UNESCO krajina Maďarska - Šoproň a Esterháza Fertöd

UNESCO krajina Maďarska - Šoproň a Esterháza Fertöd

Teď mám období, kdy s otevřenou pusou objevuji Maďarsko. Dnešní místa jsou jen hodinu autem z Vídně nebo Bratislavy a věřím, že mnoho Čechů je vůbec nezná. Jde o kulturní krajinu a přírodu v oblasti Šoproně a všeho začínající na fertö (bažina) pod Neziderským jezerem. Je zapsána na seznam UNESCO. Jde o západní výběžek Maďarska do Rakouska. Nadchl mě tolik, že Vás sem musím vzít na další výlet. Do Šoproně jsme se dostali z Rakouska a ubytovali se tu na 2 noci ve třílůžkovém pokoji v penzionu všichni 3 jen za 33 EUR/noc. Není divu, že město je plné Rakušanů, kteří tu prakticky vyřizují veškeré záležitosti typu nákupy, zubař, protože se jim to těžce vyplatí. Město je prakticky dvojjazyčné, hned za rakouskými hranicemi. Neustále oscilovalo mezi Maďarskem a Rakouskem. Do Maďarska se s definitivní platností dostalo až  po hlasování lidu (plesbicitu) začátkem 20. století. Tehdy mělo být hlavním městem rakouské spolkové země Burgenland, ale stal se jím menší Eisenstadt, protože nic jiného nezbývalo. Proto ty dvojjazyčné nápisy všude ve městě. Moc jsem si užila průjezd každou vesničkou tohoto regionu. Opravdu kouzelné. Nachází se 150 km od českých hranic. A paradoxně mám Šoproň o 100 km blíž než třeba Český Krumlov.

Barokní perla Šoproň - sem ano!

Šoproň je jedním z hlavních měst maďarské župy Györ Moson Sopron. V 17. století celé město vyhořelo a vystavěli je v tehdy novém, okouzlujícím barokním stylu. Zachovalo si ráz kouzelných křivolakých uliček, sem tam jde projít labyrintem průchodů v domech a nalézt zbytky původních hradeb. Město bylo osídleno už v římských dobách. Dostalo statut svobodného královského města. Dokonce tu docházelo ke korunovacím králů. Dominantou je krásná 60 m vysoká požární věž. Je jasné, proč si na jejím vybudování dali po požáru města tolik záležet. Centrum na mě působí úplně neturisticky. Žádné obchody s cetkami a kavárničkami pro turisty. V těch starých domech se doopravdy bydlí. Místní si chodí do sámošky na nákupy, zdraví sousedy. Mnohé domy mají otevřené brány a jde nahlédnout do tajemných dvorků a nádvoří. Mnoho domů je muzeem něčeho - synagoga, stará pekárna, stará lékárna, hornické muzeum, ukázka, jak žili měšťané. Ulice tvoří jakoby spirálu, která vrcholí na hlavním náměstí Fo Tér Hauptplatz s onou požární věží v rohu. Na rohu náměstí je výstavní měšťanský dům Storno House, do jehož interiérů lze nahlédnout. Oba objekty mají stejnou správu, takže lístky do nich se dají koupit na jednom místě v infocentru pod věží. https://sopronimuzeum.hu/en/admission-fees/.

Požární věž není jediná v siluetě města. Nad úroveň domů ční i několik kostelů. Jednomu z nich ze 13. století se říká kozí, protože podle pověsti tu koza našla poklad. Jde o jednu z nejkrásnějších gotických staveb celého Maďarska. Uprostřed je krásný morový sloup. I z náměstí jde projít ven úzkými pasážemi mezi domy. Baví mě ten uličkový labyrint.  

Modrá Frankovka, ultramoderní čokoládovna a Langoš ház

Ke kulinářským zajímavostem patří už fakt, že město se nachází ve vinařské oblasti. Vinná réva se tu pěstuje už od Keltů. Existuje pověst o tom, že právě zde vznikl název vína modrá frankovka. Pochází od napoleonských vojsk, která ve městě platila za červené víno cennými "modrými" franky. Vaří se tu také místní pivo Soproni, které má pro řidiče i mnoho nealkoholických variant. V centru restaurací moc není. Našla jsem zajímavou cukrárnu http://www.domotoricukraszda.hu/  a na okraji města, které vypadalo už jako vesnička, parádní langošárnu. Měli kolem oběda pořádně narváno místními i Rakušany. Jejich langoše byly top - kynuté nadýchané, jaké umí jenom v Maďarsku. Sem určitě zajděte. https://www.facebook.com/pg/langos.haz.sopron/about/?. Ve městě také najdete ultramoderní čokoládovnu Harrer, která má i mezinárodní ocenění. https://harrerchocolat.com/HU/cukraszda. Mají pobočku i na starém městě v domě s nepřehlédnutelným nápisem Korona Úzletház:-). Doporučuji se zastavit i u nového hlavního sídla čokoládovny kvůli architektuře budovy.  

Szechényi zámek v Nagycenku a milé vlakové muzeum

Naše cesta ze Šoproně vede do zámku Esterházy ve Fertöd přes vesnici Nagycenk. Zastavujeme tu krátce na prohlídku parku u zámečku slavného uherského rodu Széchenyi. http://www.szechenyiorokseg.hu/index.php Vstup do parku je zdarma. Jde to jeden z nejvýznamnějších rodů, který se zasloužil celkový pokrok Maďarska. Vybudovali největší termální lázně v Budapešti, založili maďarské národní muzeum a národní knihovnu. Přes cestu naproti zámku je velmi milé vlakové muzeum Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút https://www2.gysev.hu/muzeumvasut/a-nagycenki-szechenyi-muzeumvasut.  

Skanzen s kouzelnými domky ve Fertőszéplak

Podél cesty směrem k Fertöd jsme míjeli nádhernou řadu bílých vinařských domků. Tento jedinečně zachovalý soubor lidové architektury jsme si nemohli prohlédnout zevnitř. Bylo pondělí a byl zavřený, ale dá se podívat i jen tak z ulice. Tyto krásné bílé domečky nepřehlédněte. Stránky skanzenu Fertőszéplaki Tájházak http://www.fertodikirandulas.hu/fertod/fertoszeplaki_tajhazak.html

Maďarské Versailles - Esterháza ve Fertöd

Hlavní cíl této cesty je zámek Fertöd fešáka Mikuláše Esterházy z Galanty, který zářil v seriálu Marie Terezie. Pomohl tehdy panovnici zajistit podporu uherských stavů ve válce o rakouské dědictví. Za její vlády zastával pozici velvyslance v Sasku a Polsku, později v Rusku a mluví se o jeho velké náklonnosti k ní. Ostatně tu i pobývala. Díky nákladnému dvoru, který si ve své rezidenci vydržoval, získal přezdívku Nádherný. Jako dvorní kapelník tu působil Josef Haydn.

Již delší dobu ho mám jeho zámek v hledáčku a konečně jsem tady. Zámek mě svou velikostí opravdu ohromil. Je mnohem větší než vypadá z fotek. Krásný pozdně barokní až rokokový. Přezdívá se mu maďarské Versailles. Vstupné je 3500 Ft http://eszterhaza.hu/sk/informacie-pre-navstevn. Ptala jsem se na pokladně, jestli provázejí v češtině nebo slovenštině. Ne, takže až přivedu skupinu, dají mi český text a mám si to provést sama. Super. Areál zámku má mnoho částí. nádvoří a hlavní zámek, zezadu je velký park se sochou skladatele Josefa Haydna. V parku je ještě menší zámek s dětstkým divadlem a růžová zahrada. V ní hrála v altánku Haydnova hudba. K altánku vedou doslova tunely popínavých růží. Do interiérů památek se nosí roušky. Fotku šlechtice jsem si půjčila od České televize.

Termály Sá-Ra v Hegykö po 16:00 nejlepší

Cestou z Esterházy jsme odpoledne projížděli malým městečkem Hegykö, kde mají skvělé termální lázně. Už bylo odpoledne a od 16 hodin bylo snížené vstupné na pouhých 1400 Ft. Na takové malé termály bohatě stačily 3 hodiny. V areálu byly 4 termální bazény, 2 vevnitř, 2 venku, včetné léčebných 38°C, kam nemohly děti do 14 let. Venku byly i dva bazény s normální teplotou 24-26°C. Za ty peníze to bylo naprosto neskutečné. U nás jsme zvyklí za takové věci platit i trojnásobek. U toho byl i kemp a hospoda, langošárna. Čili na dovolené by tu člověku nic nechybělo. http://www.saratermal.hu/furdo.php  

Mapa míst

Z míst, která jsme dnes viděli jsem na výlet vybrala Šoproň a zámek Esterházy Fertöd. Tady je mapa míst, které zmiňuji, abyste je mohli projet třeba autem, až se budete vrace z letiště ve Vídni nebo pojedete sem na samostatný výlet. https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1khNn660Xk9ZQSTAx60vCtxE3PAwKUVeI&usp=sharing 

Spojit možno s výletem do Eisenstadtu a k Neziderskému jezeru nebo Sárváru

Cestu sem můžete spojit buď s výletem do rakouského Burgenlandu https://www.hanamachalova.cz/clanek-eisenstadt-a-neziderske-jezero/ a nebo se stavit do báječných termálů v Sárváru, kde v pohodě strávíte i celý den https://www.hanamachalova.cz/clanek-madarske-termaly-sarvar-v-unoru-lepsi-nez-u-more/. Jsem ráda, že jsem objevila další perly Maďarska. S touto pohodovou zemí jsem začala teprve nedávno a nemůžu se jí nabažit. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech Články z cest

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách Články z cest

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku Články z cest

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing Články z cest

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli Články z cest

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín Články z cest

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín

Tulipánová nálož v Průhonicích Články z cest

Tulipánová nálož v Průhonicích

Hruboskalské skalní město a Vesec Články z cest

Hruboskalské skalní město a Vesec