Perly pod hřebeny Albánských Alp

Perly pod hřebeny Albánských Alp

Albánie je stále nedoceněnou balkánskou zemí a svou reputaci má nezaslouženě. Dle mezinárodních měřítek je bezpečnější než sousední Černá Hora nebo Řecko. České turisty tu však v minulosti postihlo pár tragédií a to vrhlo na zemi stín, kterého se nemůže zbavit dodnes. Zatímco některé země člověku tak nějak stačí za život vidět jednou, na Albánii myslím, kudy chodím a chci se sem vrátit. Má prostě své čaro, které určitě dostane i vás.

Věděla jsem, že země je turisticky na vzestupu a velmi mě lákalo se sem podívat. Vyrazili jsme směr Albánské Alpy. Pohoří leží na samém severu země na hranicích s Černou Horou. Nejvyšší vrchol je Maja e Jezercës 2694 m. Hlavním výchozím bodem do hor je město Škodra ležící u stejnojmenného hraničního jezera. Bílé hřebeny hor jsou tak fotogenické, že prostě ani nedýcháte. 

Přímá linka z Prahy

Od léta roku 2020 létá do Tirany nová přímá linka www.wizzair.com ve velmi příznivých letových časech uprostřed dne, kdy je možno dostat se do Prahy z celé republiky. Nezapomeňte, že na letiště v Praze se snadno dostanete vlakem a návazným přímým autobusem Airport Expres za výhodnou jízdenku Vlak+letiště. Do Tirany z Prahy létaly také Smartwings. Wizzair létá do Tirany také z Vídně a z Budapešti. My jsme letěli z Budapešti v době, kdy pražská linka ještě neexistovala za 1294 Kč. Z letiště v Tiraně jezdí pravidelně do města Rinas Expres, který jsme využili při cestě z letiště na severní autobusové nádraží a potom nazpátek z centra Tirany na letiště. V Albánii sice nemají pěkné autobusové terminály s nástupišti, ale spíš takové velké parkoviště, kde si člověk svůj autobus najde podle nápisu směru na něm. Ovšem doprava funguje spolehlivě a jezdí absolutně načas. 

Furgony a dobrodružství místní dopravy

 Z letiště jezdí autobusové linky do města a zastavují i u autobusových nádraží. Nemají tu žádné centrální. Na severu města je to, z něhož se dostaneme na sever země a na jihu zase na jih. Do Škodry jezdí spoje ze severního nádraží. Místním mikrobusům a autobusům se tu říká furgon. Spoje jezdí přesně na čas! Jízdní řády se léta nemění. Jsou napsané na velké tabuli při vstupu do areálu. Jízdní řády online najdete tady - vážně nic lepšího nemají https://gjirafa.com/Autobus.

Naučili jsme se chodit s půlhodinovým předstihem, protože furgony bývají vytížené a kdo dřív příjde, ten jede. I za velkou vzdálenost jsme zaplatili v přepočtu jen pár desítek korun výběrčímu, který chodil během jízdy a každému od oka střelil cenu. Přesto byla příznivá. Pokud spoj z páteřní linky nezajíždí do menšího městečka, na výpadovkách stojí několik obstarožních mercedesů nebo džípů a sbírají cestující za smluvní ceny. Je to zvláštní, bez vyznačenýh zastávek, ale perfektně to funguje. Řidiči si nás vždy předali a v pohodě jsme se dostali kamkoliv.

 

Škodra aneb náboženství neřešte

Město Škodra má přes 110 000 obyvatel a je centrem albánského severu na hranici s Černou Horou. V historii měnilo vládce od Římanů, přes Byzantince, Benátčany po Turky. Proto je zde dodnes zhruba polovina katolíků a polovina muslimů. Osmané pak dále nelákaly nepřístupné hory a podmanili si zejména pobřeží Albánie. Proto v celé zemi vidíme z dálky trčet minarety mešit, ale ve vesničkách v útrobách Albánských Alp jsou křesťanské kříže a kostelíky. Realita je taková, že Albánce ani nenapadne řešit, kdo je jakého vyznání a všichni se přátelí se všemi. Ani vzhledově či oblečením nepoznáváme rozdíl mezi muslimy a křesťany. Nad Škodrou se tyčí majestátní pevnost Rozafa. Dnes už je v rozvalinách a jméno dostala podle zazděné ženy stavitele. Podpořili jsme sympatickou rodinu místního Albánce, který studoval v Brně a s americkou manželkou vedou bar a lokální Kiri Adventure Tours https://kiriadventures.al/. Vyjeli jsme na večerní Rozafa Sunset Tour. Výhled z pevnosti na několik řek vlévajících se z hor do obrovského Skadarského jezera mě nadchl.

 

Jezero Komani a horská vesnička Valbonë

Následující den ráno nám ubytování zajistilo, že pro nás přijede sběrný jeep za 5 EUR od rejdařské společnosti, která provozuje plavby po jezeru Komani a ten nás zavezl do přístavu. Je to ve skutečnosti přehrada v alpském horském údolí sevřená ostrými horami. Byla vybudovaná v 70. letech. Kdo se chce dostat dále do hor, musí absolvovat 3-hodinovou plavbu až k přehradní zdi do nitra hor ve Fierzë. Odtud se dá jeepem dostat například do střediska Valbonë. To je populárním výchozím bodem pěších túr. Lodě jsou zároveň malými trajekty. Berou na palubu i několik jeepů a terénních dodávek. Otočí se jen jednou za den – ráno v 9:00 z přístaviště Koman na konečnou do Fierzë a ve 13:00 zpět. Rezervaci na lodi předem jsme si udělali zde https://komanilakeferry.com/. Vždycky si s nimi předem domluvte i vyzvednutí a do a z přístavu. Plavba stojí 5 EUR.

Plavba je ohromujícím zážitkem. Nádrž se místy zužuje a měla jsem pocit, že dál už to snad ani nevede. Většina osazenstva míří dál do horské vesničky Valbonë a chystají se na populární trek na Valbonë Pass, tedy průsmyk spojující stezkou další horské městečko Theth. Dělí je horský štít a 16 km vzdálenost vysokohorským terénem s převýšením 961m. Čístý čas chůze alespoň 6-8 hodin. Nejvyšší bod treku měří 1800m. Nedaleko odtud je i nejvyšší hora celého pohoří Maja e Jezercës 2694m.

 

Kouzelná horská vesnička Theth

Komu se nechce do vesničky a národního parku Theth pěšky natěžko z Valbonë, má šanci se sem dostat sběrným jeepem z města Škodra. Stačí říct svému ubytování a brzy ráno jej jeep vyzvedne. Cesta tam stála 10 EUR. Do samého nitra hor trvá 3 hodiny a vede ze 2/3 již po nové asfaltové silnici. Na hřbetu hor však ještě není dostavěná a celý dramatický sjezd do údolí vede po prašné štěrkové cestě. Samotná vesnička je vrcholem idylky. Odříznutá od světa. Bydlí tu místní, kteří mají vše domácí – zvířata, ovocné stromy, své marmelády. Jeepy z města jim vozí velké zásoby základních surovin a oni z nich vaří turistům. Supermarket byste tu hledali marně. Snad v každé chalupě se lze ubytovat a paní domu mu něco dobrého uvaří. Pokud není místo na pokojích, lze stanovat na zahradách. Uprostřed vesničky je krásný kamenný kostelík. Protéká tu kříšťálově průzračná říčka a do okolí vede několik stezek. Nejpopulárnější vedou k vodopádu Grunasi nebo k ledovcovému jezírku Blue Eye (pozor, ještě jedno se stejným názvem se nachází na jihu země). Ve vesnici jsme také našli kamennou věž Kulla, v níž se kdysi ukrývali vrahové před krevní mstou.

Nám se poštěstilo bydlet u babičky jako z pohádky, která celému osazenstvu horského stavení vařila výborné mnohachodové jídlo. Všichni se tu scházejí u společného stolu a klábosí, odkud je sem vítr zavál, Němci, Francouzi, Poláci, Kanaďané... Veškeré ubytování jsme měli přes booking podle recenzí. Vždy jsme platili kolem 10 EUR za noc plus jídlo, které bylo skvělé. 

Zpět do Škodry jsme se dostali sběrným jeepem, který vyjížděl krátce po poledni. Ještě cestou se podařilo nabrat stopaře, kteří sešli právě z některého z vrcholů a byli rádi, že se dostanou do civilizace.

Albánie nás nadchla svou autentičností, přívětivostí a vstřícností místních. Je vidět, že si vzájemně pomáhají a právě lidská pospolitost je tu nejsympatičtější. V posledních letech se rozvíjí prázdninový turismus v přímořských letoviscích země, avšak zážitky z hor jsou to, co Albánii dělá jedinečnou.

Video z výletu

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Luhačovice na jaře i přes Vánoce Články z cest

Luhačovice na jaře i přes Vánoce

Wadowice a UNESCO Kalwaria Zebrzydowska Články z cest

Wadowice a UNESCO Kalwaria Zebrzydowska

Vánoční Wroclaw - prostě skvělá i bez trhů Články z cest

Vánoční Wroclaw - prostě skvělá i bez trhů

4 nejlepší vánoční místa ve Zlínském kraji Články z cest

4 nejlepší vánoční místa ve Zlínském kraji

Rusko na víza zdarma? Kaliningrad! Články z cest

Rusko na víza zdarma? Kaliningrad!

Termály ve Velkých Karlovicích v Beskydech Články z cest

Termály ve Velkých Karlovicích v Beskydech

Tuhle zimu v Beskydech musíte vidět Články z cest

Tuhle zimu v Beskydech musíte vidět

Jak levně do Saska vlakem: Míšeň na Elbe Ticket Články z cest

Jak levně do Saska vlakem: Míšeň na Elbe Ticket