Kouzelná Šoproň s duhou na rozloučenou

Kouzelná Šoproň s duhou na rozloučenou

V sobotu jsme vyrazili s www.bohemian-tour.cz na zájezd do Maďarska, který jsem natrasovala. Země zavře své hranice od 1.9., takže jsme to akorát stihli. Toto léto jsem byla v Maďarsku po šesté a bylo to zase úchvatné. Jeli jsme krásnou krajinou Fertö pod Neziderským jezerem, která je zapsaná na seznam UNESCO. V 10:00 jsme byli na prohlídce zámku fešáka Mikuláše Esterzházy http://www.eszterhaza.hu/, kterého znáte ze seriálu Marie Terezie. Vstup stál 3500 Ft. Měl rokokový interiér a protože zámek ležel dlouhá desetiletí ladem, jsou zatím zrekonstruovány jen některé největší místnosti, ale dobrých 100 jich dosud leží ladem. Část zámku je obytná. Je tam luxusní hotel a v jedné části má své soukromé apartmá dnešní potomek Esterzházy. Je to 84 letý pán. Zámek je vystavený v luxusním stylu podobném Versailles, měl kdysi třeba 70 zahradníků, kteří přesazovali 60 000 rostlin a dokonce tam měli pomerančovníky. Dnes je tu velká růžová zahrada a park o neuvěřitelné velikosti 200 hektarů. Tedy 3 km na délku. Aš krasavec Mikuláš Esterházy žil opulentním životem bez odříkání ve stylu žijeme len raz, dožil se 76 let, což na 18. století není špatné. Tady na zámku byla i Marie Terezie a téměř 30 let zde žil jeho dvorní skladatel Joseph Haydn. Je to prostě jedna z největších památek Maďarska. Ale funguje tak z 1/10, protože to je prostě přestřelená co do velikosti. O naší minulé návštěvě oblasti se můžete dočíst v článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-unesco-krajina-madarska-sopron-a-esterhaza-fertod/. Chtěla bych všem zúčastněným poděkovat za suprovou atmosféru během výletu, byli jste skvělí.

Není všude silná sezóna, ráda podpořím

Museli nás kvůli opatřením rozdělit do dvou skupin s rouškama. Přitom jsme celou dobu byli bez roušek v jednom busu:-). I takové paradoxy přináší covidová doba. Ale co, žijeme v tom, tak v tom budeme i fungovat.

Na parkovišti jsme udělali tržbu roku paní stánkařce, která prodávala čabajky a papriky. Turistický ruch tady opravdu těžce skomírá. Krom nás tu byla jen hrstka návštěvníků, pár aut na parkovišti, přitom je prázdninová sobota. Tak jsme překvapené paní udělali tržbu měsíce. Chudáci Maďaři, vláda jim kvůli pár případům koronaviru (mají jen 1500 případů) zavře úplně v září 2020 celou zem. Proto jsem měla radost z podpory každého, kdo něco dobrého návštěvníkům přináší. Doteď to měli hodně těžké a teď přijdou ještě horší časy. 

Šoproň ještě lepší, protože...

Přejeli jsme kolem krásných vinařských domků Fertöszeplak http://www.fertodikirandulas.hu/fertod/fertoszeplaki_tajhazak.html do historické Šoproně. Město mělo po 1. světové válce připadnout rakouské spolkové zemi Burgenland. Ale v plesbicitu Maďaři odhlasovali vrácení Šoproně Maďarsku. A tak se hlavním městem Burgenlandu stal malý Eisenstadt s jen 14 tisíci obyvateli. Proto tu mají bránu věrnosti pod hlavní Požární věží, i sloup na náměstí Sečenského. Tato věž vévodí celému starému městu. Byla přebudována do dnešní podoby po zničujícím požáru města, který proběhl v druhé polovině 17. století. A sloužila k hlídání města, aby už k další podobné tragédii nedošlo. Prošli jsme si uličky, podívali se za synagogu, do kostela Sv. Uršuly, do Kozího kostela na hlavním náměstí, kde byl dokonce korunován Ferdinand I. Obešli jsme z druhé strany městské hradby. Navštívili místní skvěle zabudované infocentrum do římských vykopávek pod věží. Tady se kupují lístky na věž http://www.tuztorony.sopron.hu/index.php/en/, stojí 1700 Ft a vyšlápnete si 200 schodů. Ve Fabriciově domě na náměstí jsou dokonce ve sklepení zbytky římských lázní, tam jsou římské sochy. Na náměstí dřív bylo forum romanum. Tenkrát se město jmenovalo Scarbantia.

Storno ház collection

Zašli jsme si do Strono hausu. Byl to dobrý úlet. Mohli jsme si volně prohlédnout jedno patro měšťanského domu na rohu náměstí. Vlastnila ho rodina kominíků, kteří rádi sbírali umělecké předměty z různých historických období a stylizovali svou sbírku do výstavek, jimiž vyzdobili své pokoje. Navíc byli velmi výtvarně nadaní a jedněmi z největších restaurátorů 19. století, dozdobovali si interiér vlastními výrobky, totálními předělávkami různých předmětů a malbou. Tím si vytvořili ulítlý až zámecký interiér, který jako celek působí až kouzelně. Rozhodně to stojí za vidění, je zábavný a milý. http://m.turizmus.sopron.hu/en/info/sights/museums/storno-collection.html 

Gyógygödör sklípek na náměstí je zázrak v parném létu

Jelikož jsme byli na památkách v teple v roušce, byla žízeň. Zašli jsme do sklípku na náměstí Gyógygödör Borozó. Tady se dá ochutnat místní víno Modrá Frankovka Soproni Kékfrankos. Název vznikl v dobách, kdy ve městě byla napoleonská vojska.  Stojí tu úplný pakatel. Ještěže jsme měli v tom horku čas jen na jeden vinný střik, půllitr jen zasyčel. Stál jenom 371 Ft, to mi řekněte, kde v Česku byste na hlavním náměstí dostali 2dcl vína se sodou za 28 Kč? http://www.gyogygodor.hu/ Až budete někdy oslavovat s děvčaty konec svobody nebo cokoliv jiného, tak sem! Já bych jela hned. Nějak mi ta krajina kolem vyhovuje, ač je placatá. Ty krásné malé domky, květiny všude, místo pro každého. Cítím se tu dobře, vždycky tu ožiju. 

Termály a duha na rozloučenou

Aby toho nebylo na jeden krásný den málo, zajeli jsme i do malých milých termálů Sá-Ra v Hegykö. Vstup po 16:00 stál jenom 1400 Ft. A tam byla parádní langošárna s langošem sýr smetana za 750 Ft a střikem 400 Ft. Čili ještě lepší ceny než v Sárváru. http://www.saratermal.hu/ Sice bylo narváno, že si skoro nešlo v nejteplejších bazénech sednout, ale klasický plavecký bazén byl volný a suprově jsem si zaplavala. V 18:00 začalo pršet a přišla bouřka. Přísná paní šatnářka, která to tam má vše pod palcem nás vypískala z bazénu, a to byl akorát tak čas odjet domů. Když jsme šli do autobusu, udělala se krásná duha. Jakoby se s námi Maďarsko loučilo. Odjedeme a zavře se za námi hranice úplně. 

Cestou domů jsme jeli přes železniční přejezd a viděli pohádkové nádraží a takových milých staveb je v celé krajině Fertö mnoho, je to prinscreen z videa, vyfotit jsem nestihla

 

Nostalgický poslední průjezd ven přes maďarské hranice, země se za dva dny zavírá pro cizince. Věčná škoda.

Příští sobotu jedeme na plavbu po krásném modrém Dunaji do vinařského údolí Wachau v Rakousku. Tak se přidejte. Je to nejhezčí úsek Dunaje a z paluby lodi si jej určitě vychutnáme https://www.bohemian-tour.cz/cs/rakousko/udoli-wachau/plavba-po-dunaji-udolim-wachau-bt20-0905/2020-2009-14/?

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR Články z cest

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené Články z cest

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork Články z cest

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon Články z cest

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon

Havaj - jak jsem si splnila životní sen Články z cest

Havaj - jak jsem si splnila životní sen

Kanadou od západu na východ během Velikonoc Články z cest

Kanadou od západu na východ během Velikonoc

Objevte Albánii od horských vesnic po moře Články z cest

Objevte Albánii od horských vesnic po moře

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden Články z cest

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden