Růžová atmosféra Krakova v lesku pavích per

Růžová atmosféra Krakova v lesku pavích per

Do Krakova se můžete dostat z ČR mnoha způsoby. Mnoho spojů každý den má Flixbus i České dráhy. Nějaké spoje najdete i u Regiojetu a Leo Expresu. Na adventní trhy sem jezdí cestovky snad z každého města. My jsme zažili naprostý klid od davů turistů a vánoční výzdobu v plné parádě. Jízda z Ostravy trvá jen 2,5 hodiny. To mají Ostraváci blíž než do Prahy. Kdo jede autem, platí se mýtné až za úsek A4: Mysłowice (Katowice) - Balice (Kraków) 24 Zlotých, online jen 18 Zlotých https://www.autostrada-a4.com.pl/. A teď se mrkněte, jaké jsme měli mimořádně nádherné počasí. To v zimě dělá hodně. 

 

Nejvzdálenější účastník, který se dnes přidal, byl dokonce až z Českých Budějovic. Většina z Vás jela z Olomouce. 

Krakovem s Čechem žijícím ve městě

Devátým členem výpravy byl sympatický mladík Lukáš, který v Krakově žije, pracuje a ve dnech volna se rád setkává s krajany, aby je po městě provedl. Lukáš zde studoval a v Krakově se mu tak zalíbilo, že zůstal i po absolvování univerzity. Zmínil, že pro Čechy je nyní v Polsku několik korporátních pracovních příležitostí, kde nemusíte ovládat polštinu plynule, postačí pro začátek čeština a angličtina. Pokud máte namířeno do Krakova, využijte sociální sítě s Lukáše kontaktujte na https://www.instagram.com/cestujeme_do_krakova/. Procházky s ním nebudete litovat. Je to na přátelské bázi freetour. Jak ho jeho čas oceníte, je na Vás. Město zná jako svoje boty a je vidět, že je tu moc rád. Dozvíte se historky, které se váží k budovám, kterých byste si při samostatné procházce možná ani nevšimli a dozvíte se, jak se žije v dnešním Polsku.

Z nádraží do centra jednoduše pěšky, pokud se nezapomenete na nákupech

Vůbec nemějte obavy přijet do Krakova veřejnou dopravou. Nadchne Vás moderní řešení terminálu spojujícího autobusové a vlakové nádraží s městskou dopravou (tu ani potřebovat nebudete) a obchodní galerií hned u centra města. Kdo se rád nechá pohltit nákupy, zůstane v opulentním nákupním centru Galeria Krakowska. My jsme nakoupit nestihli ani omylem. Tak rychle plynul čas. Galerie s vánoční výzdobou a výprodeji vypadala fakt skvěle.

Do centra města se pěšky dostanete jednoduše - vyjděte východem z galerie na ulici, kde jezdí tramvaje. Přejděte na protější stranu a pokračujte k zdálky viditelnému dvouvěžnímu bílému kostelu svatého Floriána. Tady začíná široká třída s nepřehlédnutelným památníkem bitvy u Grünwaldu, v které Poláci spolu s Litevci za podpory Jana Žižky porazili řád německých rytířů. 

Od památníku jen přejdete cestu ke kulaté cihlové pevnosti - bráně městského opevnění Barbakan. Kdysi spojoval staré město padacím mostem. Celé historické centrum Krakova bylo pro svůj zachovalý středověký charakter obehnané opevněním a širokým pruhem zeleně zvané Planty zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Staré miasto: královská cesta Via regia až na hrad Wawel s drakem chrlícím skutečný oheň

Do starého města projdete Floriánskou bránou hned naproti Barbakanu. Dnes stihneme projít jen královskou stezku Via regia až na největší polský hradní komplex Wawel. Je to korunovančí stezka králů. Korunovace probíhaly na hlavním Rynku v Mariánské bazilice. Všimněte si, že má na hrotu věže zlatou královskou korunu. Tu mají všechny korunovační katedrály. Napříhlad naposled jsem takovou viděla na dómu svatého Martina v Bratislavě. Nezapomněli jsme na troubení na věži baziliky, které je každou hodinu. Na Rynku je také samostatně stojící radniční věž, tržnice Sukiennnice, kousek za náměstím Jagelonská univerzita, která je po naší Karlově druhou nejstarší ve střední Evropě. Podívali jsme se na papežské okno u Františkánského kostela, kde trávil čas Jan Pavel II a odkud během svých pobytů v Krakově zdravil studenty a obyvatele města. Poté jsme pokračovali nahoru na královský hrad Wawel do baziliky Sv. Stanislava, kde jsou pochovány nejen ostatky svatého, ale i polských králů a významných lidí polské historie. Katedrálu si můžete projít zdarma. Do věží, na zvon Sigmund a do krypt se platí vstupné. Rovněž nádvoří si můžete podobně jako na Pražském hradě projít zdarma, do interiérů se platí vstupné.

