Jde zvládnout Japonsko a kolik to stojí?

Jde zvládnout Japonsko a kolik to stojí?

Jde zvládnout Japonsko s písmem jako "rozsypaný čaj"?
Jak jsme se nakonec rozhodli jet.

Japonsko s cestovkou stojí neskutečnou mordu. Lidé buď obětují opravdu velké peníze (sto tisíc a víc jak nic) nebo rovnou flintu do žita: kategorie nedostupné/až jednou>možná>nikdy. Často slyším strach, že se nedomluví, ztratí apod. No, Japonci moc jazyky nevládnou, ale ukázáním prstem, úsměvem a s pomocí mobilu se domluvíte. Na letišti, ubytování samozřejmě umí, takže si člověk při slovíčkách http://www.jak-se-rekne.cz/japonsky/ dál na ulici vystačí sám.

Hlavní zjištění: Japonsko není tak drahé, jak se zdá. Nejvíc v orientaci nahrává fantasticky fungující doprava, přesné mapy a výborně zpracované informace pro turisty na internetu. Wifi chytnete skoro všude (místní SIM jsme nepořizovali) a tak by bylo uměním se ve spolehlivě fungující zemi ztratit. Se třemi slovy „shinkansen Tokio Kjoto“ a počtem prstů/cestujících se dá pořídit přejezd nebo projet zemi skrz naskrz s Japanese Rail Pass na 7-21 dnů. Toto jsou jeho oficiální stránky https://www.japan-rail-pass.com/?ap=j0095g. My jsme jeli jen jednu jízdu Shinkansenem Nozomi, takže jsme jej nepotřebovali.

Na počátku zmate množství linek, dopravců a neskutečná rozlehlost japonských nádraží, ovšem v reálu si člověk nakonec poradí. Tolik k úvodu: nebát se do Japonska. Je na něm sympatické, že si přes všechny vymoženosti 21. století stále drží své tradice. V tom nikoho nemůže zklamat.

 

Češi o Japonsku vědí hodně

Kdo by neznal typické obrázky z Japonska: čajový obřad, papírové stěny, císař, šógun, ninjové, samurajové, geiši, zenové zahrady, Fuji, pagody. Už v předrevolučních časech bylo Japonsko prezentováno celkem pozitivně, aspoň tak si to pamatuji z dětství (asi krom věčného sporu o Kurilské ostrovy): Česká filharmonie na turné v Japonsku, výročí výbuchu atomových bomb, výkřik techniky: shinkansen, CD přehrávač. Každý chtěl v Tuzexu japonského walkmana, kalkulačku, digitální hodinky. Jako děti jsme plakali u seriálu Goro bílý pes, Hana Zagorová měla hit Mimořádná linka Praha Tokio. V českém humoru např. ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje: byl umělec Uko Ješita https://www.youtube.com/watch?v=IZjHIiLl5KM nebo ve scénce Jiřího Krampola a Miloslava Šimka japonský železničář https://www.youtube.com/watch?v=X3LhJhsAUnY. Už za totality byly běžné kluby karate, juda, sem tam aikido, jiujitsu, ví se, co je sumo. Zahrádkáři se učili pěstovat bonsaje, aranžovat ikebanu. Proto si myslím, že u nás je Japonsko ve všeobecném povědomí všech generací. Mladí vyrůstali na PlayStation, Nintendo, existují milovníci Manga, Anime, Mecha, ulítlých hororů, děti znají Pokémony, skládají origami.

 

Jak jsme to měli my: ber nebo nech být

K naší cestě jsme se dostali úplnou náhodou stylem: ber nebo nech být. Kamarádka mi vyčetla, že si jezdím s Lojzkem na Havaj a ji nikam nevezmu. Měly jsme na podzim poslední týden dovolené, při spojení s dvěma víkendy a státním svátkem bylo něco málo času k mání. Volala, že našla letenku za 5000,- do Vilniusu. A já: „Proč bys v dnešní době letěla ten kousek za 5000,-, když můžeš (mrkla jsem na dnešní akční letenky) za 9800 Kč až do Japonska?“ Kamarádka se zamyslela: „tak jedem do Japonska, ale beru s sebou jenom 15000,-.“ Tak jsem věděla, že se do toho musíme vlézt.

Než jsem nám koupila letenky, honem jsem googlila přejezdy, ubytování, jídlo, vstupné do památek. Tak jsem to koupila a začalo studium, jak to tam funguje, co vybrat, aby to bylo pestré, u sebe, tradiční i moderní, příroda, jídlo i pohoda, abychom vyzkoušeli všechny možné dopravní prostředky od lodi po letadlo. Když už se jednou rozhodnete, neposlouchejte tradiční nápory oponentnů, že oni by teda jeli na dýl, za víc a kdeco všechno. Když mám splněny 3 základní podmínky: 1. MÁM NA TO ČAS, 2. MÁM NA TO PENÍZE 3. MÁM S KÝM JET, jedu. Ne každá příležitost se musí opakovat. Beru to tak, že od toho jedu na vlastní pěst, abych si cestu připravila podle podmínek, které momenálně mám. Tak jdem na to. Bylo mi jasné, že musím udělat selekci co vidět teď a co si nechat na případné příště.

 

Rozpočet 26000,- na 11 dní/8 nocí dá se? Dá.

Abychom zbytečně nelítali od jednoho k druhému, rozhodla jsem se vybrat jen pár věcí a ty si prohlédnout pořádně. Proto jsem z Tokia zvolila čtvrť Asakusa, kde je rozsáhlý areál chrámu Sensó ji, Tokyo Sky Tree a po řece Sumida se dá doplavit do samurajských zahrad Hamarikju Gardens. Kousek pěšky je finanční čtvrť Ginza, kde jsme byli v mrakodrapu Careta Shiodome. Celý večer jsme se procházeli blikající herní čvrtí Akihabara. Celý den jsme byli v čtvrti Shibuya a Shinjuku, kde jsme prošli velký areál Meiji Shrine a nakonec jsme z centrálního Tokio Station odjeli Shinkansenem směr Kjóto.

V Kjótu jsme si během dvou dnů/dvou nocí prošli pěšky celý sever/východ města jako Zlatý a Stříbrný pavilon, všechny svatyně a hrady podél Philosophers Path až do historických uliček ve středu města, kde to vypadá jako v akčním filmu. Jen ze střechy seskočit ninja...

Z Kjóta jsme jeli autobusem do Ósaky na letiště vybudované na umělém ostrově Kansai a odtud jsme přeletěli místní nízkonákladovkou na ostrov Okinawa. Na ní jsme byli 4 noci. Zvolila jsem poloostrov Motobu, kde je Churaumi akvárium, Fukugi Tree Road v Bise a parádní pobřeží. Udělali jsme si túru džunglí na vodopády Hiji Falls a cestou na letiště jsme strávili celý den v areálu Shuri Castle, který koncem října 2019 nešťastně vyhořel. Tento hrad je monorailkou spojený přímo s letištěm. Výhodou Japonska je, že všude mají při výstupu z metra úschovny zavazadel. Cestou domů jsme měli večer, noc a dopoledne v čínské Šanghaji. Ta „sežrala“ tisícovku a dostali jsme se na Jarčin určený rozpočet. Využili jsme příležitosti podívat se bez víza do města a přespali jsme v centru blízko Peoples Square a Nanjing Road v hostelu. V noci jsme ještě stihli zajít až na Bund.

 

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Nakonec jsme toho viděli a vstřebali strašně moc. Přitom to bylo na pohodu. V Japonsku i Shanghaji je výhoda, že přesuny díky rychlé dopravě nesežerou tolik času a jsou hodně zajímavé. Ať jedete jejich metrem nebo Maglevem. Zpočátku jsem se bála, jak to všechno bude v reálu v zemi, kde si nedokážete předem představit, jak přesně funguje. Ale: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Když si dáte doma práci nastudovat systémy metra, jízdenek, stáhnete mapy, otevírací hodiny, aplikace na jízdní řády a prostudujete průvodce a doporučení lidí, máte parádní výlet za peníz, který by lidé dali za dovolenou u moře v Evropě.

Byl super pocit vracet se šťastně domů nočním vlakem z Prahy. Tehdá jsme se řehtali v jídeláku, kde nic nefungovalo: byla tam zima, nic neměli, nešly jim vařiče, jenom na pánvičce mohli udělat vajíčka (dobrý kontrast oproti Japonsku:-). Tak jsme zase v Česku a vidíme, že jsme o nic během naší nepřítomnosti nepřišli. To je nejlepší zjištění u každé cesty.

Kde co za kolik jsem pořídila

Každý se nás ptá, na kolik nás Japonsko vyšlo, protože zájezdy se pohybují asi na čtyřnásobku. Zpracovala jsem seznam a linky, co jsme kupovali předem a na místě. Začnu tím, co jsem zařídila z domu:  

Letenky:

www.regiojet.cz letenka Praha-Šanghaj-Tokio-Okinawa-Šanghaj-Amsterdam-Praha 9800 Kč + doplatek 480 Kč za přidání multicity Tokio a prodloužení přestupu v Šanghaji s http://chinaeasternairlines.cz/. Přelet Osaka-Okinawa: https://www.flypeach.com/en 4990 YPN=1170 Kč.

Letenky celkem=11450 Kč

Naše letecká trasa:

Ubytování:

Tokio-Japonica Lodge https://www.japonica-lodge.com/tokyo-base-camp/accommodation/ (my jsme měli 2000 YPN/noc=466 Kč), dnes stojí 2500 YPN/noc=583 Kč,
Kjóto-Guest House Kyoto Inn https://www.booking.com/hotel/jp/guest-house-kyoto-inn.en-gb.html? (také za 2000 YPN/noc=466 Kč), dnes stojí 1700 YPN/noc=396 Kč
Okinawa-Guest House Sunset Hill Bise https://www.expedia.com/Okinawa-Hotels-Guesthouse-Sunset-Hill-Bise-Hostel.h23977175.Hotel-Information? (19 EUR/noc=512 Kč)
Šanghaj-Mingtown Etour Youth Hostel https://www.booking.com/hotel/cn/xin-yi-tu-shang-hai.en-gb.html? (11 EUR/noc=296 Kč), dnes stojí 7 EUR/noc=188 Kč
Pokud jezdíte s partou kamarádů, nebojte se hostelů. V Japonsku jsou nesmírně čisté a lidi se tam chovají jako myšky. Je to japonský zvyk. V Šanghaji nás napřed lustrovali na recepci, jakobychom byli nějací agenti a šli jsme na pokoj už za tmy, kdy ostatní holky spaly (byly jsme na dívčím pokoji).

Ubytování celkem=3742 Kč

Jeden z hostelů, v kterém jsme nocovali:



Na místě se kupovalo následující:

Doprava a vstupy:
Tokio-vlak Narita Airport-Asakusa berte Keisei Access Express https://tokyocheapo.com/travel/narita-to-asakusa/ je levnější než Skyliner 1310 YPN=306 Kč 
Asakusa Senso Ji areál - vstup volný https://www.japan-guide.com/e/e3001.html 
Tokyo Sky Tree jsme nakonec nešli - vrchol věže byl v mlze, nic bychom neviděli http://www.tokyo-skytree.jp/en/
Tokio metro-48 hodinový lístek https://www.tokyometro.jp/en/ticket/travel/index.html 1200 YPN=280 Kč (to je lidovka, že?)
Tokio plavba vč. vstupného do zahrad: Tokyo Cruise Asakusa - Hamarikju Gardens https://www.suijobus.co.jp/en/price/ 1040 YPN=240 Kč
Careta Shiodome mrakodrap vyhlídka nahoře u restaurace vstup volný https://www.caretta.jp/foreign/ 
Meiji Shrine areál vstup volný, do vnitřní zahrady vstup 500 YPN https://www.japan-guide.com/e/e3002.html 

Tokio-Kjoto Shinkansen Nozomi N700 vzdálenost 513 km za 2:15 min https://www.westjr.co.jp/global/en/timetable/ 13080 YPN=3051 Kč (bez místenky), dnes stojí 14170 YPN s místenkou=3305 Kč

Kjóto 24 hodinový lístek autobusy+metro https://www.city.kyoto.lg.jp/kotsu/cmsfiles/contents/0000019/19770/ENG2020(MAP)0300.pdf 900 YPN=210 Kč 
Kinkakuji zlatý pavilon https://www.japan-guide.com/e/e3908.html#section_admission 400 YPN=92 Kč
Ginkakuji stříbrný pavilon https://www.japan-guide.com/e/e3907.html 500 YPN=117 Kč
Philosophers Path vstup volný - pěšky z Ginkakuji po Gion, kde je večer super život https://www.japan-guide.com/e/e3950_philosophers_half.html 
Kjóto station-Kansai Airport Bus https://www.kyotostation.com/traveling-between-kyoto-and-kansai-international-airport/ 2550 YPN=595 Kč vlaky s přestupem jsou o polovinu levnější, my jsme jeli na čas přímo.

Okinawa Naha Airport-Orion Hotel Motobu bus má na sobě obrázek akvária http://okinawabus.com/en/ls/ls_timetable_fares/ 2550 YPN=595 Kč zpět jen na Naha Bus Terminal 2440 YPN=569 Kč
Churaumi Aquarium odpolední zlevněná vstupenka https://www.japan-guide.com/e/e7109.html 1310 YPN=306 Kč
Expo Ocean Park vstup volný, ale do atrakcí se vstupy platí https://churaumi.okinawa/en/area/okipark/ 
Fukugi Tree Road vstup volný http://okinawatravelinfo.com/sightseeing/bise-fukugi/ 
Hiji Waterfall trail - stezka k vodopádu https://www.japan-guide.com/e/e7120.html 500 YPN=117 Kč tam jsme stopli od ubytování bus a zpět nás vzali starší manželé stopem
Shuri Castle-hrad Šuri Naha-https://www.japan-guide.com/e/e7103.html vstup volný - hrad 31.10.2019 vyhořel a bude znovu dostaven 2026
Monorail Shuri-Naha Airport https://www.yui-rail.co.jp/en/ 340 YPN 79 Kč

Šanghaj Pudong Airport - Maglev do centra http://www.smtdc.com/en/jszl.html 50 CNY=176 Kč
Šanghaj metro Peoples Square-Pudong Airport https://www.travelchinaguide.com/cityguides/shanghai/transportation/subway-line2.htm 11 CNY=39 Kč

Doprava a vstupy celkem=6772 Kč

Suma sumárum 21964 Kč a zbylé peníze jsme projedli a propili, což vychází na jídlo cca 450 Kč/den. Jídlo na snídani/svačinu jsme pořizovali v malých marketech Family Mart, 7-Eleven a Lawson. Pili jsme úžasný ledový neslazený zelený čaj (Sencha). Většinou jsme jedli výborné teplé jídlo s sebou z kiosků. Zabalí to do krabiček bento nebo do papírových sáčků a bezvadná hostina je na světě. Párkrát jsme zašli posedět do bistra nebo restaurace. Tam jsme se kroutili na zemi v tureckém sedu, pak jsme chodili už jen tam, kde byly židle:-). Japonsko má perfektní street food, i v obchodech koupíte teplé jídlo, špízky, knedlíčky, sushi, saláty, nakládanou zeleninu, neskutečný výběr kdečeho. Japonské jídlo je velký zážitek. Někdy neodhadnete, na co jste si ukázali, jestli je to sladké nebo slané, rostlinného nebo živočišného původu, vybíráte jen pohledem. Všechno je dobré a nikdy vám nebude blbě. Věřte, že zážitek z dálného východu člověku z hlavy jen tak něco nevymaže.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska