Adventní Bratislava má překvapující kouzlo

Adventní Bratislava má překvapující kouzlo

Nejvíc mě baví adventní trhy v zahraničí. Člověk víc vnímá, co tam mají odlišného. Každé město má jiné tradice, snaží se ozdobit ulice a náměstí, sjednotit dekor stánků. A nás zimní návštěvníky zajímá také dobré jídlo a pití. 

Proto jsem vyrazila do blízké Bratislavy. Pro cestu jsem zvolila jednodenní zájezd s cestovní kanceláří Bohemian Tour za 550 Kč. Když se jede na adventní trhy, přece si chcete dát svařák a nezabývat se řízením auta. Hned po příjezdu se nás ujala místní průvodkyně nahoře na kopci u Bratislavského hradu. Ten s námi s výkladem prošla a dole ve městě nám ukázala, kde co je a potom byl rozchod na trhy. 

 

 

Jak se do Bratislavy levně dostat

Jednodenní zájezdy s cestovkami jsou cenově silně konkurenční veřejné dopravě. Zejména pro ty z nás, kdo nejsme z velkoměst a stejně bychom museli na nějaký ten rychlík nebo dálkový autobus dojet minimálně do krajského města. Tato cestovka je z Holešova, místní rodinná. Poznáte, že se snaží udělat něco navíc, aby byli lidé spokojení. Už ráno nás paní majitelka Alena uvítala perníčky a milým povídáním. Takové lokální nadšence podporujte i ve svém okolí. Adventní zájezdy ve vašem okolí nemusí pořádat jen cestovky. Někdy je to obec, spolek, zaměstnavatel, škola. Podpořte je a poznáte při svařáku více lidi ve svém okolí. 

Klasickou veřejnou dopravou se do Bratislavy dostanete samozřejmě taky. Píšu o tom v tomto článku. Autem je to jasná věc - dálnice D1 to jistí.

 

 

Kudy projít Bratislavu a vidět vše zajímavé

Prohlídku Bratislavy doporučuji začít na Bratislavském hradě. Můžete jít pěšky nebo vyjet trolejbusy 203 nebo 207 do zastávky Hrad. Mapu MHD ve městě najdete zde. Je nejznámější dominantou města a procházely tudy dějiny. Víte, že opravdovou věž má jen jednu a ještě v polovině padesátých let stála na kopci nad městem v podstatě ohořená ruina? Vstup na nádvoří a do krásné Barokní zahrady je zdarma. Je odtud krásný výhled na město a řeku Dunaj. Na druhém břehu vidíte známý most SNP s restaurací UFO ze sedmsedátých let, za ním sídliště Petržalka. Pokud jste ve městě poprvé, asi zůstanete na stávajícím břehu řeky, kde je staré město. 

Kolem Barokní zahrady sejděte k pravoslavnému chrámu Sv. Mikuláše, podívejte se na sochu Bosorka (odkaz na čarodějnické procesy) a dále pokračujte schody na ulici Beblavého. Všimněte si krásného rokokového žlutého rohového Domu u svatého pastýře, kde je nyní Muzeum hodin

Podchodem pod magistrálou přejděte k nepřehlédnutelnému Dómu svatého Martina. Všimněte si, že má na špičce věže korunku, protože jde o korunovační katedrálu z 15. století. Hráli zde Beethoven i Ferenc Liszt.  Dóm je vysoký 85 metrů. Alespoň vidíte, jak hluboká je studna na protějším Hradě, protože má stejnou hloubku jako věž katedrály.

Obejděte dóm vpravo, dostanete se na Rudnayovo náměstí, kde na Panské ulici 35 uvidíte krásnou budovy Lékárny u Salvátora, která kvůli majetkovým sporům už 20 let chátrá.

Krásným zákoutím náměstí se dostanete po schodech ke katedrále. Prohlédněte si ji a pokračujte do města Kapitulskou ulicí. Zde co dům to památka. Zahněte doprava k výraznému kostelu Klarisek s gotickou věžičkou. A projděte Podjazdem na Michalskou ulici. Tady jste v samotném centru Starého města. 

Na jednom konci vidíte Michalskou bránu - poslední dochovanou městskou bránu a na druhém konci Hviezdoslavovo námestie se Slovenským národním divadlem. Rovně Hlavné námestie. Vydejte se kterýmkoliv směrem, protože si stejně prohlédnete všechna tato místa. 

 

 

Adventní trhy

Stánky trhů najdete na každé širší ulici a náměstíčku. Ty hlavní najdete na Hviezdoslavově náměstí. Zaměřuje se především na jídlo a pití. Překvapí Vás, že všechno je tu opravdu chutné a za svá EURa dostanete opravdu dobré věci. Deci svařáku stojí obvykle 1 EUR, tedy 2 EURa za běžný hrníček, bramborák 4 EUR, lokše kolem 2-2,50 EUR, záleží na náplni. Lokše jsou placky z bramborového těsta a většinou se plní slanou náplní - sádlem, játry, zelím, česnekem. Najdete i sladké varianty - čokoládovou, oříškovou, makovou. Sladké najdete nepřeberné množství druhů štrůdlů a pravé bratislavské rohlíčky.

Další trhy najdete na Hlavním náměstí u Staré radnice. Jsou tu stánky jak řemeslné, charitativní, tak s jídlem a pitím. Nebo kombinované. Nejlepší je charitativní stánek prodávající svařák pro dobrou věc. Ten oceníte nejvíc. Menší trhy najdete i na nádvoří Staré radnice. Mnoho stánků má i platební terminály a můžete platit kartou.

 

 

Hot spot zvaný Stará Tržnica

Doporučuji projít Starou radnicí a pokračovat Kloboučnickou ulicí ke Staré Tržnici. Do 15:00 tu probíhají denní trhy. Jsou řemeslné nebo charitativní. Dobře se tu najíte a napijete. Posedíte v teple. Mají tu zdarma WC, můžete si tu doplnit do láhve pitnou vodu, je tu zdarma wifi, v prvním patře je velký dětský koutek s polstrovanými sedačkami i pro unavené rodiče. Můžete si tu zahrát stolní fotbálek a ping pong. Prostě skvělý prostor uprostřed města s velmi dobrými cenami za občerstvení.

 

 

Vymydli si hračku aneb k vánocům patří charita

Z charitativních stánků ve Staré Tržnici jsme si vybrali projekt Vymydli si. Jsou to krásná barevná dětská mýdla s hračkou, která vyrábí malý klučina Maťko, aby podpořil jejich prodejem nákladnou léčbu svého staršího brášky Kubka, který je upoután na lůžko. Byl tu on sám se svým tatínkem a byli za podporu opravdu vděční. My zase máme krásná barevná mýdélka a už se těšíme, až si vymydlíme poníka, autíčko a dinosaura. Článek o 11 letém Maťkovi najdete zde

 

 

Kouzlo přichází, když se setmí

Už se blíží večer. Vánoční trhy se rozjasní barvami světýlek, stromečky se rozsvítí a my si vychutnáváme znovu procházku Starým městem. Tentokrát procházíme Michalskou bránou, dáváme si lokši s čokoládou a jdeme k divadlu na sraz s ostatními veselými účastníky dnešního výletu. 

Tento čas je možná k návštěvě Bratislavy úplně nejlepší. Když k tomu chytnete dokonalé azuro jako my, budete s atmosférou v uličkách hlavního města našich sousedů, které není ani malé ani velké, opravdu spokojeni. Zajeďte si tam a napište, jestli jste byli také příjemně překvapeni.

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska