodu A do bodu B, protože jak na Červenohorském sedle, tak na Ovčárně pod Pradědem jsou autobusové zastávky. Zatímco pěšky jdete jen pár hodin, objet hory busem zabere hodinu a půl třemi spoji 44 km. Automobilisté většinou nechávají auto na Červenohorském sedle a jdou na Praděd a zpět. Vedou zde dokonce dvě trasy. Kratší červená hřebenovka 9,5km a delší modrozelená 10,5km, takže nemusíte jít stejnou cestou https://mapy.cz/s/fesudomupo. Kdo jste bez auta, klidně jeďte na zastávku Loučná nad Desnou, Červenohorské sedlo a jděte přes Švýcárnu na Praděd a z něj sejděte na Ovčárnu na bus domů https://mapy.cz/s/bafaresepo. V obou případech neminete oblíbenou Švýcárnu, nejstarší chatu celých Jeseníků z roku 1887 https://www.figura.cz/turisticka-chata-svycarna/. Tuto trasu milují běžkaři a cyklisté, kteří mají speciální cyklotrasu a magistrálu. 

4. Kouty nad Desnou, most - Dlouhé Stráně dolní nádrž - Praděd - Ovčárna 14 km 

Pokud chcete jít trasu mimo davy a ještě si dát pořádně do těla, doporučuji zajet busem na zastávku Loučná n.Des.,Kouty n.Des.,most a odtud se vydat nejprve pohodlnou asfaltkou k dolní nádrži elektrárny Dlouhé Stráně a poté si vyjít velmi prudkou stezku nahoru na hřeben a dál na Praděd https://mapy.cz/s/halorememo.

Pokud Vás zaujme stavební div České republiky Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, vřele doporučuji nejdelší 3-hodinovou prohlídku, kdy Vás vezmou autobusem z Koutů nad Desnou k dolní nádrži, tam vejdete do útrob hory, uvidíte tunely a zařízení uvnitř elektrárny vbudované pod zem, podíváte se na film, jak se toto gigantické dílo stavělo a ještě Vás autobus vyveze k horní nádrži, která je hrůzná a impresivní zároveň, protože vybudováním obří betonové "vany" byl zničen vrchol pěkné hory. Tady jsou informace https://www.dlouhe-strane.cz/strane/exkurze

5. Vidly - Švýcárna - Praděd - Ovčárna 10,5 km

Pokud už jste na Pradědu párkrát byli a chcete vyzkoušet neokoukanou stranu hory, vydejte se nahoru od Videl, od Bělé. Jsou tu hned tři přístupové stezky, které všechny vedou na Švýcárnu a dál už se napojíte na známou hřebenovku směr Praděd/Ovčárna. Klidně nechejte auto v Karlově Studánce na parkovišti a dojeďte autobusem do nškterého z výchozích bodů. Nejkratší cesta nahoru je ze zastávky Bělá p.Prad.,,Videlský kříž, která je v sedle, takže si pomůžete i nadmořskou výškou. Jde se po žluté jen 3 km na Švýcárnu a dál to znáte. Delší cesta je po modré ze zastávky Vrbno p.Prad.,Vidly,konečná (na směrovkách KČT se to jmenuje Vidly myslivna), kdy se jde docela dlouho lesní asfaltkou, než začne stoupání na Černík a napojení na stezku směr Švýcárna, kterou dosáhnete po 4,5 km. A nejdelší cesta je jiná modrá, která vede podél Studeného potoka ze zastávky Bělá p.Prad.,,vodopády (hotel Eduard/zotavovna bus na směrovkách KČT) na Švýcárnu v délce 6,5 km. A jak říkám dál ze Švýcárny už pěkně se všemi ostatními směr Praděd/Ovčárna. Zpět k autu do Karlovy Studánky pohodlně kyvadlovkou z Ovčárny.

Národní přírodní rezervace Praděd

Stezek na Praděd je více - lesy jsou protkány cyklostezkami vedoucími po lesních cestách, ale prosím nechoďte na divoko mimo značené stezky. Praděd je Národní přírodní rezervací a tedy má nejvyšší stupeň ochrany přírody. Nahoře s přibývající nadmořskou výškou řídne les, až na hřebeni zbývají jen ojedinělé zakrněné smrčky a nakonec les úplně mizí a zbude jen bezlesní horní partie. Ta svádí k myšlence: tak to střihnu rovnou po trávě nahoru. Držte se na vrcholové asfaltce, chůze po "vyšlapaných" chodníčních mimo ni k vysílači je zakázaná. Věděli jste, že tu dokonce můžete spatřit tatranské kamzíky? Byli tu uměle vysazeni a ač s nimi pak byly určité problémy s menším přemnožením, nyní se jejich populaci daří. Krásný dokument České televize o přírodě Jeseníků https://www.ceskatelevize.cz/porady/11042798844-krajinou-domova/214562260510001/.

Bylinný likér Altvater-Praděd od Ukrajiny po Německo - odměna za výstup

Praděd je i jméno vynikajícího bylinného likéru původního jména Altvater, který má zajímavou historii spojenou se Zlatými Horami, Krnovem, Lvovem a Baczewskými, o kterých píšu zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-lvov-opila-visen-s-nami-a-zly-pryc/. S legendárním likérem Altvater setkáte dnes ve Vídni https://www.agjab.com/_htm_files/index.htm nebo v německém městě Fulda https://www.dworzak-fulda.de/kraeuterlikoere/gesslers-echter-altvater-gebirgskr%C3%A4uterlik%C3%B6r.html, kde jej dodnes vyrábí rodina Dworzakova odsunutá sem z Hrabišína u Šumperka. Jeho českou verzi vyrábí firma Jelínek Vizovice (poté co zkrachovalo Seliko Dolany u Olomouce). Ochutnejte nahoře na zahřátí, jste-li 18+. Počtěte si o jeho historii zde: https://rjelinek.cz/produkt/praded/, na Wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Prad%C4%9Bd_(lik%C3%A9r) nebo u vídeňské verze https://www.agjab.com/a12/aboutus.htm.

 

Tak ať se Vám na Pradědu líbí a rádi se vracíte v každou roční dobu a na zdraví.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Písek s nejstarším kamenným mostem Články z cest

Písek s nejstarším kamenným mostem