Z Wawelu je krásný výhled na řeku Wislu. Uprostřed dole pod hradbami je Smok Wawelski - drak se slují, který v pravidelných intervalech chrlí oheň. To je podívaná zejména pro děti. Tady prohlídka města s průvodcem končí. Vracíme se do uliček centra na aperitiv do Opilé višně na ulici Grodzka 10 a do restaurace ochutnat tradiční polskou kuchyni. Pokud neholdujete pirohům, můžete ochutnat zelnou rolku, kachničku s višňovým přelivem a pečenými jablky nebo bigos. My jsme zkusili restauraci Miod Malina, poblíž byla i Czarna Kaczka

Dokonalé kouzlo pink hour s výzdobou s motivem pavích per 

Tak jako je vzácností polární záře, je při slunečném dni růžový západ slunce. Nejprve jde o růžovooranžový nádech, později tmavě modré tóny barví oblohu do nachova. Dnes fotografové nepotřebovali barevné filtry, obloha vymalovala paletu krásných barev sama. To na náměstí, kde po vánocích je několik stánků s jídlem od vánočních trhů, vykouzlilo neskutečnou atmosféru. Krakov nám dnes vrchovatě nadělil. Nádherná vánoční výzdoba tu trvá až do hromnic na začátku února. Letos je s motivem pavích per. Paví péro se používá na čapce krakovského lidového kroje a je také symbolem luxusu králů, aby připomnělo, že Krakov má výsadní postavení jako královské město. Paví pera na ulicích jsou svítí jako drahokamy, jsou opravdu pečlivě a luxusně vyvedené. Je vidět, že místní radnice těžce zainvestovala do toho, aby se návštěvníkům výzdoba vryla do paměti.  

Židovská Kazimierz, Fabryka Oskara Schindlera a komunistická Nowa Huta

Za jeden den jsme stihli jen Staré miasto. Mnoho návštěvníků míří také do staré židovské čtvrti Kuzmir / Kazimierz, která se nachází hned u centra přes řeku Wislu. Čtvrť bývala centrem židovské kultury evropského měřítka. Je tu obnoveno 7 synagog a spousta podniků pro mladé, protože Krakov je především univerzitní město s desítkami tisíc studentů. Ve městě studuje 170 000 mladých lidí, kteří tvoří 20% populace. Díky věhlasu Spielbergova filmu Schindlerův seznam se můžete také dostat na exkurzi do Fabryky Oskara Schindlera, vstupenky kupujte s dostatečným předstihem https://oskarschindlerfactory.com/

Další čtvrtí tepající životem je svérázné sídliště Nowa Huta z přelomu 40. a 50. let 20. století. Původně mělo být samostatným městem, ale časem jej pohltila aglomerace a nyní je součástí Krakova. Článek o tom, jak čtvrť měla vyjadřovat komunistickou utopii polského dělnického kolektivního soužití, jak přes represe ze strany komunistů tu pod otevřeným nebem kázal tehdy krakovský arcibiskup Karol Wojtyla, budoucí papež Jan Pavel II a ač v původních plánech nikdy nebyl kostel, katoličtí přistěhovalci na sídliště z venkova, si jej rebelsky vymohli, čtěte zde. Do Nowe Huty se dostanete z centra tramvají  4 na Wzgórza Krzesławickie, nebo tramvají 10 na Pleszów.

Kam mimo město: solné doly Wieliczka, koncentrační tábor Osvětim Březinka, Kalwaria Zebrzydowska

Kdo budete v Krakowě delší čas, můžete podniknout výlety za město. Velmi známe jsou solné doly Wieliczka, které stojí celkem pálku. Objednejte si prohlídku s předstihem - doporučuji ušetřit vstupné a volit polskou variantu zde https://www.kopalnia.pl/.

Ani nevím, jestli doporučit návštěvu bývalých nacistických koncentračních táborů Osvětim Březinka (Auschwitz Birkenau), protože to je depka nejhrubšího zrna, na kterou nemám nejlepší vzpomínky. Ale historie je krutá a měli bychom vědět, čeho jsou lidé schopni. Vstupenky si opět kupte s dostatečným předstihem http://auschwitz.org/en/.

Významné poutní místo blízko Krakova se jmenuje Kalwaria Zebrzydowska, je na seznamu UNESCO. Je cílem spíše pro ty, kteří se do Krakova vydají autem mimo dálnici, protože je kousek dál blízko města Wadowice, rodiště Jana Pavla II. 

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca