17 tipů v 17 zemích (megapřehled 2019)

17 tipů v 17 zemích (megapřehled 2019)

V roce 2019 jsem navštívila 17 zemí a připravila jsem pro vás 17 cestovních tipů:

1. Itálie Lombardie - v zimě kouzelná místa bez lidí

První výlet v lednu byl z Ostravy do italského Bergama. Letenka stála jen 129 Kč/směr. Když vidíte podobné ceny v zimě, využijte toho. I v zimě je všude krásně. Důkazem toho byla návštěva jezera Lago Como, kde jsou luxusní rezidence, natáčel se tu James Bond. Naše základna byla v městě Bergamo, které je samo o sobě krásné a stojí za návštěvu. Taky ukažte mi nějaké italské město, které by nebylo krásné. Z Bergama jsme jeli vlakem za 5,50 EUR do městečka Varenna. Po jezeře jsme pluli trasu Varenna-Menaggio-Belagio-Varenna. Překvapilo nás, že v lednu na jezeře v městečkách jsme téměř nepotkali člověka a na lodích, které by běžně pojmuly 100+ osob nás bylo kolem 10. 

 

TIP 1: Pokud jste 2 dospělí a máte 1-2 děti, na jezeře Lago Como si kupte Happy Family ticket, je za cenu dvou celodenních dospělých lístků a vaše děti po jezeře plují zdarma. 

 

Za návštěvu určitě stojí i samotné město Bergamo, které má letiště pro nízkonákladové letecké společnosti. Většina lidí z něj míří do Milána. Je natolik zajímavé, že mu budu věnovat samostatný článek.

 

 

2. Čína - bez víza do centra velkoměst

V únoru jsme se vydali na výlet přes Peking do Singapuru. Letěli jsme přímým letem z Vídně. Letenku jsem ulovila víc než půl roku předem v akci Air China. Letenka nestála ani 7000 Kč, jenže, měli jsme open jaw - tam Vídeň-Peking-Singapur a zpět Bangkok-Peking-Ženeva. Dokupovala jsem ještě s Air Asia přelety Singapur-Krabi a Krabi-Bangkok a pak EasyJet Ženeva-Vídeň. Takže letenky vyšly něco přes 10 tisíc Kč. Viděli jsme spoustu míst.

V Pekingu jsme měli na přestup 21 hodin, perfektní možnost prohlédnout si Zakázané město v centru Pekingu. To je tak obrovské, že klidně zabere celý den. Je omezeno na 89000 lidí denně, takže v létě jděte raději zavčasu. V zimě to bylo v pohodě. Dokonce vymrzlo tak, že jsme měli v Pekingu naprosté azuro, ani náznak smogu.  Chvíli jsme zvažovali i Velkou čínskou zeď, to bylo ale příliš velké časové riziko - počítejte, že vám zabere aspoň 8 hodin. 

 

Tip 2: Máte-li v Pekingu dost času na přestup, využijte jej k bezvízové návštěvě města. Jděte na přepážku 144 hour visa free transit pro dočasnou povolenku ke vstupu do města. Musíte mít letenku z jiné země, něž do které odlétáte a cílem vaší cesty nesmí být Čína. 

  

3. Singapur - rozvinutá místa mají chytré způsoby, jak ušetřit

Z mrazivého Pekingu jsme přiletěli do horkého Singapuru. Bydleli jsme v hostelu hned u vchodu do metra Chinatown. Jakmile si trochu zvyknete na místní šílené vedro, zjistíte, že Singapur je fakt skvělé město. Věnovali jsme městu 5 dnů a vydrželi bychom déle. Je tu mnoho etnických čtvrtí - malá Indie, arabská, malajská muslimská čtvrť, Marina, jedna lepší než druhá. Večer jsme šli na světelnou show do Gardens by the Bay a na novoroční ohňostroj - začínal čínský lunární rok prasete. Na spoustu míst se tu dostanete zdarma bez vstupného.

 

Nejvíc se nám líbilo na ostrově Sentosa. Nejenže jsme bydleli v parádní klimatizované chatce přímo v džungli kousek od pláže Siloso Beach, nad hlavami nám přitom jezdily lanovky, byla tam i zipline a zábavní park Universal Studios. Ale kyvadlová doprava po ostrově byla úplně zdarma! Stačilo se na ostrov dostat singapurskou monorailkou a pak už všechny okružní linky jezdily zadarmo.

 

  

TIP 3: Ušetřit na vstupném do Gardens by the Bay a Universal Studios můžete, když si koupíte combo vstupenky. Podobně ušetříte i v Dubaji prostřednictvím Groupon. Zkrátka i místa s vysokým vstupným poskytují slevy.

  

4. Thajsko - ano pro rodiny s dětmi, když si dáváte pozor na hygienu

Přeletěli jsme na letiště Krabi a přejeli na ostrov Koh Lanta, později na pevninu Aonang, abychom se dostali na letiště v Krabi. Thajsko je zemí, kde lidé zdaleka nemají životní úroveň, na jakou jsme zvyklí. Proto se místní snažte všemožně podpořit, aby se měli lépe. Bydleli jsme u obyčejné muslimské rodiny, byli moc fajn milí hodní lidé. Velmi nápomocní. Jejich příbuzní nám zařídili výlety. Musím ale uznat, že v Thajsku mají  perfektně zorganizované služby, dopravu vždy ode dveří ke dveřím na korbách malých náklaďáků, všude se dostanete lodí.

Nejvíc se nám líbily výlety na neobydlené ostrovy s neuvěřitelnými plážemi. Na ně jsme vyráželi obden. Navštívili jsme Koh Rok, Ko Hong a Koh Talabeng. Náš kamarád Lojzek přes naše varování si zaplatil výlet na slonech a smutný jej přerušil. Opravdu na slonech nejezděte. Nenechte si nakukat, že je tu zachraňují apod. Na slonech se prostě nejezdí.

Radost mi udělalo, že se tam dítě na korálových útesech naučilo šnorchlovat a dobře plavat. Počítejte s tím, že na plážích v národních parcích musí mít děti i v plytké vodě záchrannou vestu. Někdy jsou v Thajsku dost velké odlivy a děti ocení, když mají k dispozici bazén. Dokonce se dítě vody z bazénu nalokalo (klasika že?) a nemělo žádné zažívací potíže. Dokonce na jednom výletě nám dali tác a na přímo na něm byl pokrájený ananas a meloun. S chutí jsme jej snědli, pak jsme proplouvali mangrovy plnými opic a ty naskákaly do lodi a snědly z tácu všechny slupky od melounů.

Nejsem naivní, abych si myslela, že ti chlapi tác od tlapek opic opláchli než na něj dali nové ovoce. Přesto nám nic nebylo. Sice jsme dodržovali všechny hygienické zásady prevence, pili pouze balenou vodu, i na čištění zubů, brali probiotika a B-komplex. Ale komáři v únoru nebyli a z drobných prohřešků, kterých se čas od času zejména děti dopustí (jedí rukama, loknou si sladké vody) se vůbec nic nestalo. Takže asi na tom jižní Thajsko špatně z hlediska hygienických rizik až tak nebude. Přesto zejména v období dešťů buďte opravdu na pozoru. Mohou tu být komáři a proti horečce Dengue není očkování. Silný repelent je nutností. Jinak se sem standardně očkuje žloutenka, břišní tyfus a někdo si dává vzteklinu. Z vašich zkušeností je zdravotnictví v Thajsku na vysoké úrovni. Takže další země, které se bát nemusíte. Jen je třeba pamatovat, že tropy jsou tropy a je to stále rozvíjející se země. 

  

Tip 4: Thajsko a jeho jižní turistická část je v suché sezóně (naší zimě) vhodná pro návštěvu rodin s dětmi. Na svých cestách se snažte podpořit místní lidi, aby vaše peníze končily v kapsách těch, kterým to pomůže. Mezinárodní hotelové řetězce a aerolinky bohužel odvádějí naše peníze do jiné země. Nutno říct, že místní z toho mají alespoň tu zaměstnanost, ovšem lépe uděláte, když se rozhodnete pro bydlení, výlety a jídlo vyloženě z lokálně vlastněných podniků. Koneckonců šméčkaře a obírače turistů většinou člověk pozná.

 

5. Švýcarsko - i v drahé zemi se dá cestovat zdarma 

Do Ženevy jsme přiletěli ráno a hned nás uvítal kouzelný východ slunce nad jezerem. V zimě je město ráj pod bílým Mont Blancem. Vysoký vodotrysk na jezeře jede i v zimě. Celý den nám svítilo slunce a tak přechod z tepla do zimy byl bezproblémový. 

 Tip 5: Do města se z letiště v Ženevě dostanete zdarma vlakem na free ticket, který si vyzvednete v automatu u vyzvedávání zavazadel.

 

6. Belgie - nenechávejte ležet příležitosti, využívejte jich

Viděla jsem akci Regiojetu na novou zastávku Brugy za 399 Kč. I když cesta autobusem z Prahy trvá 13 hodin a ještě musíme jet 4 hodiny do Prahy, hned jsem po lístcích skočila. Byly na první dubnový víkend. Vůbec se nebojte nočních přejezdů. Autobusy vás zavezou úplně k centru města, které celé projdete pěšky. Mám moc ráda malá města, kde nemusíte zkoumat městskou dopravu. Brzy ráno tu ani žádní turisté nebyli a koncentrovali se jen na hlavním náměstí.Strávili jsme tu krásné dva jarní dny.

Dávala jsem výzvu na facebook, aby se přidali lidé a nikdo se nepřidal. Až jsme se vrátily, chodily zprávy: škoda, že jsem nejel(a). To bývá často. Někdy je to i prostá otázka umění využití příležitosti. Když mám čas, peníze a mám s kým jet, je to jasný impulz: jeď. Kdy jindy by ses sem dostal? Stejné to bylo se zaváděcími letenkami na ostrov Lanzarote, už nikdy od té doby nebyly za 19,90 EUR, stejně tak už nikdy nebyly letenky do Gdańsku za 19 Zlotých. Jistě, není to jen o penězích, řeknete si: však tam můžu kdykoliv za plnou cenu, ale jen málokdo to opravdu udělá. Protože ta perfektní příležitost byla třeba jen jedna. A tak se kdykoliv změní na nikdy.

  

Tip 6: když vidíte mimořádnou nabídku, která se nemusí opakovat, skočte po ní. Pokud cítíte: tam bych jel(a), to bych fakt rád(a) viděl(a), bez váhání to udělejte. Lítost, až si budete prohlížet fotky těch, kteří našli odvahu rychle jednat, vám jen přidá zbytečnou hořkost v srdci. Sledujte akce našich dopravců jako je Regiojet, LeoExpress nebo Flixbus a můžete vyjet za mimořádné ceny.

  

7. Německo - jezděte na krátké výlety za "čáru"

Málokdy se z východu Moravy dostanu do Německa. Proto jsem okamžitě využila příležitost při přednášce v Železné Rudě, která leží na bavorské hranici k výletu do Pasova. Vidíte, už zase využít příležitost. K mání je plzeňská krajová jízdenka ČD s německým příhraničím a lidé se mohou na ni dostat až do Pasova nebo Regensburgu. Stojí 269 Kč Jenže! Chyba lávky. Jízdenku nešlo koupit. Musíte si ji koupit na pokladně ten den, kdy cestujete. Nejde koupit předem.

Pokladna v Železné Rudě už byla zavřená a druhý den brzy ráno ještě nebyla otevřená. Dál jde jízdenka koupit u průvodčího. Ale českého průvodčího, jenže jsem jela prvním ranním německým spojem. Nakonec jsem musela vstát asi v 4:30 ráno a čekat na českého průvodčího prvního ranního spoje, kterým jsem ani nejela, chytnout jej za rukáv a požádat ho, jestli by mi tu příhraniční jízdenku prodal, i když s ním nejedu. A prodal. Kdybych si koupila zpáteční bavorskou jízdenku, stála by mě 43,80 EUR. Takto jsem zaplatila 11 EUR. Říkala jsem o tom lidem v Železné Rudě na přednášce - kolik si myslíte, že o tom nemělo ponětí a Pasov ani v životě nenavštívili? Někdy prostě máme státní hranice v hlavě a za "čáru" nás nenapadne jet. 

 

 

Tip 7: Pokud chcete na výlet vlakem kousek za naše hranice, podívejte se, jestli spadá do mapky zlevněné krajské nebo celodenní síťové jízdenky+příhraničí. Zejména v západních zemích jako Německo a Rakousko ušetříte majlant. Příklad jízdenky je na webu Českých drah. Existují i regionální EURO Nysa ticket nebo Elbe ticket. Zkrátka vyplatí se mrknout na internet, protože na nádraží vám kolikrát bohužel sami od sebe neporadí.

 

8. Portugalsko - projeďte z bodu A do bodu B a nevracejte se zpět do bodu A

Portugalsko jsme jeli s Vámi přes květnové svátky ve skupině 10 osob. Letěli jsme tam do severního města Porto, celé Potugalsko jsme postupně projeli až na jih kombinací vlaků a dálkových autobusů a odlétali jsme z jižního města Faro. Bylo by zbytečné se vracet zpět do Porta. Celý itinerář kde co koupit a jak ušetřit na dopravě, bude brzy zde na blogu. Proto další tip zní:

  

Tip 8: pokud plánujete projet některou ze zemí z jednoho konce na druhý, nekupujte si zpáteční letenky do jednoho města. U nízkonákladových letenek si kupte zvlášť letenku do bodu A a zvlášť letenku z bodu B. U klasických aerolinek si kupujte open jaw/multicity letenky. Na jednu letenku přiletíte do jednoho města a odletíte z jiného města. Většinou vás to nestojí téměř nic navíc a ušetříte spoustu času a peněz zbytečným vracením se do místa příletu.

 

9. Rakousko - periférie velkoměst mají příjemný lokální charakter 

Vídeň - letos jsem byla v Rakousku jen na "technických" zastávkách ve Vídni. Přesto i během pár hodin, kdy nebyl čas projít centrum, má Vídeň co nabídnout v každé městské části. U hlavního nádraží jsme prošli v létě nádherný park Belvedere (vstup do parku je zdarma) a v Ergbergu jsme se stavili na mini sousedské vánoční trhy v areálu muzea městské dopravy. Vídeň jde zkrátka zažít i jinak než u Rathausu, Schonbrunnu nebo Hofburgu. Každé velkoměsto má něco zajímavého i mimo turistické centrum. 

 

  

Tip 9: Neexistuje žádný povinný seznam míst, která musíte v každém velkoměstě vidět. Není povinnost při návštěvě Vídně jít kolem Stephansdomu, Hofburgu, Schönbrunnu nebo Rathausu. Když máte na přesedání ve Vídni jen pár hodin a nemá smysl jezdit do centra, můžete v okolí vlakového Hauptbahnhof pěšky zajít do parku honosného zámku Belvedere  asi 1,5 km odtud. V případě, že jedete Flixbusem a přestupujete na stanici Ergberg, zajděte se podívat do sympatického muzea městské dopravy Remise, které je jen 800 metrů odtud. My jsme tu stihli mini vánoční trhy a vstup zdarma.

 

10. Malta - dovolená v nejvyšší sezóně u moře na jihu Evropy vás nemusí zruinovat

Překvapilo mě, že se na Maltu dá zaletět za hodně slušnou i v nejvyšší letní sezóně na konci července. V lednu jsme stihli akci Air Malta, kdy nabízeli letenky od 29 EUR z Vídně i z Prahy. Zajedno víte, že v létě na rodinnou dovolenou letíte, tak proč ji nerezervovat půl roku předem? Stejně tak to bylo s ubytováním, které jsme měli za poloviční cenu, když jsme si jej rezervovali v lednu. A tak jsme místo běžné sezónní ceny, která by se tady pohybovala kolem 16 000 Kč osoba, pořídili ty samé položky: letenky, ubytování a transfery na letiště za třetinu. Itinerář o Maltě najdete na zde na blogu v článcích z cest zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-malta-cesi-o-ni-radi-vtipkuji-a-zpusobuji-tam-zazraky/.

 

Tip 10: V nejvyšších sezónách roku - uprostřed léta a mezi vánocemi a Silvestrem prakticky není jak ušetřit, jedině, že náhodně skočíte předem po nabídce s velkým předstihem. Nechávat vysokou sezónu na poslední chvíli je při dnešním využívání internetu celkem riziko, protože lidé vše rozeberou, jakmile se něco objeví. Samozřejmě čest výjimkám, které potvrzují toto sezónní pravidlo.

  

11. Slovensko - objevujte nová místa, nejen ta, kam jezdili naši dědové na závodní rekreaci

Slovensko každý Čech považuje za procestované. Přitom našinci se koncentrují pouze v místech, kam jezdili jejich rodiče a dědové na závodní rekreaci v časech minulých nebo do drahých aquaparků. Vysoké a Nízké Tatry, jižní koupačková místa typu Senec, možná  Bratislava a přibyla módní místa typu Bešeňová, Podhájska, Velký Meder, Tatralandia. Přitom Slovensko je malé a má nekonečně míst k výletům. My bydlíme jen pár km vzdušnou čarou od jeho hranic. Přesto lidé v mém okolí mají v hlavě onu "čáru", přes kterou nejezdí a raději jedou 125 km na hrad Bouzov než 60 km na hrad Trenčín. Náš kamarád bydlí blízko Myjavy, u které je Čachtický hrad a hrad Beckov. Lidé z jeho města tam nikdy nebyli. Je to 55 kilometrů. Dál to mají do Lednice, kam jezdí na výlety pořád.

 

Letos jsme objevili místa jako Čičmany, Bojnice, Trenčín, Beckov, Čachtický hrad a adventní Bratislavu, o které je článek zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-adventni-bratislava-ma-prekvapujici-kouzlo/. Před pár lety jsme byli v UNESCO městečku Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Sliač kúpele, Sklenné Teplice a Špania Dolina. Nebyli jste? Není divu, po Češích tam nebylo ani vidu ani slechu, což je škoda. 

  

Tip 11: Češi se na Slovensku koncentrují jen na pár míst. Objevujte místa nová, vždyť se tu domluvíte a dá se sem otočit za pár hodin o víkendech.

 

12. Polsko - Toruň

Letos konečně proběhla Toruň! Už 3x předtím jsem se sem chystala a vždycky to na něčem ztroskotalo. Až jsem se v září konečně dočkala. Toruň je absolutní perla Polska. Nádherné město, které vypadá stejně jako belgické Brugy, dokonce jsou to partnerská města. Má úžasnou atmosféru a zachovala si původní středověký ráz. Je jedno z mála polských měst, které bylo uchráněno totálnímu vybombardování během druhé světové války. Je také městem perníku a rodištěm astronoma Mikuláše Koperníka, který přišel na to, že země obíhá kolem slunce a ne naopak, tedy je objevitelem heliocentrického systému. Je velké tak akorát, abyste jej prošli pěšky. Najedete tu nekonečné množství romantických zákoutí, hradeb a různých míst, která na vás dýchnou tajemnou atmosférou. Je to také studentské město, které žije i v noci. 

  

Tip 12: můj letošní top tip na návštěvu Polska je město Toruň, kterou najdete 420 km od našich hranic přesně uprostřed země. Na své cestě k Baltskému moři se sem určitě zastavte. Je to jen 6km z dálnice A1. Z Ostravy sem jedete 5 hodin autem nebo sem jezdí Flixbus. 

 

13. Rusko - Kaliningrad nově na e-vízum zdarma

Jestli mě letos nějaké místo fakt uchvátilo a upřímně šokovalo, bylo to současné Rusko, respektive jeho maličká západní část odtržená od velkého Ruska mezi Polskem a Litvou Kalinigradská oblast. Kdysi hlavní město východního Pruska, německý Königsberg, který dokonce pomáhal založit český král Přemysl Otakar II. Po druhé světové válce bylo území přiděleno Rusku a po rozpadu Sovětského svazu zůstal přejmenovaný Kaliningrad trčet mimo jeho území, protože Litvě ani Polsku nikdy historicky nenáležel.

V Rusku 21. století zažijete naprostý kulturní šok, na který se nemáte jak připravit. Tohle prostě nečekáte. To se musí jedině zažít. Je to směsice, kdy něco obšlehávají od západu, něco nedotáhnou a mávají nad tím rukou, něco nechají ležet a nazdar, něco mají vyšperkované na světové úrovni, že se ostatní mohou jít naprosto zahrabat, něco vás i rozesměje, ale rozhodně nebudete litovat jediné sekundy svého intenzivního  cestovatelského zážitku, který je tady 100%. Je tu zkrátka všechno jinak. Jedou si svoje. Svébytnou kapitolou byla návštěva národního parku Kurská kosa s Tancujícím pralesem a jídlo. Och jídlo, to je první, co si vybavím při slovu Rusko dnes. Je jako domácí, hotové blaho. Zahoďte veškeré politické předsudky a honem do Ruska, pokud máte příležitost. V současné době bych řekla, že větší cestovatelské porno pro nás v Evropě není šance najít. 

  

Tip 13: Víte, že dvě oblasti Ruska můžete nyní navštívit jen na jednoduché elektronické vízum, které získáte během dvou dnů online zdarma? Jsou to Kaliningradská oblast, dříve Královec, německý Königsberg - enkláva vklíněná mezi Polsko a Litvu u Baltského moře jen 700 km od našich hranic a dále Leningradská oblast s atraktivní metropolí Sankt Petersburg, Petrohrad. Dnes už nic nebrání vyrazit právě sem objevit specifické kouzlo země, která si to prostě vždycky tak nějak jela po svém:-). 

 

14. Rumunsko - zpět k tradicím do země jako z pohádky

Loni, když jsme byli v Bulharsku v Rilském monastiru, jsem se náhodou dozvěděla, že kdesi v severovýchodním cípu Rumunska, v odledhlé oblasti Bukovina, se nachází několik malovaných klášterů, které jsou na seznamu UNESCO. Hned jsem tam chtěla jet. Ale jak? Nic tam z okolí nelétá, já neřídím dálkové trasy, tak zůstalo jen u přání. Až jsme s cestovateli z Ostravy měli v létě táborák a já se zmínila, že bych ráda na společný výlet právě sem. Hned se nabídli řidiči a byla parta do auta hotová. Je to slast, když se vám splní cestovatelské přání. I pojezdili jsme během prodlouženého víkendu tuto krásnou oblast, kde sem tam na turistu narazíte, ale žádná masovka se tu asi nikdy konat nebude. Bydleli jsme u parádní místní babičky, která neuměla žádný jazyk a přesto jsme si rozuměli. Na Rumunsko mám moc milé vzpomínky. Je to země, která si stále uchovává své tradice a její venkov vás prostě okouzlí.

   

Tip 14: Pokud už jste otrávení z množství turistů na exponovaných místech Evropy, už jen předstírané tradice jako divadlo pro turisty, sedněte do auta s kamarády a projednou vyrazte na východ, kde se ještě žije tradicemi a pospolitým životem našich předků. Budou rádi, že je někdo ze západu přijel navštívit. Nebudete litovat.

 

15. Ukrajina - ráj spokojenosti s gastronomií a službami

Z rumunské Bukoviny to bylo jen pár kilometrů do stejnojmenné oblasti Ukrajiny, kde na Čecha absolutně nenarazíte. Příjemně nás překvapil přejezd rumunsko-ukrajinské hranice, který byl velmi plynulý a zdaleka nezabral tolik času jako přechody Polsko - Ukrajina nebo Slovensko - Ukrajina. Navštívili jsme krajské město Černovice / Černivci, které kdysi patřily k Rakousku. Za dob Rakouska-Uherska ve městě postavil honosnou univerzitu český architekt Josef Hlávka (je rovněž autorem budovy vídeňské opery). Budova univerzity se pro svou jedinečnost dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. O této významné české stopě v zahraničí nemá většina Čechů sebemenší ponětí. Zde mě napadlo sestavit přednášku 77 neuvěřitelných míst Evropy. Lidé často lamentují, jak turistická místa Evropy praskají ve švech a jiné skvosty jsou stranou zájmu návštěvníků. Ukrajina je také místem, kde budete ohromně spokojeni s úrovní služeb v gastronomii a oceníte typy podniků, které tu jsou schopni vymyslet.

  

Tip 15: Na Ukrajině se soustřeďte na gastronomii. Využijte toho, že oproti nám mají mnohem zajímavější koncepty restaurací a barů, přičemž si můžete dovolit jít i do nejluxusnějších podniků.

 

16. Maďarsko

Letos výjimečně ostrouhala Budapešť. Navštívila jsem Estergom / Ostřihom s bývalým sídlem králů před Budínem, které je dnes je rezidencí arcibiskupa a primase uherského se zdaleka viditelnou katedrálou nad Dunajem. V adventním čase jsme navštívili také Györ / Ráb a jeho termální lázně Raba Quelle https://www.hanamachalova.cz/clanek-4-1-duvod-proc-navstivit-gyor-krasne-centrum-a-relax-v-termalech/. Maďarsko mě zajímá čím dál víc. Ráda bych navštívila více míst a poznala tuto nám historicky blízkou zemi.

  

Tip 16: Pokud jste dosud jako já považovali zájezdy českých cestovek do maďarských termálů jako věc pro důchodce mimo váš zájem, jednou zkuste jet. Maďarské termály jsou pěkně nakažlivá záležitost a za cenu kolem 400 Kč za zájezd, je škoda zůstávat doma.

 

17. Slovinsko

Slovinsko je zemí, kde už všichni kromě mě byli. Když jsem stála před rozhodnutím, kam vyrazit na vánoční trhy se slevou Flixbusu, napadlo mě hurá do Slovinska. Navštívila jsem adventní trhy v Mariboru a Lublani. Maribor je městem vína, byli jsme nadšeni z jejich střešního koktejlového baru Luft 360 a Poštovní ulice plné podniků, kde jsme i bydleli. Vlakem krásnou krajinou jsme přejeli do Lublani a viděli bezpochyby nejhezčí vánoční výzdobu vůbec. Lublaň je půvabné město na vodě, přesně moje gusto. Celé jej projdete pěšky bez použití městské dopravy. Bydleli jsme přímo v centru a mohli několikrát za sebou vyjít do ulic na vánoční trhy. Ty jsou volně rozprostřené podél vody. A můžete přecházet z jednoho břehu na druhý a všude je jiná živá muzika nebo DJ. Specifickou juchandu představují tradiční jugoslávské diskohity. Počkejte po dvou drincích:-). Jede to naplno i po půlnoci. Pokud chcete někam, kde to žije, tak sem. Málokdo ví, že sem jezdí přímý Flixbus z Prahy od 749 Kč.

  

Tip 17: Zkuste na adventní trhy vyrazit do neotřelé destinace. Takovou Lublaní budete nadšeni. To vám slibuju. Nejlepší vánoční nálada, kterou jsem zažila s muzikou a tancem.

Přeji vám spoustu krásných cestovatelských zážitků v roce 2020. Vidíte, kolik zajímavých míst máme na dosah pár hodin a stokorun cesty. Dnes se víc než jindy svět soustředí na snižování uhlíkové stopy. Nikdo nezmoudří tím, že se zavře doma a nikam nebude jezdit, aby nevypouštěl CO2, ale i krátké pozemní výlety mohou poskytnout rozmanité a nečekané zážitky. Nikdo nemůže říct, že byl všude. Mnohdy přehlížíme něco, co máme doslova za rohem. Kolikrát jste jeli třeba po dálnici kolem nějakého města a řekli jste si: sem bych se někdy stavil(a). Tak to udělejte. Šťastné cesty!

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře? Rady a tipy

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře?

2021 nabitý cestami Rady a tipy

2021 nabitý cestami

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD Rady a tipy

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR Rady a tipy

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR

Online beseda knihovna Vsetín Rady a tipy

Online beseda knihovna Vsetín

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde? Rady a tipy

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde?

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR? Rady a tipy

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR?

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla Rady a tipy

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla