Vánoční Wroclaw - prostě skvělá i bez trhů

Vánoční Wroclaw - prostě skvělá i bez trhů

O Wroclawi jsem psala celkem nedávno, když jsme se sem měli vypravit na společný adventní výlet. Do Polska se sice může na 12 hodin bez testu tam i zpět (pozor od 28.12. má Polsko lockdown), ale místní opatření nedovolují cestování ve skupině větší než 5 osob. Tak jsme zájezd museli zrušit - porušovat cokoliv nám opravdu nestojí za to - a mně to bylo neskutečně líto. Tu přišel Váš dotaz a nakonec nabídka, že byste mě nabrali do auta. Tak bychom byli 4 a všechna opatření dodrželi. Nebesa jsou ke mně opět milostivá, vesmír mě slyší a jak by řekla Marika: pán božko nás má rád. Zkrátka, budík 5.45 ráno, v 6.30 bus do Ostravy a na ÚAN Vy, moji milí dobrodinci s autem. Já to říkám pořád: jste prostě zlatí a není nad to, když si cestovatelé pomáhají. 

Vzali jste mě autem, když se zrušil zájezd - jste nejlepší!!!

Skvělá cesta po dálnici, v 10.50 jsme na velkém moderním podzemním parkovišti Nowy Targ. Hodina stojí 5,50 Zl, platí se kartou. Trhy ve Wroclawi jsou zrušené, ale nacházíme je ve vnitroblocích, v zahradě hotelu, zkrátka stánky nesmí být na ulici. Svařáky prodávají, alkohol se na ulici pít nesmí, ale kafe ano (český vynález nikdo nezkopíroval). Jak vidno na fotce, Poláci zvládají i moderní architekturu. Na ní je hala filharmonie Národní hudební fórum a hlavně umí fakt udělat pěkný veřejný prostor v celém centru. Je to tu prostě mňau.

To, co vypadá jako hrad je městské vězení, pěkné, že?

moji spoluvýletníci

Obešli jsme několik kostelů, které jsou tu opravdu moc krásné. Většinou gotické, cihlové. Včetně toho, který založil Karel IV. na Františkánském náměstí. Přešli jsme místo 4 věrouk, kde jsou u sebe synagoga, katolický, evangelický a pravoslavný kostel. Ve vnitrobloku synagogy U bílého čápa byl i malý trh. Poté jsme šli na malebné místo: stará jatka proměněná na uličku umělců. Jsou to obchůdky, které vypadají jako někde v Japonsku. Tady nahradily klasické wroclawské trpaslíky sochy tehdejších jatečních zvířat: koza, selátko, telátko, husa, králík, kohout. Jatka z ulice:

Jatka zevnitř

Na Rynku žádné stánky nebyly, ale pouliční kouzelníci, bublinář ano a restaurace měly venku grily na odnos. Na zahrádkách se nic konzumovat nemohlo. Na Solném náměstí byly klasické sobotní trhy a je tu veřejné WC jen za 1 Zl. Toto byl velký problém v Praze, kdy během opatření absolutně nebylo kam jít na záchod, jedině do metra. Wroclaw je město mostů. Po Petrohradu, Benátkách a Amsterdamu je jich tu nejvíc.

čeští lvi na fasádě

dům, kde přebýval Karel IV.

domy před chrámem sv. Alžběty mají přezdívku Jeníček a Mařenka a brána znamená, že se drží za ruce

bývalý klášter českého řádu Křížovníků s červenou hvězdou (v Praze u Karlova mostu máme Křížovnické náměstí s kostelem), architekt Kilián Ignác Dientzenhofer

Od nejstarší hospody Evropy po Opilou višeň - vše gastro ráj 

aNa Rynku jsme obdivovali nejen starou gotickou radnici ze 14. století, která má opravdu spoustu českých lvů a pamatuje i defenestraci (typicky český způsob řešení politických problémů), ale i dům č. 7, kde nocovával při svých návštěvách Karel IV.  Wroclaw je známá nejstarší nepřetržitě fungující hospodou Evropy. Přímo ve sklepě budovy radnice pod kanceláří starosty je Piwnica Swidnicka od roku 1273. V té době neexistovala mnohá naše města a ve Wroclawi už se pařilo. Nikdy jsem tam nebyla, protože lidi říkají, že to bývala turistická past. Mezi místními jsme byli zdaleka jedinými turisty. Češtinu ani jiný jazyk jsme neslyšeli vůbec. Ukrajinštinu leda, ale to byla děvčata, která tu zřejmě pracovala. Na Rynku je také moje oblíbená Opilá višeň https://www.facebook.com/WroclawDrunkCherry/. V zimě ji dávají jen ohřátou, zato plnou višní. Je to neskutečně dobré pití. Zašli jsme i do sklepa místního minipivovaru Spiž, kde jsem si na odnos koupila a musela dát do papírovného pytlíku medové pivo. Sem běžte, vaří tu dobrá piva plzeňského typu http://www.spiz.pl/wroclaw/. Na náměstí jsme dostali vynikající krkovičku se zeleninou v domácím pečivu, které si sami pečou. Má srandovní pseudočeský název Dřevný kocůr - další důkaz totálního čechofilství, které si tu jako Čech fakt užijete. Ale hospodské jídlo tu mají fakt boží. Dokonce si ze srandy udělali webovky s koncovkou cz:-) https://drevnykocur.cz/. Poslední z gastro doporučení je řetězec Stará Paczkarnia. Vím, že u nás frčí různé donuterie, které prodávají šílené drahé koblihy s různými prasárnami nahoře, plné barev, čokolády a nevím čeho. Tady smaží klasické koblihy za pár kaček - 4-6 Zl. Ale jsou tu úplně horké (zahřejí v zimě), a neskutečně, ale neskutečně voňavé a dobré. Čili moje volba je jasně klasika než barevná móda. https://starapaczkarnia.pl/ - Ulice Kuznicka 25. Řeknu vám, kdy koblížky jsou tak boží, že bych jela do Polska speciálně kvůli nim. Víte, jak si něco v zahraničí koupíte, je to strašně dobré a pak se tlučete do hlavy, že jste toho nekoupili víc. To je přesně ten případ. A ještě jedno fantastické místo: Hala Targowa - tržní hala - nemáte šanci ji minout - je na rohu ulice, když jdete z města na Tumský ostrov. V ní koupíte úplně všechno možné i nemožné ovoce, zeleninu, farmářské výrobky za nízké ceny. Tady se nekonají žádné módní předražené farmářské trhy, ale jsou tu klasické babky zelinářky s normálním zbožím, které prostě rádi koupíte. Já tu pořídila suprové Krolewskie kvašáky ve skle. Synagoga:

 

tržnice - jděte směle dovnitř, budete příjemně překvapeni

Tumský ostrov je malý Vatikán a lampář rozsvěcující ručně plynové lampy - to musíte vidět

Nejkrásnější náladu měl Tumský/Dómský ostrov. Přezdívá se mu malý Vatikán, protože si jej odkoupila církev pro sebe a byl zcela nezávislý na samosprávě města a jeli si to tu podle svého. Dnes už to ostrov není, protože Napoleonovi se toto nelíbilo a nechal zasypat kus Odry a spojit ostrov s pevninou. Dodnes je její slepé rameno v nádherné botanické zahradě hned za hlavní katedrálou. Na ostrově jsme si prohlédli hlavní katedrálu Jana Křtitele - patrona města - a všimli si, že už svítí plynové lampy. To ne! Zjistila jsem si, že v prosinci chodí ručně rozsvěcovat lampy místní latarnik/lampář až v 16.15. Bylo 15:40 a už svítily, ale všechny ne. Tak jsme normálně běžely ostrovem, abychom ho našli. A hurá doběhli jsme ho! Ten byl rychlý. Lampy zdálky rozsvěcovaly jakoby to bylo automaticky. Šel strašně rychle. Rozsvěcuje jich 103 a má to fakt za pár minut hotové. To u nás v Praze na Karlově mostě se plynové lampy rozsvěcují ručně jen během adventu. Ve Wroclawi po celý rok. Je to nádherná věc a vřele doporučuji, abyste si na něj počíhali. Je to výjev jako z časů Sherlocka Holmese. Fakt pecka, která stojí za vidění. Když sem se mnou pojedete na zájezd, rozhodně Vás vezmu na ostrov právě na rozsvěcování plynových lamp. 

na ostrově je největší sousoší Jana Nepomuckého na světě a je na něm zobrazen i reliéf jeho shození z Karlova mostu

dveře od katedrály sv. Jana Křtitele

Wroclawský seminář

plynové lampy už svítí a lampař (latarnik) je rozmazaný, protože je prostě rychlý

Vánoční Rynek večer

Nakonec jsem ještě zaběhla na Rynek, abych se podívala na rozsvícený stromeček a pak hurá domů, abych stihla poslední vlak z Ostravy domů. České dráhy opět přípravily adrenalinový zážitek v podobě nahánění zpožděným posledním vlakem večer dva přípoje, ale nakonec to klaplo a po 23.00 jsem se dostala domů. 

Pár neodmyslitelných wroclawských trpaslíků krasnalů

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca