7 otázek cestování samotných žen + EXPO tipy

7 otázek cestování samotných žen + EXPO tipy

Jaké to je vypravit se do Dubaje samotné ženy jen tak bez cestovky na vlastní pěst? 

Tento článek Vám odpoví na otázky:

1. Jaké to je jezdit veřejnou dopravou v Dubaji a mimo město jen s místními?

2. Jaké je to jíst a bydlet u místních, když jsou všude jen muži?

3. Jaké je to pohybovat se po Dubaji jako žena bez muže, mimo uzavřené hotelové komplexy, ve čtvrtích, kde jsou samí muži?

4. Jakým omezením čelí turistky z Evropy, např. můžeme být v plavkách na jejich veřejné pláží?

5. Je tam bezpečno večer, když se pohybuje žena samotná?

6. Je tam opravdu tak draho? Kde koupit levnější vstupenky?

7. Kde vyměnit výhodně peníze?

Expo tipy.

Kdy nejvýhodněji letět

Ženy se na to často ptají. Vydaly jsme se sem samy já s malým dítětem 3 roky v golfovém kočárku a babička s batohem. Letěly jsme tehdy přímou linkou z Ostravy za 6 585 Kč. Přes léto nedoporučuji cestovat do Dubaje vůbec. Teploty jsou tu vysoké a i místní mají problém jim čelit. Nejlepší čas je před vánocemi od listopadu do poloviny prosince. To jsou nejlevnější letenky i za 4000 Kč zpáteční. Pokud uvidíte cokoliv mezi 4-6 tisíc, máte super cenu a leťte. Naše fotky jsou horší kvality, protože jsem fotila na babiččín malý foťáček a dneska líp fotí mobily. 

Odpovědi na 7 otázek:

1. Jaké to je jezdit veřejnou dopravou v Dubaji a mimo město jen s místními?

Dubaj má systém dopravy autobusů, metra a tramvají. Smartwings létají na nízkonákladový Terminál 2 DXB letiště, z kterého jezdí do centra autobusové linky. Zastávka se jmenuje Dubai Int'l Airport, Airport Terminal 2, Arrival. Z Terminálu 3 jezdí metro, ale k němu se z Terminálu 2 nedostanete. Nejbližší zastávka metra Abu Hail je 2km od Terminálu 2, můžete tam jet taxíkem. Zdarma jezdí autobusy jen mezi terminály 1 a 3. To byste museli přiletět s Emirates. Zde najdete jízdní řády a nabíjecí karty. https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/Nol-Fares. My jsme si vzali kartu Silver NOL a rovnou si nabíjeli celodenní jízdenky. Dají se na ně nabít i jízdenky na bus do Abú Dhabí. Kdo má obyčejnou turistickou červenou NOL kartu, může si na ni nabít celodenní jízdné za 20 AED (1 AED=6,33 Kč)/127 Kč. Jednotlivá jízda se stříbrnou kartou stojí jen 3 AED, tedy 19 Kč a týdenní jízdenka nabitá na silvel NOL kartu stojí 110 AED, tedy 633 Kč na neomezené ježdění po Dubaji.

V metru mají ženy a děti speciální vagón, kam muži nemohou pod hrozbou pokuty. Už na peróně je růžová zóna vyznačená pro ženy a děti. V metru si tedy většinou bez problémů sednete, zatímco muži se mačkají na stojáka. Páry jezdí s muži. Všechny stanice metra mají výtahy pro kočárky. Jsou nesmírně čisté a moderní. Přestože metro vypadá luxusně, skoro nikdo z Emiráťanů jím nejezdí. V metru potkáte všechny asijské národnosti, které tu jsou za prací a Evropany, kteří jsou zvyklí, že jet metrem není žádná ostuda. Místní ženu v abáji nebo muže Emiráťana v bílém hávu tu najdete velmi zřídka. Ženy ve vagonu s Vámi nebudou většinou vůbec zahalené. Budou to spíš běžně nebo etnicky oblečené paní z Indie, Pakistánu, Srí Lanky, Bangladéše, Nepálu, Filipín, Íránu a Evropanky. Metrem si jezdíte jako královny. Ženy si tu vzájemně vypomáhají, s kočárky a tak. Příjemná zkušenost.

V dálkových autobusech (použili jsme do Abú Dhabí) mají ženy a děti vyhrazeny přední řady sedadel. Mají lepší polstrování, obvykle pohodlné kožené sedačky. Muži pak sedí na běžných sedačkách vzadu. Za děti se doprava neplatí. V dálkových busech jsme byly samy turistky, ale všichni byli usměvaví a nápomocní nebo si hleděli svého. Nijak jsme to nepocítili. Doprava po dálnici je velmi pohodlná a nadstandardní. Za jízdné do Abu Dhabí se platí 25 AED, tedy 158 Kč a lze je zaplatit z nabité Silver NOL karty, která se používá na metro. Autobusy z Dubaje jezdí snad každých 10 minut, https://www.dubai-online.com/transport/buses/routes/dubai-to-abu-dhabi/.

V tramvajích nejsou žádné zóny, tam jsou všichni pohromadě. 

Nemusíte se bát ani mávnout nebo zdarma zavola taxíka. Nepřijdete na buben, nejsou nikterat drahé. Někdo se ani neobtěžuje zkoumat, jak funguje místní doprava a hlavně ve více lidech jezdí na pláže a po městě jenom taxíky. Dámy si mohou v Dubaji objednat i taxi, které řídí pouze ženy. https://www.dubaitaxi.ae/en/Our-Services/Ladies-And-Family-Taxi. Ačkoliv nástupní sazba je vyšší než u nás (5AED přes den, 25 AED v noci a z letiště, 1 km je jen za 1,96 AED, tedy něco přes 12 Kč/km, minimální sazba je 5,5 AED). Taxi je státem regulované a ceny jsou pevné. 

2. Jaké je to jíst a bydlet u místních, když jsou všude jen muži?

Díky mixu národností a entik v Dubaji, všichni hovoří plynně anglicky, což je velmi příjemné. Bydlely jsme v menším hotýlku v levné čtvrti Deira v původní staré Dubaji na přestupní stanici Union Square, kde vedly dvě linky metra. Čili výhodná poloha. V této čtvrti bydlí spíše Asiaté a všude jsou samí muži. I veškerý personál hotýlku včetně uklízečů byli muži. Muži jsou v prádelnách, jídelnách, dělají všechny práce. Ženu tu potkáte jen na procházce, ale na první pohled vypadalo, že všechny práce, které mají styk s veřejností, vykonávají muži a ženy zřejmě vykonávají práce v zázemí. Přesto jsou muži, zejména pokud vidí dítě a babičku, velmi příjemní a nápomocní. Jsou velmi zatížení na děti a jde vidět, že rodina je pro ně všechno. Jeden zaměstnanec našeho hotelu mi vysvětloval, že dětství je pro ně velmi důležité. Takže i když se Vám bude zdát, že se pohybujete v Deiře ve světě samých mužů, budou uctiví a usměvaví. Vědí, že jste Evropanky a máte to jinak. V Dubaji jsou na to zvyklí a nesnaží se Vás předělat na pravidla, podle nichž žijí jejich ženy. I v mrakodrapové části Dubaje existují hotely s dobrými cenami, ale víc ušetříte, když vás jede víc a vezmete si třeba rodinný pokoj. Tam máte i šanci, že v hotelu bude bazén. Bazény bývají často i na střechách, nejen na zemi, jak jsme zvyklí z Evropy. Ty lepší hotely mají své areály se zahradami. Batůžkář se vyspí v Dubaji už od 250 Kč/os./noc na společném pokoji, soukromý pokoj s koupelnou stojí od 400 Kč/os./noc (v tomto ranku jsme se pohybovaly my) a ****hotelový pokoj s bazénem u pláže stojí od 750 Kč/os./noc. 

To stejné s jídlem. V Deiře je nesčetně možností pojíst v malých bistrech různých asijských kuchyní. V nich u čaje vysedávají a obsluhují zase jen samí muži. Napřed nevíte, jestli tam vůbec můžete, ale když si objednáte nějaký ten hummus, shawarmu, indické nebo levantské jídlo (což je simply the best - Libanon atd.), v pohodě Vás s úsměvem obslouží nebo Vám jídlo nabalí s sebou. Obyčejný oběd stojí kolem 200 Kč. V restauraci byste zaplatili tak 750 Kč, ale existuje mnoho nabídek na jejich slevomatu, kde se můžete najíst i v luxusních hotelech a restauracích za zvýhodněné kupony. Mrkněte na www.groupon.ae.

K jídlu bych ještě dodala, že v části Dubaje, kde jsou mrakodrapy, jsme v žádné nóbl restauraci nebyly. Tam jsme jedly stejně jako místní, co tu pracují v mrakodrapech v kancelářích. Na obědovou pauzu se srocují do supermarketů na potraviny jako je Carrefour nebo Waitrose. A tvoří frontu u teplých pultů na balené jídlo jako z bufetu. Jsou tu grilovaná kuřata, různá rizota, teplé zeleninové pokrmy, různé směsi s masem připomínající indickou kuchyni. Je to za pár korun, čerstvé, dobré. Na snídaně jsme si kupovaly vynikající placaté pita chleby, hummus, baba ganuš, tabouleh. Ovoce a zelenina tu jsou drahé, ale právě tyto místní pokrmy jsou za opravdu dobré ceny. V mezinárodních supermarketech bylo první místo, kde obsluhují i ženy. 

V mrakodrapové části jsme si chodily posedět jen do kaváren na kávičku, čerstvý ledový čaj, v mallech jsme si sem tam vzaly nějakou svačinku v bistru, ale vyloženě do restaurací na velké večeře jsme nechodily. Za kávičku s posezením dáte něco přes naši stovku. Jde koupit i kávu a čaj v mnoha stáncích na ulicích. Ty jsou pak levnější.

3. Jaké je to pohybovat se po Dubaji jako žena bez muže, mimo uzavřené hotelové komplexy, ve čtvrtích, kde jsou samí muži?

Na ulicích v mrakodrapové částí je největší pohyb v uzavřených prostorech typu obchodní centrum (Dubai Mall, Marina Mall). Zde je mix lidí všech etnik a konečně místní Emiráťané. Stejně čilý ruch panuje i na promenádě na pobřeží The Walk, kterou jsme si velmi oblíbily. Je v oblasti Dubai Marina. Jezdila tam od metra tramvaj blízko pláže a byl tam ve dne v noci příjemný pohyb lidí. Každý večer jsme jezdily do Dubai Mall. Jím jsme prošly až na vyhlídku na Burj Khalifu a fontánu, která stříká každý večer. Tady jsme bývaly až do konce. Byl to takový večerníček, kterého jsme se nemohly nabažit. Je skvělé, kolik tu je věcí k vidění zdarma. Samozřejmě v Dubaji si můžete hodně otevřít peněženku a zaplatit si x-zážitků za x-tisíc, ale taky nemusíte a pořád budete žasnout, co všechno tu je. Vše o turistických atrakcích v Dubaji najdete zde https://www.visitdubai.com/. Inspirovat se můžete na jejich slevovém portálu www.groupon.ae, kde můžete najít různá jeep safari, někdy vstupné na Burj Khalifu, nebo mnoho vyžití pro děti či gastronomické a jiné zážitky v Dubaji a okolí. 

4. Jakým omezením čelí turistky z Evropy, např. můžeme být v plavkách na jejich veřejné pláží?

Na ulicích prosím choďte oblečeny tak, jak vidíte na jejich propagačních materiálech s evropskými turistkami. Tedy nějak zahalená ramena, krátký rukáv být může a sukně nebo bermudy čím víc ke kolenům, tím líp. nebo volné vzdušné dlouhé šaty s krátkými rukávy. Zkrátka nechoďte ve sportovních podprsenkách, crop topech, kde jde vidět břicho, nenoste špagetová nebo žádná ramínka a kratičké vykrojené kraťásky a vyloženě mini sukně. Cokoliv normálního letního je v pohodě. Nohy ven od kolen dolů v pohodě, šaty, sukně po kolena v pohodě. Na pláži uvidíte místní být různě zahalené a nebo se vůbec nekoupat, ale u západních turistů se normálně tolerují klasické bikini a plavky. U mužů je limitů méně. I tak nechoďte nahoře bez po ulici a mějte co nejdelší bermudy. Na pláži mužské plavky v pohodě, ale radši uvidí koupací šortky. Prostě mají radši víc látky než míň, i když Vám asi nic neřeknou.

My jsme jezdili na veřejnou pláž pro děti tramvají z Dubai Mariny, která měla pěkné vybavení a přesto byla zdarma. Najdete ji mezi hotely DoubleTree Hilton a Sheraton. Děti zde mají hřiště kryté plachtou proti slunci, kolotoč a hlavně travnatou pláž, na které se leží. Z ní se přejde po písečné pláži do čistého teplého plytkého moře. Jelikož jsme měli s sebou tříleté dítě, nešli jsme od žádného aquaparku. I jen v čistém moři na písku si užila radosti až až. Děti jsou za koupání během naší zimy nekonečně vděčné. Neplacené pláže se jmenují public beach. V Dubaji najdete i placené pláže s lepší výbavou. Třeba placená pláž hned vedle té naší dětské je tato https://www.thebeach.ae/en/beach

Takto vypadá vstup na placenou pláž https://www.thebeach.ae/en/beach

5. Je tam bezpečno večer, když se pohybuje žena samotná?

Naprosto. Každý večer jsme chodily a jezdily až kolem 22:00 a neměly jsme pocit nebezpečí. Jeden den jsme strávily jen v Deiře, ve staré původní Dubaji. Je tu slavný trh se zlatem a kořením Gold Souk Dubai City of Gold a Spice Souk. Ty rozhodně stojí za vidění. Tato čtvrť má některá zvláštní zákoutí. Tak se držte hlavních uliček a budete v pohodě. V mrakodrapové části je naprostá pohoda.

6. Je tam opravdu tak draho? Kde koupit výhodné vstupné?

Dubaj má výhodu v tom, že si tu každý najde svou cenovou kategorii. My jsme se pohybovaly v kategorii batůžkář - tedy ježdění metrem, pláže zdarma, jídlo v bistrech a marketech. Kdo chce vyvětrat peněženku, je v ráji utrácení. Může nakupovat do aleluja a zaplatit si milion zážitků. V Dubaji je levnější než v ČR: benzín (stojí jen cca 13 Kč/litr), voda (i v restauraci stojí jen 10 Kč, v automatech na ulici 0,5l jen 1 AED, někde bývá i filtrovaná voda k dispozici zdarma), taxi (sice nástupní sazba je vyšší, ale cena za 1 km jízdy je asi jen 12 Kč). Byly jsme tu jen 5 dnů. Příště pojedeme na týden. Chci si zajet na výlet do hor k přehradě, do pouště. Výlety můžete najít nejen na jejich slevovém portálu, ale i zde https://www.getyourguide.com/discovery/s?q=Dubai&lc=l173&ct=172&searchSource=4&utm_force=0&p=1. Osobně bych jela sem na Hatta přehradu https://www.musement.com/us/dubai/hatta-safari-4-146997/?aid=Tourscanner&cid=r000004naenCZ&currency=EUR

Hlavní atrakce Dubaje: https://www.visitdubai.com/en/things-to-do.

7. Kde vyměnit výhodně peníze?

Měnit lze EURa, americké dolary, zkrátka klasické světové měny. Určitě nespoléhejte jen na platby kartou. Drobnosti stále pořídíte za cash. Podle recenzí jsem šla vyměnit peníze v Deiře do Al Fardan Exchange a opravdu výborné profesionální služby, prostředí jako v bance a dobrý kurz, který turistu nenatáhne. Jejich pobočky najdete zde: https://alfardanexchange.com/branches/Dubai

EXPO 2020 - v roce 2021 

Veškeré info o Expu najdete zde - doporučuji koupit vstupenky aspoň na 3 dny - vše předem, ať nestojíte zbytečné fronty. Na Expo jezdí Metro https://www.expo2020dubai.com/en/plan-your-visit/visiting-expo-site. Expa jsou vždycky perfektní a za den se stihnete trochu rozkoukat. Doporučuji koupit lístky, kde můžete přeskočit frontu a jít do smart fronty https://www.expo2020dubai.com/en/tickets-and-merchandise/tickets. Nejlepší stánky mívají technologické a bohaté země: Japonsko, Izrael, USA, Čína, Kazachstán, Rusko, Korea, Singapur..., poznáte podle velkých front - ty si rozhodně vystůjte a v podstatě ostatní když nemáte čas, ani moc chodit nemusíte. Na našem stánku frontu neuvidíte, protože uvnitř je většinou prezentace něčeho z průmyslu, bez zážitku. Takže podpořte, ale to hlavní uvidíte v zážitkových stáncích, kde lidé stojí fronty. Jsou tam věci, které nikde jinde na světě nejsou a ty jediné si zapamatujete. A pak doporučuji podpořit stánky těch úplně nejmenších a nejchudších zemí, které ukazují kulturu, folklor apod. Jsou moc moc milí. Kvůli tomu se na Expo chodí. Na Expu se najíte v různých stáncích, je tam toho mraky, můžete ochutnat leccos z různých zemí. Nejlepší pití mají karibské země - tam jděte na koktejly! 

Veřejné toalety pro ženy zdarma - všimněte si vybavení pro děti a miminka

Milé gesto na závěr

Jak jsme jely na letiště a marně v odpolední špičce mávaly na plné taxíky, které jely směr letiště. Viděl nás místní arabský krasavec byznysman a zavolal nám taxíka. Už nás tlačil čas a já zavelela, že snad na to letiště dojdem pěšky. Vydaly jsme se s dítětem v golfáči a babi na cestu. Sotva jsme zašly za roh, onen arabský mladý muž nás dojel v taxíku, pomohl nám dát věci dovnitř a pak na nás mávl, ať jedeme, že nám ho i zaplatil. A odešel pěšky. Taková hezká tečka za Dubají s místními. Jen tak pro zajímavost jsme si tehdy s babi řekly: dokážeš si představit toto u nás? Že nějaká muslimská žena s dítětem a babičkou nervózně stojí na Evropské a nemůže se dostat na letiště. Že by jim nějaký na zastávce stojící kravaťák z Prahy jen tak zavolal taxíka a ještě jim ho zaplatil?

Opatření vstupu do Emirátů 

Opatření okolo vstupu do emirátu Dubaj jsou zde https://www.mzv.cz/abudhabi/cz/vizove_a_konzularni_informace/-zastupitelske_urady-abudhabi-publish-cz-vizove_a_konzularni_informace-pozor_nova_opatreni_v_souvislosti_s.html

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska