Izrael + Jordánsko Jeruzalém i Petra

Izrael + Jordánsko Jeruzalém i Petra

Máte jen týden volna a rádi byste viděli novodobý div světa Petru i nejsvatější město na světě Jeruzalém?

Nápad jet do Izraele se zrodil při pohledu na cenu zpáteční letenky za něco málo přes 800 Kč z Katowic do Eilatu. Koupili jsme na www.wizzair.com. Bylo to jen na 4 dny - prodloužený víkend u moře, prohřát si na pár dní kosti. Jenže přišla moje kamarádka Petra a prohlásila, že jako svatební dar dostala knihu, kde je mezi divy světa jordánská Petra, a ta je blízko. Hranice Jordánska najdete přímo za Eilatem. Tak jsme nechali propadnout letenku zpět a dokoupili za nějakých 350 Kč novou letenku o 3 dny později. Tak jsme získali týden dovolené na jihu Izraele s možností podívat se i do vedlejšího Jordánska. 

Začalo velké zařizování a zjišťování kde co jak, kterého Vás ušetřím a naservíruji rovnou výsledek den po dni. V Izraeli je v pátek šabat, něco jako ve Švýcarsku či Rakousku neděle - někdo má otevřeno, ale hodně obchodníků zavírá, doprava jezdí jen občas, zkrátka sváteční den. Tak na to myslete, až si budete plánovat program na daný den. 

 

 

Peníze

Z ČR jsme si vezli izraelské šekely, které běžně seženete v lepších směnárnách. Do Jordánska jsme si vezli USD a vyměnili na dináry v místní bance. Banky mají na dolary pevné kurzy, takže vás nenatáhnou. Stačilo nám na 4 dny 200 USD. V Eilatu byly i pouliční automaty na výměnu peněz. 1 NIS je asi 6,50 Kč a 1 JOD je asi 32,50 Kč.

 

 

Bezpečnost

Když se řekne Izrael, každý se ptá: je to bezpečné? Inu, leží tam, kde leží a v tomto regionu nikdy nebudete mít jistotu zaručeného klidu. Nicméně na místě jako turista nepocítíte absolutně žádný náznak nebezpečí. Samozřejmě si dávejte pozor na osobní věci, ale nic dramatického stran nástrah ulice tu vůbec nečekejte. Izraelci mají velmi přísné a důkladné bezpečnostní kontroly. Vždy se jim bezvýhradně podrobte. Noste stále u sebe pas. Jako Češi budete mít výhodu, že náš národ není v hledáčku podezřelých. Pamatujte na to, že na letištích, zejména při odletu mohou bezpečnostní kontroly zabrat hodně času a jezděte raději s 3 hodinovým předstihem. Pří příletu proletíte pasovou kontrolou velmi rychle. Jen řeknete, co jdete do Izraele dělat, kde bydlíte a jaký máte plán. Kontrolou projdete i bez znalosti jazyka. Mají ankety v češtině. Současnou bezpečnostní situaci a doporučení, jak se chovat a oblékat v zemi sledujte na stránkách MZV. Registrujte se do systému DROZD https://drozd.mzv.cz/, aby o Vás věděli na ambasádě, že jste v zemi, kdyby k něčemu došlo. Sledujte storýčka cestovatelů, kteří jsou zrovna tam. Sledujte také média, jestli se situace na místě kvůli něčemu nevyhrotila. Pokud by k tomu došlo. V zimě bývají leteny do Izraele za pakatel (zejména do Eilatu kolem tisícikoruny), tak ji můžete kdyžtak vyhodit do koše.

Co se týče obávaných pásem jako je Gaza, okolí syrských nebo libanonských hranic, buďte bez obav. Tato území jsou oddělená vojenskými check pointy a byli byste včas hlídkou upozorněni, že tam nemáte jako turista co pohledávat. Palestiská území na pravém břehu Jordánu jsou na hraně, avšak turistická místa jako Betlém, Nazaret a Mrtvé moře jsou v pohodě. Dávejte si pozor, pokud půjčeným autem vjíždíte na palestinská území, měli byste být připojištěni. Do Jordánska izraelské auto vzít nelze. Hranici musíte přejít pěšky - o tom později.  

 

 

Co když mám v pase egyptské razítko? Dostanu izraelské razítko?

Egyptské ani žádné jiné razítko izraelské pasové kontrole, pokud jste běžný turista, nevadí. Maxímálně se vás zeptají, co jste tam dělali, ale určitě nejsou překážkou ke vstupu do země. Izraelské vízum dostanete při příletu zdarma. Je to vkládací kartička do pasu. Žádné razítko tam mít nebudete. Při odletu kartičku odevzdáte. Izraelské razítko by Vám bránilo v cestě do zemí jako je Írán. Ono Vám bude bránit i jordánské razítko z izraelské pozemní hranice, takže tady prostě žádná razítka do pasu na památku nesbírejte a poproste je o vkládací kartičky. 

 

 

Jaký je mezi zeměmi rozdíl? 

Izrael je bohatá a technologicky pokročilá země západního střihu, která vynakládá ohromné prostředky, aby bezpečnost zajistila. Je trošku akurátní a nápisy najdete v hebrejštině. Sem tam je něco v latince - směrové tabule u silnic. Čísla autobusů jsou naše. Jordánsko nás naopak nadchlo svou neobyčejnou orientální atmosférou, vřelostí a vstřícností lidí a ukrutně dobrým jídlem. Jejich jazyk a písmo je arabské včetně číslic, které vás zmatou, protože nejsou stejné, na jaké jsme zvyklí, i když našim číslům říkáme "arabské". Obě země mezi sebou mají uzavřenou mírovou smlouvu, ale mají neprodyšně uzavřené hranice na ostnaté dráty s hlídkovými věžemi s ostřelovači. Pokud Vás mate situace unitř Izraele, je to vinou vleklého izraelsko-palestinského konfliktu, o kterém si můžete přečíst zde. Jedná se o tak zajímavé země, že si jejich návštěvu rozhodně nenechte politickou situací ujít. Kdybychom se báli a zůstali doma, přišli bychom o jeden z nejlepších výletů vůbec. Doma prý bylo celý první týden v lednu šedivo bez sluníčka, takže jsme o nic nepřišli a prožili spoustu krásných okamžiků v teple. Samozřejmě něco jiného je vojenská situace - tu sledujte. 

 

 

Co jsme dělali týden den po dni

Začátkem ledna nikdo nechce plýtvat mnoha dny dovolené na cestu. Do jednoho týdne se přesto vešel hodně pestrý program, který se na pohodu stíhal. Bylo nás celkem 8, 6 dospělých, 1 malé a 1 velké dítě (Lojzek:-).

 

 

1. den: přílet Eilat 

Kdysi se létalo na bývalé vojenské letiště OVDA. Dnes už nízkonákladovky přistávají na zbrusu novém letišti Eilat Ramon obsluhovaném mětskými autobusovými linkami 30 na centrální autobusové nádraží a 50 podél hotelů na pobřeží až na egyptskou hranici Taba. Za 1 jízdu platíte 4,20 NIS, za celodenní lístek 6,70 NIS, tedy pakatel. Pokud chcete kamkoliv po Izraeli jinam než do Eilatu, musíte napřed jet z letiště do centra města na centrální autobusové nádraží a tam přesednout na dálkovou linku třeba směr Jeruzalém nebo Tel Aviv. Jízdní řády najdete zde http://pti.org.il/ramon/eng/  Naše letenky jsme pořídili u www.wizzair.com. Ubytování jsme měli přes booking Motel Tsabar (www.booking.com) 3 noci.

 

 

2. den: Timna Park

V 10 ráno jsme vyrazili na půldenní výlet do nedalekého Timna Parku. Krom tour za 49 USD, platíte ještě vstupné 14 USD. Jsou to pálky, ale moc se nám tam líbilo a bylo super jít s průvodcem, jinak bychom si většiny průchozích skal ani nevšimli a hlavně byste vůbec netušili co je co a jaký to má historický význam. Vrátili jsme se ve 14:30. Výlet rezervujte zde, vyzvednou Vás na ubytování a zase vrátí ke dveřím.

https://www.touristisrael.com/tours/timna-park-tour-from-eilat/ - mrkněte, jak vypadal náš den zde https://www.facebook.com/snadnodosveta/videos/423535548062171?sfns=mo

 

 

3. den: Mrtvé moře, Jeruzalém, Betlém

Výlet stojí 79 USD+25 USD se doplácí za Betlém. Vyjíždí se ráno v 5:30 z vašeho hotelu a vrátíte se kolem 23:00 opět ke dveřím. Když si koupíte napřed tu levnější tour do Timna Parku, na tuto dražší dostanete 5% slevu. https://www.touristisrael.com/tours/jerusalem-bethlehem-and-dead-sea-tour-from-eilat/ Na tento výlet jeli všichni krom mě, kamarádky a dítěte, protože jsem musela doma slíbit, že nepojedu do Jeruzaléma (aby nám bomby nelétaly nad hlavou:-). Pro klid v rodině...no dnes už bych takový ústupek neudělala, protože samozřejmě všichni si výlet do Jeruzaléma náležitě užili a já budu muset do Izraele ještě jednou, abych jej viděla. 

Alternativně jsme vyrazily linkovým autobusem  č. 444 k Mrtvému moři na koupačku. Jízdenku si kupte nejlépe den předem na tam i zpět s mistenkou v kiosku na autobusovém nádraží. Busy byvají plné a neberou další lidi, vystupte na Ein Bokek public beach. Tato pláž je vybavená šatnami, WC a sprchami zdarma. Večer jsme zašly do restaurace v Eilatu Omer’s na tradiční kuchyni - moc dobré https://www.facebook.com/OmersEilat/

 

 

4. den: přechod hranic Izrael Jordánsko do města Aqaba

Hranici do Jordánska jsme přešli tak, že nám hotel zavolal taxíky na hranici za férovou cenu, aby nestály majlant. Platitili jsme 30 NIS. Na hranici jsme se odhlásili z Izraele a zaplatili výstupní poplatek 96 NIS (to prostě zaplatit musíte včetně dětí). Ušetřili jsme za transakční poplatek, který jsme za skupinu platili jen jeden a tak to vyšlo na osobu 31 USD. Vyměnili jsme si pár JOD, ať máme na taxi z hranice do města. Pak jsme přešli pěšky do Jordánska. Měli jsme Jordan Pass, dostali jsme vízum bez řečí na speciálním okýnku. Dítě nemělo Jordan Pass (nevyplatí se, děti mají do 12 let vstupy na památky zdarma), tak šlo do jiného okýnka, vypsala jsem VISA exemption, že budeme v Jordánsku 3 noci a dali dítěti bezvízový vstup na 1 měsíc zdarma. O toto si můžete požádat i vy a nemusíte mít Jordan Pass a nemusíte nic za vízum platit. Pak si vstupné do Petry můžete zaplatit na místě. Je to na Vás. Z hranice do centra Aqaby nás svezl zelený taxík za 10 JOD. Bylo to lehčí, než jsme čekali. Pokud uvažujete, zda navštívit Jordánsko, jeďte. Poznáte kousek skutečného orientu.  Jordan Pass 70 JOD https://www.jordanpass.jo/ noc Aqaba Hotel Amer1 na bookingu.

 

 

5. den: Wadi Rum

Brzy ráno po 7.00 jsme vyrazili na autobusové nádraží v Aqabě, kde jsme chytli sdílenou dodávku za 2 JOD na Wadi Rum crossing a odtud nám řidič dodávky zavolal svého kámoše s obouchaným autem, a ten nás za další 2 JOD dovezl do Wadi Rum Visitor Center. Ti nám zavolali telefonem naše beduíny, aby si nás vyzvedli. Přijeli pro nás náklaďákem. Poskládali jsme se na korbu a jeli do Wadi Rum village. Tam nás vyhodili u domu beduína Zidaneho, který se o nás staral. Ten nám vysvětlil co a jak a potom nás jejich řidič naložil na korbu otevřeného jeepu a jeli jsme 4 hod. Jeep Tour, nádhernou pouští. Po jeepech jsme dojeli do tábora Bedouin Meditation Camp, kde nám připravili večeři. Poseděli jsme s beduíny, popili čaj (voda v poušti je pramenitá, nebojte, pít ji po převaření můžete) a šli spát do stanů z velbloudí srsti. Noc v poušti plné hvězd a absolutního ticha dodnes patří k mým vůbec největším cestovatelským zážitkům. Beduíny si objednáte tak, že napíšete Zidanemu e-mail i SMS, nemají v pousti signál, tak odpoví i za 4 dny, ale odpoví. Podívejte se na naše video: http://bit.ly/2DPQU2f. Platili jsme mu každý za jeep tour, večeři, nocleh a snídani férovou cenu 30 JOD http://www.wadirumbedouinmeditationcamp.com/ - zřejmě nyní budují nové stránky, zkuste email: "zaden zlabia" <zedn_a@yahoo.com> a počkejte pár dnů na odpověď. V případě neodezvy, alternativně dobře hodnocený na Tripadvisoru je tento kemp, ale nemá osobní zkušenost https://wadirumcampandtours.com/.

 

 

6. Petra 

Kvůli vstupu do Petry stojí za zvážení koupě Jordan Pasu, který vás opravňuje ke vstupu do většiny památek v zemi včetně jí a nemusíte už platit vízum (to ovšem při příchodu do země po zemi platit nemusíte, pokud tu strávíte 3 noci a déle). Video z našeho dne http://bit.ly/2DtkzAD. Do Petry jsme se z Wadi Rum dostali tak, že jsme ráno v kempu u beduínů byli na snídani a oni nám zařídili sdílenou dodávku do Petry, respektive do městečka Wadi Musa kousek u Petry. Bydleli jsme přes booking v My Home Petra (je tam skvělý majitel a poradi, jak projít Petru a prodá vám na cestu vodu a svačinu, v Petře je to dražší). Petra je totiž celá z kopce. Tak poradil, abychom ji rychle prošli až na konec a pak se pomalu vraceli zpět a prohlédli si všechny zajímavosti rozsáhlého skalního města. Počítejte, že ujdete dobrých 20 km. Já jsem se 4-letým dítětem zdaleka neprošla všechna zákoutí a ušly jsme 16,2 km. 

 

 

7. Přechod hranic Jordánsko Izrael

Přespali jsme ve Wadi Musa a ráno nám majitel ubytování zavolal před dům sdílenou dodávku až do Aqaby. Z města jsme opět vzali taxíka za 10 JOD na izraelskou hranici. Předtím jsme byli na báječné žranici v místní resturaci Al Shami. Tuhle restauraci rozhodně nevynechejte. Chutnalo nám tady tak moc, že jsme si do Izraele nabalili spoustu jídla s sebou. Napřed nám to chtěli na hranici vzít, že se jídlo převážet nesmí, ale jak se dozvěděli, že to je z Al Shami, uznali, že tam moc dobře vaří a prošlo nám to. Na noc jsme jeli taxíkama z hranice do hotelu Club in Eilat opět přes booking. Tento hotel se nachází mimo centrum blízko observatoře na podmořský život. Je to u autobusové zastávky Almog na městském busu. Z tého zastávky jezdí bus přímo na letiště. 

 

8. Dolphin Reef v Eilatu

Poslední den nám odlétalo letadlo až odpoledne a dopoledne jsme stihli koupačku na krásné Dolphin Reef. Je to soukromá pláž, kam zaplouvají delfíni, takže je můžete vidět. Nejsou to nijak drezurovaná zvířata, prostě tam jen tak jsou. Má to takový sympatická paní, která má hodně zvířat - psy, kočky, no kdeco tam zahlédnete. Pláž je k pěkné zahradě s restaurací. Stojí za to sem zajít. Video z našeho dne http://bit.ly/2Drr9IN. Potom jsme městským busem, který zajíždí až na letiště odjeli. Buďte na letišti dobré 3 hodiny předem. Je tu spousta podrobných výstupních bezpečnostních kontrol. Odletěli jsme opět s WizzAir do Katowic. Nezapomeňte, že my Češi máme v Katovicích na letišti velkou slevu na parking P2, takže platíte za týden parkování fakt pakatel. My jsme byli v době, kdy týden parkování stál 42 Kč, dnes už to stojí víc.

 

Rozpočet

Suma sumarum veškeré výdaje včetně jídla, útraty a suvenýrů za mě 16500 Kč. Účastnice, co nejela do Jeruzaléma, mi psala, že celkem ji celá cesta vyšla na 12500 Kč. Za dítě jsem platila jen letenku 1100 Kč, výstupní poplatek z Izraele 700 Kč, blbinky, nanuky, velblouda 200 Kč a 2x krevety po 240 Kč, jinak doprava, ubytování zdarma, o jídlo jsme se podělily. Srovnatelný zájezd s cestovkou nepořídíte pod 32 000 Kč a to tam nemáte útratu. Dobrodružnější povahy samozřejmě mohou spát ve spacáku přímo na pláži v Eilatu. Nebo někde v poušti. Tam spává hodně lidí, mladí jezdí po Izraeli stopem, Jordánsko je levnější krajina. Byl to jeden z nejlepších výletů vůbec. Asi úplně největší zážitek bylo Wadi Rum a noc v poušti. Tohle určitě nevynechejte. Kdy jindy uslyšíte naprosté ticho a uvidíte miliony hvězd nad hlavou?

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR Články z cest

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené Články z cest

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork Články z cest

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon Články z cest

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon

Havaj - jak jsem si splnila životní sen Články z cest

Havaj - jak jsem si splnila životní sen

Kanadou od západu na východ během Velikonoc Články z cest

Kanadou od západu na východ během Velikonoc

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden Články z cest

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden

Objevte Albánii od horských vesnic po moře Články z cest

Objevte Albánii od horských vesnic po moře