Pillnitz, Moritzburg, Drážďany v létě
Tip na výlet kousek za naše hranice do Německa, Saska. Drážďany a Popelčin zámek Moritzburg si mnozí spojují s vánocemi, protože Tři oříšky pro Popelku jsou vánoční pohádkou a Drážďany mají jedny z nejlepších vánočních trhů v Evropě. Jenže už dva roky nebyly a tak jsem si řekla, proč nevyrazit v létě? Aspoň bude vše kvést. K těmto dvěma cílům jsem přidala zámeckou zahradu v Pillnitz, která je nyní součástí Drážďan. Naše první zastavení bylo v Pillnitz a toto místo mě svou krásou úplně odrovnalo.
Video z výletu:
Pillnitz překrásný zámecký park plný palem
Stýská se Vám po Kanárech nebo Řecku? Plno palem v sluneční záři najedete i v Německu. V zámeckém parku Pillnitz. Byl nejlepším místem dne. V létě je to skutečná oáza na břehu Labe. Z Čech sem dojedete autem po dálnici. Chceli-si cestu něčím ozvláštnit, zaparkujte v přístavišti přívozů přes Labe Kleinzschachwitz – Pillnitz a plujte přes řeku přímo do parku. Za zpáteční plavbu zaplatíte 2,40 EUR. Na stejné místo dojedete i městskou dopravou Drážďan, zastávka Fähre Kleinzschachwitz, jízdní řády najdete na www.dvb.de. Celá čtvrť je opravdu krásnou vilovou částí Drážďan.
Zámecký areál je z roku 1790. Sloužil jako rezidenční sídlo saských kurfiřtů a králů, dříve totiž sloužil spíše pro jejich konkubíny a nákladnou přestavbou chtěli zámek přestavět pro slušnou společnost. Je nyní příkladem evropského stylu zvaného chinoiserie, který napodobuje čínskou architekturu. V období rokoka byl tento styl populární a měl ztělesňovat kultivovaný a civilizovaný svět Číny. Za druhé světové války byl areál zasažen bombardováním a po válce opraven pro drážďanské muzejní sbírky uměleckého řemesla a jejich depozitáře. Tomuto účelu jeho interiéry slouží dodnes. Součástí areálu je mnoho zámeckých budov připomínajících tvarem pavilony Zakázaného města v Pekingu. Velká oranžerie, palmový skleník, mnoho zahonů a zákoutí, zahradní restaurace, schody přímo k řece Labi. https://www.schlosspillnitz.de/cs/zamek-a-park-pillnitz/. Vstupné 3 EURa.
hladina Labe při povodních:
Na první pohled park upoutá krásou svých vzrostlých palem, nebývalý to úkaz pro místní klima. Měli tu zahradníka, který exotickým rostlinám dobře rozuměl. Jeho příběh je takřka pohádkový. Gustav Hermann Krumbiegel (1865-1956) okouzlil svým zahradním uměním samotného máháradžu v indickém Bangalore, kterému projektoval zahrady a založil tam i první zahradnickou školu. Studoval i v britské Royal Botanic Gardens v Kew. Dokonale se obeznámil z módou typickou pro zahradní architekturu 19. století, jíž dominovaly přísně symetrické záhony s velkými květinovými plochami ostře kontrastujícími se sytými odstíny zeleně keřů cizokrajných trvalek a exotických stromů. Jeho práce je třeba na pohlednici z roku 1900:
Popelčin zámek Moritzburg a histopady
Velmi populárním výletním cílem Čechů je záměk Moritzburg. Proslavil jej český režisér Václav Vorlíček, který tu natočil v polovině 70. let 20. století pohádku Tři oříšky pro Popelku. Zámek v té době spadal pod východní Německo a byl značně omšelý. Poslední desetiletí zámek přišel do velké obliby zejména ve vánočním čase, kdy se tu konává i výstava o filmu. Proudí sem davy lidí a tak byly získány prostředky pro jeho opravu. Až nyní je krásný, vyfešákovaný. Ještě při naší návštěvě bylo na předním portálu lešení, ale vše ostatní už je krásně opravené. Čili dnes vypadá mnohem lépe než za Popelky. Taky se tehdy natáčel zdálky a nebo ve tmě.
Při prohlídce nás nadchl histopad. Je to i-pad, který si dáte do češtiny a v každé místnosti jde bezdotykově nabít informacemi o dané místnosti a pomocí augmentované reality přenese do minulosti. Zejména do období baroka. Pak si sjedete všechny stěny a vidíte, jak vypadala obytná místnost včetně lidí, ohně v krbu, psů.
Okolí zámku tvoří krásný rybník uprostřed něhož stojí. Je tu plno velkých hus. Naštěstí neštípou, ani člověk nehoní. Nedaleko zámku se nachází lovecký Bažantí zámeček a jediný saský maják. Můžete se k nim projít. https://www.schloss-moritzburg.de/cs/hlavni-stranka/, vstupné 10 EUR. Popelčino schodiště:
Letní Drážďany
Nakonec jsme si pěšky prošli historické centrum Drážďan. Je to snadné, protože všechny po bombardování obnovené památky leží prakticky na jedné linii podél Labe. Semperova opera, Zwinger - ten se zrovna opravoval, rezidenční zámek saských kurfiřtů - má krásné nádvoří, Hofkirche, Frauenkirche - ten je obzvláště krásný a nábřeží Labe s Brühlovou terasou, akademií výtvarných umění - celá tato oblast se jmenuje balkón Evropy. Levně se do Drážďan dostanete jednoduše vlakem. Včasná jízdenka Evropa z Prahy stojí přímým rychlíkem, který jede jen 2:26 h, 364 Kč. Pokud chcete cestovat po Sasku, můžete si koupit celodenní jízdenku Elbe Ticket za 300 Kč. Já jezdívám na ni. Ke koupi je až na území Ústeckého kraje a je ideální na národní park Českosaské Švýcarsko, Drážďany, Míšeň, zkrátka cokoliv, co je na vlaku VVO z Děčína. http://www.kr-ustecky.cz/jizdenka-labe-elbe/ds-98825