Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce
Telč je malé městečko o 5300 obyvatelích, přesto jej všichni známe. Kdo prožil dětství za totality, vzpomene si, že pokaždé, když olizoval 50 haléřovou známku na pohled, byla na ní právě Telč.
Město mnoha přezdívek
Pro svou jedinečnou urbanistickou a historickou celistvost se dostala Telč na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako jedna z prvních památek v ČR. Přezdívá se jí „Moravské Benátky", „perla Vysočiny", „jezerní růže", „kamenná báseň". Leží 150 km jihovýchodně od Prahy a 105 km západně od Brna. Nejbližší krajské město je Jihlava. Neproudí sem davy turistů, takže si každý může vychutnat její klidný ráz, posedět u kávičky na náměstí, v podloubí nebo na některém z nádvoří. Projít se kolem rybníků a okolí po několika městem značených stezkách. Nedaleko je i rozhledna Oslednice jednoduché konstrukce obtočené kolem klasické bétéesky. https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vychazkove-trasy-mestem-telc
Zachariáš z Hradce
Největšího rozmachu se město dočkalo během 16. století za Zachariáše z Hradce, který sídlil na místním zámku. Pánové z Hradce převzali vládu nad městem již ve 14. století (v té době o Telči psal ve svých zápiscích i Karel IV.). Založili v okolí zámku rybníky, čímž z něj udělali vodní pevnost. Zachariáš pak zámek nechal přestavět na luxusní renesanční sídlo a i jeho okolí zvelebil de facto do dnešní romantické renesanční podoby.
Náměstí jako z pohádky
Trojúhelníkové náměstí přestavěl pomocí italských stavitelů do jednotného urbanistického celku s podloubími právě Zachariáš z Hradce, po němž je pojmenováno. Domy dostaly krásné fasády - buď s vyškrábanými sgrafity nebo pestrobarevnými zdobenými průčelími. Na náměstí najdeme 2 kašny, mariánský sloup a zelenou kovovou historickou pumpu. Schválně zampumpujte. Když zaberete a nevzdáte to, je funkčí a obšťastní vás proudem ledové vody. Podloubí mě baví moc. Škoda, že skoro všechny obchůdky zde jsou turistické a tudíž nyní v covidové době strádají. Mám radost, když vidím na náměstích staré dobré obchody jako železářství, galanterii, domácí potřeby, módu, řeznictví apod.
Telčský dům
O historii města se nejvíc dozvíme v Telčském domě, výrazném sgrafitovém domě ve spodní části náměstí. http://www.telcsky-dum.cz/. Tady se také dozvíme nejvíce o jeho pověstech.
Zámek Telč a zámecká zahrada
V horním konci náměstí je státní zámek Telč, kde se točily pohádky o stošest. Asi nejznámější je Pyšná Princezna, Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Hry lásky šálivé, Až přijde kocour, Svatby pana Voka... Zámek momentálně prochází rekonstrukcí a zpřístupněn je pouze interiér bytu posledního majitele za 120 Kč/80 Kč. Ale nádvoří atd. přístupné nyní není. Zato je přístupná zámecká zahrada, kde jsme našli krásný klid a samou vodu. https://www.zamek-telc.cz/cs. Na zámku je dozvíme pověst o Bílé paní, která na Zelený čtvtek rozdává sladkou kaši.
Jezuitská kolej
Vlevo od zámku najdeme jezuitskou kolej. Nyní je součástí Masarykovy univerzity Brno. Je to krásně zrekonstruovaný objekt. Úplně závidím studentům a představuji si ten klasický zevl, když se člověk zdejchne s kamarády z přednášky na občerstvení. Doporučuji jít dovnitř na nádvoří, kde je kavárna s velkým výběrem, různými uměleckými artefakty a moderními sochařskými díly.
Kostelů hodně, ale zavřené
V okolí náměstí je asi 5 kostelů, ne-li víc. Žádný z nich bohužel nebyl otevřený. Zkoušeli jsme Sv. Jakuba, kde měla být zpřístupněná věž. Jde jít i na věž kostela Sv. Ducha - je českobratrský evangelický. Jde o původně románskou stavbu. Tedy půjde zřejmě o nejstarší kostel ve městě.
Městské brány a vně města
Kousek od Sv. Ducha jsou pěkné staré uličky, kde normálně bydlí lidé. Už žádné turistické kavárny ani obchůdky. Starousedlíci, kola, dvorky s nepořádkem. Domečky jsou nalepené na staré městské hradby. Krása. Hradby pak končí u dvou městských bran. My jsme procházeli tou Horní přes nyní prázdný příkop. Předtím ze zámecké zahrady zpět na náměstí jsme procházeli Dolní bránou. Jedna lepší než druhá. Člověk si připadá jako pár století zpátky. Cestou na nádraží míjíme hřbitovní kostelík Sv. Anny. U něj velmi romantický starosvětský obchůdek s Ovocem a zeleninou.
Telč jsme stihli v nádherném azurovém dni bez mráčku. To se to pak fotí panečku ty pestrobarevné domečky a zákoutí. Navíc jsme jeli v pátek, kdy tu panuje naprostý klid. Jezděme po Česku. Ne všechna místa jsou václaváky a ne všude jsou davy turistů. Těch přecpaných míst je jen pár. Jinde se sotva sebere pár jedinců na prohlídku památky.
Výlet pro Česko na říjen/listopad
Kromě toho, že pro Vás neustále vymýšlím výlety s Bohemian Tour, dám tip i těm, kteří na naše společné výlety nemohou. Flixbus na říjen, listopad připravil konečně nějakou lepší slevovou akci. Platí pro jízdenky na území ČR, jmenuje se Výlet pro Česko. Když se zaregistrujete na jejich stránkách, dostanete příští týden newsletter s 30% slevou na jízdenky (nezapomeňte, že na veškerou veřejnou dopravu mají navíc děti, studenti a důchodci státní slevu 75%, takže pojedou za pakatel). Vy, kteří máte sociální sítě s více než 2000 sledujícími, můžete požádat o jízdenky zdarma. Tak mrkněte https://www.flixbus.cz/vylet-pro-cesko. Já taky mrknu, kam bych vzala ty moje dvě slevové krásky babi a malou. https://www.flixbus.cz/autobusove-spoje.