Arménie kavkazská kráska v nesnázích

Arménie kavkazská kráska v nesnázích

Milovníci dobrodružství, přírody a perfektní pohody na cestách, bystřete. Arménie je přesně pravé ořechové pro Vás. Mám na ni nejlepší vzpomínky. A denně zamačkávám slzu, když vidím, co se děje sice mimo její oficiální území, ale v oblasti, kterou si Arménci berou osobně, v Náhorním Karabachu. Pro mě to je jedna z nejlepších zemí vůbec. Krásná, levná, přívětivá.

Letenky za 100 EUR přes Kyjev

Podařilo se mi v akci Ukrainian Airlines https://www.flyuia.com/cz/en/home sehnat letenky z Kyjeva Borispolu do Jerevanu za 28 EUR. Pak jsem dokoupila přískok do Kyjeva z Bratislavy Wizzair za pár EUR. Přidal se Lojzek a dva kluci. Lákala jsem kámošky s dětmi, to si samozřejmě klepali na čelo. Přitom dítěti se tu ohromně líbilo a tím, že byla na hostelu jediné děcko, tak ji všichni obletovali ťuťu ňuňu. A my jsme se cítily velmi bezpečně, protože jsme byly s třemi muži. Letenky v součtu stály 100 EUR/os. Letělo se v červencové svátky, kdy je v Arménii 40°C. Nemají moře, nemají vlhko, takže horko není tak výrazné. I tak se tam žije večer a vstává se pozdě. V nedávné době sem začal létat Wizzair z Vídně, takže lovení složitých letenek skončilo. Konečně můžeme my Moraváci létat napřímo.

Večer na Majdanu a levné letištní transfery

V Kyjevě jsme strávili večer, noc a dopoledne. Mám pro tohle město slabost. Byla jsem tu 3x. Už jsem o něm psala článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-kyjev-honosne-mesto-plne-zlatych-bani/. Odlétali jsme z letiště Borispol. Jeli jsme tam taxíkem za 280 hřiven. Zavolal nám ho hostel. Vždycky apeluji, ať nám dají někoho za normální cenu. Když jsme letěli zpět, potřebovali jsme transfer 40 km mezi letišti Borispol a Zhulyany (já vím, že můžu psát Žuljany, ale to zhul je prostě srandovní). Objednala jsem online a předem zaplatila 15 EUR za řidiče, který nás čekal s cedulkou se jmény a za necelé 2 hodiny jsme byli na druhém letišti. Objednáte tady https://arrivings.net/ 

Nejjednodušší země na cestování

Arménie je příjemná nekomerční země, která mě nadchla od samého začátku. Cestovali jsme velmi jednoduše. Bydleli jsme na jednom místě v hostelu Yerevan v centru města. Měli vlastní řidiče, kteří nás buď vyzvedli z letiště nebo vzali na celodenní výlet. Cesta z letiště stála za celé auto 6000 AMD (280 Kč). Měli jsme parádní pokoj s klimatizací v klidném domě za 21 EUR/noc/pokoj vč. snídaně. Na tu jsme chodili ob dva domy do hostelu, kde vařily z domácích surovin 2 paní. Tady se snídá až kolem 10 ráno a jí se vařená jídla jako různé zeleninové směsi, těstoviny s masem apod. Za dítě nic nechtěli. A dobře jsme se najedli. V podstatě to byl brunch. Tomu se nedivte, tak se tu žije. Do 10:00 je tu mrtvo jako u nás v 5 ráno. Naopak v 1:00 v noci ulice běžně plné a teprve se uvažuje, že by se šlo domů. Ve 23:00 děti ještě vesele u fontány ve všední den. Ale tak jsme tu o prázdninách... Zahraničních turistů prakticky nula. Veškerou zábavu v ulicích zaopatří místní tím, že nesedí doma.  

Vysílá rádio Jerevan

Večery jsme trávili na náměstí Republiky, kde bylo pořádně živo díky barevné hudební fontáně nebo jsme se procházeli živými ulicemi. Jerevan má dokonalý noční život v ulicích. Páteřní trasa s korzujícími davy je mezi náměstím Republiky kolem Opery po Kaskádu. Vůbec jsem si nedokázala spojit, že tohle město bylo terčem vtipů za totality, které spočívaly v dotazech na Rádio Jerevan. Byly to skvělé politické vtipy té doby.

Peníze

Místní měna je arménský dram. Vyměnili jsme si po příletu na letišti. Měli dobrý kurz. Hotovost je tu třeba. Cenová hladina v zemi je o 30% nižší než u nás. A rádi podpoříme místní.

Božské jídlo a pití

Arménie je rájem masožroutů. Šašlik, šašlik, šašlik, chleba lavaš a nějaký ten salátek s cibulí a koriandrem je základ. Milovali jsme i gruzínské kinkali. Za jídlo jsme i přes nízkou cenovou hladinu utratili hodně a rádi. Věřte, že o takové kvalitě masa se nám může v ČR jenom zdát. Pití: kompot - naředěný nejlepší je višňový litrový ledový kompot, zelená estragonová limonáda Tarkhun - kdo máte rádi hašlerky, zajásáte.  Nanuky-eskimo, maróženoe - nenechte si ujít, jsou smetanové poctivé. 

Pitná voda zdarma na každém kroku

Skvělá věc na Arménii je voda všude zdarma. Na každém rohu ve městě, na horách u klášterů, jsou pitné fontány, z kterých neustále teče voda. Místní si ani vodu nenapouštějí do lahví - pijí rovnou z fontán. Vědí, že všude nějakou najdou. Voda je výtečné kvality a nic nám z ní nebylo. Dobré jsou i jejich chlazené citronové brče, stojí jen 150 AMD, tedy 7,50 Kč. 

4 celodenní výlety po celé Arménii 

Arménie je první křesťanská země světa, proto se kulturně řadí do Evropy. Všude najdeme kamenné kláštery staré i tisíc let. Ty nás bavily, ale pak už jich bylo moc a několik jsme jich vynechali. Abyste se dostali na výlet, stačí jít na náměstí Republiky, kde stojí dodávky připravené vzít turisty kamkoliv. Pokud jste sami, oceníte zájezdy společnosti Hyur Service https://www.hyurservice.com/eng/trips_reg_eng.php, která jezdí každý den. My jsme se skládali na řidiče našeho hostelu https://hostelinyerevan.com/en-us. Určitě i jiná ubytování ve městě nabízí to samé. Stačí se jich zeptat. Za výlety jsme utratili celkem 2350 Kč/os. (4 celodenní výlety). Nejduchovnější atmosféru měl klášter Tatev a ten u pevnosti Amberd. Vstup do všech klášterů je zdarma. Dítě 5 let bez problému vše ušlo. V Arménii je i jídlo na každém rohu. Proto je dobré mít cash a tyto různé prodejce, občerstvovny, obchůdky podpořit. Je sympatické, že neojebávají turisty a nenasazují dvojí ceny.

Řidič s námi jezdil touto dodávkou Mercedes, takže pěkně rozvalení, tmavá skla, pohodlíčko, klimatizace. Co víc si přát?

1. Jerevan, Geghard, Garni

Geghard je krásný klášter ukrytý ve skalách. Garni je jedinou kompletní stavbou antiky na území bývalého Sovětského Svazu. Vstupné 1500 AMD/70 Kč.

Ušli jsme pěšky 11,4 km https://youtu.be/Aq7Acwaglww 

2. Khor Virap, Noravank, Shaki Waterfall, Tatev

Nejdelší výlet, přijeli jsme až ve 23:00. Viděli jsme dva ikonické kláštery, které jsou na všech fotkách Arménie. Pak ukecali řidiče, aby nás vzal na vodopády Shaki. Tam se jede po nezpevněné cestě a ještě asi kilometr dojde pěšky. Perfektní místo - nevynechejte, i když není na programu, ukecejte řidiče, stojí za to. Pak je nejlepší lanovka na klášter Tatev. Je v Guinessově knize rekordů. Zpáteční jízdenka stála 5000 AMD/230 Kč, dítě platilo 100 AMD/5 Kč (ano, 5 Kč). 

Ušli jsme pěšky 16 km https://youtu.be/RE_cKP4YdMQ  

Bájná hora Ararat je nyní na území Turecka, je to pětitisícovka, takže jde vidět od kláštera Khor Virap. Na hoře je dle Starého Zákona Noemova archa. Arméni berou jako velkou křivdu, že ji už nemají na svém území. My jsme ji viděli v oblacích.

Arménci v klášterech vlezou úplně všude - na střechu, do studny, berou je jako prolézačku:-)

 

3. Lake Sevan, Sevanavank

V jezeru jsme měli 4 hodiny pořádné koupačky. Jezero je krásně čisté. Poté jsme řekli řidiči, ať nás vezme na nějaké super místní místo na jídlo, kde nechodí turisté. Vzal nás do božské restaurace u jezera. Ušli jsme jen 5,5km https://youtu.be/n36rH-jn6d4 

4. Aragats, Lake Kari, Amberd, Armenian Alphabet Monument

Moc krásný výlet do kavkazských hor do nejvyšších partií, co Arménie má. Ušli jsme 8 km, protože jsem s dítkem zůstala u jezera Kari ve výšce 3200 mnm a nešla túru na nejvyšší horu Aragats, která má 4090m. Výstup od Kari jezera zabere 3,5-4 hod., takže se kluci otočili někde, aby tam nebyli celý den. Perfektní byla i pevnost Amberd, která se dala celá projít a místní klášter.  https://youtu.be/FWT1UMm9WAU

Suma Sumárum

Země je na cestování naprosto bezpečná, cítíte se tu jako u babičky na prázdninách v kruhu sympatických lidí. Rádi tančí, jezdí na výlety a každý den korzují večer po městě. Země je bezvízová. Domluvili jsme se rusky, sem tam anglicky. Za ubytování, jídlo, transfery, výlety, vstupy a blbiny typu nanuky, skákací hrady jsem utratila 7000 Kč. Plus letenky po 100 EUR. Plus Kyjev 2000 Kč. Vzít sem dítě bylo v podstatě jen otázkou letenky a jídla. Jinak za něj nikde nic nechtěli. Překvapuje vás, jak je Arménie levná a dostupná? Tak jen počkat na lepší časy a hurá sem.

Není nad to mít v pěti letech razítka v pasu typu 3x Ukrajina, Arménie, Kazachstán. Vždycky vidím, ten výraz celníků v Schengenu:-). Věřte, že tyto destinace baví děti moc. I když tam není moře, cíti se dobrodružně jako na táboře. Navíc jsou potěšené přívětivostí místních lidí, kteří berou rodinu a malochy úplně jinak.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca