Národní park Pieniny ze slovenské i polské strany
Mám pro Vás další slovenský tip na výlet. Za Vysokými Tatrami se na slovensko-polské hranici nachází divoká řeka Dunajec. Kolem ní se rozprostírá neobyčejně malebný národní park Pieniny http://pienap.sopsr.sk/. Vyrazili jsme sem na výlet. Jednu polovinu jsme věnovali polské a druhou slovenské straně. Nejprve mě zarazilo, že Pieniny nejsou žádné velehory. Na fotkách sice vidíme špičaté skály. Výška nejvyššího vrcholu Vysoké Skalky je však jen 1050 metrů. Pieniny jsou součástí bradlového pásma, které se nachází na rozhraní vnitřních a vnějších Karpat. Tím pádem mají komplikovanou geologickou stavbu z atraktívních skalních stěn a špic rozmanitého tvaru. Jsou zhruba 200 km od českých hranic. My jsme jeli autem horem přes Slovensko a pak jsme to střihli přes Polsko, protože to je rychlejší a jednodušší cesta než podjíždět celé Vysoké Tatry z jihu. Však uvidíte, kudy Vám navigace hodí cestu.
Národní park Pieniny
Na území Pienin byl vyhlášený první medzinárodní přírodní park v Evropě už v roce 1932. Národní park, jak jej známe dnes, vznikl v roce 1967. Je nevelký s rozlohou 2125 ha.
Polsko
Niedzica hrad Dunajec v Polsku
První den trávíme v krásném Polsku u Čorstýnské přehrady. Parkujeme přímo pod hradem Dunajec v městečku Niedzica. Vstupné stojí 19 ZL https://zamekniedzica.pl/?lang=en. Do hradu se chodí na klasickou průvodcovanou prohlídku. Byli jsme překvapeni, že polskému výkladu vcelku rozumět šlo. Určitě doporučuji jít dovnitř, protože se dostaneme v hradu až nahoru na parádní vyhlídky na celou přehradu.
Přehrada Jezioro Czorsztyńskie
Kousek za hradem je přehradní zeď, na které najdeme 3D obraz moci živlů. Musíte mít přesný úhel a trochu přihulit barvy, aby vám efekt vyšel tak dobře, jako tady na obrázku, který si půjčuji z internetu, protože takto to bylo myšleno.
Plavba po přehradě ke druhé zřícenině
Dole pod hradem jsme viděli krásné přístaviště a nastoupili na loď na okružní 50 minutovou plavbu k další zřícenině Zamek w Czorsztynie. Plavba stojí příjemných 20 Zl. Ty ceny v Polsku jsou super, že? http://www.jezioroczorsztynskie.com/vyhliadkova-plavba.html. Plavbu určitě nevynechejte - pohledy na hrad z vody jsou vrchol romantiky.
Kostel sv. Michaela Archanděla v Debně UNESCO
Na konci jezera se najdete v malé dědince Debno UNESCO dřevěný kostelík - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_Archanio%C5%82a_w_D%C4%99bnie.
Slovensko
Červený kláštor a lietajúci Cyprián
Centrem slovenské strany Pienin je osada Červený Kláštor. Je tu historický areál na mě tedy hodně depresivně působícího kartuziánského kláštera http://www.muzeumcervenyklastor.sk/vstupne/. Je spojený s legendou o létajícím mnichovi Cypriánovi (vynálezci, který se pokoušel sestrojit létající stroj pro člověka). Vstup do kláštera je 3 EUR a můžete si vybrat, jestli půjdete se skupinkou s výkladem nebo sami. U kláštera je sice i občerstvení, ale k tomu řeknu jen tolik, že existuje rozdíl vesmíru v kvalitě občerstvení na polské a slovenské straně. Takže skvělé jídlo v restauracích jsme našli zejména na polské straně.
V řece Dunajec jsme se také smočili. Je ledové, ale jde to. Dětem to nevadí vůbec. Jsou v proudu studené vody desítky minut plné radosti.
Nejlepší je splavování Dunajce na pltích
Vůbec nejlepší, co jsme v Pieninách zažili, je splavování Dunajce na vorech, kterým místní říkají pltě. Jsou to dřevěné konstrukce, na které rovnoměrně pltníci rozesadí osazenstvo a vypllouvá se na 12 km a přes 2 hodiny trvající plavbu. Auto jsme nechali v Majerech u pltníků http://www.pltnictvo.sk/. Stojí 14 EUR. Bavili jsme se výkladem cestou. Připluli jsme do Červeného Kláštora a dál pod ikonickým vrcholem Tři koruny. Řeku potom spolkne soutěska a pluje se nádhernou přírodou v sevření skal. Řeka je rychlejší, míjíme Jánošíkův skok a nakonec připlujeme do posledního slovenského bodu Lesnica. Dál plují už jen polské vory do polského lázeňského městečka Szczawnica. V ní je možnost jet lanovkou na vrch Palenica https://www.pkl.pl/palenica/palenica.html. Tak tam jsme nebyli. Jakmile se tam dostanu, udělám článek.
V slovenské Lesnici po vystoupení z lodi se musí dojít podél potoka asi 1 km k penzionu Pieniny. Tam už hrála gorolská muzika a mohli jsme si dát pořádné jídlo. Penzion poskytuje dodávkami kyvadlovou dopravu za 4 EURa zpět do Červeného Kláštora a Majer. Takže se nebojte, zpět k autu se dostaneme bez problémů. Tak, výlet máme za sebou a už vím, že se sem vrátím.