Budapešť - nejlepší vánoční trhy Evropy

Budapešť - nejlepší vánoční trhy Evropy

Adventní trhy v roce 2021

Jak nejlépe zvládnout svůj adventní den v Budapešti? Do Budapešti se dostanete autem, vlakem nebo zájezdem z ČR. Doporučuji začít svůj den v Budíně - na kopcovitém břehu Dunaje a až se stmíváním se přesunout do Pešti a vrhnout se do víru trhů. Rozhodně nespěchejte domů brzy odpoledne a dejte si v Budapešti dobré 3 hodiny za tmy. Tehdy má největší kouzlo a za tu dobu stihnete obejít to nejzákladnější z vánoční výzdoby, abyste neodcházeli s tím, že jste bohužel nestihli. Proto byste v Pešti poblíž baziliky svatého Štěpána měli být nejpozději v 15:00 - do té doby se můžete věnovat památkám kdekoliv jinde ve městě.

Připravte se na pořádný šok! 

Největší šok mi v Budapešti přivodili lidé, kteří tady tvoří perfektní atmosféru plnou radosti a veselí. Mix národností a jazyků je kurnik příjemný. To třeba nemáte na trzích v Polsku, kde přece jen jste Vy a Poláci. Vzácně někdo jiný. V Budapešti jsou všichni. A všichni se sem přijeli bavit. Z každého rohu na mě sálalo teplo lidské pohody. Ono se jinak cestuje v létě, kdy je situace všude dobrá a člověk to bere jako samozřejmost a jinak v zimě, kdy je 3/4 okolí sevřeno v kleštích utrpení a hluboké společenské krize. Tu najednou energie uvolněných skupinek přátel, rodinek a zamilovaných párů, kteří řešili jen a jen život se jeví jako sci-fi zázrak z jiné planety. Ano, večer se na některých úzkých místech budete muset prodrat davy, ale pesimisty mohu uklidnit - byla jsem zde 3x v době nejhorší zdravotní krize v Česku a - buď věříte nějaké esoterice, že přes nadšení nemoc nemůže, nebo je Pfizer geniální - zkrátka, ťukám na dřevo, vše v naprostém zdraví. Tak jak vidíte na obrázcích, se i stalo: veselí, radost, slavnostní atmosféra, sváteční naladění, vánoce jsou tady. Musím ocenit snahu města situaci zvládnout a dát tomu šanci. Pokaždé jsem z toho žila celý týden a přijela vždycky nabitá na celé dny dopředu. Nemohla jsem se dočkat, až do geniální Budapešti pojedu zas a zas. Letos se to tady prostě povedlo pokaždé. Je to něco jako Sárvár - další fantastická maďarská záležitost, která se povedla tak, že se můžete 20x vrátit a vždycky budete na spokojení na max.

Vstupní podmínky do Maďarska

Aktuální vstupní podmínky pro Maďarsko najdete na MZV https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html. Během naší návštěvy platil volný vstup do Maďarska, avšak lázně v Budapešti a dva vánoční trhy vpouštěly jen očkované a lidi po prodělání.Na trh bez kontroly nejde vstoupit - chodí se po jednom a ukazuje se občanka či pas a k tomu Tečka nebo potvrzení stažené z www.ocko.uzis.cz.  

Jak si rozvrhnout den v Budapešti

Podobně jako Praha, je i Budapešť rozdělena řekou na dvě zcela odlišné části. Tu s hradem (Buda/Budín), kde to žije spíš přes den a tu, kde je vše ostatní (Pešť) a žije to tam non stop. Proto radím za světla volně projít místa jako Citadela se sochou Svobody, Budínský hrad (nebuďte zklamaní, že na hradě neustále probíhají stavební práce - toto trvá už celá desetiletí - zde nazapomeňte sejít až dolů k nově opravené jízdárně a užijte si nádherný pohled na schodiště, rovněž je nově opravená vstupní brána a je tu i malý vánoční trh s betlémem), Rybářská bašta (má svůj stánek s punčem) a Matyášův chrám. Hradní část je na seznamu UNESCO. Upozorňuji, že pozemní lanovka na Budínský hrad je také v opravě a rozjede se až někdy v roce 2022. Stejně tak se opravuje Řetězový Széchenyiho most. Je uzavřený do konce roku 2022. Doporučuji dostat se na druhý břeh Dunaje jednoduše Metrem M2, které je na náměstí Batthyány Tér pod Rybářskou baštou. Stačí k tomu lístek na 3 zastávky za 300 Ft, půlhodinový lístek stojí 350 Ft. Pokud chcete rovnou na trhy, jeďte dvě zastávky na Deák Ferenc tér. Jen přes Dunaj stačí jet jednu zastávku  na Kossuth Lájos Tér. Má východ hned u Parlamentu. Do Parlamentu můžete i na prohlídku interiérů, které jsou neskutečné. Opravdu něco takového jen tak není k vidění. Musíte koupit vstupné online dost předem https://www.parlament.hu/web/visitors/visiting. Od něj projděte k památníku Holocaustu v podobě bot na nábřeží Dunaje (je to památník zmasakrovaných Židů, kteří si museli vyzout boty a poté byli zastřeleni a vhozeni do Dunaje). Velmi silné místo. Volně lze pokračovat po nábřeží a přes Szechényi István tér na Zrínyi ulici k prvnímu vánočnímu trhu před bazilikou svatého Štěpána I. krále. Největší chrám Budapešti je přístupný zdarma za dobrovolné dary (návrh je 1 EUR), za vstup na kupoli se platí. Poté se můžete vrhnout do víru trhů. Soustřeďte se na to, abyste tady byli za stmívání a tmy, protože tou dobou je nejlepší vánoční atmosféra a spouští se videomappingy. Jedou vždy v celou a půlhodinu. Dál přejděte na Alžbětino náměstí, kde je 65 metrů vysoké ruské kolo, vánoční stánky. Pokračujte na Fashion Street, celou ji pomalu projděte a kochejte se výzdobou a proměnlivou barevností stromku a fasád. Poté jděte na trh na Vörösmarty náměstí. Tady je nejlepší videomapping. Rovněž v celou a půlhodinu. Budapešť jde krásně obejít pěšky, ale kdo si chce pomoci metrem nebo tramvají, doporučuji zkusit slavnou žlutou tramvaj č. 2, která jede krásnou panoramatickou jízdu podél nábřeží Dunaje v Pešti. Web MHD je zde: https://bkk.hu/

Budínský hrad

Budínský hrad je bývalé sídlo uherských králů, nyní volně přístupný bez vstupného. Nachází se v něm státní instituce typu Národní galerie, Národní knihovna. Je na seznamu UNESCO, avšak stále na něm pokračují rozsáhlé stavební práce. Byl těžce poškozen během 2. světové války a po válce za socialismu byl obnoven spíš jen narychlo v hodně hrubých obrysech. Postrádá historickou výzdobu, špaletová okna, detaily, pěkné zdobení fasád. Zkrátka zblízka spíš vypadá jako nějaká stará škola nebo poliklinika než královský hrad. Do své původní krásy ze začátku 20. století se postupně vrací a ještě to chvíli potrvá. Proto pokaždé, když sem přijdete, najdete něco nově opraveného a upřímně žasnete. Čerstvě otevřená je krásná brána s turulem. Turul je maďarský mytologický tvor a státní symbol. Připomíná orla. Dalším symbolem je havran se zlatým prstenem v zobáku - to je zas znak Matyáše Korvína, který si ono přízvisko Corvinus (corvus latinsky havran) zvolil sám a nechal vymyslet několik legend o havranovi, který ke zlatému prstenu přišel. Zatímco naživo asi nikdy žádného prsten kradoucího havrana neuvidíte, na Budínském hradu jich najdete hned několik. Schválně mějte oči otevřené. Mnohé části hradu jsou úplně nové, postavené doslova na zelené louce na místě původních historických budov, které jste na dřívějších návštěvách Budapešti neviděli. Prostě tam dřív nebylo nic a najednou nová historická budova. Wow Hungary. Zde stojí naše skupinka před sídlem prezidenta Jánoše Ádera - Sándor pálácem. 

Královská jízdárna a Stráž vstaly z popela

Rozhodně si na Budínském hradě najděte čas sejít dolů po zbrusu nových schodech u nové kavárny - Královské stráže a vychutnejte si pohled na krásně postavenou Královskou jízdárnu https://foorseg.hu/lovarda-rendezvenyter/. Obě budovy s schodiště doslova povstaly z popela. Před pár lety po nich nebylo ani památky a najednou tu stojí. Jsou to skvosty. Hned vedle je národní knihovna ještě v původním socialistickém hávu. Před nimi se nezapomeňte vyfotit v odrazu skla. Až tam budete, pochopíte, co myslím. Podívejte se na staré mapy, kdy tam nebylo ještě nic, než hromada písku https://goo.gl/maps/pwvQ65J4e8tZ6ZuG6

Nově opravená brána s Torulem - i zde najdete vánoční stánky

Hunyadi nádvoří na Budínském hradě - průchodem v rohu projděte na savojskou terasu se sochou generalissima Evžena Savojského 

Socha svatého Štěpána I. krále a Matyášův chrám na hradě

Fontána krále Matyáše

Rybářská bašta

socha svatého Štěpána I. krále

Rybářská bašta

památník holocaustu v Budapešti boty na břehu Dunaje

Parlament

Parlament

slavná tramvaj číslo 2 jedoucí po nábřeží Dunaje

Metro M2 právě podjíždi řeku Dunaj

bazilika svatého Štěpána

skutečná ruka skutečného svatého Štěpána I. krále - musíte si na ni posvítit za 200 Ft

interiér baziliky

Za Štěpánem, na Sas utca 20-22, je street art malba na zdi domu. Stáhněte si na Lara AR app https://apps.apple.com/hu/app/lara-augmented-reality/id834864503. Když na malbu na domě namíříte svůj telefon, spustí se pohádka.  Takto to pak vypadá https://youtu.be/hnR7kVH7Lis?t=25.

Kde najdete adventní trhy, na co si dát pozor

V centru najdete dva velké areály adventních trhů, které jsou obehnány ploty se vstupem pouze pro očkované a prodělané: na náměstí přes bazilikou sv. Štěpána I. krále a na Vörösmarty náměstí. Jsou u nich dvě vstupní brány z každé strany jedna se security kontrolou covid pasů a občanek. Děti do 18 let nemusí prokazovat nic, pokud jsou s rodiči, prarodiči nebo opatrovníky - bere se v potaz jen status dospělého. Vyjít ven z trhů také musíte pouze specifickou bránou. Dávejte si pozor k večeru, kdy se trhy zaplní místními a tvoří se dlouhé fronty. To  jsme zažili hlavně na Vörösmarty. Nezapomeňte, že zde jsou volně přístupné i běžné kavárny a restaurace. Maďarsko žádná omezení na tyto nezavedlo. V sobotu vesele hospody a kavárny praskají ve švech, což je příjemný pohled.

ryba na vánočním trhu

chybět nemůže ani tradiční trdelník na dřevěném uhlí

na trhu u baziliky se můžete vyfotit u srdíčka

postranní ulička s trhy z pravé strany baziliky

Trhy mají pravidlo, že stánky s jídlem musí obsahovat alespoň jednu položku, která je za 1500 Ft. Stánky se snaží prodávat co největší a tedy dražší porce, proto najdete obrovské trdelníky, velké porce masa, langoše se všemožnými topingy. Jídlo se konzumuje buď u pultu vestoje, nebo u stolečků se židličkami a lavičkami. Dávejte si pozor v postranní uličce na pravo od vchodu do baziliky na stánek s čabajkami. Mají sice ochutnávku zdarma, ale přehnanou cenu 2.3000 Ft za 100 g - za tuto cenu koupíte celou dlouhou dvouklobásu v běžném řeznictví nebo prodejně s delikatesami. Za trdelník chtěli 1500 Ft. Svařák stál 900 Ft - 1200 Ft. Naše ryba s bramborami s cibulí stála 4500 Ft. Koupili jsme si jednu porci pro dva a bylo. Vynikající svařáky prodávají také různé hotely a restaurace na ulici za stejnou cenu jako na trzích. Zkuste, mnohdy jsou lepší jak ty z trhu. My jsme si třeba oblíbili svařák před luxusní restaurací Dunacorso https://www.dunacorso.hu/en/ na nábřeží. Sem jděte večer - je tu krásný pohled na nasvícený Budínský hrad a procházka podél řeky. 

Veškeré stánky na vánočních trzích přijímají pouze platební karty, a to na specifických termínálech, kde před naskenováním karty musíte zmáčknout na displeji 0% - to znamenábez spropitného. Stánky mimo oplocené trhy normálně přijímají cash, když jim řeknete (teď mě napadá, že možná i stánky uvnitř trhů, já na nich cash neplatila, tak vlastně nevím). Ale čeká se spíš, že budete platit kartou. Plaťte kartou vždy ve forintech. Hlavní trhy mají také možnost nabít si hotovostí nabíjecí karty na konzumaci. To vůbec nedoporučuji. Tyto karty stojí zálohově 500 Ft a měly by se pak vracet. Nevím o případu, že by toho někdo využil. Tentokrát si prostě forinty moc nevyměňute. Hotovost se Vám bude hodit na veřejných toaletách, kde jsme platili 250 Ft cash. Takto vypadají terminály a jsou opravdu na každém stánku:

Co na trzích nekupovat

Na trhu nedoporučuji kupovat to, co seženete ve stejné nebo lepší kvalitě v kamenném obchodě s bezprostřední blízkosti trhů. Konkrétně langoše. Na trzích prodávají malé, drahé, studené. Přitom perfektní čerstvé horké langoše prodávají v uličce před Štěpánem, Zrínyi 14 - můžete si ho sníst v teple, je větší, levnější, chutnější, mají tam WC zdarma, kde si umyjete ruce. https://goo.gl/maps/ddaup5N2VgZXFo2q9. Jiné langošárny jsou i na Alžbětině náměsti na pravé straně. Stejné je to s štrůdly, které jsou na trzích obyčejné a drahé, přitom v malé sámošce hned za Štěpánem mají stejně dobré a několik druhů za méně, na rohu Révay köz a Bajcsy-Zsilinszky út 15c https://goo.gl/maps/qV29NbLoQQ8K5zXC7. Výše jsem dávala tip na tržnici na Báthyanny tér u metra https://goo.gl/maps/LDwJBfHT16pG7Q5z5 a samozřejmě je velkým tahákem ikonická tržnice Vámházhttps://goo.gl/maps/35UswPioLn71eckT6, ale ta je daleko a zavírá v sobotu brzy. Dostanete se k ní třeba stylově tramvají 2. Sem tam ve městě najdete Coop, Aldi nebo Lidl v malé verzi. Dalším tipem, který jsem již zmiňovala výše, jsou svařáky mimo trhy. Dělají je hotely a restaurace a nabízí ve várnicích na ulici. Opět se platí kartou.

Fashion Street

Velmi atraktivní oblastí v době vánoc je v Budapešti Fashion Street. Rozhodně ji nevynechejte, protože její budovy mají suverénně nejopulentnější vánoční světla, barvy měnící fasády, uprostřed je i bílý měňavý vánoční strom. Je tu butik čokoládovny Lindt a jejich nafukovací medvídek.

Další oblastí, kde najdete trochu té vánoční atmosféry je prostor před radnicí a Alžbětino náměstí s kolem. Zde jsou stánky jak s občerstvením, tak s řemeslným zbožím a suvenýry. Nejvíc suvenýrů však pořídíte v běžných  kamenných obchodech v okolí Vörösmarty. Na vánoční trh na Vörösmarty si vystojíte na vstupní kontrole pořádnou frontu:

Alžbětino náměstí je volně přístupné a stánky má taky - některé jsou celoroční.

Ve večerních hodinách (po 16:30) probíhá v pravidelných intervalech videomapping na fasádě baziliky sv. Štěpána a cukrárny Gerbeaud i se zvukem. Tou dobou celá zhasne, zhasnou i vánoční stromek, aby bylo co nejlépe vidět. To si nenechte ujít a na projekci si určitě počkejte. A hned přejděte na druhou projekci. 

Užitečné linky:

Vstupní podmínky do Maďarska: https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html. 

Oficiální stránky vánočních trhů: https://budapestikaracsony.hu/ 

Budínský hrad a Rybářská bašta: https://budavar.hu/budai-var/

MHD a pozemní lanovka na hrad: https://www.bkv.hu/hu/jarmuveink/siklo_menetrend/?/hu/jarmuveink/siklo_menetrend/

Bazilika: https://www.bazilika.biz/

Ruské kolo: http://oriaskere k.com/en/

Užijte si krásnou Budapešť a vyrazte co nejdřív, ať trhy stihnete. Nikdy nevíte, jestli to nejsou poslední vánoční trhy v dějinách lidstva:-)... a nezapomeňte na děti - pro ně to je velký zážitek, za který Vám budou vdeční.

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska