Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě 2020

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě 2020

V druhé polovině července 2020 jsme se vydali na vlastní pěst do Řecka na ostrov Zakynthos. Volba na něj padla po zralé úvaze, že chceme vycestovat do zahraničí, ale do země, která je na tom epidemiologicky výrazně lépe než Česká republika. Dodržovali jsme nadále všechny zásady a ohromně si užili porci slunce a příjemné řecké nálady.  

Levné letenky do Řecka od 850 Kč

Letenky jsme sehnali na www.wizzair.com, kdy aerolinka otevřela novou linku z Vídně na Zakynthos. Sehnala jsem 2 zpáteční letenky na týden v červenci za 32,50 EUR se slevou WDC a jednu za 54,50 EUR bez slevy. Jak se kupují letenky u Wizzairu jsem sepsala do článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-20-sleva-na-vsechny-lety-wizzair/. Vzala jsem základní verzi s malým batůžkem na palubu. Jak se do tak malého zavazadla sbalit na týden, jsem sepsala do článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-jak-se-sbalit-na-lehko-do-prirucniho-zavazadla/. Za všechny 3 letenky jsem dala cca 3200 Kč. Odlet byl velmi brzy ráno, proto jsme jeli na letiště autem a parkovali za 59 EUR na www.pandaparken.at. K dojezdu na vídeňské letiště je nutné koupit rakouskou dálniční známku na 10 dnů. 

QR kód - co je třeba pro vstup

Řekové vyžadují pro vstup na své území vyplnit online formulář https://travel.gov.gr/#/, kde se mimo jiné uvádí i kraj v České republice. My jsme Zlínský kraj, který je považován za nerizikový. Systém poté rozešle o řecké půlnoci v den odletu všem unikátní QR kódy, které mohou hrát roli při příletu, zda bude dotyčný vybrán na test přítomnosti koronaviru či nikoliv. QR kódy přišly na email ve 23:02 večer před odletem, tedy skutečně o řecké půlnoci. Řecko se nachází ve východoevropském časovém pásmu s časovým posunem plus 1 hodina. Náš QR kód začínal číslem 2. Mnoho lidí psalo, že dvojka znamená menší pravděpodobnost testování při příletu do Řecka. Nemýlili se.

Jak probíhají testy po příletu a koho testují, co se stane, když jsem pozitivní

Už ve Vídni před odletem kontrolovali, zda všichni máme QR kód a moc se nestarali o velikost přiručního zavazadla. Stačíl pohled, zda máme jedno a od oka se vleze pod sedadlo. Celou dobu na letišti i během letu se nosí roušky. V letadle jsme dostali desinfekční ubrousky. Bylo klasicky plné lidí bez rozestupů. Po příletu na Zakynthos jsme utvořili fronty ke kontrole QR kódů. Kódy se nenačítaly čtečkami. Pracovníci je prohlédli a sdělili, zda jdeme k testům na koronavirus nebo ne. Naše kódy začínaly na 2 a paní nás s úsměvem poslala dál bez testu. Na testování vzali asi jen 10 lidí z letadla. Na facebooku jste mi psali své zkušenosti z Kréty, Rhodosu, Korfu a Zakynthosu a zdá se, že nelze obecně definovat kolik a koho testují. U někoho testují jen QR kódy s číslem 1, u jiného i dvojky. U někoho jen pár lidí z letadla, u jiného 50-70% lidí z letadla. Ti, které testovali, psali, že se po nich chtělo, aby se 24 hodin po testu zdržovali v areálu hotelu, mohli chodit ven, na hotelovou pláž, ale neměli opouštět areál. Neznám případ, že by někomu přišel pozitivní výsledek testu a musel absolvovat řeckou karanténu. Ta by měla probíhat na řecké náklady ve zvláštním zařízení a nebo také na hotelu, pokud je možné člověka izolovat od ostatních. Ty, které testovali a byli negativní, psali, že výsledky buď nedošly vůbec, nebo se zpožděním až 36 hodin. Dokonce v jednom případě přišel negativní výsledek člověku, který nebyl testovaný. Osobně jsem se testování nijak neobávala. Byli jsme zdraví a řekla jsem si, že maximálně si odpočinem den na hotelu po příletu. Také se dle vašich zkušeností zdá, že netestují děti. Dosud mi nikdo nepsal o takovém případu.

Připojištění na covid ano nebo ne?

Měli jsme uzavřené jen běžné cestovní zdravotní pojištění s nejvyšším krytím u AXA. Ale nepřipláceli jsme žádné speciální připojištění na covid, jaké má třeba ERV. V každém běžném cestovním pojištění jsou zahrnuty náklady na léčbu covidu, ovšem nekryje vám náklady na hotelovou karanténu, na nový let a jiné obstrukce technického charakteru, pokud nejste vyloženě nemocní a nepotřebujete lékařskou nemoc. 

Půjčovna aut

Po příletu jsme si vyzvedli auto v půjčovně. Na letišti nás čekal pán, který měl seznam jmen zákazníků a poslal nás na vyzvednutí auta do kanceláře, která se nacházela v budově naproti letiště přes cestu. Auto bylo objednáno přes www.motorclubzante.gr. Měli jsme maličké Hyundai i10 za 139,30 EUR na týden s plným pojištěním bez spoluúčasti. Tudíž nebyla třeba kreditní karta ani žádná záloha. Jen jsme zaplatili půjčovné, sepsali smlouvu s občankou a řidičákem. Auto jsme vraceli tak, že jsme je nechali ráno stát před zavřenou půjčovnou a klíčky hodili do schránky. Auto silně na ostrov doporučuji, pokud chcete vidět různá místa ostrova. Výlety jsou poměrně drahé a veřejná doprava sice funguje, je levná, ale autobusy jezdí velmi málo. Po ostrově se také dá pohybovat taxíky. Jejich ceník z hlavního města jsem vyfotila níže.

Ubytování 

Ubytování jsem našla nejprve v Laganas, ale hotel asi 14 dnů před odletem naši rezervaci zrušil s tím, že letošní sezónu neotevře. Hledala jsem dál. Už jsem věděla, že budeme mít auto a nemusela jsem se vázat na polohu na ostrově. Našla jsem za dobrou cenu 315 EUR/třílůžkový apartmán/týden Zante View Studios na kopci nad plážovým letoviskem Tsilivi https://www.booking.com/hotel/gr/zante-view.en-gb.html?. Moc se nám tam líbilo. Hlavně krásný výhled na moře, bazén, který byl k dispozici od časného rána do půlnoci. Ve stejných hodinách byl otevřený venkovní bar u bazénu. Restaurace na Zante View nebyla. Jen v sobotu pořádali na baru u bazénu velkou grilovačku. Jídlo jsme tedy řešili nákupy v Lidlu naproti letišti nebo ve Sparu v Tsilivi dole ve městě. Naplnili jsme ledničku na apartmánu potravinami na snídani, ovocem. Velmi levná je na ostrově pitná voda. Na obědy jsme si vždycky zašli v místě, kde jsme zrovna byli na výletě nebo na pláži. A večeře jak kdy. Někdy jsme se z únavy odbyli něčím z ledničky a někdy si naopak vyrazili z kopýtka v pořádné restauraci. V Řecku naprosto odpadají starosti o jídlo, protože Řekové rádi jedí a velmi dobře vaří. Tudíž se vždy něco dobrého k snědku najde. Apartmány měly tu výhodu, že každý z nich měl samostatný vchod zvenku. Tudíž jsme se s nikým nesetkali na blízko. Nebyly tam žádné společné chodby nebo uzavřené prostory, kde by se nedaly dodržet odstupy.

Kdy se nosí v Řecku roušky

Na ubytování to funguje v čase koronaviru tak, že personál nám ukázal apartmán zvenku, ale nemohl jít s námi dovnitř. Uklízečka vydesinfikuje pokoj, zabalí do fólie všechny ovladače (na TV a klimatizaci), uklidí, ale také se s námi nesmí setkat vevnitř. Veškerý personál v Řecku v hotelích a restauracích nosí roušky. Nejčastěji v podobě průhledných pološtítů, které překrývají ústa a nos. Je to fajn vynález, protože kdyby v tom vedru museli stále nosit roušky, bylo by to pro ně utrpení. My jsme roušky venku nenosili vůbec. Do restaurací jsme chodili jen na zahrádky. Roušky se nosí do uzavřených obchodů jako jsou supermarkety, na letišti, dovnitř do památek, do klášterů a kostelů, ve veřejné dopravě. 

Jak to vypadá na ostrovech? Je vše otevřené? Kolik je lidí?

 Byla jsem na ostrově poprvé, proto nemám srovnání s jinými sezónami, ale zkušení odhadovali, že je zde tak čtvrtina lidí, co běžně v létě bývá. Bylo nesmírně příjemné moct se po ostrově, který má velikost asi jen 20x40 km, volně pohybovat autem. Všude jsme našli bezproblémové parkování zdarma. Zcela vylidněně působilo hlavní město ostrova Zakynthos, na náměstí ani v hlavním kostele nebylo živáčka. Na silnicích byl velmi slabý provoz. Zalidněné byly jen pláže, a to ještě ne zcela. Slunečník a dvě lehátka na celý den stál 8 EUR. Největší koncentrace lidí byla v plážových městečkách Laganas a Tsilivi. Hodně lidí také bylo na pláži Navagio s uvíznutým vrakem lodi. Jinak naprostá pohoda. Nejprve to na nás působilo smutným dojmem a litovali jsme Řeky zcela závislé na zahraničním turismu, že letos mají velmi bídnou sezónu. Po pár dnech mi však klid ostrova učaroval a velmi jsem si to bez davů užila. S úbytkem lidí také přišlo zavírání velkých hotelových komplexů a velkých atrakcí, které počítají s návštěvou x-set lidí denně. Také měly zavřeno některé velkokapacitní taverny a obchody. Otevřeno měly zejména malé rodinné podniky. Bylo milé vidět, jak se místní snaží a jsou velmi vděční za každý koupený meloun nebo drink. Na ostrově jsou sice některé hotely a podniky zavřené, ale vždy si najdete v těch, které zůstaly otevřené, co potřebujete - občerstvení, plážový servis, výlet lodí atd. Nikdo se nás jako turisty nesnažil natáhnout, obalamutit. Připadalo mi, že ceny také nejsou zbytečně vyšroubované nahoru.

Pláže

Na ostrově je několik dlouhých písečných pláží. Mezi útesy se najdou i oblázkové pláže. Stihli jsme navštívit jen některé. Další neuvedené jako Alykes lze snadno najdete dle mapy. Jsou zejména na jihu a východě ostrova. Západní pobřeží je spíše skalnaté.

Laganas a nejteplejší moře

Podle množství lidí určitě nejoblíbenější pláž ostrova, kterou jsme viděli už z letadla při přistávání. Je tu neskutečně teplé moře. Opravdu k neuvěření. Nikde na světě jsem nezažila tak teplé moře, určitě nad 30°C. Středisko má hlavní ulici plnou krámků, taveren a fastfoodů. Připomíná spíš pouť a není nějak zvlášť vzhledná. Prostě klasická komerce u moře. 

Kalamaki a pozorování letadel

Na východě přechází Laganas v pláž Kalamaki. Nad ní přistávají letadla. U silnice na Kalamaki, těsně u přistávací dráhy (na mapě najdete jako Airport Café) je super zážitek pozorovat přistávání letadel zblízka. Jde jít až k plotu letiště. Letadla mi připadaly jako na dotek. Stačí se dívat na https://www.flightradar24.com, kdy bude něco přistávat, případně na příletovou ceduli letiště https://www.zth-airport.gr/en.

Cameo Island, Agios Sostis a želvy

Nedaleko Laganas jihozápadním směrem je maličký ostrůvek Cameo Island. Vede na něj dřevěný můstek. U něj je spousta malých loděk, které zvou na vyjížďku za želvami. Nejvíce jste si pochvalovali mořského vlka Chrisse, který ví nejlépe, kde želvy jsou a umí s nimi komunikovat. Za to, abyste viděli želvu, nemusíte platit. Když máte štěstí, zejména v oblasti Laganas a okolí, můžete s nimi plavat jen tak. Ostrůvek Cameo Island je krásná skála, na jejíž vrchol vedou schody. Zaplatili jsme vstupné 5 EUR dospělý, dítě bylo zdarma. Za rohem nás vyfotil fotograf na klíčenku. Ta byla při odchodu zdarma k vyzvednutí ve 3 vyhotoveních pro každého člena rodiny. Na vrcholu skály se nachází kavárna a na opačné straně jsme sešli na velmi fotogenickou plážičku Agios Sostis. Vlají nad ní bílé pruhy látky, které připomínají na pozadí azurové oblohy řeckou vlajku. Pláž je populární pro pořádání svateb. Je oblázková.  

Planos/Tsilivi

Bydleli jsme nejblíže této pláži. Byla 1,4km dolů z kopce. Pohodová velmi dlouhá písečná pláž u hotelů a pěkných hotelových zahrad. Ve středisku Tsilivi jsme však více žili z hlavní ulice, která byla dál od pláže. Jsou na ní opravdu dobré restaurace, kavárny, pekárny. Nejvíce se nám líbilo na Fanstasy Minigolfu. Tam jsme byli 4x https://www.fantasyminigolf.com/

Gerakas, kde želvy kladou vajíčka

Tuto pláž jste mi doporučili spolu s Banana Beach po cestě. Tu jsme nestihli, protože jsme se rozhodli strávit čas na Gerakas Beach, kde želvy kladou vajíčka. Je na samotném jihovýchodním cípu ostrova. Na pláži je vyhrazená část, kterou hlídají dobrovolníci a v písku jsou želví hnízda chráněná ohrádkami. Někdy se může poštěstit vidět vylíhnutí vajíček a pozorovat neohrabané pokusy malých želviček dostat se do moře. Nedaleko u parkoviště nad pláží je záchranná stanice želv a želví infocentrum. https://earth-sea-sky-global.org/turtle-rescue-centre/.

Xigia - pláž se sirno-kolagenovou léčivou vodou

Nejvíce se mi líbilo na maličké bílé Xigia Beach. Je to malinká pláž se zvláštně mléčně zabarvenou vodou od vyvěrajících sirných pramenů. Kameny pláže jsou obalené slizkým kolagenem. Dá se jít do malých jeskyněk. Je to naprosto kouzelné místo a voda má terapeutický účinek na pokožku. Síra jde cítit už shora z kopce. Na něm je u cesty malé bistro Kantina Xigia, která na pláž doručuje pomocí milé lanovky na ruční pohon košík s jídlem a pitím. Vstup na pláž je zdarma. Pokud máte auto, rozhodně nevynechejte.

Výlety po ostrově

Pokud nemáte půjčené auto nebo si chcete udělat výlet lodí na pevninu, kolem ostrova nebo na sousední ostrov Kefalonia, zde je souhrnná stránka různých společností nabízejích výlety na Zakynthosu https://www.viator.com/Zakynthos/d23524-ttd

Marathonisi (Turtle Island)

Na pozorování želv existuje nepřeberný výběr výletů. Populární je ostrůvek Marathonsini.

Klášter Anafonitria

Cestou na ikonickou pláž ostrova s vrakem lodi, jsme odbočili na velmi krásné klidné místo do kláštera Anafonitria. Je z poloviny 15. století, vstup do něj je zdarma, za dar. 

Klášter St. George Kremnon

Dále po cestě k pláži jsme minuli další malý milý klášter St. George Kremnon. Jsou to milá místa plná klidu k rozjímání. Prakticky bez lidí, kamenné stavby, z kterých dýchá tradiční Řecko. 

Navagio - výhled na pláž s vrakem

Autem jsme dojeli nad pláž, kam si většina lidí kupuje výlety lodí. Navagio Beach je ikonická pláž, kam se nedá dostat jinak než lodí. Je na ní uvíznutý vrak lodi z roku 1980. Obestírá ho romantická pověst o tom, že to byla pašerácká loď plná kontrabandu honěná řeckou pobřežní hlídkou. Ve skutečnosti prý bylo špatné počasí a loď měla technické problémy. Nahoře na skále existuje vyhlídková plošina na pláž a dál se oběma směry rozbíhají dvě pěšiny na jiné vyhlídky. Zde nemůžu uvěřit, jak modrá voda je. Je až jedovatě modrá. To se musí vidět. 

Blue Caves - Modré jeskyně

Cestou z Navagio jsme se stavili v nádherném areálu kolem majáku Skinari s větrnými mlýny Potamitis. Dá se jít pěšky dvěma směry a sejít po schodech k neskutečně modré průzračné vodě. Dá se do ní skákat, půjčit si mořský kajak a podívat se do jeskyní nebo si koupit výlet lodí dovnitř do jeskyní. https://potamitisbros.gr/. Dá se ubytovat v mlýnech.

Hlavní město Zakynthos

Zajeli jsme si do liduprázdného hlavního města ostrova Zakynthos. Město bylo zničeno zemětřesením v roce 1953 a znovu vystaveno. Prošli jsme si centrum až na jih do přístavu. Zašli do hlavního kostela St. Dionisos, světce, který na ostrově žil. Na severu města je náměstí s byzantským muzeem. 

Maják Keri

Na poslední výlet jsme si vyjeli na maják Keri. Maják je obehnaný plotem a je přes den uzavřený. Otevírá až v 19:00 večer na západ slunce. Podvečer jsme strávili kousek pod ním na terase kouzelné restaurace Keri Lighthouse. Je z ní nádherný výhled na skály a opět neskutečně modré moře kolem útesů. Pokud hledáte opravdu romantické místo, tak sem.

Další atrakce na ostrově jsou třeba Tsilivi Water Park nebo Akors Stone Park.

Mapa námi navštívených míst https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1rGCYEmSqBYWrNgk1O092XaprgDnRnKgJ&usp=sharing 

Suma sumárum

Jsem moc ráda, že jsme si pro cestu vybrali tak brzkou dobu, kdy se oboustranně otevřely hranice, a že jsme si pro cestu vybrali právě bezpečné Řecko. Vše proběhlo naprosto hladce, odlet z Vídně i návrat.  Nezažili jsme náznak nepohody, právě naopak. V červenci u nás bylo počasí jako v dubnu. Stále bylo pod 20°C a pršelo. Ocitnout se najednou ve slunném Řecku, se jevilo jako neskutečný zázrak. A tak na tuto dovolenou také vzpomínám - jako na hřejivý zázrak tohoto léta během stále probíhající koronavirové nákazy v Česku. Sedět po 4 měsících opět v letadle a vidět svět z oblak ve mě vyvolávalo sentimentální pocity. Miluji cestování a víc než kdy jindy jsem si uvědomila, jak je pro můj život cenné mít svobodu a možnost někam vyjet.

Co se financí týče 3 osoby: letenky 3200 Kč, parking 1500 Kč, rakouská dálniční známka 260 Kč, ubytování: 8200 Kč, auto: 3700 Kč, útrata jídlo, zábava, vstupy, benzín: nějakých 12000 Kč. Pokud nejste příznivci cestování na vlastní pěst, nejlevnější letecký zájezd z cestovkou z Brna je k mání od 4990 Kč https://www.cestujlevne.com/akcni-letenky/last-minute-na-zakynthos-s-odletem-31-7-a-z-brna

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca