Termály v létě? To jsem nečekala...

Termály v létě? To jsem nečekala...

Maďarsko opět boduje. Asi nebudu jediná, kdo si klepe na čelo při myšlence na termály v létě, když je 34°C. Na co do teplé vody? Ale, nikdy neříkej nikdy. Dokud nezkusíte, nevíte. Tak jsem se vydala s mými oblíbenci Bohemian Tour na výlet. Byl v akci 2+1 zdarma za 499 Kč. To je na vzdálenost 300+ km skvělá cena za dopravu. Navíc to bylo ve středu o prázdninách, tak snad nebude narváno. Jely jsme tradičně já, babi, dítě. Dětí bylo v autobusu hodně, i když my jsme třeba vstávali už ve 3:10 ráno, abychom stihly odjezd ze Zlína ve 4:30 ráno. A ocitli jsme se v úplně jiném světě a báječnou prázdninovou náladou, kterou si nechci nechat vzít.

V Maďarsku po koroně už potřetí 

Do Maďarska jedu v koronavirovém světě už potřetí. Vždycky mě nadchlo nejen tím, že má 10x méně nakažených než my, ale svou prázdninovou pohodou. Napřed jsem byla v Szentendre, Visegrádu a Ostřihomi, potom v Soproni a Fertöd. Cesta mě nadchla natolik https://www.hanamachalova.cz/clanek-unesco-krajina-madarska-sopron-a-esterhaza-fertod/,  že Vás sem vezmu na výlet, který si nenechte ujít. Je tam posledních pár míst. Můžete se ještě přihlásit a přidat se. Cestovky sem ve velkém nejezdí, takže je to příležitost poměrně ojedinělá https://www.bohemian-tour.cz/cs/madarsko/sopron-a-fertod/madarske-versailles-barokni-sopron-a-termaly-bt200812/

 

Termály v létě? 

Termály v Sárváru mě nadchly už v únoru, kdy jsme tu byli poprvé. https://www.hanamachalova.cz/clanek-madarske-termaly-sarvar-v-unoru-lepsi-nez-u-more/ Vůbec jsem si je ale nedokázala představit uprostřed parného léta. V Sárváru je obrovský areál (obešla jsem ho a s telefonem a ukázal 2,8km). Tvoří jej spojené dvě haly s mnoha bazény různých teplot. Jedna půlka haly je jen pro dospělé s nejteplejší vodou termální vodou, která má léčivé účinky. Má mírně nazelenalou barvu a plavou v ní kousky rašeliny. Má 38°C. Vstup do ní je až od 14 let. Stejně jako do nazelenalého bazénu už bez rašeliny, který vede i ven. V druhé půlce haly je jiný druh termální vody, která je už normálně průhledná a má 36°C. Do ní už děti mohou. Má také bazén vyvedený ven, v něm jsou chrliče, vířivky a líná řeka. Tato hala je spojena s druhou halou velkou samoobslužnou restaurací, bufetem a barem s cukrárnou. Druhá hala je jen pro děti - umělé vlnobití, velké mělké brouzdaliště se spoustou dětských chrličů a minitobogánů, hluboký bazén a velké mnohapatrové tobogány pro velké děti a dospělé. Tuto část známe ze zimy. Kupodivu teplá termální voda má na tělo tak blahodárný relaxační účinek, že to funguje i v létě v horku. Prostě je to stejně dobré, jestli je mínus 10 nebo plus 35 stupňů. Termální voda má totiž léčebné účinky a není chemicky upravená. Je to prostě něco úplně jiného, než být na běžné městské plovárně plné chlóru. Jinak samozřejmě bazény venku u tobogánů a pro plavce měly i tady normální teplotu a vodu, chlorovanou.

Letní aquapark velkých rozměrů v ceně bez front na tobogány

Nejsem typ, který obráží obří aquaparky. V pár jsem byla, např. na Kanárech nebo na Mallorce, takže nějaké to kamikaze a banzai mám za sebou. Je to už nějaký pátek. A i tenkrát to byla dost drahá záležitost. Proto mi při obhlídce areálu v létě doslova vyrazilo dech, kolik atrakcí, bazénů a tobogánů je přístupných v létě a jsou v ceně vstupného. Navíc jsou rozprostřeny tak, že jsou prakticky bez front a dost je i plováků. Zkrátka před námi bylo třeba jen 0-10 lidí, což je prakticky nulové čekání na semafor. 

Půl litru vinného střiku za 42 Kč

Je tu spousta různého občerstvení, obchodů s plavkami a plaveckými potřebami, velké i zastíněné plochy na ležení, fontánky s pitnou vodou zdarma, všude toalety, vše je po ruce. Z jídla nás nadchnul vámi doporučovaný langoš od Štefana. Je to nepřehlédnutelný potetovaný velký borec u petangového hřiště, když jdete až úplně dozadu k hodně horkému bazénu před velké tobogány. Z drinků musím opět doporučit skvělý maďarský vinný střik do půl litru. Stojí jen 550 Ft, tedy jen 42 Kč. Oběd ve velké restauraci stojí mezi 8-10 EURy, ale my jsme viděli skoro všechny, jak si dávají venku na posezení u stánků třeba langoše za 950 Ft (cca 72 Kč) nebo palačinku. 

Vstupné poměr cena/kvalita

Vím, že peníze nejsou všechno, ale v Maďarsku mě ceny za celý obrovský areál v Sárváru doslova nadchly. Napočítala jsem přes 10 bazénů. Některé z nich obřích rozměrů plus x tisíc metrů čtverečních areálu, kde si můžu kamkoliv lehnout do stínu na trávu, dá se tam vzít lehátko. ZA to všechno jsme měli skupinovou cenu 13,87 EUR/dospělý+1 EUR za skříňku (cca 390 Kč) a 5,81 EUR dítě (cca 150 Kč). A vzpomněla jsem si, že za stejnou cenu je v ČR u nás na Valašsku vstup na pár hodin do maličké jednobazénové haly ve Velkých Karlovicích. Klobouk dolů před Maďary. Těch 300 km a ranní vstávání se rozhodně vyplatí. Vše o vstupném a areálu zde https://www.sarvarfurdo.hu/.

Kemp a ubytování

Přímo s areálem je spojený kemp a hotel Park Inn a také jiné hotely, které zřejmě zajišťují přímý vstup do lázní. Stačí se podívat na mapku místa a kliknout si na ně. Areál je jimi ze severní strany oblepen. A jsou vidět lidé v hotelových županech, jak si užívají pobyt. https://thermalcamping.com/cenik_sluzeb  https://parkinnsarvar.hu/cs/hotel/. V pohodě seženete pobyt zde na naších slevových portálech.

Termály jsou prostě slast

Jsem teď doma, ale myšlenkami stále v pohodě Sárváru. Přemýšlím, že si sbalím stan, dítě a prostě si tam odjedu jen tak se věnovat nekonečným vodním radovánkám a léčbě v termálech. Ten slastný pocit, když je člověk po krk ponořený v teplé vodě, je prostě nepřekonatelný. Termály jsou prostě slast a o Sárváru to platí dvojnásob. Video je od kluků, kteří mají gopro s vodním pouzdrem a natočili slidy. Ono to na videu vypadá jako nic, ale já teda pištěla hrůzou u každého z nich. Je to fakt strašný sešup, ale člověk z nějakého důvodu, běží nahoru na věž a jde do toho zas:-). 

Další výlety, na které se můžete přidat ke mně s Bohemian Tour: 

29.8. Maďarsko Šoproň, Esterházy zámek Fertöd, termály Sá-Ra Hegykö https://www.bohemian-tour.cz/cs/madarsko/sopron-a-fertod/madarske-versailles-barokni-sopron-a-termaly-bt200812/2020-2008-16/?

5.9. Plavba po krásném modrém Dunaji údolím Wachau, klášter Melk https://www.bohemian-tour.cz/cs/rakousko/udoli-wachau/plavba-po-dunaji-udolim-wachau-bt20-0905/ 

12.9. Putování Podkrkonoším na Kuks, hrad Pecka https://www.bohemian-tour.cz/cs/cesko/podkrkonosi/podkrkonosi-a-hospital-kuks-bt0711/2020-2009-13/?transport_id=195 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca