Vyzkoušeli jsme čtyřhvězdičkový kemp

Vyzkoušeli jsme čtyřhvězdičkový kemp

Už jste někdy vyrazili na dovolenou jen tak pod stan? Do kempu? Možná si říkáte: nic pro mě, není nad střechu nad hlavou. Tak bystřete, možná po tomto článku změníte na kempy názor jako já. Není totiž tábořiště jako tábořiště. Ty dobře vymyšlené poskytují komfort, který prostě překvapí. Musím Vám o tom povyprávět od začátku, protože se jelo s Jarkou, a to znamená, že se vždycky skončí někde:-). Například jednou jsme spolu chtěly do Vilniusu a skončily jsme v Tokiu:-). Teď jsme byly na Vysočině a skončily jsme v Maďarsku:-). 

Vlakem na Vysočinu

Nejprve jsme se vydaly s dítětem a plnou polní, tedy batohem, stanem, karimatkami a spacáky vlakem vstříc Vysočině. Abych unesla plnou polní já, vzala jsem věci obou do 30litrového batohu, dítko neslo v ruce stan a v tašce na rameni podsedák do auta. Já v tašce nafukovací karimatky (mám už léta ty vysoké NeoAir a nedám na ně dopustit, jsou jako matrace) a dva spacáky. Jely jsme nejprve do České Třebové, potom do Svitav a nakonec lesy motoráčkem na Vysočinu do okolí Poličky. Tam bylo celkem studeno, šedo a zataženo. Zkrátka letní počasí nikde. Potkaly jsme se s kamarádkou, která měla auto a po přenocování na Vysočině jsme se v mžiku domluvily, že pojedeme tábořit do tepla. Nejsme moc řidičky na dlouhé tratě. Až do dalekého Chorvatska se nám nechtělo. Navíc je tam zdržení na hranicích. Napadl mě maďarský Sárvár. Byli jsme tam týden zpět na jednodenním zájezdu https://www.hanamachalova.cz/clanek-termaly-v-lete-to-jsem-necekala/. Uvízlo mi v paměti, že jedna maminka mi psala, že by tam vzala děti do kempu. Taková možnost mě nikdy nenapadla. Faktem je, že snad u každého termálu v Maďarsku kempy vidět jsou. V Hegykö, Sárváru, Bük... Jarka není úplně válecí typ. Minule jsme spolu putovaly 2 dny pěšky po Beskydech https://www.hanamachalova.cz/clanek-2-dny-v-beskydech-divocinou-na-3-top-mista/. Já taky ne, ale vím, že v Sárváru se každý zabaví jako nic. Ráno balíme a vyrážíme po deváté směr Brno atd.

Rozhodnutí odjet do tepla: 4 země za 1 den

Našla jsem na internetu stránky kempu a udělala rezervaci https://thermalcamping.com/. Online jsem si vyřídila cestovní zdravotní pojištění, občanky máme s dítětem stále u sebe, takže nic nebrání vyjet. Jely jsme do Brna, po dálnici do Břeclavi. Nechtělo se nám kupovat slovenskou a maďarskou dálniční známku, tak jsme jednoduše nasadily offline navigaci a jely po okreskách do Bratislavy. Ta se dá projet celá po neplacené dálnici. Dál nás to stáhlo do Rakouska. Projížděly jsme malebnou vinařskou oblastí za Neziderským jezerem. Maďarské hranice jsme projely až těsně u zámku Esterházy ve Fertöd. Tady jsme byli už na dovolené koncem července https://www.hanamachalova.cz/clanek-unesco-krajina-madarska-sopron-a-esterhaza-fertod/. Krátce jsme se zastavily, prohlédly si krásné exteriéry a park. Čekal nás poslední úsek do Sárváru. Asi v polovině cesty byl uprostřed ničeho parádní obchůdek na místní ovoce, zeleninu a čabajky. Zásobily jsme se rajčaty, tekoucími šťavnatými broskvemi, obrovským hroznovým vínem a čabajkou z Mangalice, která se nezkazí ani v horku. Miluju taky jejich paprikové pasty. Mám pálivou i nepálivou. Je to vrchol slasti. Check in do kempu byl stejně až po 14.30 hod. Sárvár je přesně 200 km od Břeclavi. Trvalo nám to přes 3 hodiny, protože jsme se dost kochaly. V Rakousku zastavily ve Sparu na tradiční masíčko. Bez toho by to v Rakousku nešlo.  

Kontroly na hranicích: minutový dotaz Rakušanů cestou zpět

Na hranicích směrem tam nebyla vůbec žádná kontrola. Česko-Slovensko-Rakousko-Maďarsko hladký průjezd bez zdržení. Na cestě zpátky nás zastavili jen chlapci z Rakouska a ptali se, odkud jedeme, které země jsme navštívily za posledních 10 dnů. Řekla jsem, že jsme byly v termálech v Sárváru. Nechtěli ani ukázat občanky. Pustili nás s úsměvem dál. Kdyby chtěli, snadno to doložím dokladem o zaplacení ubytování z kempu s datem a hodinou. Ale teď už k tomu překvapení, které na nás čekalo v Sárváru. 

Čtyřhvězdičkový camping

Nesměle jsme zaparkovaly před kempem a šly na recepci. Vyplnily jsme přihlašovací dotazník, kdo jsme, kolik nocí zůstaneme a co všechno požadujeme, zda elektřinu apod. Měly jsme obyčejný malý stan pro 3 osoby a auto. Myslela jsem, že nás šoupnou někam do rohu na trávu. Ale to vůbec. Veškeré mé zkušenosti z českých vodáckých kempů na Vltavě a Lužnici se příjezdem sem rozplynuly. Stanovací místo jsme dostaly oplocené živým plotem, mělo tak 100m2. Vlezl by se na něj karavan a auto. V rohu místa byla elektrická přípojka. Ta nebyla aktivovaná, elektřinu jsme nechtěly a dole z ní byl kohoutek s pitnou vodou. To byla ohromně plusová věc. Mít vodu hned u stanu je paráda. Očvachnete si ruce, ovoce, plavky. Kdykoliv si napustíte vodu na pití. Celé místo bylo vysypáno drobnými křemennými bílými oblázky. To bylo sice esteticky ohromné, kdyby pršelo, tak nemáme bláto, ale tvl zkuste do zašutrovaného podkladu zatllačit kolík od stanu! Vůbec to nešlo dostat hlouběji než 4 cm. Takže kolíky držely jen na dobré slovo a stan byl v podstatě samonosný zatížený sám sebou, spacáky a karimatkami. Jak to dělali ostatní netuším, každý měl stany a přístřešky ke karavanům napnuté k prasknutí. Asi mají trik nebo zbíječku. Horní provaz jsem ovázala radši kolem stromu, aby nám stan nepoložil případný vítr. Naštěstí byly celé 4 dny a 3 noci excelentní podmínky. Bezvětří, stále 30°C přes den bez mráčku a v noci tak teplo, že jsme se spacáky jen symbolicky přikryly jako peřinami. Dítě samozřejmě odkopané celou noc jen v tričku a kalhotkách. Bylo tak 17°C.

Společné prostory čisté jako v hotelu

Uprostřed kempu byly společné prostory. Dobře vymyšlené tak, aby muži neviděli na ženy a opačně. Do půlkruhu postavené toalety byly čisté a plně vybavené jako na hotelu - mýdlo, toaletní papír, ubrousky a ještě čistější byly sprchy. Ty měly každá svou místnůstku s lavičkou na převlečení, až pak byl sprchový kout. Upřímně, celé dny jsme byly ve vodě, tak jsme neměly na sprchy v kempu ani pomyšlení, když jsme se stejně sprchovaly před vstupem do termálů venku v areálu. Sprchovaly jsme se až na cestu domů, ať tělo po terapii termální vodou zažije šampon. Mezi další společné prostory patřila kruhová kuchyňka tvořená několika nerezovými dvojdřezy a sporáky. Lidi z karavanů, kteří měli s sebou hodně nádobí, ji hojně využívali. Na mytí nádobí i vaření. My jsme tam nabíjely telefony a powerbanky. V kempu jsme se cítily bezpečně. Nikdo nám nic nevzal, i když jsme měly leccos jen tak ve stanu. Jsou tam také prostory na koupání a přebalování miminek a pro handicapované. V celém areálu je dobrá wifi, takže jste měli čerstvá storýčka https://www.instagram.com/stories/highlights/17869230271897055/ mrkněte, jsou uložená.

Tohle je kryté pískoviště pro děti, aby si měly kde stavět bábovičky a hrady:

Vstup do termálů v ceně

Hlavní výhodou kempu je vstup do termálů v ceně. Na recepci jsme každá dostaly čip na ruku a tím si mohly libovolně otevírat privátní otočný turniket mezi kempem a termály. Byl v provozu od 10:00 do 20:00. Bazény jsou otevřené od 8:00 do 22:00. Tobogány zavírají po 19:00. Nikdo nikoho nevyhání. Tak nějak to samo opadne s přibývajícím šerem a zimou. Brzy ráno a pozdě večer se musí jít naokolo přes hlavní recepci termálů. Večer pro nás začíná nejlepší doba na bazény s teplou vodou. Dále byla k dispozici na čip branka do džungle mezi rybníky za termály. Dal se tam najít příjemný meditativní klid, chládek, vodní ptactvo, rybáři, pramičky, workoutové hřiště a projít se po značené stezce. Džungle se mi strašně líbila na ranní procházku. Byl v jejím rohu také lanový park. V ceně kempovného jsme měly každá svou skříňku dole v hlavních šatnách, takže jsme si tam mohly odkládat cennosti a libovolně si pro ně chodit. Výhoda byla, že čip umožňuje vstup do termálů v den příjezdu od 14:30 a v den odjezdu do 14:30. 

Co jíst celý den v termálech, celodenní přístup k pitné vodě zdarma

Hned naproti hlavnímu vchodu do kempu je ulice, kde je Lidl a několik obchůdků s maďarským zbožím. Ani jsme do Lidlu nikdy nedošly. Stačilo si nakoupit pár věcí v malém obchůdku ABC u paní hned přes ulici. Takže o snídaně bylo postaráno. Zbytek jídla jsme jednoduše platily kartou v termálech. Nedá se načíst útrata na čip, protože je tam mnoho individuálních poskytovatelů. Někdo má kamennou kavárnu, jsou tam samoobslužné restaurace, jiný má zas jen stánek s trdelníkem. Jedli jsme od vynikajících ryb se zeleninou, přes pečená kuřata s rýží a zeleninovou obohou, segedinský guláš (szekelykapuszta) po naprosto geniální langoš (u Štefana u retro poolu jsou nejlepší). Na pití jsme si nejvíc oblíbily růžový vinný střik s ledovou sodou do půllitru. Stojí jenom 550 Ft, což je 42 Kč. Stejnou cenu jsme dávaly za vynikající osvěžující Virgin Mojito v různých příchutích. Mít v tom horku něco s ledem, mátou, limetkou a citronem, bylo spásonosné. V areálu termálů jsme opravdu pobývaly celé dny, aniž bychom zažily sekundu nudy. Vždycky jsme si zabraly místo ve stínu pod stromem u vlnobití (zastíněných míst je tu hodně), rozložily deku a různě si chodily po bazénech a atrakcích. Zadní část areálu, kde jsou obrovské několikapatrové tobogány, je nejklidnější. Vyšlo nám dokonalé počasí. Byly jsme jako ve snu. V areálu jsou dvě trojité fontány s pitnou vodou zdarma. Voda je pitná i z kohoutků v koupelnách a v přípojkách u každého stanovacího místa v kempu. Všude při ruce najdete WC na mnoha místech. Zkrátka je to tu dobře vymyšlené a člověk má, na co si vzpomene.

Všude se domluvíme česky

Velkou výhodou v místě, kterému vládne nesrozumitelná maďarština, je, že každý personál, zejména na občestveních a recepci, vládl základní češtinou. Takže si vše objednáváme česky. I veškerá nabídka jídel, pití, instrukcí v kempu, v termálech, je napsána česky. Maďaři prostě na Čechy myslí a tak si lehce zvykneme na komfort objednávání jídel a cen v češtině. 

V termálech až do noci

Přes den jsme trávily čas porůznu u venkovních bazénů s normální teplotou vody. Navečer jsme si vzaly župany a vychutnaly si termály v halách a hlavně pod hvězdami. Je to něco nepopsatelně kouzelného. A ještě kouzelnější je, že jsme přecházely jen v županech venkem po ulici. Mezi hlavním vchodem do termálů je kruhové náměstíčko vedoucí k hotelu Park Inn a do kempu. Je tu úplně normální, že vidíte lidi chodit venkem v županu a pantoflích. Na mě to působilo super. Jako bychom byly v obýváku. Auto bylo možné si ponechat hned vedle stanu. To má výhodu, že leccos se může nechat v autě a kdykoliv pro to sáhnout. Vjezd autem do kempu je možný do 22:00. Pak je závora a už se dovnitř nevjede. Auto jde nechat také na parkovišti zdarma před kempem. Dovnitř není také možný vjezd mezi 12:00 a 14.30, kdy je polední klid, aby motory nerušily děti spící po obědě.

V pátek byl v Maďarsku státní svátek a tak bylo otevřeno až do 1:00 ráno. Ve velkém bazénu s 32°C byla diskotéka ve vodě. Měla suprovou atmosféru. Lepší zakončení našeho pobytu jsme si nemohly přát. Neustále jsme kolovaly v proudu líné řeky s tančící mládeží, která zpívala všechny populární songy a měla ruce nad hlavou. Bylo to super užít si muziku v blikající vodě. I dítě ožilo a šlo spát až po 22:00. Poznaly jsme, že Maďaři nejsou líní se v létě bavit. 

To nejlepší nakonec: cena naprostý pakatel

Nejvíc k neuvěření je fakt, že kempování nakonec nestojí skoro nic. 

Běžný vstup do termálů v hlavní sezóně v létě je 15,81 EUR dospělý + 1,29 EUR za skříňku. Zvýhodněné rodinné vstupné pro dva dospělé a 1 dítě je 36,77 EUR. Plus by se musely dokoupit skříňky po 1,29 EUR.

Za 1 noc v kempu chtěli 12 EUR za stanové místo, 14 EUR/noc dospělý, 8 EUR/noc dítě. V součtu jsme za dva dospělé a dítě platili v kempu 48 EUR/noc. 3 skříňky byly v ceně. I kdybychom si vzaly jen jednu skříňku všechny tři dohromady, platily bychom za běžný vstup z ulice 38,06 EUR. Rozdíl mezi tím, jestli jdeme do termálů z ulice nebo v nich spíme v kempu, je necelých 10 EUR za noc za všechny 3 dohromady. To je k neuvěření. Připlatíte si ke vstupnému 3,30 EUR a už v termálech spíte. I Jarka na recepci (platí se při výjezdu), nechápala, že za to všechno platí tak málo. 

Kompletní ceník zde https://www.sarvarfurdo.hu/druhy_vstupenek 

Takto vypadá turniket na čip mezi kempem a termály:

Další možnosti ubytování v kempu

Kromě stanu a karavanu můžete spát v Sárváru v kempu v pěkných mobilních domcích https://www.thermalcamping.com/mobilni_domky_cmr nebo  apartmánech https://www.thermalcamping.com/ceny_apartmanoveho_domu Takto vypadají:

Ještě luxusněji hotel spojený s termálem

Pokud si chcete dopřát větší pohodlí a střechu nad hlavou, s termály je spojený ****hotel Vital Med https://www.vitalmed.hu/ceny_pokoju_pbo a také ****hotel Park Inn https://parkinnsarvar.hu/cs/hotel/. Hosté z Park Inn chodili s námi stejným turniketem na čip do termálů. Kdo má zájem o léčebné kúry, masáže, sauny, to vše je plně k dispozici každému návštěvníkovi. Původně jsme si myslely, jak budeme chodit na kosmetiku a masáže a nakonec to tak uteklo, že jsme si na to ani nevzpomněly. Pro děti také bývá na místě program. Např. v 15.00 začínala Kinderparty, kde pán dobře hrál na vahránky a dokonce naživo děckám rapoval. A animátorka s dětmi tancovala s různými pomůckami.

České slevomaty plné nabídek do Sárváru

Na českých slevových portálech najdete několik zvýhodněných balíčků léčebných a welness pobytů, noci zdarma apod. Stačí zadat Sárvár do vyhledávání. Dávejte pozor, abyste měli vstup do hlavních lázní Sárvárfurdö v ceně ubytování. https://skrz.cz/q/sarvar?s_source=fulltext 

Víte dobrý poctivý přístup ke službě a zákazníkovi za víc než férovou cenu fakt potěší. Tady je všechno na jedničku. Není to drasticky daleko od ČR, areál je obrovský, promyšlený, vše je při ruce, je čistý, bazény jsou jeden lepší než druhý, spousta různého občerstvení, přijatelné ceny. Jako celek to na mě udělalo výborný dojem.  Sárvár na mě působí blahodárně a chci se vracet a vracet. Nemůžu se ho nabažit. Jakmile bude hezky a ukáže se volný víkend, jedem zas!

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca