Kazachstán sever - Nur-Sultan a Burabay
Nur-Sultan (Astana)
Naše kazašské dobrodružství jsme započali v hlavním městě Nur-Sultan, dříve Astana, kam jsme přiletěli s Wizzair z Budapešti začátkem července. Jde o nově vystavěné město uprostřed stepi, které se roku 1997 stalo hlavním městem země. Od roku 2019 se jmenuje Nursultan podle křestního jména prvního a dlouhou dobu jediného prezidenta Nazarbajeva. Ten vedl samostatný Kazachstán od rozpadu Sovětského Svazu v roce 1991 až do roku 2019, kdy náhle podal demisi. Trošku autoritářský systém, nicméně právě tyto umožňují ohromnou výstavbu, jakou vidíme v moderních asijských městech typu Dubaj, Abú Dhabí, v čínských velkoměstech a nebo třeba v Singapuru. Podobné je to i tady – spousta mrakodrapů, přesně vymyšlený plán rozmístění hal, stadionů, divadel a monumentů. Vše má svůj plán a význam. Nursultan je už čtvrté jméno tohoto města – pěkný galimatyáš, že? Zatím je v novém městě 345 000 obyvatel s plánem rozšířit na 1000 000. A je tedy pátým nejobydlenějším. Dříve byla hlavním městem země dvoumilionová Almaty na jihu země opírající se o pohoří Ťan Šan (o ní a jejím okolí v druhém článku). Jenže z důvodu hrozby zemětřesení a byznysu bylo rozhodnuto, že se vše přesune blíže Rusku o 1260 km severněji. A vystaví se nové hlavní město. Proto tu nevidíme žádnou starou zanedbanou budovu. Spíše spoustu rozestavěných novostaveb, rovinatou krajinu, spoustu jeřábů a nedokončených obytných budov, které už připomínají spíš moderní paneláky.
Co však městu nelze upřít, je čistota ulic (dokonce zde můžete dostat pokutu za špinavé auto) a opulentní květinová výzdoba. Jsou tu hotové lány květin. To muselo stát peněz, pomyslíme si.
Nur Alem Museum of Future Energy
https://qazexpocongress.kz/en/page_id=40
Je obrovská osmipatrová koule, kterou míjíme cestou z letiště v centru bývalého výstaviště EXPO. My jsme měli to štěstí, že jsme tam strávili 2 celé dny. Jeden den zabralo výstaviště a druhý celý den zabrala právě tato úžasná Nur Alem koule. Celého architektonického řešení se ujali Gordon Gill, kteří projektovali třeba Burj Khalifu v Dubaji a fakt se to povedlo. Je to fascinující muzeum, kde je každé patro věnováno jinému živlu. Kdybych byla školák a mohla se podle toho učit fyziku, přírodopis, byla bych do učení nadšená. Je tu názorně a prakticky vysvětleno celé fungování vesmíru a živlů zeměkoule. Něco tak high tech a názorného jsem v životě neviděla a neuvidím, protože jde o naprostý unikát. Sem vemte děti a nebudou spát nadšením. Za celý den jsme si ani nesedli.
Věž Bayterek s výškou 97 metrů nelze minout. Výška symbolizuje rok 1997, kdy se stal Nursultan hlavním městem. Tyčí se na pěším Nurzhol bulváru mezi dvěma zlatými mrakodrapy. Má symbolizovat strom života a zlatá koule nahoře má být zlaté vejce kouzelného ptáka Samruka. Celé spojení má energeticky přitahovat prosperitu do města. Místní věž s humorem přezdívají lízátko Chupa Chups.
Khan Shatyr připomíná stan. Je navržený architektonickým studiem Norman Foster. Je o zábavní centrum s atriovými obchody, restauracemi a nahoře se zeleným parkem. Měří 150 metrů na výšku a má průměr 200 metrů. Je to obrovský kužel/stan viditelný z velké dálky. Má i pláž se stálou teplotou 35°C s pískem dovezeným z Malediv, i když zimní teploty tu dosahují -40°C.
Prezidentský palác připomíná White House, akorát, že má na střeše modrozlatou kupoli jako orientální mešita. Kousek vedle je zvláštní organický tvar jako zabalené listy Kazachstan central Concert Hall.
Mezináboženská harmonie tu je dosažena tím, že každé náboženství má svůj vlastní velký svatostánek, z nichž nejhezčí jsou dvě mešity Hazran Sultan a Nur Astana. Nechybí ani kostely a synagoga.
Další budovy vypadají například jako skleněná pyramida (je kongresovým centrem), dolarová bankovka (ministerstvo financí), naprost cool design mají fotbalový a zimní stadion. Ten fotbalový se jmenuje Astana Arena a má dokonce otevírací střechu, což už člověk přestává chápat. Je prostě vidět, kam šly všechny ty peníze za ropu, kterou země má.
Mrkněte na video z Astany (Nursultanu) - autor je Pavel Tenyakov:
I obytné budovy jsou specifické. Jedna taková například připomíná stalinistickou architekturu podobnou té v Moskvě, ale v moderním hávu. Večer tu vše bliká, nejen výškové budovy, také mosty, fontány. Město je v létě večer příjemné, dětská hřiště zavírají až ve 23:00 (všimla jsem si, že tu mají - a prakticky všude v bývalém SSSR - naprosto opulentní a moderní dětská hřiště zdarma), protože je přes den opravdové vedro. Do té doby všude hraje podkresová taneční hudba. Mám podezření, že tu existuje i něco jako městský DJ:-).
Pozitivní je, že se stavělo nejen množství veřejných budov, ale také škol a univerzit. Když jste absolvent a chcete na post-graduál do zahraničí kamkoliv na světě, stát to zaplatí, ale musíte se vrátit a 5 let pracovat v Kazachstánu. Je tu vidět oproti Evropě spousta mladých lidí. 11 milionů obyvatel země z 19 bydlí ve městech. Najdete tu velký rozdíl mezi úrovní života ve městech a na zemědělském venkově. Kdo baží po penězích, odejde do města.
Národní park Burabay (jezera Borovoe)
Do nádherné přírody severního Kazachstánu jsme si zajeli z Nursultanu 3 hodiny vlakem. Souprava byla stejného typu, jako proslulý plackart transsibiřské magistrály. Otevřený vagón, v němž každá sedačka byla zároveň předělatelná na lůžko. I když jsme jeli přes den, dostali jsme při nástupu sadu čistého povlečení. Tu jsme sice nevyužili, ale rádi jsme si užili pohodovou jízdu rovinatým Kazachstánem v leže.
Přijeli jsme do stanice Kurort Borovoe. Zde ještě národní park není. Je nutné si vzít před nádražím taxíka a nechat se odvézt půl hodiny za přijatelný peníz do 40 km vzdáleného Burabay k nejznámějšímu jezeru Borovoe. Jsme asi 270 km od Nursultanu a 370 km od ruského Omsku. Našemu řidiči jsme řekli, ať pro nás odpoledne zase přijede v přesný čas a odveze nás zpět na nádraží, protože nám jel noční rychlovlak Talgo z Kurort Borovoe až do Almaty (přesněji nádraží Alma Ata 2).
Záštitu nad národním parkem má samotný kazašský prezident, protože zde má i své prominentní letní sídlo. V krásných borových lesích plných jezer a skal jsou ukryty četné lázeňské domy. Je to tu prostě výletní místo číslo jedna pro obyvatele hlavního města. http://parkburabay.kz/en
Za vstup se nic neplatí. Park je protkán množstvím stezek, z nichž některé jsou celé vystavené ze dřeva a některé jsou pro koně. Můžete tu strávit krásný den, pochodit po lesích a skalách kolem jezer. Po jezeře si lze půjčit loďku. My jsme si pronajali klučinu, který tu dělal brigádu a ten s námi vesloval doprostřed jezera ke skalnímu ostrůvku. V zahradní restauraci jsme si dali skvělý šašlik a kinkali a jeli na vlak směr jih do Almaty.
Mrkněte na video z národního parku Burabay - Borovoe - je dílem borců ze SkyViewKZ: